Справа № 822/1027/18
іменем України
16 квітня 2018 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Тарновецького І.І. розглянувши в письмовому проваджені в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,
Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області в якому просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо не включення до розрахунку пенсії виплат зазначених у довідці №159 від 21.02.2018 року та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити нарахування та виплату пенсії з 08.11.2017 року із розрахунку 70% суми грошового забезпечення, включивши до складу грошового забезпечення для обчислення пенсії виплати зазначені у довідці №159 від 21.02.2018 року, а саме: щомісячну додаткову грошову винагороду - 73242,22 грн., матеріальну допомогу - 10497 грн., грошову допомогу на оздоровлення - 10496,50 грн.
Позивач у позові зазначив, що з 08.11.2017 року Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" призначено пенсію по інвалідності у розмірі пенсії за вислугу років з розрахунку 70% від отримуваного грошового забезпечення.
21.02.2018 р. військовою частиною НОМЕР_1 позивачу додатково видано довідку №159 до якої, увійшли суми, які були нараховані до грошового забезпечення та не увійшли у довідку подану для розрахунку пенсії при її призначенні. На всі виплати, включені у довідки відповідно до Закону України «Про збір та облік єдиного внеску за загальнообов'язкове державне соціальне страхування» нараховано страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 р. - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Згідно виданої довідки, крім виплат, які відповідач взяв для обчислення пенсії, позивачу виплачувалась матеріальна допомога на оздоровлення - 10496,50 грн. та для вирішення соціально-побутових питань - 10497,00 грн., щомісячна додаткова грошова винагорода - 73242,22 грн.
Дані суми до грошового забезпечення, з якого обчислювалася розмір пенсії, враховано не було, внаслідок чого розмір призначеної пенсії менше, ніж мав би бути.
Позивач просив позов задовольнити.
На підставі вимог статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України ухвалою суду від 13 березня 2018 року вирішено розгляд справи здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Відповідачем подано до суду відзив на адміністративний позов, в якому зазначено, що пенсія обчислена та виплачується головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області відповідно до матеріалів пенсійної справи, вимог чинного законодавства, та з врахуванням поданих документів.
Відповідач просив у задоволенні позову відмовити.
Також представником відповідача подано заяви про розгляд справи в судовому засіданні з викликом (повідомленням) сторін та про залучення третьої особи, однак суд дійшов висновку, що в задоволенні клопотання представника відповідача про розгляд справи в судовому засіданні з викликом (повідомленням) сторін необхідно відмовити, оскільки статтею 263 КАС України передбачено категорію справ, які розглядаються за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи. Щодо залучення третьої особи суд зазначає, що необхідною умовою залучення третіх осіб є той факт, що судове рішення у справі може вплинути на права, свободи, інтереси або обов'язки осіб, які не є стороною у справі. Розглянувши подану заяву суд, не виявив обставин, за яких рішення у даній справі може вплинути на її права, інтереси або обов'язки.
Дослідивши матеріали справи, суд з'ясував наступне.
Судом встановлено, що позивач перебуває на обліку у відповідача та з 08 листопада 2017 року отримує пенсію по інвалідності у розмірі пенсії за вислугу років, відповідно до ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» у розмірі 70 % від отримуваного грошового забезпечення.
При обчисленні пенсії Головним Управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області враховано такі складові грошового забезпечення: посадовий оклад, оклад за військове звання, процентна надбавка за вислугу років та середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці, в т.ч. надбавка за виконання особливо важливих завдань, надбавка за кваліфікацію, щомісячну премію.
21.02.2018 р. військовою частиною НОМЕР_1 позивачу додатково видано довідку №159 до якої, увійшли суми, які були нараховані до грошового забезпечення та не увійшли у довідку подану для розрахунку пенсії при її призначенні. На всі виплати, включені у довідки відповідно до Закону України «Про збір та облік єдиного внеску за загальнообов'язкове державне соціальне страхування» нараховано страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 р. - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Згідно виданої довідки, крім виплат, які відповідач взяв для обчислення пенсії, позивачу виплачувалась матеріальна допомога на оздоровлення - 10496,50 грн. та для вирішення соціально-побутових питань - 10497,00 грн., щомісячна додаткова грошова винагорода - 73242,22 грн.
Дані суми до грошового забезпечення, з якого обчислювалася розмір пенсії, враховано не було, внаслідок чого розмір призначеної пенсії менше, ніж мав би бути.
28.02.2018 року позивач звернувся до відповідача з заявою у якій просив включити до розрахунку пенсії виплати вказані у довідці №159 від 21.02.2018 року надавши оригінал вказаної довідки.
Листом №4920/07 від 05.03.2018 року відповідач відмовився включати зазначені виплати до розрахунку пенсії, мотивуючи це тим, що вони не належать до щомісячних доплат до грошового забезпечення.
