24 квітня 2018 рокуЛьвів№ 876/1430/18
Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Довгополова О.М.,
суддів Гудима Л.Я., Пліша М.А.,
з участю секретаря судового засідання Копанишин Х.В.,
позивача ОСОБА_1,
представника відповідача ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Львові апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Галицького районного суду м. Львова від 31 січня 2018 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного Управління Пенсійного фонду України у Львівській області про зобов'язання вчинити певні дії,-
суддя (судді) в суді першої інстанції - Радченко В.Є.,
час ухвалення рішення: 17:40:39 год.,
місце ухвалення рішення - м. Львів,
дата складання повного тексту рішення - 02.02.2017 року,
ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії з 01 січня 2016 року. Також просив компенсувати за рахунок держави Державною судовою адміністрацією сплачений ним судовий збір в сумі 640 гривень.
Рішенням Галицького районного суду м. Львова від 31 січня 2018 року адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про зобовязання вчинити певні дії задоволено частково. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити перерахунок та виплачувати з 10 листопада 2016 року пенсію за вислугу років позивачу відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» від 23.12.2015 р., ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» на підставі довідки Ліквідаційної комісії ГУ МВС України у Львівській області від 02.05.2017 р. №91-03703, виходячи із зазначеного в ній розміру грошового забезпечення, а також здійснити йому виплату недоотриманої за минулий час з 10 листопада 2016 року суми пенсії. В решті позову відмовлено. Стягнуто з державного бюджету за рахунок асигнувань Пенсійного фонду України на користь ОСОБА_1 судові витрати в розмірі 640 грн.
Постанову в апеляційному порядку оскаржив позивач. Вважає, що з набранням чинності постанови Кабінету Міністрів України №988 від 02 грудня 2015 року настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру його пенсії, а тому, враховуючи, що перерахунок не проведено з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, такий необхідно провести з 01 січня 2016 року. Просить скасувати рішення Галицького районного суду м. Львова від 31 січня 2018 року в частині відмови в задоволенні позову, прийняти в цій частині нове рішення, яким позовні вимоги за період з 01 січня 2016 року по 10 листопада 2016 року задовольнити. В решті рішення суду першої інстанції залишити без змін.
Заслухавши суддю-доповідача, пояснення сторін, обговоривши доводи апеляційної скарги, відзиву на неї та відповіді на відзив, дослідивши матеріали справи, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.
Як встановлено судом та підтверджено матеріалами справи, позивач з 06.11.2015 р. є пенсіонером органів внутрішніх справ України, перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Львівській області та отримує довічну щомісячну пенсію за вислугу років в порядку та на умовах Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
02.05.2017 р. Ліквідаційна комісія ГУ МВС України у Львівській області підготувала та скерувала відповідачу довідку №91-03703 про грошове забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1.
Оскільки позивач продовжував отримувати пенсію в попередньому розмірі, у листопаді він звернувся до відповідача з інформаційним запитом від 01.11.2017 р., в якому просив повідомити чи долучена до його пенсійної справи вищевказана довідка Ліквідаційної комісії та надати розпорядження про перерахунок його пенсії.
Однак, з листа ГУ ПФУ у Львівській області від 10.11.2017 р. №13630/03-25, наданого у відповідь на інформаційний запит позивача, вбачається, що долучення довідки про грошове забезпечення до пенсійної справи позивача, здійснення перерахунку та виплати йому пенсії буде проведено після виділення коштів з Державного бюджету України, а тому надати копію розпорядження про перерахунок його пенсії є неможливим.
Відповідно до ч.3 ст. 291 Кодексу адміністративного судочинства України, при ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.
У даному випадку суд дійшов висновку, що обставини справи відповідають ознакам типової справи, а саме позивачем є пенсіонер органів внутрішніх справ; фізична особа, якій призначено пенсію згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ» Відповідачем є суб'єкт владних повноважень - територіальний орган Пенсійного фонду України, на обліку якого стоїть позивач та який здійснює виплату пенсії позивачу. Предметом спору є бездіяльність відповідача (відмова вчинити дії) щодо перерахунку та виплати пенсії пенсіонеру органів внутрішніх справ з 01 січня 2016 року згідно із Законом України від 23 грудня 2015 року №900-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей», статтею 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», на підставі наданих відповідними органами/особою-пенсіонером довідок про розмір грошового забезпечення з дотриманням Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45.
Позиція з приводу такого типового спору висловлена Верховним судом при розгляді справи № 820/6514/17 у рішенні від 15 лютого 2018 року.
