Рішення від 19.04.2018 по справі 826/15439/17

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

19 квітня 2018 року № 826/15439/17

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі:

головуючого судді Шейко Т.І.,

при секретарі судового засідання Хаюк К.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовомОСОБА_1

до Голосіївського районного у місті Києві військового комісаріату Київського міського військового комісаріату Голосіївської районної в місті Києві державної адміністрації Київської міської державної адміністрації

провизнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити дії

Третя особа без самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача:

- Вищий навчальний заклад “Відкритий міжнародний університет розвитку людини "Україна";

встановив:

ОСОБА_1 звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Голосіївського районного у місті Києві військового комісаріату, ІНФОРМАЦІЯ_1 , Голосіївської районної в місті Києві державної адміністрації, Київської міської державної адміністрації, у якому просив визнати протиправними та скасувати рішення призовної комісії Голосіївського районного у місті Києві військового комісаріату та ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо призову ОСОБА_1 , 1993 року народження, на строкову службу до Збройних Сил України у черговий осінній призов 2017 року.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що посадовими особами ІНФОРМАЦІЯ_2 та ІНФОРМАЦІЯ_1 , які ініціювали направлення позивача на проходження військово-лікарняної комісії, а далі на строкову військову службу, не було надано ОСОБА_1 можливості подати передбачені законодавством документи, які засвідчують право позивача на отримання відстрочки від прозову на строкову військову службу для набуття освіти на весь період навчання, а також не перевірили наявність підстав для надання останньої.

В судовому засіданні представник позивача підтримав заявлений позов та просив його задовольнити.

Представники відповідачів Голосіївського районного у місті Києві військового комісаріату та Київського міського військового комісаріату позов не визнали, зазначивши, що діяли у межах чинного законодавства, а позивач ОСОБА_1 під час проходження співбесіди не повідомляв про своє навчання у Вищому навчальному закладі “Відкритий міжнародний університет розвитку людини “Україна” та, відповідно, що має право на відстрочку від осіннього призову.

Представники залучених під час розгляду справи в якості співвідповідачів Голосіївської районної в місті Києві державної адміністрації та Київської міської державної адміністрації до суду не з'являлись, хоча про дату, час та місце проведення судових засідань повідомлялись належним чином, свого відношення до позову не висловили.

Представник третьої особи без самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Вищий навчальний заклад “Відкритий міжнародний університет розвитку людини “Україна” у судовому засіданні у вирішенні позову поклався на розсуд суду.

Заслухавши доводи та заперечення учасників справи, дослідивши матеріали справ, оцінивши наявні докази та покази свідків, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог, з огляду на наступне.

Як вбачається із матеріалів справи та встановлено судом, згідно витягу з наказу Відкритого міжнародного університету розвитку людини “Україна” (надалі - Університет “Україна”) №2627-С від 30.11.2016 р. на підставі протоколу приймальної комісії №33 від 30.11.2016 р. ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , зараховано студентом 3 курсу заочної форми навчання Університету “Україна” за спеціальністю 231 “Соціальна робота”.

Відповідно до витягу з наказу Університету “Україна” №2351/1-С від 23.10.2017 р. згідно з Положенням про порядок переведення, відрахування та поновлення студентів вищих навчальних закладів освіти, затвердженого наказом МОН України від 15.07.1996 р. №245 ОСОБА_1 переведено на 4 курс денної форми навчання напряму підготовки 6.130102 “Соціальна робота” освітньо-кваліфікаційного “Бакалавр”.

24.10.2017 р. ОСОБА_1 , взято на облік як внутрішньо переміщену особу, що підтверджується довідкою №0000378255 від 24.10.2017 р., виданою Управлінням праці та соціального захисту населення Голосіївської районної в місті Києві державної адміністрації.

26.10.2017 р. позивач, згідно книги запису відвідувачів Голосіївського районного в місті Києві військового комісаріату, звернувся до останнього з заявою від 26.10.2017 р., у якій просив надати дублікат приписного свідоцтва про взяття на військовий облік у зв'язку з його втратою через переїзд з міста Луганськ до міста Києва, оскільки його відновлення не вбачається можливим через проведення антитерористичної операції.

В цей же день, позивач був направлений на військово-лікарняну комісію для проведення медичного обстеження на предмет придатності до служби в Збройних Силах України у зв'язку з черговим осіннім призовом 2017 року.

Рішенням призовної комісії, оформленого протоколом №19 від 26.10.2017 р., ОСОБА_1 визнаний придатним до військової служби та направлений до міського збірного пункту збройних сил України в місті Києві, звідки 27.10.2017 р. направлений до військової частини НОМЕР_1 смт. Десна для проходження строкової військової служби.

Позивач, не погоджуючись з діями відповідачів, вважаючи, що останніми було порушено його право на отримання у встановленому законом порядку відстрочки від призову на строкову військову службу для набуття освіти на весь період навчання, звернувся до суду з даним адміністративним позовом.

Вирішуючи спір, суд виходить з наступного.

Відповідно до ст. 65 Конституції України захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України.

Громадяни відбувають військову службу відповідно до закону.

Закон України “Про військовий обов'язок і військову службу” від 25.03.1992 р. №2232-XII (надалі - Закон №2232-XII) здійснює правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також визначає загальні засади проходження в Україні військової служби.

У відповідності до приписів ст. 1 Закону №2232-XII захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України.

Військовий обов'язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення та Державної спеціальної служби транспорту (далі - Збройні Сили України та інші військові формування), посади в яких комплектуються військовослужбовцями.

Військовий обов'язок включає: підготовку громадян до військової служби; приписку до призовних дільниць; прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов на військову службу; проходження військової служби; виконання військового обов'язку в запасі; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку.

Частиною 7 ст. 1 Закону №2232-XII встановлено, що виконання військового обов'язку громадянами України забезпечують державні органи, органи місцевого самоврядування, утворені відповідно до законів України військові формування, підприємства, установи і організації незалежно від підпорядкування і форм власності в межах їх повноважень, передбачених законом, та районні (об'єднані районні), міські (об'єднані міські) військові комісаріати (далі - районні (міські) військові комісаріати), військові комісаріати Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя, а також територіальні центри (в Автономній Республіці Крим, областях, місті Києві) та філіали (в районах та містах) комплектування військовослужбовцями за контрактом.

Відповідно до категоріальної визначеності ч. 9 ст. 1 Закону №2232-XII, призовники - особи, приписані до призовних дільниць; військовослужбовці - особи, які проходять військову службу.

Згідно ч. 10 ст. 1 Закону №2232-XII громадяни України, які приписані до призовних дільниць або перебувають у запасі Збройних Сил України чи проходять службу у військовому резерві, зобов'язані, зокрема, прибувати за викликом районного (міського) військового комісаріату для оформлення військово-облікових документів, приписки, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на збори військовозобов'язаних; проходити медичний огляд та лікування в лікувально-профілактичних закладах згідно з рішеннями комісії з питань приписки, призовної комісії або військово-лікарської комісії районного (міського) військового комісаріату; проходити підготовку до військової служби, військову службу і виконувати військовий обов'язок у запасі; виконувати правила військового обліку, встановлені законодавством.

Як зазначено в ст. 14 Закону №2232-XII, приписка громадян України чоловічої статі до призовних дільниць проводиться з метою взяття їх на військовий облік, визначення наявних призовних ресурсів, ступеня придатності до військової служби, встановлення освітнього рівня, здобутої спеціальності або професії, рівня фізичної підготовки, вивчення особистих якостей.

Для проведення приписки громадян України у районах (містах) утворюються призовні дільниці.

До призовних дільниць щороку протягом січня - березня приписуються допризовники, яким у рік приписки виповнюється 17 років. Приписка проводиться районними (міськими) військовими комісаріатами за місцем проживання.

