Постанова від 26.04.2018 по справі 809/301/18

ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 квітня 2018 рокуЛьвів№ 876/1842/18

Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Багрія В. М.,

суддів Заверухи О. Б., Рибачука А. І.,

з участю секретаря судового засідання Болюк Н.В.,

представника позивача ОСОБА_1,

представника відповідача ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу Головного управління ДФС в Івано-Франківській області на рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 16 лютого 2018 року (рішення ухвалене у м. Івано-Франківську судом у складі головуючого судді Тимощука О.Л.) у справі № 809/301/18 за заявою Головного управління ДФС в Івано-Франківській області до товариства з обмеженою відповідальністю фірми "Калина ІФ" ЛТД про підтвердження обґрунтованості адміністративного арешту майна у зв'язку із не допуском до проведення перевірки,

ВСТАНОВИВ:

В лютому 2018 року Головне управління ДФС в Івано-Франківській області звернулося до суду з поданням до товариства з обмеженою відповідальністю фірми "Калина ІФ" ЛТД про підтвердження обґрунтованості адміністративного арешту майна у зв'язку із не допуском до проведення перевірки.

Позивач просив підтвердити обґрунтованість адміністративного арешту майна товариства з обмеженою відповідальністю фірми "Калина ІФ" ЛТД та обмежити товариству реалізацію права власності на майно платника податків, що полягає в обов'язковому попередньому отриманні дозволу керівника Головного управління ДФС в Івано-Франківській області на здійснення товариством з обмеженою відповідальністю фірми "Калина ІФ" ЛТД будь-яких операцій з таким майном.

Рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 16 лютого 2018 року позивачу в задоволенні заяви про підтвердження обґрунтованості адміністративного арешту майна у зв'язку із не допуском до проведення перевірки відмовлено.

Рішення суду першої інстанції оскаржило Головне управління ДФС в Івано-Франківській області, яке в апеляційній скарзі просить його скасувати та ухвалити нове рішення, яким задовольнити заяву про підтвердження обґрунтованості адміністративного арешту майна.

В апеляційній скарзі зазначає, що судом першої інстанції не дано належної оцінки факту відмови від допуску посадових осіб контролюючого органу за умови вже розпочатої перевірки, однак не завершеної (призупиненої) у зв'язку з відсутністю необхідних до перевірки документів, а не від проведення документальної або фактичної перевірки, що має істотне визначення для кваліфікації в даному випадку підстав та умов допуску посадових осіб контролюючого органу з метою виконання покладених на нього функцій та повноважень.

Вислухавши суддю-доповідача, представника апелянта, який апеляційну скаргу підтримав, представника відповідача, який просить апеляційну скаргу відхилити, а постанову суду першої інстанції залишити без змін, дослідивши обставини справи та доводи апеляційної скарги, апеляційний суд приходить до висновку про те, що апеляційну скаргу слід залишити без задоволення з наступних підстав.

У справі встановлено, що ухвалою слідчого судді Шевченківського районного суду м. Львова від 18.10.2017 в справі №466/5576/17 надано дозвіл на проведення працівниками Головного управління ДФС в Івано-Франківській області виїзної документальної позапланової податкової перевірки ТзОВ Фірма «Калина ІФ» ЛТД (код ЄДРПОУ - 13664090), юридична адреса: м. Івано-Франківськ, вул. Мельника, 1 А за період з 01.01.2016 по даний час, терміном 15 робочих днів, у ході якої ухвалено дослідити наступні питання: - своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплата усіх передбачених законом податків та зборів; - наявності працевлаштованих працівників (у тому числі з відповідною освітою), які можуть (могли) виконувати роботи по здійсненню будівництва теплової електричної станції, інших будівель та споруд; - наявності техніки, грошових коштів, інших активів для виготовлення обладнання, поставки та його встановлення під час будівництва теплової електричної станції, будівництва теплової електричної станції, інших будівель та споруд; - дотримання податкового, валютного та іншого законодавства.

