25 квітня 2018 р.м.ОдесаСправа № 518/1013/17
Категорія: 6.3 Головуючий в 1 інстанції: Палій С.А. Час і місце ухвалення: 21.12.2017р., смт Ширяєве
Одеський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
Головуючого - судді : Бойка А.В.,
суддів: Осіпова Ю.В.,
Скрипченка В.О.,
розглянувши в порядку письмового провадження в місті Одесі апеляційну скаргу виконавчого комітету Ширяївської селищної ради об'єднаної територіальної громади Ширяївського району Одеської області на рішення Ширяївського районного суду Одеської області від 21 грудня 2017 року по справі за позовом ОСОБА_2 до виконавчого комітету Ширяївської селищної ради об'єднаної територіальної громади Ширяївського району Одеської області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,
04.09.2017 року ОСОБА_2 звернувся до суду з адміністративним позовом до виконавчого комітету Ширяївської селищної ради об'єднаної територіальної громади Ширяївського району Одеської області про визнання протиправною бездіяльності по розгляду його заяви від 26.04.2017 року щодо зміни адреси житлового будинку та земельної ділянки, на якій він розташований, які належать позивачу на праві приватної власності та знаходяться за адресою: 66800, АДРЕСА_1 на адресу: 66800, АДРЕСА_2; зобов'язання на черговому засіданні, яке відбудеться після отримання рішення суду, розглянути заяву та прийняти законне рішення про зміну поштової адреси.
Рішенням Ширяївського районного суду Одеської області від 21 грудня 2017 року позов задоволено частково.
Визнано протиправною бездіяльність виконавчого комітету Ширяївської селищної ради об'єднаної територіальної громади Ширяївського району Одеської області по розгляду заяви ОСОБА_2 від 26.04.2017 року щодо зміни адреси житлового будинку та земельної ділянки, на якій він розташований, які належать йому на праві приватної власності та знаходяться за адресою: 66800, АДРЕСА_1 на адресу: 66800, АДРЕСА_2. Зобов'язано виконавчий комітет Ширяївської селищної ради об'єднаної територіальної громади Ширяївського району Одеської області на черговому засіданні, яке відбудеться після отримання рішення суду, розглянути заяву ОСОБА_2 від 26.04.2017 року та прийняти законне рішення.
Не погоджуючись з рішенням суду першої інстанції, 13.02.2018 року виконавчий комітет Ширяївської селищної ради об'єднаної територіальної громади Ширяївського району Одеської області подав апеляційну скаргу, в якій зазначено, що судом неповно, не об'єктивно та не всебічно з'ясовано та не вивчено всі обставини, що мають значення для справи.
Так, апелянт наполягає, що державний реєстратор, в порушення вимог Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», на одну поштову адресу провів державну реєстрацію двох різних об'єктів нерухомого майна, що унеможливлює прийняття відповідачем рішення за заявою позивача.
У зв'язку з цим, в апеляційній скарзі ставиться питання про скасування рішення Ширяївського районного суду Одеської області від 21 грудня 2017 року з направленням справи на новий розгляд до суду першої інстанції.
19.03.2018 року від ОСОБА_2 надійшов відзив на апеляційну скаргу, в якому позивач просить подану апеляційну скаргу залишити без задоволення.
Справу розглянуто судом апеляційної інстанції в порядку письмового провадження на підставі п.2 ч.1 ст.311 КАС України.
Заслухавши суддю - доповідача, розглянувши матеріали справи та перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах доводів апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що подана скарга не підлягає задоволенню з огляду на наступне.
Як встановлено судом першої інстанції та підтверджено матеріалами справи, відповідно до інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна №84499600 від 07.04.2017 року, ОСОБА_2 на праві приватної власності належать:
- об'єкт житлової нерухомості житловий будинок з господарськими будівлями, якому присвоєно реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна 1176217251254, розташований за адресою: АДРЕСА_1;
- земельна ділянка площею 0,15 га, кадастровий номер НОМЕР_1, яка має цільове призначення для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), якій присвоєно реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна 1092218451254, за адресою: АДРЕСА_1.
Згідно листа №18341 від 22.08.2017 року Ширяївського ДКП «Бюро технічної інвентаризації» технічна документація (технічний паспорт) виготовлялась на житлові будинки за адресами : АДРЕСА_1 - ОСОБА_3; АДРЕСА_1 - ОСОБА_2.
26.04.2017 року ОСОБА_2 звернувся із заявою до голови Ширяївської селищної ради об'єднаної територіальної громади Ширяївського району Одеської області Полюганіча В.В. щодо прийняття рішення про зміну поштової адреси житлового будинку та земельної ділянки, які належить йому на праві приватної власності та знаходиться за адресою: АДРЕСА_1, на АДРЕСА_2. Необхідність зміни адреси заявник обґрунтовував помилковим присвоєнням двом різним будинкам, які належать різним власникам, розташованим на різних суміжних земельних ділянках, однієї поштової адреси.
Вказану заяву зареєстровано в Ширяївській селищній раді 26.04.2017 року за вх. №В-146.
Не отримавши відповіді, 29.05.2017 року ОСОБА_2 звернувся до голови Ширяївської селищної ради Полюганіча В.В. щодо надання відповіді на його заяву від 26.04.2017 року.
Листом селищного голови від 29.05.2017 вих. №789 ОСОБА_2 повідомлено, що його заяву про зміну адреси прийнято та буде розглянуто на засіданні виконавчого комітету.
