Справа № 22-ц/796/119/2018 Головуючий в 1-й інстанції - Шкірай М.І.
752/2929/17 Доповідач Чобіток А.О.
Іменем України
24 квітня 2018 року Апеляційний суд міста Києва в складі колегії суддів:
головуючого судді - Чобіток А.О.
суддів - Немировської О.В., Соколової В.В.
при секретарі Казанник М.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Києві апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Голосіївського районного суду міста Києва від 11 грудня 2017 року в справі за позовом ОСОБА_1 до Приватного акціонерного товариства «ДТЕК КИЇВСМЬКІ ЕЛЕКТРОМЕРЕЖІ»», третя особа: Садівниче товариство «Дніпровський» про захист прав споживача, зобов'язання вчинити дії,-
У лютому 2017 року позивач звернулася до суду з вищевказаним позовом та просила визнати такими, що порушують її права як споживача на публічні послуги з електропостачання дії ПАТ «Київенерго», які полягають у відмові від укладення з позивачем Договору на стандартне приєднання до електромереж ПАТ «Київенерго», спонуканні укласти Договір про нестандартне приєднання до електромереж та висуванні безпідставних вимог, що не передбачено законодавством у сфері електроенергетики, зобов'язати відповідача укласти з позивачем договір про стандартне приєднання електроустановки позивача до електромереж на підставі наданих позивачем 30.11.2016 року документів та відповідно у наступному, договорів про користування електричною енергією.
В обґрунтування позову зазначала, що вона є власником земельної ділянки, розташованої за адресою: АДРЕСА_1. 30.11.2016 року, у відповідності до п. 1.3. Правил приєднання електроустановок до електричних мереж, затверджених Постановою НКРЕ від 17.01.2013 року АДРЕСА_1, вона надала до Центру обслуговування клієнтів Печерського району м. Києва заяву за вх. № 24/цок31/1/К-200829 від 30.11.2016 року та необхідний пакет документів про приєднання належної їй на праві власності земельної ділянки до електроустановки певної потужності.
Листом за вих. № ДепТП030/43/1-23/./69496 від 02.12.2016 року їй було відмовлено у стандартному приєднанні електроустановок до електромереж на підставі того, що належна позивачу земельна ділянка розташована на території комплексної забудови СТ «Дніпровський», та запропоновано зробити нестандартне приєднання за умови виконання ряду перелічених у листі умов.
Вважає відмову відповідача у наданні їй договору приєднання електроустановки до електричних мереж ПАТ «Київенерго» незаконною та такою, що порушує її права, з тих підстав, що норми Закону України «Про електроенергетику» не встановлюють будь-яких застережень чи причин відмови у наданні послуг з приєднання і забороняє електропередавальній організації, якою є відповідач, відмовляти замовнику та споживачу послуг з приєднання, об'єкти якого розташовані на цій території, у наданні послуг з приєднання до електромереж у будь-якому випадку та з будь-яких причин.
Рішенням Голосіївського районного суду міста Києва від 11 грудня 2017 року позов залишено без задоволення.
Рішенням Голосіївського районного суду міста Києва від 11 грудня 2017 року в задоволенні позову ОСОБА_1 відмовлено.
В апеляційній скарзі позивач просить скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове,яким позов задовольнити. Зазначає,що судом належним чином не було з'ясовано, що умови укладення договорів про приєднання та про користування електричною енергією, які висуваються з боку ПАТ «Київенерго» до неї, є обтяжливі та непотрібні і відповідно до вимог Закону України «Про захист прав споживачів» є несправедливими та такими, що порушують її права споживача.
Відповідно до ст..55 ЦПК України судом апеляційної інстанції було залучено до участі у справі в якості відповідача Приватне акціонерне товариство «ДТЕК КИЇВСЬКІ ЕЛЕКТРОМЕРЕЖІ» як правонаступника ПАТ «Київенерго».