Відповідно до ч. 3 ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (у редакції, чинній на час призначення пенсії позивачу) - пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, та у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Згідно з п. 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року №393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей» пенсії обчислюються з розміру грошового забезпечення, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з урахуванням таких його видів: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням. Середня сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення на 24 загальної суми цих видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.
Частиною 1 статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» встановлено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
Частиною 2 цієї статті визначено, що до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення. Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.
Постановою Кабінету Міністрів України №1294 від 7 листопада 2007 року «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу» упорядковано структуру та умови грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та затверджено схеми посадових окладів і додаткових видів грошового забезпечення за категоріями військовослужбовців (пункт 3 цієї постанови).
Згідно зі схемою додаткових видів грошового забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України (щомісячних та одноразових, додаток №25 до постанови №1294) до одноразових віднесені такі види грошового забезпечення: винагорода, призначення та виплата якої пов'язана з обсягом та складностями роботи, що виконується під час проходження військової служби; матеріальна допомога на початкове обзаведення (вид матеріального забезпечення військовослужбовців, передбачений статтею 9-1 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей»), а також одноразова матеріальна допомога військовослужбовцям строкової військової служби.
Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» також гарантовано право військовослужбовців, крім військовослужбовців строкової служби, на щорічну основну відпустку із збереженням грошового, матеріального забезпечення та наданням допомоги на оздоровлення у розмірі місячного грошового забезпечення (частина перша статті 10-1 цього Закону).
Умови, розмір та порядок виплати військовослужбовцям зазначеної допомоги визначені постановою №1294 та Інструкцією. Так, розмір грошової допомоги на оздоровлення визначається виходячи з посадового окладу, окладу за військовим званням та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (крім винагород та морського грошового забезпечення), на які військовослужбовець має право за займаною ним штатною посадою на день вибуття в щорічну основну відпустку (підпункт 3 пункту 5 постанови №1294, підпункт 30.4 пункту 30 розділу ХХХ Інструкції).
Суд зазначає також і правову позицію Верховного Суду України у постанові від 10 березня 2015 року (справа №21-70а15), в якій вказано, що аналіз зазначених норм матеріального права дає підстави вважати, що грошова допомога для оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, щомісячна додаткова грошова винагорода, додаткові премії, грошова винагорода за безперервну вислугу років, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія.
Матеріалами справи підтверджено, що позивач під час проходження служби протягом останніх 24 місяців підряд перед звільненням з військової служби отримував грошову допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, щомісячну додаткову грошову винагороду, що підтверджено довідкою №159 від 21.02.2018 року, в якій зазначено, що з вказаних видів грошового забезпечення сплачений єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Відтак, зазначені виплати відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія, а тому підлягають для врахування при визначенні та перерахунку розміру пенсії.
У відповідності до ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» пенсія призначається (перераховується) з дня звернення за пенсією. Перерахунок призначеної пенсії провадиться у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.
Пунктом 4.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 №22-1 теж визначено, що орган, який призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії за відповідною заявою.
З питання перерахунку пенсії позивач звернувся до пенсійного органу 28.02.2018 року.
Відтак, право на перерахунок пенсії ОСОБА_1 підлягає захисту з моменту його звернення до пенсійного органу із відповідною заявою та доданими документами та з урахуванням вимог ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», а саме з 28.02.2018 року.
Враховуючи викладене, суд прийшов до висновку про визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо не включення до розрахунку пенсії виплат зазначених у довідці №159 від 21.02.2018 року та зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити нарахування та виплату пенсії з 28.02.2018 року із розрахунку 70% суми грошового забезпечення, включивши до складу грошового забезпечення для обчислення пенсії виплати зазначені у довідці №159 від 21.02.2018 року, а саме: щомісячну додаткову грошову винагороду - 73242,22 грн., матеріальну допомогу - 10497 грн., грошову допомогу на оздоровлення - 10496,50 грн., тим самим задовольнивши частково позовні вимоги.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Герцена, 10, м. Хмельницький, Хмельницька область, 29000, код ЄДРПОУ - 21318350) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії - задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо не включення до розрахунку пенсії виплат зазначених у довідці №159 від 21.02.2018 року та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити нарахування та виплату пенсії з 28.02.2018 року із розрахунку 70% суми грошового забезпечення, включивши до складу грошового забезпечення для обчислення пенсії виплати зазначені у довідці №159 від 21.02.2018 року, а саме: щомісячну додаткову грошову винагороду - 73242,22 грн., матеріальну допомогу - 10497 грн., грошову допомогу на оздоровлення - 10496,50 грн.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Вінницького апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з його підписання.
Головуючий суддя І.І. Тарновецький