Для приписки до призовної дільниці громадяни України зобов'язані особисто прибути до районного (міського) військового комісаріату в строк, зазначений у повістці, та подати необхідні документи, перелік яких установлюється Міністерством оборони України.

Для проведення приписки громадян України до призовних дільниць у районних (міських) військових комісаріатах утворюються комісії з питань приписки у такому складі: голова комісії - районний (міський) військовий комісар; члени комісії: представник районного (міського) органу управління освітою; представник уповноваженого підрозділу органу Національної поліції, який проводить роботу з неповнолітніми; лікар, який організовує роботу медичного персоналу з медичного огляду громадян України, які підлягають приписці; психолог відповідного державного (комунального) закладу, розташованого на території району (міста); секретар комісії.

Персональний склад районної (міської) комісії з питань приписки, порядок її проведення затверджуються щороку головою районної державної адміністрації (виконавчого органу міської ради).

На районні (міські) комісії з питань приписки покладаються: організація і проведення медичного огляду допризовників, які викликаються на комісію, визначення їх придатності для військової служби; виявлення і попередній відбір кандидатів для направлення до вступу на навчання у вищих військових навчальних закладах або військових навчальних підрозділах вищих навчальних закладів; направлення призовників, придатних за медичними та іншими показниками, для проходження підготовки з військово-технічних спеціальностей; направлення для медичного огляду до призовної комісії Автономної Республіки Крим, обласних або Київської міської призовних комісій призовників, яких визнано непридатними до військової служби за станом здоров'я, та таких, що виявили незгоду з результатами медичного, огляду; прикріплення до лікувально-профілактичних закладів за місцем проживання громадян України, яких визнано під час приписки тимчасово непридатними до військової служби за станом здоров'я, та таких, що потребують обстеження або медичного нагляду. Відвідування лікувально-профілактичних закладів згідно з рішенням комісії з питань приписки для громадян-допризовників обов'язкове; прикріплення до відповідних навчальних закладів громадян України, які мають низьку освітню підготовку або не володіють чи недостатньо володіють державною мовою; організація роботи з вивчення особистості призовників, їх морально-ділових якостей та сімейного стану; зняття з військового обліку призовників та взяття на військовий облік військовозобов'язаних громадян, яких: - за станом здоров'я визнано непридатними до військової служби в мирний час, обмежено придатними у воєнний час; - раніше було засуджено до позбавлення волі, обмеження волі, арешту чи виправних робіт за вчинення злочину невеликої або середньої тяжкості, у тому числі із звільненням від відбування покарання; виключення з військового обліку громадян, яких: - за станом здоров'я визнано непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку; - раніше було засуджено до позбавлення волі за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину.

За результатами медичного огляду громадянина України і з урахуванням рівня його освітньої підготовки, особистих якостей, роду діяльності та спеціальності комісія з питань приписки може прийняти одне з таких рішень: придатний для військової служби та попередньо призначений до служби у Збройних Силах України чи іншому військовому формуванні; тимчасово непридатний до військової служби, потребує лікування; підлягає направленню на додаткове медичне обстеження та проведення повторного медичного огляду (із зазначенням дати проведення); непридатний до військової служби в мирний час, обмежено придатний у воєнний час, підлягає взяттю на облік військовозобов'язаних; непридатний до військової служби з виключенням з військового обліку, підлягає виключенню з військового обліку; підлягає взяттю на військовий облік військовозобов'язаних як такий, що був раніше засуджений до позбавлення волі, обмеження волі, арешту, виправних робіт за вчинення злочину невеликої або середньої тяжкості, у тому числі із звільненням від відбування покарання; підлягає виключенню з військового обліку як такий, що був раніше засуджений до позбавлення волі за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину.

Громадянам України, приписаним до призовних дільниць, видаються посвідчення про приписку, роз'яснюються права та обов'язки, правила військового обліку та відповідальність за порушення цих правил.

Постановою Кабінету Міністрів України від 21.03.2002 р. №352 затверджено Положення про підготовку і проведення призову громадян України на строкову військову службу та прийняття призовників на військову службу за контрактом (надалі - Положення №352).

Це Положення, у відповідності до п. 1, визначає повноваження органів військового управління та обов'язки посадових осіб Збройних Сил з підготовки юнаків до військової служби, підготовки та проведення призову громадян на строкову військову службу; основні вимоги до підготовки допризовників та призовників до військової служби; порядок приписки громадян до призовних дільниць, ведення військового обліку призовників та взаємодію військових комісаріатів з державними органами та органами місцевого самоврядування з питань виконання громадянами правил військового обліку; порядок призову громадян на строкову військову службу та відправлення їх до військових частин; порядок роботи з відбору громадян призовного віку, які не проходили строкової військової служби і мають вищу або професійно-технічну освіту, для прийняття на військову службу за контрактом.

Відповідно до п. 4 Положення №352 керівництво діяльністю військових комісаріатів з підготовки громадян до військової служби, проведення приписки до призовних дільниць, організації військового обліку призовників, їх відбору для прийняття на військову службу за контрактом та проведення чергового призову громадян на строкову військову службу здійснюється Генеральним штабом Збройних Сил.

За п. 5 Положення №352 на командувачів (начальників) військ оперативних командувань (територіальних управлінь) покладається, зокрема, відповідальність за стан роботи у військових комісаріатах з питань підготовки громадян до військової служби, проведення приписки громадян до призовних дільниць, організації ведення їх військового обліку, всебічного вивчення особистих якостей призовників, їх відбору для прийняття на військову службу за контрактом та своєчасного призову на строкову військову службу.

За п. 6 Положення №352 військові комісари несуть відповідальність за проведення приписки до призовних дільниць громадян, яким у рік приписки виповнюється 17 років, забезпечення ведення в повному обсязі військового обліку осіб призовного віку, якісної підготовки громадян до військової служби, всебічне вивчення особистих якостей призовників, відбір кандидатів для прийняття на військову службу за контрактом, своєчасне проведення призову громадян на строкову військову службу та організоване відправлення їх до військових частин.

На військові комісаріати покладається, у тому числі, здійснення контролю за виконанням громадянами та посадовими особами вимог Закону України “Про військовий обов'язок і військову службу”.

У відповідності до п. 17 Положення №352 приписка громадян до призовних дільниць проводиться відповідно до Закону України “Про військовий обов'язок і військову службу”, вимог цього Положення, наказів та директив Міністра оборони і начальника Генерального штабу Збройних Сил.

Приписка до призовних дільниць проводиться з метою взяття громадян на облік, визначення їх кількості, ступеня придатності до військової служби, встановлення рівня освітньої підготовки, здобутої спеціальності і рівня фізичної підготовки. Крім того, у період приписки вивчаються ділові і моральні якості допризовників.

На підставі даних про приписку громадян до призовних дільниць районними військовими комісаріатами проводиться попередній розподіл призовників за видами (родами військ) Збройних Сил, іншими військовими формуваннями, виявляються кандидати для направлення до вступу у вищі військові і вищі навчальні заклади, які мають військові навчальні підрозділи, здійснюється направлення призовників для проходження підготовки з військово-технічних спеціальностей у навчальні заклади ТСО і професійно-технічні навчальні заклади та вирішуються інші питання, пов'язані з підготовкою юнаків до військової служби.

До призовних дільниць щороку протягом січня - березня приписуються громадяни, яким у рік приписки виповнюється 17 років. Приписка проводиться районними військовими комісаріатами за місцем проживання.

Приписці до призовних дільниць підлягають усі юнаки, які постійно чи тимчасово проживають на території району (міста), крім осіб, що відбувають покарання в установах виконання покарань або до яких застосовано примусові заходи медичного характеру, іноземних громадян та осіб без громадянства.