У відзиві на апеляційну скаргу Приватне акціонерне товариство «ДТЕК КИЇВСЬКІ ЕЛЕКТРОМЕРЕЖІ» зазначає,що доводи апеляційної скарги не ґрунтуються на вимогах чинного законодавства,що регулює правовідносини,які виникли між сторонами. Позовні вимоги є суперечливими та ґрунтуються на прикладах та припущеннях,невірному трактуванні положень нормативно-правових актів,позивачем не визначено істотні умови та не надано проект договору,який має бути на його думку укладений за рішення суду,при цьому не враховано,що в березні та в листопаді 2017 року були внесені суттєві зміни в Правила приєднання електроустановок до електричних мереж,зокрема і в перелік документів,які додаються до заяави про приєднання. Відповідач не відмовляв позивачу в укладенні договору,а навпаки вжив всіх можливих заходів щодо врегулювання спірної ситуації , і наразі запропонував позивачу можливість стандартного приєднання. Ні на час подання позову,ні на даний час права позивача не порушені,а не укладення договору про приєднання зумовлене невизначеністю самого позивача щодо його умов.
Судом першої інстанції встановлене, що позивачу, згідно розпорядження Київського міського голови від 24 липня 2001 року № 932-мг, передано у приватну власність земельну ділянку площею 0,0624 га згідно з планом, розташовану на території у АДРЕСА_1(с/т «Дніпровський», що підтверджується Державним актом на право приватної власності на землю Серія НОМЕР_2 (а.с. 9).
Відповідно до листа НКРЕКП № 9249/21.2/7-17 від 22.08.2017 року, ПАТ «Київенерго» здійснює господарську діяльність на ринку, що перебуває у стані природної монополії, відповідно до ліцензії на право провадження господарської діяльності з передачі електричної енергії місцевими (локальними) електричними мережами на території м. Києва та Київської області, та як суб'єкт господарювання внесений до Реєстру суб'єктів природних монополій у сфері енергетики (а.с. 115).
30.11.2016 року ОСОБА_4 за дорученням ОСОБА_1 до Центру обслуговування клієнтів Печерського району м. Києва подано заяву за вх. №24/цок31/1/К-200829 про приєднання електроустановки певної потужності за адресою:АДРЕСА_1 (а.с. 10).
Згідно вказаної заяви замовника до неї було додано: Ситуаційний план із зазначенням місця розташування електроустановки та викопіювання з топографо-геодезичного плану у масштабі 1:2000 із зазначенням місця розташування електроустановки, земельної ділянки або прогнозованої точки приєднання;копію документа, який підтверджує право власності чи користування цим об'єктом або, за відсутності об'єкта, право власності чи користування земельною ділянки;копію належним чином оформленої довіреності чи іншого документа на право укладати договори особі, яка уповноважена підписувати договори (за потреби).
Відповіддю Структурного відокремленого підрозділу «Київські електричні мережі» Публічного акціонерного товариства «Київенерго» № ДепТП030/43/1-23/./69496 «Про приєднання до електричних мереж» від 02.12.2016 року, позивачу роз'яснено, що територія СТ «Дніпровський» є комплексною забудовою, з огляду на що замовником з питань комплексної забудови має виступити СТ «Дніпровський» (або інша особа у разі надання СТ «Дніпровський» їй функцій замовника) або, у разі недосягнення згоди з СТ «Дніпровський», позивачу повідомлено, що як виключення ПАТ «Київенерго» може розглянути приєднання об'єкту позивача до електричних мереж таким, як нестандартне з встановленням КТП-10/0,4 кВ, за умови виділення земельної ділянки під встановлення КТП-10/0,4кВ (а.с. 11).
Відмовляючи в задоволенні позову,суд першої інстанції встановив та виходив з того,що дії ПАТ «Київенерго»,які полягають у відмові від укладення з позивачем договору на стандартне приєднання до електромереж ПАТ «Київенерго» за пропонованими нею умовами та спонуканні укласти договір про нестандартне приєднання до електромереж,є такими,що відповідають чинному законодавству.
Вислухавши доповідь судді, пояснення осіб, що з'явилися в судове засідання, обговоривши доводи апеляційної скарги, обставини справи, Апеляційний суд міста Києва , який діє відповідно до п. 8 ч. 1 Розділу ХІІІ Перехідних положень ЦПК України, ч. 4 ст. 147 та п. 3 Розділу ХІІ Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про судоустрій і статус суддів» у складі колегії суддів вважає, що рішення суду першої інстанції є законним та обґрунтованим, відповідним вимогам матеріального, процесуального права та обставинам справи і підстави для задоволення апеляційної скарги відсутні.