Головним управлінням ДФС в Івано-Франківській області видано наказ від 06 листопада 2017 року №1835 та виписано направлення від 06.11.2017 №1780 на проведення позапланової виїзної документальної перевірки ТзОВ фірма "Калина ІФ" ЛТД з питань дотримання вимог чинного податкового, валютного та іншого законодавства.

Посадовими особами заявника 06.11.2017 складено акт про неможливість подальшого проведення позапланової виїзної документальної перевірки ТзОВ фірма "Калина ІФ" ЛТД з питань дотримання вимог валютного та іншого законодавства, в зв'язку із вилученням документів прокурором військової прокуратури Івано-Франківського гарнізону, які свідчать про достовірність нарахування податків (зборів, обов'язкових платежів).

Наказом заявника від 06.11.2017 №1852 перенесено термін проведення позапланової документальної перевірки ТзОВ фірма "Калина ІФ" ЛТД з 06.11.2017 до дати отримання копій документів, вилучених прокурором військової прокуратури Івано-Франківського гарнізону.

Наказом Головного управління ДФС в Івано-Франківській області від 13.02.2018 №239 відновлено проведення вказаної перевірки з 13.02.2018 та виписано направлення на проведення перевірки №233 від 13 лютого 2018 року.

Як встановлено судом, посадові особи ТзОВ фірма "Калина ІФ" ЛТД повідомили про відмову у допуску до проведення позапланової виїзної документальної перевірки з питань визначених ухвалою слідчого судді Шевченківського районного суду м. Львова від 18.10.2017 в справі №466/5576/17 щодо дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства, в тому числі при проведенні господарських операцій із КП "Міськтепловодоенергія" (код ЄДРПОУ 36588183) та ТОВ "Котлозавод "Крігер" (код ЄДРПОУ 35299597) за період 01.01.2016 по 31.10.2017, в зв'язку з оскарженням ухвали суду в судовому порядку.

Актом від 13.02.2018 о 16 год. 00 хв. зафіксовано факт відмови посадовими особами ТзОВ фірма "Калина ІФ" ЛТД у допуску посадових осіб Головного управління ДФС в Івано-Франківській області до проведення позапланової виїзної документальної перевірки товариства з обмеженою відповідальністю фірма "Калина ІФ" ЛТД з питань визначених ухвалою слідчого судді Шевченківського районного суду м. Львова від 18.10.2017 в справі №466/5576/17 щодо дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства.

Посадові особи ТзОВ фірма "Калина ІФ" ЛТД відмовились від отримання та підписання акта про відмову у допуску до проведення перевірки від 13.02.2018, про що було складено акт від 13 лютого 2018 року.

В зв'язку із недопуском посадових осіб заявника, на підставі звернення №30/09-14-06 від 14.02.2018 про застосування адміністративного арешту майна ТзОВ фірма "Калина ІФ" ЛТД в 11 год. 00 хв. 14.02.2018 прийнято рішення №1442/10/09-19-14-06-19 про застосування адміністративного арешту майна платника податків щодо ТзОВ фірма "Калина ІФ" ЛТД.

Відмовляючи податковому органу в задоволенні заяви про підтвердження обґрунтованості адміністративного арешту майна, суд першої інстанції виходив з того, що станом на момент відновлення проведення позапланової виїзної документальної перевірки ТзОВ фірма "Калина ІФ" ЛТД у відповідності до наказу №239 від 13 лютого 2018 року, рішення на виконання якого проводилася дана перевірка, передбачена підпунктом 78.1.11 пункту 78.1 статті 78 Податкового кодексу України - скасовано, а відтак в суду відсутні правові підстави для підтвердження адміністративного арешту майна у зв'язку із недопуском посадових осіб заявника до проведення перевірки.

Апеляційний суд погоджується з такими висновками суду першої інстанції та, надаючи правову оцінку вказаним відносинам, враховує наступне.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до пункту 81.1 статті 81 Податкового кодексу України (далі ПК України), посадові особи контролюючого органу мають право приступити до проведення документальної виїзної перевірки, фактичної перевірки за наявності підстав для їх проведення, визначених цим Кодексом.