Для проведення приписки громадян до призовних дільниць у районних (міських) військових комісаріатах утворюються комісії у такому складі: районний (міський) військовий комісар - голова комісії представник районного (міського) органу управління освітою; представник структурного підрозділу районного (міського) органу внутрішніх справ, який проводить роботу з неповнолітніми; лікар, що організовує роботу медичного персоналу з медичного огляду громадян, які підлягають приписці; психолог соціальної служби райдержадміністрації (виконавчого органу міської ради); секретар комісії.

Персональний склад районної (міської) комісії з питань приписки, порядок її проведення затверджуються головою райдержадміністрації (виконавчого органу міської ради).

Для проведення медичного огляду громадян, які підлягають приписці, залучаються хірург, терапевт, невропатолог, психіатр, окуліст, отоларинголог, стоматолог, а у разі потреби - інші лікарі-спеціалісти.

Згідно п. 21 та п. 22 Положення №352 оповіщення про явку на приписку проводиться наказами районних військових комісарів (додаток 3). Накази щороку видаються не пізніше 25 грудня. Конкретні терміни явки до призовних дільниць для проходження приписки установлюються районними військовими комісаріатами у повістках (додаток 4), вручення яких провадиться через житлово-експлуатаційні організації, інші організації або підприємства та установи, що здійснюють експлуатацію будинків, домовласників, відповідні органи рад, підрозділи по роботі з кадрами підприємств, установ, організацій та навчальних закладів незалежно від підпорядкування і форми власності.

Наказ районного військового комісара надсилається підприємствам, установам, організаціям та навчальним закладам. Про проведення приписки повідомляється через засоби масової інформації.

У необхідних випадках повістки можуть вручатися громадянам безпосередньо за місцем їх проживання.

Усі громадяни, які викликаються районними військовими комісаріатами для проходження приписки, зобов'язані прибути до призовних дільниць у терміни, зазначені у повістці.

Згідно п. 23 Положення №352 громадян, які прибувають для проходження приписки, зустрічає черговий по призовній дільниці, який роз'яснює їм правила поведінки на призовній дільниці і веде облік явки за списками.

Начальник другого відділення районного військового комісаріату або помічник районного військового комісара з питань призову (далі - начальник другого відділення районного військового комісаріату) проводить бесіду з кожним допризовником та перевіряє наявність необхідних документів і повноту заповнення технічними працівниками, залученими для роботи на призовних дільницях, облікової картки та особової справи призовника (додатки 4-1 і 4-2).

Пунктом 24 Положення №352 встановлено, що медичний огляд громадян, які приписуються до призовних дільниць, та визначення придатності їх до військової служби за станом здоров'я здійснюються методом індивідуальної оцінки відповідно до вимог Положення про військово-лікарську експертизу та медичний огляд у Збройних Силах України, яке затверджується Міністром оборони за погодженням з центральним органом виконавчої влади в галузі охорони здоров'я.

Громадяни, які приписуються до призовних дільниць, проходять рентгенологічне (флюорографічне), лабораторне та у разі потреби інші види медичного обстеження.

Після закінчення медичного огляду кожний лікар заносить до облікової картки призовника та інших документів, передбачених Положенням про військово-лікарську експертизу та медичний огляд у Збройних Силах, дані про встановлений діагноз, висновок про ступінь придатності до військової служби, про обмеження призначення за видами (родами військ) Збройних Сил та іншими військовими формуваннями, дату проходження медичного огляду і скріплює своїм підписом. Дані про медичний огляд та встановлений діагноз заносяться також у вкладку до медичної карти амбулаторного хворого.

За приписами п. 25 Положення №352 до книги протоколів засідань комісії з питань приписки (додаток 5) заносяться прізвища всіх громадян, які підлягають приписці до призовних дільниць згідно із зведеним списком незалежно від ступеня придатності до військової служби, включаючи тяжкохворих осіб, які не могли особисто прибути до призовної дільниці.

Старший лікар щодня перевіряє повноту записів та висновків лікарів про придатність призовників до військової служби, потребу в проведенні додаткового медичного обстеження та обґрунтованість встановленого діагнозу; аналізує результати медичного огляду призовників і після закінчення роботи комісії з питань приписки бере участь у складанні звіту про результати приписки та списків осіб, які потребують лікування та медичного нагляду.

Наприкінці кожного робочого дня комісія з питань приписки перевіряє правильність записів, зроблених у книзі протоколів, і підписує протокол.

За п. 26 Положення №352 комісія з питань приписки на підставі поданих документів та особистої бесіди з допризовником з урахуванням роду його діяльності, спеціальності, рівня освітньої підготовки, морально-ділових якостей, загального розвитку і результатів медичного огляду приймає одне з рішень, яке заноситься до книги протоколів: придатний до військової служби та попередньо призначений до служби у ... (зазначається вид (рід військ) Збройних Сил, інше військове формування та спеціальність, за якою призовника доцільно використати); тимчасово непридатний до військової служби, потребує лікування; направлений на додаткове медичне обстеження (із зазначенням терміну явки на комісію вдруге); непридатний до військової служби в мирний час, обмежено здатний у воєнний час, підлягає взяттю на облік військовозобов'язаних; непридатний до військової служби, підлягає виключенню з військового обліку; підлягає взяттю на військовий облік військовозобов'язаних як такий, що був раніше засуджений до позбавлення волі, обмеження волі, арешту, виправних робіт за вчинення злочину невеликої або середньої тяжкості, зокрема із звільненням від відбування покарання; підлягає виключенню з військового обліку як такий, що був раніше засуджений до позбавлення волі за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину.

Рішення про необхідність лікування приймається стосовно осіб з виявленими захворюваннями, які можуть бути вилікувані до ступеня придатності до військової служби. Ці особи підлягають направленню до лікувально-профілактичних закладів. Питання про їх придатність до військової служби вирішується призовною комісією у ході чергового призову.

Після проходження приписки відомості про призовників, які потребують медичного обстеження (лікування), військовим комісаріатом передаються органам охорони здоров'я за списками відповідно до Положення про військово-лікарську експертизу та медичний огляд у Збройних Силах.

Відвідування лікувально-профілактичних і лікувальних закладів згідно з рішенням комісії з питань приписки є обов'язковим.

Відповідно до п. 27 Положення №352 районний військовий комісар у процесі приписки зобов'язаний виявити призовників, які, зокрема, мають право на відстрочку від призову з різних причин, про що робиться відмітка у відповідному розділі облікової картки призовника.

Результати співбесіди районного військового комісара з кожним призовником заносяться до листа вивчення особистих якостей призовника (додаток 7).

Відповідно до п. 28 Положення №352 громадянам, приписаним до призовних дільниць, видається посвідчення про приписку до призовної дільниці (додаток 8).

Посвідчення про приписку до призовної дільниці видається за особистим підписом призовника у відомості видачі.

У разі втрати посвідчення про приписку призовнику видається дублікат. Видача дубліката посвідчення про приписку проводиться за письмовою заявою призовника, в якій зазначаються обставини втрати. Підставою для видачі дубліката посвідчення є рішення районного військового комісара, яке приймається після з'ясування обставин втрати призовником посвідчення про приписку.

Як вже зазначалось, позивач звернувся із відповідною заявою до Голосіївського районного у місті Києві військового комісаріату з проханням видати дублікат приписного посвідчення у зв'язку з його втратою під час переїзду з міста Луганськ до міста Києва через проведення антитерористичної операції.

Наведені вище приписи Закону №2232-XII та Положення №352 вказують на те, що для видачі дубліката втраченого приписного посвідчення, уповноваженому органу необхідно з'ясувати обставини його втрати, а також, для прийняття відповідного рішення, витребувати особову справу та амбулаторну картку призовника за останнім місцем обліку.