Верховний суд за результатами розгляду справи при постановленні зразкового рішення дійшов таких висновків.
Відповідно до Закону України від 23 грудня 2015 року №900-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей», статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» зміна грошового забезпечення поліцейських, яке за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції на підставі Постанови № 988, яка набрала чинності 02 грудня 2015 року.
Згідно зі статтею 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» позивач має право на перерахунок пенсії з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Оскільки Постанова № 988, якою встановлені розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадовими окладами і спеціальними званнями, набрала чинності 02 грудня 2015 року, позивач має право на перерахунок пенсії з урахуванням видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських, з 01 січня 2016 року.
Ураховуючи те, що право позивача на перерахунок пенсії встановлено чинним законодавством України, дотримано всі вимоги, передбачені Порядком № 45, для проведення перерахунку пенсії, позивач має законні підстави щодо перерахунку його пенсії на підставі довідки про грошове забезпечення з урахуванням грошового забезпечення поліцейських. При цьому, посилання відповідача на відсутність коштів на проведення виплати пенсії в перерахованому розмірі порушує гарантоване статтею 1 Першого протоколу Конвенції право мирно володіти своїм майном. Оскільки чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок, і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах доки відповідні положення є чинними. Тобто органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань (рішення Європейського суду у справі «Кечко проти України» від 08 листопада 2005 року).
При цьому суд звертає увагу на підвищені гарантії соціальної захищеності осіб, що перебувають на службі в органах внутрішніх справ, з боку держави, що повинні бути реалізованими у комплексі заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби в органах внутрішніх справ, так і після звільнення у запас або відставку (Рішення Конституційного Суду України від 6 липня 1999 року № 8-рп/99 у справі за конституційним поданням Міністерства внутрішніх справ України щодо офіційного тлумачення положень статті 5 Закону України «Про статус ветеранів військової служби і ветеранів органів внутрішніх справ та їх соціальний захист»).
За результатами судового розгляду встановлено, що Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області на виконання листа Пенсійного фонду України від 28.03.2017 р. № 9493/02-23 листом від 07.04.2017 р. № 3912/03-31 скеровано списки осіб до ліквідаційної комісії головного управління МВС України у Львівській області для надання довідок про грошове забезпечення, необхідних для перерахунку пенсій з врахуванням вимог постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції". Від ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області на адресу головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області надійшла довідка від 02.05.2017 р. №91-03703 про грошове забезпечення для перерахунку пенсії, що свідчить про дотримання державним органом Порядку № 45 у частині надання довідок до органу Пенсійного фонду.
На порушення вимог статті 51 Закону № 2262-ХІІ та Порядку № 45 відповідач - орган Пенсійного фонду пенсію позивачу після надходження довідки не перерахував.
Суд зауважує, що відповідачем не заперечувалося право позивача щодо перерахунку та виплати пенсії згідно із Законом України від 23 грудня 2015 року №900-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей», постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції». Неможливість перерахувати та виплатити пенсію позивачу відповідач пояснив відсутністю коштів у Державному бюджеті України.
Відповідно до частини другої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
У зв'язку з викладеним, суд доходить висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії.
Згідно з частиною першою статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
За наведених обставин колегія суддів дійшла висновку, що оскаржувана постанова підлягає частковому скасуванню, оскільки висновки суду неповно відповідають обставинам справи, суд неповно з'ясував обставини, що мають значення для справи, та порушив норми матеріального і процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.
Керуючись ст. ст. 291, 308, 310, п. 2 ч. 1 ст. 315, ст. ст. 317, 321, 322, ч. 1 ст. 325 КАС України, суд -
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити.
Рішення Галицького районного суду м. Львова від 31 січня 2018 року у справі № 461/8088/17 в частині відмови в задоволенні позову скасувати і позовні вимоги в цій частині задовольнити.
Зобов'язати Головне Управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 за вислугу років з 01 січня 2016 року по 10 листопада 2016 року
В решті залишити рішення без змін.
Постанова набирає законної сили з моменту її прийняття та може бути оскаржена шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції протягом тридцяти днів з дня її прийняття (проголошення), а у разі якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину судового рішення або розгляд справи (вирішення питання) здійснювався без повідомлення (виклику) учасників справи - протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Головуючий суддя О. М. Довгополов
судді Л. Я. Гудим
М. А. Пліш
Повне судове рішення складено 26.04.2018 р.