Відповідно до ст. 213 ЦПК України в редакції 2004 року, рішення суду повинно бути законним та обґрунтованим. Законним є рішення,яким суд виконавши всі вимоги цивільного судочинства,вирішив справу згідно із законом. Обґрунтованим є рішення, ухвалене на основі повно і всебічно з'ясованих обставин,на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень,підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Суд першої інстанції правильно встановив характер правовідносин, які виникли між сторонами та норми матеріального права, що регулюють ці правовідносин,зазначивши в рішенні,що правовідносини в сфері постачання електроенергії споживачам регулюються ЦК України, Законом України «Про електроенергетику», Законом України «Про захист прав споживачів», Законом України «Про житлово-комунальні послуги», Правилами користування електричною енергією, затвердженими постановою Національної комісії регулювання електроенергетики України № 28 від 31.07.1996 року, Правилами користування електричною енергією для населення, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України № 1357 від 26.07.1999 року, Правилами приєднання електроустановок до електричних мереж, затвердженими постановою НКРЕ АДРЕСА_1 від 17.01.2013 року.
Відповідно до ст. ст. 1, 16 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» від 24 червня 2004 року споживачем є особа, яка отримує або має намір отримати житлово-комунальну послугу, порядок надання яких має відповідати умовам договору та вимогам законодавства.
Стаття 4 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» передбачає, що законодавство України у сфері житлово-комунальних послуг, крім цього Закону, базується на Конституції України і складається з нормативно-правових актів у галузі цивільного, житлового законодавства та інших нормативно-правових актів, що регулюють відносини у сфері житлово-комунальних послуг.
Водночас ч. 1 ст. 19 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» передбачено, що відносини між учасниками договірних відносин у сфері житлово-комунальних послуг здійснюються виключно на договірних засадах.
Статті 20, 21 цього Закону визначають обов'язки споживача та виконавця житлово-комунальних послуг.
Пунктом 1 ч. 3 ст. 20 вказаного Закону передбачено обов'язок споживача укласти договір на надання житлово-комунальних послуг, підготовлений виконавцем на основі типового договору. Цей обов'язок відповідає зустрічному обов'язку виконавця, визначеному п. 3 ч. 2 ст. 21 цього Закону, підготувати та укласти зі споживачем договір на надання житлово-комунальних послуг з визначенням відповідальності за дотримання умов його виконання згідно з типовим договором.
Відповідно до п. 1.2. Правил користування електричною енергією для населення, затверджених постановою КМУ № 1357 від 26.07.1999 р. передбачено, що технічні умови на приєднання до мереж (об'єктів) електроенергетики являють собою комплекс умов та вимог до інженерного забезпечення об'єкта замовника електричною енергією, які повинні відповідати його розрахунковим параметрам щодо електропостачання та є невід'ємним додатком до договору про приєднання.
Відповідно до п. 1.3 Правил приєднання електроустановок до електричних мереж, затверджених постановою НКРЕ від 17 січня 2013 року №32 , електропередавальна організація не має права відмовити в приєднанні до її електричних мереж електроустановки замовника за умови дотримання ним вимог цих Правил.
Послуга з приєднання надається на підставі договору про приєднання, що укладається за типовою формою. Для отримання проекту договору про приєднання замовник звертається до електропередавальної організації за місцем розташування його електроустановок із заявою про приєднання електроустановки певної потужності.
До заяви про приєднання електроустановки певної потужності додаються (перелік згідно редакції Правил станом на листопад 2016 року): ситуаційний план із зазначенням місця розташування електроустановки та викопіювання з топографо-геодезичного плану в масштабі 1:2000 із зазначенням місця розташування електроустановки, земельної ділянки або прогнозованої точки приєднання; копія документа, який підтверджує право власності чи користування цим об'єктом або, за відсутності об'єкта, право власності чи користування земельною ділянкою; копія належним чином оформленої довіреності чи іншого документа на право укладати договори особі, яка уповноважена підписувати договори (за потреби).
Згідно п. 1.6 Правил приєднання електроустановок до електричних мереж приєднання електроустановок замовника на території, що підлягає комплексній забудові (мікрорайон/квартал, вулиця), здійснюється відповідно до умов цих Правил після виконання електропередавальною організацією, яка здійснює на цій території ліцензовану діяльність, електрифікації території, що підлягає комплексній забудові, згідно з планами забудови відповідної території. Функції замовника електрифікації території, що підлягає комплексній забудові, може виконувати суб'єкт, уповноважений згідно із Законом України «Про регулювання містобудівної діяльності».