Втім, у зв'язку з об'єктивною неможливістю витребувати зазначені документи через проведення антитерористичної операції на території зареєстрованого місця проживання позивача, про що, власне, зазначено відповідачем 1 в письмових поясненнях та у судовому засіданні, останнім було прийняте рішення про направлення позивача на проходження медичного огляду військово-лікарською комісією Голосіївського районного у місті Києві військового комісаріату, оскільки за наданими позивачем документами та відомостями, згідно ч. 1 ст. 15 Закону №2232-XII позивач був громадянином призовного віку та перебував на військовому обліку призовників за попереднім місцем проживання.

Відповідно до ст. 33 Закону №2232-XII, яка визначає загальні правила військового обліку, військовий облік поділяється на облік призовників і облік військовозобов'язаних та ведеться в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Згідно п. 1 ч. 1 ст. 37 Закону №2232-XII, взяттю на військовий облік призовників у районних (міських) військових комісаріатах підлягають громадяни України: приписані до призовних дільниць; які прибули з інших місцевостей (адміністративно-територіальних одиниць) України або з-за кордону на нове місце проживання; які набули громадянства України і згідно з цим Законом підлягають приписці до призовних дільниць.

За ч. 3 вказаної статті Закону, призовники та військовозобов'язані після прибуття до нового місця проживання зобов'язані в семиденний строк стати на військовий облік та не раніше ніж за три дні до вибуття з місця проживання знятися із зазначеного обліку.

Відповідно до приписів ч. 5 ст. 37 Закону №2232-XII зняттю з військового обліку призовників у військових комісаріатах підлягають громадяни України: які вибувають в іншу місцевість (адміністративно-територіальну одиницю) України до нового місця проживання; які вибувають на строк більше трьох місяців за межі України; які взяті згідно з рішеннями комісії з питань приписки або призовної комісії на облік військовозобов'язаних; які отримали військові звання офіцерського складу після проходження військової підготовки за програмою підготовки офіцерів запасу; які припинили альтернативну (невійськову) службу в разі закінчення строку її проходження або достроково відповідно до Закону України “Про альтернативну (невійськову) службу”.

Згідно п. 1 ч. 6 ст. 37 Закону №2232-XII виключенню з військового обліку у районних (міських) військових комісаріатах підлягають громадяни України, які призвані чи прийняті на військову службу.

Статтею 38 Закону №2232-XII визначені обов'язки органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, посадових осіб, призовників і військовозобов'язаних щодо виконання правил військового обліку, відповідно до ч. 10 якої призовники та військовозобов'язані в разі зміни їх сімейного стану, стану здоров'я, адреси місця проживання (перебування), освіти, місця роботи і посади зобов'язані особисто в семиденний строк повідомити про це орган, де вони перебувають на військовому обліку.

Згідно приписів п. 33, п. 34, п. 35, п. 36, п. 37 Положення №352 військовий облік призовників ведеться за місцем їх постійного чи тимчасового проживання. Основним завданням військового обліку є своєчасне виявлення громадян призовного віку, які проживають на території, що обслуговується військовим комісаріатом, визначення їх кількісно-якісної характеристики, забезпечення організованого проведення чергових призовів на строкову військову службу, здійснення контролю за виконанням громадянами вимог Закону України “Про військовий обов'язок і військову службу”.

Ведеться персонально-якісний, персонально-первинний та персональний військовий облік призовників.

Персонально-якісний облік полягає в обліку відомостей (біографічні дані, стан здоров'я, результати співбесід тощо) щодо призовника, які узагальнюються в його особовій справі. Ведення персонально-якісного обліку покладається згідно з частиною 1 статті 34 Закону України “Про військовий обов'язок і військову службу” на районні військові комісаріати.

Персонально-первинний облік полягає в обліку основних відомостей (додаток 11) щодо призовників за місцем їх проживання у сільській місцевості, а також у містах і селищах, де немає військових комісаріатів, і покладається згідно із частиною 3 статті 34 Закону України “Про військовий обов'язок і військову службу” на органи місцевого самоврядування.

Персональний облік полягає в обліку основних відомостей щодо призовників за місцем їх роботи або навчання і покладається згідно із частиною 4 статті 34 Закону України “Про військовий обов'язок і військову службу” на підприємства, установи, організації та навчальні заклади незалежно від підпорядкування і форми власності.

Районні військові комісаріати несуть відповідальність за правильну організацію і якісне ведення військового обліку призовників, які постійно чи тимчасово проживають на відповідній території, за повноту цього обліку і своєчасний призов громадян на строкову військову службу.

Районні військові комісаріати зобов'язані: вести персонально-якісний облік призовників відповідно до вимог Закону України “Про військовий обов'язок і військову службу”, актів Кабінету Міністрів України, наказів і директив Міністра оборони, начальника Генерального штабу Збройних Сил, виданих у межах їх компетенції, та цього Положення, своєчасно оформляти взяття призовників на військовий облік і зняття (виключення) їх з обліку; уточнювати і своєчасно вносити до особових справ та інших військово-облікових документів призовників відомості про зміни у сімейному стані, стані здоров'я, освітній підготовці, спеціальності, місця роботи, місця проживання тощо; вести облік призовників, які одержали відстрочку від призову, і здійснювати контроль за своєчасним поданням документів, які підтверджують право на відстрочку; здійснювати систематичний контроль за дотриманням вимог Закону України “Про військовий обов'язок і військову службу” усіма призовниками, а також керівниками та іншими посадовими особами, відповідальними за стан військово-облікової роботи; проводити інструктивно-методичні заняття з посадовими особами, на яких покладено функції з проведення військово-облікової роботи; не менше одного разу на рік перевіряти стан обліку призовників у житлово-експлуатаційних організаціях, на підприємствах, в установах та організаціях незалежно від підпорядкування і форми власності, у домовласників, а також органах місцевого самоврядування, на яких покладено ведення персонально-первинного обліку, регулярно звіряти їх облікові дані з даними військового обліку військового комісаріату; періодично інформувати керівників органів місцевого самоврядування про стан військового обліку призовників.

Вихідними даними для взяття призовників на військовий облік у районних військових комісаріатах є списки громадян, які підлягають приписці до призовних дільниць, облікові картки призовників і книги протоколів комісій з питань приписки.

У районних військових комісаріатах військовий облік ведеться в обліково-алфавітних книгах і за особовими справами призовників.

Розділ V Положення №352 стосується вивчення особистих якостей призовників і проведення їх відбору для комплектування Збройних Сил та інших військових формувань, у п. 53 якого вказано, що всебічне вивчення особистих якостей призовників є найважливішим завданням військових комісаріатів щодо належного комплектування Збройних Сил та інших військових формувань, метою якого є забезпечення призовних комісій повними та об'єктивними даними про призовників для прийняття ними правильних рішень про призначення призовників за видами (родами військ) Збройних Сил та іншими військовими формуваннями, а також виявлення громадян, придатних для опанування військово-технічними спеціальностями, та кандидатів для вступу до вищих військових і вищих навчальних закладів, які мають військові навчальні підрозділи.

Вивчення особистих якостей призовників здійснюється на підставі планомірного накопичення у військових комісаріатах відомостей про їх ділові, моральні і психологічні якості, стан здоров'я, фізичний розвиток, освітню і спеціальну підготовку та сімейний стан.

Згідно п. 54 Положення №352 вивчення особистих якостей призовників повинно здійснюватися у період від терміну приписки їх до призовних дільниць до терміну відправки у військові частини без розкриття їх призначення за видами (родами військ) Збройних Сил та іншими військовими формуваннями.

Вивченням особистих якостей призовників повинні займатися посадові особи військових комісаріатів із залученням до цієї роботи викладачів допризовної підготовки навчальних закладів та офіцерів запасу.

Ця робота проводиться під особистим керівництвом військового комісара.

Вивчення особистих якостей призовників здійснюється шляхом проведення: індивідуальних бесід з призовником, його батьками або особами, які їх замінюють, а також з представниками адміністрації підприємства, установи, організації, навчального закладу, в якому працює (навчається) призовник; аналізу та узагальнення відомостей і документів, одержаних на призовників районними військовими комісаріатами від органів внутрішніх справ, судів, органів досудового розслідування, лікувально-профілактичних закладів, житлово-експлуатаційних організацій, підприємств тощо.