Згідно з підпунктом 78.1.11 пункту 78.1 статті 78 ПК України, документальна позапланова перевірка здійснюється за наявності підстав, зокрема, коли отримано судове рішення суду (слідчого судді) про призначення перевірки, винесену ними відповідно до закону.

Згідно п. 94.1 ст. 94 ПК України, адміністративний арешт майна платника податків (далі - арешт майна) є винятковим способом забезпечення виконання платником податків його обов'язків, визначених законом.

У відповідності до пп. 94.2.3 п. 94.2 ст. 94 ПК України арешт майна може бути застосовано, якщо з'ясовується одна з таких обставин, зокрема, якщо платник податків відмовляється від проведення документальної або фактичної перевірки за наявності законних підстав для її проведення або від допуску посадових осіб контролюючого органу.

Арешт на майно може бути накладено рішенням керівника органу державної податкової служби (його заступника), обґрунтованість якого протягом 96 годин має бути перевірена судом (п.94.10 ст.94 ПК України).

З матеріалів справи видно, що підставою для застосування адміністративного арешту майна заявник зазначив відмову товариства з обмеженою відповідальністю фірми "Калина ІФ" ЛТД від проведення позапланової виїзної документальної перевірки за наявності законних підстав для її проведення та недопуск посадових осіб контролюючого органу. Підставою для проведення позапланової виїзної документальної перевірки була ухвала слідчого судді Шевченківського районного суду м. Львова від 18.10.2017 в справі №466/5576/17.

Як встановлено судом, ухвалою Апеляційного суду Львівської області від 19 грудня 2017 року в кримінальній справі № 466/5576/17, провадження № 11-сс/783/874/17, ухвалу слідчого судді Шевченківського районного суду м. Львова від 18.10.2017 скасовано, по матеріалах кримінального провадження № 42017240310000027 внесеного в ЄРДР 15.03.2017 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч.3 ст.368, ч.5 ст. 191 КК України, про надання дозволу на проведення виїзної документальної позапланової податкової перевірки ТзОВ фірма "Калина ІФ" ЛТД. Постановлено нову ухвалу, якою відмовлено в задоволенні клопотання слідчого в особливо важливих справах слідчого відділу слідчого управління військової прокуратури Західного регіону України, погодженого прокурором відділу процесуального керівництва досудового розслідування та підтримання державного обвинувачення у кримінальних провадженнях слідчого відділу військової прокуратури Західного регіону України, поданим в рамках досудового розслідування, внесеного до ЄРДР за № 42017240310000027 від 15.03.2017 року, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч.3 ст. 368, ч.5 ст. 191 КК України про надання дозволу на проведення позапланової виїзної перевірки.

Відповідно до частини 4 статті 532 Кримінального процесуального кодексу України, судові рішення суду апеляційної та касаційної інстанцій набирають законної сили з моменту їх проголошення.

Згідно з частиною 1 статті 533 Кримінального процесуального кодексу України, вирок або ухвала суду, які набрали законної сили, обов'язкові для осіб, які беруть участь у кримінальному провадженні, а також для усіх фізичних та юридичних осіб, органів державної влади та органів місцевого самоврядування, їх службових осіб, і підлягають виконанню на всій території України.

Враховуючи викладене, апеляційний суд погоджується з висновком суду першої інстанції про відсутність підстав для задоволення заяви про підтвердження обґрунтованості адміністративного арешту майна у зв'язку із не допуском до проведення перевірки.

Статтею 316 КАС України передбачено, що суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, тому підстави для його скасування відсутні.

Доводи апеляційної скарги, в силу викладеного вище, висновків суду першої інстанції не спростовують.

Керуючись ст. 271, ст. 272, ст. 283, ст. 308, ст. 315, ст. 316, ст. 321 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційний суд,

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління ДФС в Івано-Франківській області залишити без задоволення.

Рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 16 лютого 2018 року у справі № 809/301/18 залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з моменту її проголошення та касаційному оскарженню не підлягає.

Головуючий суддя ОСОБА_3

судді ОСОБА_4

ОСОБА_5