Після здійснення електрифікації території, що підлягає комплексній забудові, всі електричні мережі залишаються у власності електропередавальної організації, на території здійснення ліцензованої діяльності якої розташована територія комплексної забудови.
Точки приєднання на території, що підлягає комплексній забудові, встановлюються на межах земельних ділянок та/або на електроустановках об'єктів замовників, які є складовими частинами території, що підлягає комплексній забудові.
Електрифікація території, що підлягає комплексній забудові, здійснюється за рахунок складової тарифу на передачу електричної енергії або, за згодою суб'єкта, який виконує функції замовника електрифікації, за рахунок поворотної фінансової допомоги.
Поняття комплексної забудови території визначено у ст. 33 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», відповідно до якої комплексна забудова території здійснюється з метою забезпечення реалізації громадських інтересів і спрямовується на попереднє проведення інженерної підготовки, спорудження зовнішніх інженерно-транспортних мереж, об'єктів соціальної сфери, житлових будинків, інших об'єктів будівництва, а також на благоустрій території. Комплексна забудова території може здійснюватися шляхом комплексної реконструкції кварталів (мікрорайонів) застарілого житлового фонду одним або кількома інвесторами.
Рішення про організацію комплексної забудови території у визначених межах та рішення про розміщення об'єктів будівництва на території населених пунктів та за їх межами під час комплексної забудови території приймає виконавчий орган сільської, селищної, міської ради, районна державна адміністрація відповідно до їх повноважень у порядку, передбаченому цим Законом.
Рішення про розроблення детального плану певної території одночасно є рішенням про комплексну забудову цієї території.
Функції замовника комплексної забудови території може виконувати власник (користувач) відповідної земельної ділянки в межах такої земельної ділянки, переданої (наданої) йому в установленому законом порядку.
Постачання електричної енергії за адресою в АДРЕСА_1 здійснюється на підставі договору про постачання електричної енергії №60827 від 21.07.2008р., укладеного між відповідачем та СТ «Дніпровський».
Садове товариство в розумінні ПКЕЕ є населеним пунктом, а його члени є споживачами населеного пункту.
Особливості постачання електричної енергії для населених пунктів та споживачів населеного пункту визначені розділом 12 ПКЕЕ.
Відповідно до п.п. 12.3., 12.4. ПКЕЕ, населений пункт на підставі договору про постачання електричної енергії здійснює закупівлю електричної енергії у постачальника електричної енергії з метою її подальшого використання споживачами населеного пункту для задоволення комунально- побутових потреб споживачів населеного пункту, для технічних цілей та інших потреб населеного пункту. За обсяг закупленої електричної енергії з постачальником електричної енергії розраховується населений пункт відповідно до умов договору.
Закупівля електричної енергії у постачальника за рахунок коштів споживачів населеного пункту, умови використання електричної енергії, розрахунків за неї, умови технічного забезпечення електропостачання електроустановок споживачів населеного пункту, утримання та обслуговування технологічних електричних мереж населеного пункту регулюються установчими документами населеного пункту та/або укладеними у встановленому законодавством порядку договорами між споживачами населеного пункт)' та населеним пунктом щодо обслуговування технологічних електричних мереж населеного пункту.
Пунктом 12.5. ПКЕЕ передбачено, що у разі виходу із складу населеного пункту або прийняття відповідного рішення органом управління населеного пункту споживач населеного пункту або фізична особа, електроустановки якої приєднані до технологічних електричних мереж населеного пункту (далі - споживач на території населеного пункту), для користування електричною енергією має право:
- змінити у встановленому порядку схему електропостачання та приєднати належну йому електроустановку до електричних мереж електропередавальної організації;
- укласти тристоронній договір про користування електричною енергією на території населеного пункту з постачальником електричної енергії та населеним пунктом на основі типового договору (додаток 5) та договір про користування електричною енергією відповідно до Правил користування електричною енергією для населення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 26 липня 1999 року N 1357 (із змінами).
У разі укладення тристороннього договору про користування електричною енергією на території населеного пункту постачальник електричної енергії та населений пункт вносять у встановленому законодавством України порядку зміни в укладений між ними договір про постачання електричної енергії щодо визначення обсягу спожитої населеним пунктом електричної енергії та умов припинення або обмеження електропостачання населеного пункту, які пов'язані та витікають з умов тристороннього договору про користування електричною енергією на території населеного пункту.