На підставі проведеного вивчення особисті якості кожного призовника повинні бути об'єктивно оцінені.

За результатами вивчення відповідна інформація заноситься до листа вивчення.

Як вказано у п. 56 Положення №352, до початку призову районні військові комісаріати повинні мати повні об'єктивні дані про наявність та стан призовних ресурсів з тим, щоб виключити можливість призову на строкову військову службу осіб, які мають право на відстрочку, непридатних до військової служби за станом здоров'я, а також не допустити направлення до режимних частин призовників, які не відповідають вимогам служби в цих частинах.

Матеріали про вивчення особистих якостей призовників із своїми висновками районні військові комісари подають призовним комісіям, які відповідно до результатів вивчення приймають рішення про направлення призовників для проходження строкової військової служби.

Отже, з метою належного комплектування Збройних Сил та інших військових формувань, що є найважливішим завданням військових комісаріатів, для всебічного і об'єктивного вивчення особистих якостей кожного призовника та задля виключення можливості призову на строкову військову службу осіб, які мають право на відстрочку, у період від терміну приписки призовників до призовних дільниць до терміну відправки їх у військові частини посадові особи військових комісаріатів повинні провести індивідуальні бесіди з призовником, його батьками або особами, які їх замінюють, а також з представниками адміністрації підприємства, установи, організації, навчального закладу, в якому працює (навчається) призовник, здійснити аналіз та узагальнення відомостей і документів, одержаних на призовників районними військовими комісаріатами від органів внутрішніх справ, судів, органів досудового розслідування, лікувально-профілактичних закладів, житлово-експлуатаційних організацій, підприємств тощо, з занесенням отриманої інформації у результаті такого вивчення до листа вивчення.

Тобто, наведені вимоги Положення №352 передбачають збір, вивчення, аналіз та узагальнення інформації, на підставі якої можна зробити всебічне і об'єктивне вивчення особистих якостей кожного призовника та яка, в свою чергу, забезпечуватиме призовні комісії повними та об'єктивними даними про призовника для прийняття правильного рішення з метою належного комплектування Збройних Сил та інших військових формувань, а отже вимагають певного часового проміжку для їх здійснення.

Натомість, в матеріалах справи наявний лист вивчення особистих якостей призовника дарницького райвійськкомату, який, згідно додатку 7 до Положення №352, не містить висновку особи, яка проводила вивчення особистих якостей призовника, її посади, військового звання, ініціалів, прізвища та підпису, а також військового звання, ініціалів, прізвища та підписку районного військового комісара.

Додаток 7 до Положення №352 передбачає зазначення особи/осіб, з якими проводилась бесіда стосовно особистих якостей призовника та її зміст.

З форми вказаного листа вивчення особистих якостей позивача вбачається, що на зазначені в ньому запитання мали б давати відповіді позивач та його батьки, однак відповіді та підписи останніх відсутні, також відсутній і підпис позивача, а у відповідній графі дати вказано: “вересня 2017 року”.

В день відвідування Голосіївського районного в місті Києві військового комісаріату, 26.10.2017 р., позивач був направлений на військово-лікарняну комісію для проведення медичного обстеження на предмет придатності до служби в Збройних Силах України у зв'язку з черговим осіннім призовом 2017 року.

У відповідності до приписів ст. 15 Закону №2232-XII на строкову військову службу призиваються придатні для цього за станом здоров'я громадяни України чоловічої статі, яким до дня відправлення у військові частини виповнилося 18 років, та старші особи, які не досягли 27-річного віку і не мають права на звільнення або відстрочку від призову на строкову військову службу (далі - громадяни призовного віку).

Призов громадян України на строкову військову службу включає проходження ними призовної комісії та відправлення їх до військових частин.

Організація підготовки та проведення призову громадян України на строкову військову службу здійснюється міськими (районними) державними адміністраціями (виконавчими органами міських рад) у взаємодії з міськими (районними) військовими комісаріатами.

Порядок організації підготовки та проведення призову громадян України на строкову військову службу визначається цим Законом та нормативно-правовими актами Кабінету Міністрів України.

Строки проведення призову (призовів) громадян України на строкову військову службу визначаються Указом Президента України. Такий указ публікується в засобах масової інформації не пізніш як за місяць до закінчення року, що передує року призову (призовів) громадян України на строкову військову службу, крім указу про призов (призови) громадян України на строкову військову службу в особливий період, який публікується не пізніш як за місяць до початку проведення призову (призовів) громадян України на строкову військову службу.

Після набрання чинності Указом Президента України щодо проведення чергового призову: призовники, яким надійшла повістка районного (міського) військового комісаріату на прибуття до призовної дільниці для проходження призовної комісії, зобов'язані прибути в пункт і у строк, зазначені в повістці; у разі якщо за будь-яких обставин повістка не надійшла, громадяни призовного віку зобов'язані з'явитися до призовної дільниці в десятиденний строк з дня початку відповідного чергового призову, визначеного Указом Президента України; призовники, які змінили місце проживання, зобов'язані в семиденний строк прибути до районного (міського) військового комісаріату за новим місцем проживання для взяття на військовий облік; керівники підприємств, установ, організацій і навчальних закладів незалежно від підпорядкування та форм власності на вимогу військових комісаріатів забезпечують своєчасне прибуття громадян призовного віку до призовних дільниць.

У ході проведення чергового призову зміна місця військового обліку громадян призовного віку не допускається, за винятком підтверджених відповідними документами випадків, які передбачають: переведення на роботу в іншу місцевість; переїзд на нове місце проживання; прийняття до навчального закладу і вибуття в іншу місцевість для продовження навчання; направлення за розподілом на роботу в іншу місцевість після закінчення навчального закладу.

Згідно ст. 16 Закону №2232-XII для проведення призову громадян України на строкову військову службу в районах (містах) утворюються призовні комісії у такому складі: голова комісії - заступник голови районної державної адміністрації (виконавчого органу міської ради); члени комісії: районний (міський) військовий комісар; заступник керівника районного (міського) органу управління освітою; заступник начальника районного (міського) органу Національної поліції; лікар, який організовує роботу медичного персоналу щодо медичного огляду призовників; психолог відповідного державного (комунального) закладу, розташованого на території району (міста); представники Збройних Сил України та інших військових формувань, громадських організацій, підприємств, установ і організацій за попереднім узгодженням з головою комісії; секретар комісії.

Персональний склад районної (міської) призовної комісії, графік засідань призовної комісії, порядок проведення та забезпечення заходів з організації призову громадян України на строкову військову службу затверджуються головою районної державної адміністрації (виконавчого органу міської ради).

На районні (міські) призовні комісії покладається: організація медичного огляду призовників та призов громадян України на строкову військову службу з призначенням їх для служби у Збройних Силах України чи іншому військовому формуванні; надання призовникам відстрочки від призову на строкову військову службу на підставах, передбачених статтею 17 цього Закону; звільнення призовників від призову на строкову військову службу на підставах, передбачених статтею 18 цього Закону, взяття їх на облік військовозобов'язаних або виключення з військового обліку; направлення призовників, які виявили бажання вступити до вищих військових навчальних закладів або військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів, для проходження випробувань та складання вступних іспитів або прийняття рішення про відмову в такому направленні; направлення до лікувально-профілактичних закладів за місцем проживання (перебування) громадян, яких визнано тимчасово непридатними до військової служби; організація роботи з вивчення особистостей призовників, їх морально-ділових якостей та сімейного стану; направлення до відповідних правоохоронних органів матеріалів на призовників, які ухиляються від призову на строкову військову службу; внесення на розгляд призовної комісії вищого рівня клопотань щодо надання громадянам України відстрочок від призову на строкову військову службу у випадках, не передбачених цим Законом.