Рішенням виконавчого комітету Ширяївської селищної ради №141 від 30.06.2017 «Про зміну поштової адреси житловому будинку гр. ОСОБА_2» розгляд заяви гр. ОСОБА_2 перенесено на чергове засідання виконкому.
На час звернення до суду з даним позовом (02.09.2017 року) рішення за результатами розгляду заяви ОСОБА_2 відповідачем не прийнято та відповіді йому направлено не було, що, на думку ОСОБА_2, є порушенням вимог статті 19 Конституції України, статей 15, 19, 20 Закону України «Про звернення громадян», ч.3 статті 24, п.п.1, п. «б» статті 38, статті 42 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та свідчить про протиправну бездіяльність органу місцевого самоврядування.
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про обґрунтованість позовних вимог та наявність підстав для їх задоволення. При цьому, апеляційний суд виходить з наступного.
Статтею 40 Конституції України визначено, що усі мають право направляти індивідуальні чи колективні письмові звернення або особисто звертатися до органів державної влади, органів місцевого самоврядування та посадових і службових осіб цих органів, що зобов'язані розглянути звернення і дати обґрунтовану відповідь у встановлений законом строк.
Відповідно до частини 1 статті 1 Закону України «Про звернення громадян» №393/96-ВР від 02.10.1996 року (далі - Закон №393/96-ВР) громадяни України мають право звернутися до органів державної влади, місцевого самоврядування, об'єднань громадян, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, засобів масової інформації, посадових осіб відповідно до їх функціональних обов'язків із зауваженнями, скаргами та пропозиціями, що стосуються їх статутної діяльності, заявою або клопотанням щодо реалізації своїх соціально-економічних, політичних та особистих прав і законних інтересів та скаргою про їх порушення.
Згідно частини 1 статті 15 Закону №393/96-ВР органи державної влади, місцевого самоврядування та їх посадові особи, керівники та посадові особи підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, об'єднань громадян, до повноважень яких належить розгляд заяв (клопотань), зобов'язані об'єктивно і вчасно розглядати їх, перевіряти викладені в них факти, приймати рішення відповідно до чинного законодавства і забезпечувати їх виконання, повідомляти громадян про наслідки розгляду заяв (клопотань).
Пунктом 6 частини 1 статті 18 Закону №393/96-ВР визначено, що громадянин, який звернувся із заявою чи скаргою до органів державної влади, місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, об'єднань громадян, засобів масової інформації, посадових осіб, має право, зокрема, одержати письмову відповідь про результати розгляду заяви чи скарги.
Відповідно до частини 1 статті 20 Закону №393/96-ВР звернення розглядаються і вирішуються у термін не більше одного місяця від дня їх надходження, а ті, які не потребують додаткового вивчення, - невідкладно, але не пізніше п'ятнадцяти днів від дня їх отримання. Якщо в місячний термін вирішити порушені у зверненні питання неможливо, керівник відповідного органу, підприємства, установи, організації або його заступник встановлюють необхідний термін для його розгляду, про що повідомляється особі, яка подала звернення. При цьому загальний термін вирішення питань, порушених у зверненні, не може перевищувати сорока п'яти днів.
Відповідач не заперечує, що вирішення питання щодо упорядкування адрес в існуючих кварталах, виділу, поділу будинковолодіння (комплексу нежилих будівель) та присвоєння поштових адрес земельним ділянкам відноситься до компетенції виконавчого комітету Ширяївської селищної ради. Присвоєння, зміна поштових адрес об'єктам нерухомого майна здійснюється за результатом подання відповідної заяви шляхом прийняття виконавчим комітетом Ширяївської селищної ради відповідного рішення.
Приймаючи до уваги, що виконавчим комітетом Ширяївської селищної ради було прийнято заяву позивача про зміну поштової адреси та адреси земельної ділянки 26.04.2017 року за №В-146, зауважень щодо поданих документів не виникло, виконком у встановлений Законом №393/96-ВР строк зобов'язаний був розглянути подану заяву та прийняти відповідне рішення, про що повідомити заявника.
З огляду на викладене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що виконавчий комітет Ширяївської селищної ради об'єднаної територіальної громади Ширяївського району Одеської області не розглядаючи по суті заяву ОСОБА_2 і не приймаючи по ній рішення, не надавши, в передбачені законом строки обґрунтованої відповіді, порушив вимоги чинного законодавства України та допустив протиправну бездіяльність.
Доводи апеляційної скарги висновків суду не спростовують, оскільки ґрунтуються на невірному трактуванні норм матеріального права. Зокрема, вимоги апеляційної скарги апелянт обґрунтовує неможливістю прийняття позитивного рішення за заявою ОСОБА_2, тоді як спірним рішенням суд першої інстанції не зобов'язував виконком прийняти рішення саме про задоволення заяви позивача.
Оскільки судом першої інстанції правильно встановлено обставини справи та постановлено судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, тому, відповідно до статті 316 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення суду першої інстанції - без змін.
Керуючись ст.ст. 308, 311, п.1 ч.1 ст.315, ст.ст. 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд апеляційної інстанції,
Апеляційну скаргу виконавчого комітету Ширяївської селищної ради об'єднаної територіальної громади Ширяївського району Одеської області залишити без задоволення, а рішення Ширяївського районного суду Одеської області від 21 грудня 2017 року - без змін.
Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення або з дня вручення учаснику справи повного судового рішення.
Повний текст судового рішення виготовлено 25.04.2018р.
Суддя-доповідач: А.В. Бойко
Суддя: Ю.В.Осіпов
Суддя: В.О.Скрипченко