Точка продажу електричної енергії споживачу на території населеного пункту збігається з точкою продажу електричної енергії населеному пункту. Відносини постачальника електричної енергії та населеного пункту із споживачем на території населеного пункту регулюються законодавством України, у тому числі нормами цих Правил.
Договір про користування електричною енергією на території населеного пункту може бути укладений у разі виконання таких умов:
1) особа, яка має намір набути статус споживача на території населеного пункту, та населений пункт не мають боргів за електричну енергію перед населеним пунктом та постачальником електричної енергії відповідно;
2) технічний стан розрахункового засобу обліку, яким обладнана електроустановка особи, яка має намір набути статусу споживача на території населеного пункту, відповідає вимогам нормативно-технічних документів;
3) особою, яка має намір набути статус споживача на території населеного пункту, створені технічні можливості щодо забезпечення безперешкодного доступу представників постачальника електричної енергії, підприємства, що здійснює передачу електричної енергії, до власних електричних установок для контролю за рівнем споживання електричної енергії, а також для виконання відключення та обмеження споживання відповідно до встановленого цими Правилами порядку.
Таким чином, для приєднання власних електроустановок та укладення договору про користування електричною енергією, споживачу населеного пункту необхідно врегулювати свої взаємовідносини безпосередньо з населеним пунктом.
Відповідно до Розділу І ППЕЕМ, в редакції що діяла на час виникнення спірних правовідносин, послуга з приєднання надається на підставі договору про приєднання, що укладається за типовою формою (додаток 1 ППЕЕМ).
Для отримання проекту договору про приєднання замовник звертається до електропередавальної організації за місцем розташування його електроустановок із заявою про приєднання електроустановки певної потужності (додаток 2) та пред'являє паспортний документ.
До заяви про приєднання електроустановки певної потужності додаються: ситуаційний план із зазначенням місця розташування електроустановки та викопіювання з топографо-геодезичного плану в масштабі 1:2000 із зазначенням місця розташування електроустановки, земельної ділянки або прогнозованої точки приєднання;
- копія документа, який підтверджує право власності чи користування цим об'єктом або, за відсутності об'єкта, право власності чи користування земельною ділянкою;
- копія належним чином оформленої довіреності чи іншого документа на право укладати договори особі, яка уповноважена підписувати договори (за потреби).
-
Суб'єкт господарювання, в даному випадку СТ «Дніпровський», має право за зверненням замовника погодити приєднання його електроустановок до власних технологічних електричних мереж у рахунок зменшення дозволеної потужності за договором про постачання електричної енергії або в межах резерву потужності існуючих трансформаторів та пропускної спроможності електричних мереж цього суб'єкта у відповідний період доби. Про своє рішення щодо погодження суб'єкт господарювання протягом трьох робочих днів з дня отримання звернення повідомляє замовнику.
У разі приєднання електроустановок замовника до електричних мереж суб'єкта господарювання, який не є електропередавальною організацією, електропередавальна організація, на території здійснення ліцензованої діяльності якої розташовані електроустановки замовника, видає технічні умови на приєднання до електричних мереж цього суб'єкта господарювання, які погоджуються цим суб'єктом господарювання.
У разі розташування об'єкта замовника не на межі балансової належності електричних мереж суб'єкта господарювання, який не є електропередавальною організацією, послуга з приєднання надається електропередавальною організацією відповідно до цих Правил.
Плата за приєднання до електричних мереж суб'єкта господарювання визначається електропередавальною організацією відповідно до методики розрахунку плати за приєднання електроустановок до електричних мереж.
Приєднання електроустановок замовника на території, що підлягає комплексній забудові (мікрорайон/квартал, вулиця), здійснюється відповідно до умов цих Правил після виконання електропередавальною організацією, яка здійснює на цій території ліцензовану діяльність, електрифікації території, що підлягає комплексній забудові, згідно з планами забудови відповідної території.
Функції замовника електрифікації території, що підлягає комплексній забудові, може виконувати суб'єкт, уповноважений згідно із Законом України "Про регулювання містобудівної діяльності".
Точки приєднання на території, що підлягає комплексній забудові, встановлюються на межах земельних ділянок та/або на електроустановках об'єктів замовників, які є складовими частинами території, що підлягає комплексній забудові.
Точка приєднання електроустановок замовника зазначається в договорі про приєднання. Точка приєднання має бути розташована на межі земельної ділянки замовника або, за згодою замовника, на території цієї земельної ділянки.