У разі втрати (зміни) підстав щодо надання призовникам відстрочки від призову на строкову військову службу, передбачених цим Законом, призовна комісія може скасувати (змінити) раніше прийняте нею рішення.

Рішення призовної комісії може бути оскаржено громадянином України до призовної комісії вищого рівня або до суду в порядку, передбаченому законом.

Для керівництва і контролю за діяльністю районних (міських) призовних комісій в Автономній Республіці Крим, областях та місті Києві утворюються відповідно призовна комісія Автономної Республіки Крим, обласні та Київська міська призовні комісії. Персональний склад призовної комісії Автономної Республіки Крим, обласних, Київської міської призовних комісій, порядок проведення та забезпечення роботи з організації призову затверджуються відповідно Головою Ради міністрів Автономної Республіки Крим та головами обласних, Київської міської державних адміністрацій.

На призовну комісію Автономної Республіки Крим, обласні та Київську міську призовні комісії покладаються: керівництво діяльністю районних (міських) призовних комісій; організація медичного огляду громадян України, які визнані районними (міськими) комісіями з питань приписки або районними (міськими) призовними комісіями непридатними або тимчасово непридатними до військової служби за станом здоров'я, та громадян України, які заявили про незгоду з результатами медичного огляду чи рішеннями районних (міських) комісій з питань приписки або районних (міських) призовних комісій, а також громадян, які призвані на строкову військову службу безпосередньо перед їх відправленням у військові частини; перевірка підстав щодо надання відстрочки або звільнення громадян України від призову на строкову військову службу; контроль за обґрунтованим призначенням призовників для служби у Збройних Силах України чи іншому військовому формуванні з урахуванням їх освіти, досвіду, здібностей, інтересів та особистих можливостей; розгляд скарг громадян на рішення та дії районних (міських) призовних комісій.

Призовна комісія Автономної Республіки Крим, обласні, Київська міська призовні комісії мають право переглядати та змінювати рішення відповідних районних (міських) призовних комісій та рішень районних (міських) комісій з питань приписки стосовно громадян України, визнаних непридатними до військової служби за станом здоров'я.

Рішення призовної комісії Автономної Республіки Крим, обласних, Київської міської призовних комісій може бути оскаржено до суду в порядку, передбаченому законом.

Статтею 17 Закону №2232-XII визначено, що відстрочка від призову на строкову військову службу надається призовникам за рішенням районної (міської) призовної комісії відповідно до цього Закону за сімейними обставинами, станом здоров'я, для здобуття освіти та продовження професійної діяльності.

Згідно ч. 8, ч. 16, ч. 17 вказаної статті Закону, відстрочка від призову на строкову військову службу для здобуття освіти на весь період навчання надається громадянам призовного віку, які навчаються: у загальноосвітніх та професійно-технічних навчальних закладах з денною формою навчання. У разі досягнення такими призовниками 21-річного віку відстрочка втрачає силу; у вищих навчальних закладах з денною формою навчання, у тому числі під час здобуття наступного вищого освітньо-кваліфікаційного рівня вищої освіти; у середніх або вищих духовних навчальних закладах з денною формою навчання; в інтернатурі, аспірантурі або докторантурі з відривом або без відриву від виробництва.

Призовники, яким надано відстрочку від призову на строкову військову службу, зобов'язані щороку до 1 жовтня подавати у районні (міські) військові комісаріати документи, що підтверджують їх право на відстрочку.

Призовники, які втратили підстави для надання відстрочки від призову на строкову військову службу, а також особи, які не мають права на відстрочку або підстав для звільнення від призову на строкову військову службу, передбачених статтями 17 та 18 цього Закону, і не призвані з різних причин на строкову військову службу у встановлені строки, повинні бути призвані під час здійснення чергового призову.

За приписами п. 57 Положення №352 згідно із статтею 15 Закону України “Про військовий обов'язок і військову службу” на строкову військову службу в мирний час призиваються придатні до неї за станом здоров'я громадяни чоловічої статі, яким до дня відправки у військові частини виповнилося 18 років та старші особи, що не досягли 25-річного віку і не мають права на звільнення або відстрочку від призову на строкову військову службу.

Призов громадян на строкову військову службу включає проходження ними призовної комісії та відправлення їх до військових частин.

У першу чергу призову підлягають громадяни старшого призовного віку, термін дії відстрочки яких закінчився або які не були призвані з різних причин на строкову військову службу в установлені терміни.

У мирний час призову на строкову військову службу не підлягають громадяни, зокрема, яким відповідно до статті 17 Закону України “Про військовий обов'язок і військову службу” надано відстрочку від призову - до закінчення терміну її дії або втрати щодо неї підстав.

Згідно п. 58 Положення №352 призов громадян на строкову військову службу проводиться у встановлені терміни на підставі Указу Президента України та наказу Міністра оборони, виданого на його виконання.

Згідно п. 65, п. 66, п. 67 Положення №352 накази районних військових комісарів про призов громадян оголошуються після офіційного опублікування Указу Президента України про звільнення в запас військовослужбовців та черговий призов громадян України на строкову військову службу.

Призовників, які прибувають на призовну дільницю, зустрічає черговий по призовній дільниці, який роз'яснює призовникам правила поведінки на призовній дільниці і веде облік явки призовників за списками.

Начальник другого відділення районного військового комісаріату оголошує призовникам порядок проходження ними призовної комісії, роз'яснює їхні права та обов'язки і перевіряє у них наявність відповідних документів. На підставі поданих документів технічні працівники, залучені для роботи на призовній дільниці, вносять необхідні уточнення в облікову картку призовника.

Після перевірки документів і записів в обліковій картці призовника начальник другого відділення районного військового комісаріату уточнює у кожного призовника дані про його сімейний стан, стан здоров'я, освіту, спеціальність тощо. Дані звіряються з відомостями, що надійшли від органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій і викладачів допризовної підготовки навчальних закладів під час попереднього вивчення. Результати бесіди заносяться в лист вивчення особистих якостей призовника.

Виправлення в обліковій картці призовника і в листі вивчення особистих якостей призовника повинні робитися чорнилом (кульковою ручкою) і скріплюватися підписом начальника другого відділення районного військового комісаріату.

Згідно абз. 3 п. 69 Положення №352 перед проведенням медичного огляду призовників лікарі-спеціалісти повинні уважно ознайомитися з медичними документами, одержаними з лікувально-профілактичних закладів, з метою врахування їх відомостей під час оцінки стану здоров'я, фізичного розвитку і визначення ступеня придатності призовників до військової служби.

За п. 70, п. 71 Положення №352 придатність призовників до військової служби за станом здоров'я та фізичного розвитку кожним лікарем-спеціалістом визначається методом індивідуальної оцінки. Висновки про придатність або непридатність призовників до військової служби, подані ними скарги та об'єктивні дані, виявлені в процесі медичного огляду, а також установлений діагноз заносяться кожним лікарем-спеціалістом в облікову картку призовника та інші документи, передбачені Положенням про військово-лікарську експертизу та медичний огляд у Збройних Силах, і скріплюються особистим підписом лікаря-спеціаліста із зазначенням дати проведення медичного огляду.

Після проходження призовником медичного огляду лікар - член призовної комісії перевіряє якість записів і висновків лікарів про придатність призовника до військової служби та обґрунтованість установлених діагнозів.

Відповідно до п. 72, п. 73, п. 75, п. 76, п. 77, п. 78, п. 80 Положення №352 для проведення призову громадян на строкову військову службу в районах (містах) утворюються призовні комісії, персональний склад, графік засідань, порядок проведення заходів з організації призову громадян на строкову військову службу якої затверджуються головою райдержадміністрації (виконавчого органу міської ради).

