Ухвала від 27.04.2018 по справі 826/16951/16

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа № 826/16951/16

УХВАЛА

27 квітня 2018 року м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі: судді-доповідача Беспалова О.О., суддів: Губської О.А., Парінова А.Б., розглянувши у письмовому провадженні матеріали адміністративного позову ОСОБА_2 до Центральної виборчої комісії, треті особи без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: Приморська міська рада Приморського району Запорізької області, Преславська міська рада Приморського району Запорізької області, про визнання протиправним та скасування рішення, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_2, у жовтні 2016 року, звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Центральної виборчої комісії про скасування та визнання протиправним п. 4 Додатку № 7 до Постанови Центральної виборчої комісії від 07.10.2016 року № 437 «Про перші вибори депутатів сільських, селищних, міських рад об'єднаних територіальних громад і відповідних сільських селищних, сільських голів 18 грудня 2016 року».

Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 22 листопада 2016 року відкрито провадження по справі за даним адміністративним позовом.

Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 29 січня 2018 року дану справу передано для розгляду Київському апеляційному адміністративному суду.

Зазначену ухвалу обґрунтовано тим, що нормами КАС України в редакції Закону України № 2147-VIII від 03 жовтня 2017 року, що набрала чинності 15.12.2017 року, згідно ч. 2 ст. 22 передбачено, що Київському апеляційному адміністративному суду як суду першої інстанції підсудні справи щодо оскарження рішень, дій та бездіяльності Центральної виборчої комісії (окрім визначених частиною четвертою цієї статті), дій кандидатів на пост Президента України, їх довірених осіб.

Справа надійшла до Київського апеляційного адміністративного суду 26 квітня 2018 року.

Перевіривши матеріали справи, суд прийшов до висновку, що справа підлягає поверненню Окружному адміністративному суду м. Києва, з огляду на наступне.

Відповідно до статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04.11.1950 року кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.

Згідно з нормами частини 1 статті 19 КАС України, правосуддя в адміністративних справах здійснюється адміністративними судами, юрисдикція яких поширюється на всі публічно-правові спори, крім спорів, для яких законом встановлений інший порядок судового вирішення.

За приписами ч. 3 ст. 273 КАС України рішення, дії або бездіяльність Центральної виборчої комісії щодо встановлення нею результатів виборів чи всеукраїнського референдуму оскаржуються до Верховного Суду. Усі інші рішення, дії або бездіяльність Центральної виборчої комісії, члена цієї комісії, прийняті у межах виборчого процесу, оскаржуються до Київського апеляційного адміністративного суду.

Відповідно до частини першої ст. 11 Закону України «Про місцеві вибори» (далі - Закон) виборчий процес - це здійснення суб'єктами виборчого процесу відповідних місцевих виборів, визначеними у статті 12 цього Закону, виборчих процедур, передбачених цим Законом.

Згідно частини 3 наведеної статті Закону виборчий процес включає такі етапи: 1) утворення одномандатних, територіальних виборчих округів; 2) утворення (у разі необхідності), формування складу територіальних виборчих комісій, утворення дільничних виборчих комісій; 3) складання списків виборців, їх перевірка та уточнення; 4) висування та реєстрація кандидатів; 5) проведення передвиборної агітації; 6) голосування у день виборів; 7) підрахунок голосів виборців, установлення підсумків голосування і результатів місцевих виборів.

Правовідносини пов'язані з виборчим процесом є такими, що виникли в межах виборчого процесу й стосуються підготовки та проведення виборів.

Системний аналіз вищезазначених норм дає підстави для висновків, що Київському апеляційному адміністративному суду, як суду першої інстанції, підсудні справи щодо оскарження лише тих рішень, дій чи бездіяльності Центральної виборчої комісії, які окремо визначені у КАС України.

Таким чином до таких справ не віднесено оскарження рішень, дій, бездіяльності ЦВК чи її посадових осіб, які прийнято, вчинено (допущено) поза межами виборчого процесу.

В той же час, позивачем оскаржується постанова ЦВК в частині щодо призначення виборів Приморської міської об'єднаної територіальної громади, тобто спірна постанова ЦВК прийнята поза межами виборчого процесу.

Крім того, в ухвалі Окружного адміністративного суду м. Києва від 03.11.2016 року про залишення заяви без руху, суд звернув увагу позивача на те, що даний позов не пов'язаний з виборчим процесом.

Згідно з частиною 1 статті 25 КАС України, адміністративні справи з приводу оскарження індивідуальних актів, а також дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, які прийняті (вчинені, допущені) стосовно конкретної фізичної чи юридичної особи (їх об'єднань), вирішуються за вибором позивача адміністративним судом за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання (перебування, знаходження) цієї особи-позивача або адміністративним судом за місцезнаходженням відповідача, крім випадків, визначених цим Кодексом.

Позивач, скориставшись правом вибору альтернативної підсудності, подав адміністративний позов до Окружного адміністративного суду міста Києва, який є судом за місцезнаходженням відповідача.

Підсумовуючи вищевикладене, колегія суддів дійшла до висновку, що дана справа підлягає розгляду Окружним адміністративним судом міста Києва.

Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 18 квітня 2018 року у справі № 826/14565/17.

Враховуючи викладене, суд дійшов до висновку, що справу № 826/16951/16 необхідно передати до Окружного адміністративного суду м. Києва.

Керуючись ст. ст. 19, 20, 22, 25, 27, 241, 243, 273 КАС України, -

УХВАЛИВ:

Адміністративну справу № 826/16951/16 за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Центральної виборчої комісії про визнання протиправним та скасування рішення передати на розгляд Окружного адміністративного суду м. Києва.

Ухвала набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена до Верховного Суду в порядку і строки, визначені ст. ст. 328, 329 КАС України.

Суддя-доповідач О.О. Беспалов

Суддя О.А. Губська

Суддя А.Б. Парінов