Для визначення типу приєднання (стандартне приєднання або приєднання, яке не є стандартним) за точку забезпечення потужності приймається найближча точка в існуючих (діючих) електричних мережах (кабельна лінія, повітряна лінія або трансформаторна підстанція) електропередавальної організації ступеня напруги, що відповідає ступеню напруги в точці приєднання.
У разі незгоди із запропонованими електропередавальною організацією точками забезпечення потужності замовник на підставі техніко-економічного обґрунтування може запропонувати інші варіанти можливого приєднання. При цьому вихідні дані для розробки техніко-економічного обґрунтування надаються протягом 5 робочих днів електропередавальною організацією безоплатно.
Електропередавальна організація приймає пропозиції замовника щодо точок забезпечення потужності відповідно до техніко-економічного обґрунтування або,у разі наявності відхилень техніко-економічного обґрунтування від вихідних даних,надає замовнику протягом 10 робочих днів обґрунтовану письмову відмову та офіційно повідомляє про таку відмову відокремлений підрозділ Деррженергонагляду у відповідному регіоні. ,
Електропередавальна організація, на території здійснення ліцензованої діяльності якої розташовані електроустановки замовника,укладає договір про приєднання до електричних мереж,невід»ємною частиною якого є технічні умови.
У разі зміни форми власності чи власника електроустановки за умови,що це не призведедо зміни технічних параметрів та вимог до категорії з надійності електропостачання цієї електроустановки, нові технічні умови не видаються.
Для населення з індивідуальною забудовою житла за однією адресою у разі перерозподілу потужності між власниками (співвласниками) без зміни сумарної величини приєднаної потужності об'єкта архітектури, зміни категорії електроустановок щодо надійності електропостачання або зміни точки приєднання технічні умови не видаються. За необхідності здійснення монтажу (демонтажу) додаткових елементів електричної мережі відповідна реконструкція здійснюється електропередавальною організацією згідно з укладеним договором.
Таким чином доводи апеляційної скарги щодо неправомірної відмови відповідача укласти з позивачем договір про стандартне приєднання електроустановки позивача до електромереж, оскільки на його думку відповідне рішення виконавчого органу Київської міської ради про комплексну забудову території Садове товариство «Дніпровський» не приймалось і в зв'язку з чим неможна вважати його населеним пунктом, не заслуговує на увагу,оскільки у розумінні ПКЕЕ Садове товариство «Дніпровський» є населеним пунктом, а його члени - споживачами населеного пункту.
З огляду на викладене апеляційний суд також відхиляє аргумент позивача з посиланням на відповіді Департаменту містобудування та архітектури виконавчого органу Київської міської ради (КМДА) № 055-12907 від 07.08.2017 року, детальний план території, який включає земельну ділянку за адресою: АДРЕСА_1 Київською міською радою не затверджувався, а розробка вказаного детального плану території не передбачена Програмою створення (оновлення) містобудівної документації у м. Києві, затвердженою рішеннями Київської міської ради від 13.11.2013 року № 518/10006, як на підставу розглядати вказану територію не як комплексну забудову.
Садовий будинок АДРЕСА_1 розташовано на території СТ «Дніпровський». Між відповідачем та «СТ «Дніпровський» укладено Договір про постачання електричною енергією (Договір) від 21.07.2008 № 60827. Відповідно до умов Договору електропостачання садових будинків здійснюється від комплектної трансформаторної підстанції (КТП) № 3064, силовий трансформатор та РУ 10 кВ, якої утримуються на балансі ПрАТ « ДТЕК КИЇВСЬКІ ЕЛЕКТРОМЕРЕЖІ», а РУ 0,4 кВ - на балансі СТ «Дніпровський», та КТП-7005, балансоутримувач - СТ «Дніпровський». Величина потужності, дозволеної до використання становить: КТП-3064, - 121,31 кВт, від КТП-7005 - 483,93 кВт. Відповідно до Додатку 10 до Договору - однолінійної схеми електропостачання, живлення садових будинків на АДРЕСА_1, здійснюється від КТП-7005.