Для керівництва і контролю за діяльністю районної(міської) призовної комісії в Автономній Республіці Крим, області та м. Києві утворюються відповідно призовна комісія Автономної Республіки Крим, обласна та Київська міська призовна комісія. Персональний склад призовної комісії, порядок проведення та забезпечення роботи з організації призову затверджуються Головою Ради міністрів Автономної Республіки Крим, головою обласної, Київської міської держадміністрації.

Члени районної призовної комісії повинні ознайомитися з документами особових справ призовників, які викликаються для проходження районної призовної комісії, вивчити особисті якості призовників з урахуванням вимог добору призовників у команди, куди вони будуть призначатися.

Голова районної призовної комісії організовує роботу комісії в такому порядку: лікар - член призовної комісії доповідає щодо кожного призовника про стан його здоров'я, фізичний розвиток, придатність до військової служби і можливість призначення до того чи іншого виду (роду військ) Збройних Сил, іншого військового формування, а стосовно призовників, які мають захворювання, - про необхідність надання їм відстрочки від призову за станом здоров'я або направлення їх на додаткове медичне обстеження чи лікування; військовий комісар ознайомлює членів комісії з даними, що характеризують призовника, та висловлює свої пропозиції щодо його призначення; члени районної призовної комісії уточнюють у призовника дані про склад сім'ї, матеріальне становище, житлові умови, розмір його заробітку і заробітку членів сім'ї, якщо призовник навчається, де і на якому курсі, місце, посаду і стаж роботи, виробничі показники, за якою спеціальністю пройшов підготовку в навчальному закладі ТСО або в професійно-технічному навчальному закладі, чи потребує допомоги сім'я, якщо його буде призвано на строкову військову службу.

Районною призовною комісією приймається відповідне рішення, яке заноситься до книги протоколів засідань районної призовної комісії (додаток 16). Це рішення оголошується призовнику головою комісії.

Голова районної призовної комісії зобов'язаний наприкінці робочого дня підбити підсумки роботи комісії за день і вжити заходів до виправлення допущених помилок, оголосити дату і порядок проведення чергового засідання та нагадати членам комісії і лікарям-спеціалістам про необхідність вивчення особових справ призовників, які викликаються на чергове засідання призовної комісії.

Відповідно до результатів медичного огляду призовника, його моральних і професійних якостей, рівня освіти, а також матеріального і соціального стану призовника та членів його сім'ї районна призовна комісія виносить і оголошує одне з рішень, яке заноситься до облікової картки призовника та до книги протоколів засідань призовної комісії, про: придатність до військової служби і призов на строкову військову службу з призначенням до виду (роду військ) Збройних Сил, інших військових формувань, а також визначає термін відправлення його у військову частину; тимчасову непридатність до військової служби і надання відстрочки за станом здоров'я; надання відстрочки або звільнення від призову на строкову військову службу на підставах, передбачених статтями 17 і 18 Закону України “Про військовий обов'язок і військову службу”; направлення призовників, які виявили бажання вступити до вищих військових навчальних закладів або військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів, для проходження випробувань та складення вступних іспитів, чи прийняття рішення про відмову в такому направленні; направлення до лікувально-профілактичних закладів за місцем проживання (перебування) громадян, яких визнано тимчасово непридатними до військової служби; надіслання до відповідних правоохоронних органів матеріалів на призовників, які ухиляються від призову на строкову військову службу; виключення з військового обліку призовників громадян у зв'язку з направленням їх для проходження альтернативної (невійськової) служби; внесення на розгляд призовної комісії вищого рівня клопотань щодо надання громадянам відстрочок від призову на строкову військову службу у випадках, не передбачених Законом України “Про військовий обов'язок і військову службу”.

Приймаючи рішення про призначення призовників до відповідного виду (роду військ) Збройних Сил, іншого військового формування, районна призовна комісія бере за основу одержані ними освіту і технічну підготовку, виробничу кваліфікацію, придатність до військової служби за станом здоров'я та фізичним розвитком, морально-ділові якості, а також враховує потребу в накопиченні відповідних спеціалістів запасу для комплектування військ за мобілізаційним планом.

Громадяни, призвані на строкову військову службу з числа випускників вищих навчальних закладів, направляються, як правило, в навчальні частини для підготовки сержантів, старшин і спеціалістів - солдатів і матросів - за спеціальностями, спорідненими з їх освітою.

За п. 82, п. 85, п. 87, п. 88, п. 89 Положення №352 відповідно до Закону України “Про військовий обов'язок і військову службу” відстрочка від призову на строкову військову службу надається громадянам за рішенням призовної комісії: за сімейними обставинами, за станом здоров'я, для здобуття освіти та продовження професійної діяльності.

Право на одержання призовниками відстрочки від призову повинно бути підтверджено відповідними документами, які подаються призовниками до військового комісаріату.

Рішення про відстрочку від призову для продовження навчання приймається під час першого проходження призовником районної призовної комісії на підставі довідки (додаток 17), яка видається навчальним закладом.

Надання відстрочки від призову для продовження навчання провадиться з обов'язковим викликом призовника до районної призовної комісії. Медичний огляд призовників, придатних до військової служби, в цьому разі не проводиться. Дані про стан здоров'я таких призовників заносяться до книги протоколів засідань районної призовної комісії згідно з результатами медичного огляду під час їх приписки до призовної дільниці.

Відстрочка від призову на строкову військову службу для здобуття освіти надається один раз за період навчання. Громадяни призовного віку, відраховані з навчальних закладів за власним бажанням, за невиконання навчального плану, порушення умов контракту або недисциплінованість, втрачають право на відстрочку від призову на строкову військову службу незалежно від їх повторного зарахування до того чи іншого вищого навчального закладу або поновлення у вищому навчальному закладі. Період навчання студента зазначається у довідці навчального закладу, згідно з якою районна призовна комісія надає відстрочку на конкретний термін.

Призовники, яким надана відстрочка, зобов'язані щороку до 1 жовтня подавати військовим комісаріатам документи, що підтверджують їх право на відстрочку.

Рішення районних призовних комісій про надання відстрочки від призову за сімейними обставинами, за станом здоров'я, для продовження навчання, у зв'язку з депутатською діяльністю та в інших випадках приймаються на підставі документів, поданих на момент призову, заносяться до протоколів засідань районної призовної комісії та облікових карток призовників із зазначенням терміну, до якого надано відстрочку, а також підстав для її надання.

Надалі щороку у вересні районні військові комісаріати перевіряють наявність документів, які підтверджують право на користування призовниками відстрочками від призову згідно із статтею 17 Закону України “Про військовий обов'язок і військову службу”. Про результати перевірки в розділі VI облікової картки призовника робляться відповідні позначки, скріплені підписом районного військового комісара.

Призовники, які втратили підстави для одержання відстрочки, а також особи, які не мають права на відстрочку або підстав для звільнення від призову, передбачених Законом України “Про військовий обов'язок і військову службу”, і яких з різних причин не призвано на строкову військову службу в установлені терміни, повинні бути призвані на службу під час здійснення чергового призову до досягнення ними до дня відправлення у військові частини 25-річного віку.

За твердженням відповідача 1 та відповідача 2 позивач, під час проходження призовної комісії, документів, які надають право отримати відстрочку від призову на стокову військову службу не надавав та при особистому спілкуванні не повідомив будь-яких підстав щодо її надання.

У своєму клопотанні відповідач 1 вказує на те, що на момент проходження призовної комісії Голосіївського району міста Києва та Київської міської призовної комісії позивач зазначав, що здобувачем вищої освіти не є та працює соціальним працівником, що підтвердили ОСОБА_2 і ОСОБА_3 , допитані у якості свідків в судовому засіданні.

Однак, наведене вище заперечує сам позивач та допитаний у судовому засіданні свідок ОСОБА_4 , яким після призову позивача була надана довідка з місця навчання ОСОБА_1 , датована 30.10.2017 р.

Здобування позивачем вищої освіти підтверджується витягом з наказу Університету “Україна” №2627-С від 30.11.2016 р., відповідно до якого позивача було зараховано студентом 3 курсу заочної форми Університету “Україна” за спеціальністю 231 “Соціальна робота”.

Згідно договору про навчання №51669 від 23.10.2017 р., укладеного між ОСОБА_1 та Університетом “Україна” та, відповідно, витягу з наказу Університету “Україна” №2351/1-С від 23.10.2017 р., вбачається, що право на отримання відстрочки у позивача виникло з 23.10.2017 р., тобто з моменту переведення з заочної форми навчання на 4 курс денної форми навчання напряму підготовки 6.130102 “Соціальна робота” освітньо-кваліфікаційного рівня “Бакалавр”, що в свою чергу унеможливило подання довідки з місця навчання до 1 жовтня, як того вимагає Закон №2232-XII та Положення №352, а отже слугувало підставою перевірки уповноваженими особами призовної комісії стосовно наявності підстав, для можливості отримання позивачем відстрочки на період навчання.

В той же час, рішенням призовної комісії, оформленого протоколом №19 від 26.10.2017 р., ОСОБА_1 визнаний придатним до військової служби та направлений до міського збірного пункту збройних сил України в місті Києві, звідки 27.10.2017 р. направлений до військової частини НОМЕР_1 смт. Десна для проходження строкової військової служби.

Порядок оформлення рішень районної призовної комісії визначений в п.п. 90-92 Положення №352.

Згідно п. 93, п. 94, п. 97 Положення №352 обласні військові комісаріати, одержавши із штабу оперативного командування (територіального управління) витяги з плану відправлення, дають вказівки районним військовим комісаріатам про порядок і терміни відправлення призовників на обласні збірні пункти для подальшого відправлення їх до військових частин.

На обласні збірні пункти призовники організовано доставляються районними військовими комісаріатами в терміни, визначені обласним військовим комісаріатом. Відправлення призваних до військових частин проводиться, як правило, з обласних збірних пунктів.

Призвані на строкову військову службу прибувають на обласний збірний пункт організовано. Для їх доставки призначаються особи, що їх супроводжують, із числа працівників районного військового комісаріату. Супровідникам видаються 3 примірники іменного списку та опечатані особові справи, обліково-послужні картки, вкладки до медичних карток, картки профвідбору.

За п. 98 Положення №352 обласний збірний пункт створюється за наказом обласного військового комісара з метою організованого відправлення призваних до військових частин, перевірки правильності їх призначення за видами (родами військ) Збройних Сил, іншими військовими формуваннями, формування військових ешелонів (команд), передачі призваних представникам військових частин, які прибули для прийняття і супроводження призваних, а також забезпечення їх усім необхідним на час перевезення до місця призначення.

Обласний збірний пункт спрямовує свою роботу на запобігання випадкам направлення до Збройних Сил та інших військових формувань громадян, непридатних до військової служби за станом здоров'я, призовників, які мають право на відстрочку від призову, а також які не відповідають встановленим вимогам служби у відповідних військових частинах Збройних Сил та інших військових формувань.

Згідно п. 101 Положення №352 на обласному збірному пункті проводиться: прийняття громадян, призваних на строкову військову службу, які підлягають відправленню до військових частин, від представників районних військових комісаріатів за іменними списками. Внесені до списків зміни в кожному примірнику скріплюються гербовою печаткою обласного військового комісаріату. Про осіб, які не з'явилися на обласний збірний пункт з числа внесених до списку, в усіх трьох примірниках робиться відмітка із зазначенням причини неприбуття. Запис скріплюється підписом начальника обласного збірного пункту; медичний огляд громадян, призваних на строкову військову службу, перед відправленням їх до військових частин, а також рентгенографічне (флюорографічне) обстеження органів грудної клітки та щеплення тим, кому його не проведено. Особи, непридатні до військової служби за станом здоров'я, хворі, призвані з порушенням вимог Закону України “Про військовий обов'язок і військову службу”, підлягають поверненню з обласного збірного пункту до районних військових комісаріатів, які їх направили. Прізвища призовників, повернутих до районних військових комісаріатів, заносяться до книги обліку призовників, яких повернуто з обласного збірного пункту (додаток 20). На кожного поверненого призовника головою обласної призовної комісії на ім'я районного військового комісара направляється службовий листок (додаток 21), у якому зазначається, з яких причин призовник підлягає поверненню. Цей службовий листок підшивається в особову справу призовника. Усіх призовників, повернених з обласного збірного пункту, районні військові комісари вдруге викликають на призовну комісію для вирішення питання про їх призов на строкову військову службу з урахуванням нових даних, одержаних з обласного збірного пункту; розподіл разом з начальником військового ешелону призваних на військову службу на команди, а в командах - на роти і взводи та передача їх представникам військових частин.

Крім того, на обласному збірному пункті може проводитись контрольний медичний огляд громадян, визнаних районними призовними комісіями непридатними або тимчасово непридатними до військової служби, а також громадян, які заявили про незгоду з результатами медичного огляду і рішеннями районних призовних комісій.

Таким чином, на обласному збірному пункті уповноважені особи відповідача повинні були додатково переконатися у відсутності підстав, які б могли слугувати причиною направлення до Збройних Сил та інших військових формувань позивача, як непридатного до військової служби за станом здоров'я чи який має право на відстрочку від призову, а також як такого, який не відповідає встановленим вимогам служби у відповідних військових частинах Збройних Сил та інших військових формувань.

Однак, як зауважував свідок ОСОБА_4 та допитаний в якості свідка сам ОСОБА_1 , під час перебування на міському збірному пункті в м. Києві останньому свідком ОСОБА_4 викликалась швидка допомога в зв'язку з поганим самопочуттям, однак така обставина не зумовила додаткове обстеження позивача щодо його придатності до служби.

Крім того, свідок ОСОБА_4 неодноразово, як він заначив у судовому засіданні, позивачем повідомлялось, що він навчається у вищому навчальному закладі, однак ця обставина також залишилась поза увагою відповідачів.

Представник позивача з цього приводу наголошувала, що ОСОБА_1 , з'явившись до ІНФОРМАЦІЯ_2 26.10.2017 р. для отримання дублікату приписного посвідчення не зміг об'єктивно надати жодні підтвердні документи, оскільки його не відпускали додому, а на наступний день 27.10.2017 року відправили до військової частини « ІНФОРМАЦІЯ_4 » на строкову військову службу.

Підсумовуючи викладене, суд вбачає позовні вимоги обгрунтованими, оскільки правове становище позивача було порушене у зв'язку з неналежним виконанням уповноваженими особами відповідача обов'язків, встановлених Законом України “Про військовий обов'язок і військову службу” та Положенням про підготовку і проведення призову громадян України на строкову військову службу та прийняття призовників на військову службу за контрактом.

Згідно частини 1, частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись статтями 2, 77, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва -

ВИРІШИВ:

1. Позов ОСОБА_1 - задовольнити.

2. Визнати протиправними та скасувати рішення призовної комісії Голосіївського районного у місті Києві військового комісаріату та ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо призову ОСОБА_1 , 1993 року народження, на строкову службу до Збройних Сил України у черговий осінній призов 2017 року.

3. Присудити до стягнення на користь ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_2 , адреса для листування АДРЕСА_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Голосіївського районного у м. Києві військового комісаріату (код ЄДРПОУ 26616454, 01042, м. Київ, вул. Патріса Лумумби, буд. 6/1) та Київського міського військового комісаріату (код ЄДРПОУ 07774420, 01001, м. Київ, вул. Тимофія Шамрила, буд. 19) солідарно понесені судові витрати у розмірі 1280,00 грн. у вигляді судового збору.

Рішення набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України.

Рішення може бути оскаржено до Київського апеляційного адміністративного суду в порядку та у строки, встановлені статтями 295 - 297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Шейко Т.І.