ПАТ «Київенерго»з 2016 року надавало роз'яснення ОСОБА_1 з приводу приєднання до електричних мереж садового будинку АДРЕСА_1
На звернення ОСОБА_1 ПАТ «Київенерго» листами від 02.12.2016 №ДепТП030/43/1- 23/./69496 від 20.12.2017 № 019/ЦП/1/./89009 надані роз'яснення щодо порядку приєднання садового будинку у складі «населеного пункту» (СТ «Дніпровський») та запропоновані варіанти об'єкта, зокрема, у разі недосягнення згоди з СТ «Дніпровський», як виключення, товариство запропонувало розглянути питання приєднання зазначеного будинку АДРЕСА_1 до електричних мереж таким, яке не є стандартним, з встановленням КТП-10/0,4 кВ, за умови виділення земельної ділянки під її встановлення.
Відповідно до роз'яснень НКРЕКП, викладених у листі від 27.03.2017 №3111/17.1.3/7-17, у разі приєднання об'єктів замовників, які мають земельні ділянки на території «населеного пункту» (зокрема територія садового товариства), безпосередньо до мереж електропередавальної організації на межі балансової належності власників мереж електропередавальної організації та «населеного пункту», замовнику необхідно прокласти лінію електропередавання від свого об'єкта до межі балансової належності, погодити прокладання лінії електропередавання з органами управління «населеного пункту», змінити в установленому порядку схему електропостачання та в подальшому замовити в електропередавальної організації послугу з приєднання в порядку передбаченому Правилами.
Відповідно до ст. 57 ЦК України,в редакції 2004 року, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин,що обґрунтовують вимоги і заперечення сторін,та інших обставин,які мають значення для вирішення справи.
Статтями 57,58 цього Закону визначено,що належними є докази,які містять інформацію щодо предмета доказування. Обставини справи,які за законом мають бути підтверджені певними засобами,не можуть підтверджуватись іншими засобами.
Ні суду першої інстанції, ні суду апеляційної інстанції позивач не надала належних та допустимих доказів щодо неправомірності дій відповідача при розгляді її заяви від 30.11.2016 року про приєднання електроустановки певної потужності та на спростування висновків суду першої інстанції.
Припущення та її міркування позивача стосовно дій відповідача викладених в апеляційній скарзі ,неможна віднести до фактичних даних в розумінні ст..57 ЦПК України в редакції 2004 року, в зв'язку з чим апеляційний суд їх відхиляє.
Навпаки обставини, встановлені судом першої інстанції,а також судом апеляційної інстанції свідчать про те, що ПАТ «Київенерго», розглянувши заяви позивача щодо надання послуг з приєднання до електромереж та користування електричною енергією за адресою: АДРЕСА_1(кадастровий номер НОМЕР_1),діяв у відповідності з вимогами чинного законодавства і підстави визнавати їх такими,що порушують права позивача як споживача на публічні послуги з енергопостачання відсутні.
Відповідно до ст. 26 ЗУ « Про електроенергетику» споживання енергії можливе лише на підставі договору з енергопостачальником.
При цьому ПАТ «Київенерго» в обґрунтування своїх відповідей на заяви позивача послалось на норми чинного законодавства,що регулюють правовідносини в сфері електроенергетики,в том числі і на Правила користування електричною енергією для населення,затвердженими постановою Кабінету Міністрів України №12357 від 26.07.1999 року.
Відповідно до п.3 Правил споживання електричної енергії здійснюється на підставі договору про користування електричною енергією між споживачем і енергопостачальником,що розробляється енергопостачальником згідно з Типовим договором про користування електричною енергією і укладається на три роки, визначається перелік документів,необхідних для укладення договору.
Системний аналіз вказаних норм в сукупності з нормами ЦК України,якими визначено принцип свободи договору, дає підстави суду апеляційної інстанції погодитись з висновками суду щодо відмови у задоволенні позову щодо зобов'язання ПАТ «Київенерго» укласти з позивачем договір про стандартне приєднання до електромереж на підставі наданих нею документів 30 листопада 2016 року та відповідно в наступному договорів про користування електричною енергією.
Беручи до уваги всі встановлені судом факти і відповідні їм правовідносини, належність, допустимість і достовірність кожного доказу окремо,а також достатність і взаємний зв"язок доказів у їх сукупності, суд апеляційної інстанції приходить до висновку про законність та обґрунтованість рішення ухваленого по даній справі та відсутність підстав до його скасування та залишення без задоволення апеляційної скарги.
Керуючись ст.ст.374,375,381-384,390,268 ЦПК України,суд апеляційної інстанції,-
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення.
Рішення Голосіївського районного суду м. Києва від 11 грудня 2017 року залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом тридцяти днів.
Головуючий - Судді -