Справа № 588/647/18
2-а/588/29/18
27.04.2018 року м.Тростянець
Суддя Тростянецького районного суду Сумської області Линник О.С., розглянувши матеріали адміністративної позовної заяви ОСОБА_1 до Семереньківської сільської ради Тростянецького району Сумської області, ОСОБА_2 про визнання довіреності недійсною та стягнення моральної шкоди,
25.04.2016 ОСОБА_1 звернувся до суду із вищезазначеною адміністративною позовною заявою, в якій просить: визнати довіреності, видані 07.09.2017 по 27.09.2017 ОСОБА_2 від його імені нікчемними, фальшивими, незаконними; зобов'язати Семереньківську сільську раду Тростянецького району Сумської області зробити записи у документах сільської ради про недійсність довіреностей, виданих секретарем сільської ради від 07.09.2017 від його імені ОСОБА_2; зобов'язати ОСОБА_2 повернути оригінали довіреностей Семереньківської сільської ради Тростянецького району, виданих від його імені для їх знищення; стягнути з державного бюджету України на його користь моральну шкоду завдану Семереньківською сільською радою у сумі 3000 грн.; стягнути з ОСОБА_2 на його користь завдану моральну шкоду у сумі 3000 грн.
Розглянувши матеріали указаної позовної заяви вважаю за необхідне відмовити у відкритті провадження в адміністративній справі з таких підстав.
Відповідно до ст.55 Конституції України кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.19 КАС України компетенція адміністративних судів поширюється на спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.
Зі змісту поданої ОСОБА_1 позовної заяви вбачається, що позивач оспорює видані від його імені довіреності, посвідчені секретарем Семереньківської сільської ради Тростянецького району Сумської області, а також дії ОСОБА_2, як фізичної особи, який не суб'єктом владних повноважень.
За змістом ч.1 ст.4 КАС України адміністративна справа - це переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв'язу із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій; або хоча б одна сторона надає адміністративні послуги на підставі законодавства, яке уповноважує або зобов'язує надавати такі послуги виключно суб'єкта владних повноважень, і спір виник у зв'язку із наданням або ненаданням такою стороною зазначених послуг.
З аналізу вказаних норм вбачається, що публічно-правовим спором за КАС України є не будь-який публічно правовий спір, а лише той, який випливає із здійснення суб'єктом владних повноважень своїх публічно-владних управлінський функцій, у тому числі виконання ним делегованих повноважень.
Спірні відносини, які виникли між позивачем та Семереньківською сільською радою з приводу посвідчення довіреностей. Дії секретаря сільської ради щодо посвідчення документів не можна вважати діями суб'єкта владних повноважень, оскільки в цей момент він не наділений владними повноваженнями та не виконує управлінських функцій, а виконує повноваження щодо порядку вчинення нотаріальних дій посадовими особами органів місцевого самоврядування.
Враховуючи приписи КАС України, такі спори не випливають із здійснення суб'єктом владних повноважень своїх владних управлінських функцій, у тому числі на виконання делегованих повноважень, а тому не належать до юрисдикції адміністративних судів.
Відповідно до ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04.11.1950 р. (далі-Конвенція) кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.
Європейський суд з прав людини у справі "Zand v.Austria" від 12.10.1978 р. вказав, що словосполучення "встановлений законом" поширується не лише на правову основу самого існування "суду", але й на дотримання таким судом певних норм, які регулюють його діяльність. Не вважається "судом, встановленим законом" орган, який не маючи юрисдикції, вирішує спір, що підлягає розгляду судом іншої юрисдикції.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.170 КАС України суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо позов не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства.
Враховуючи вищевикладене, з'ясувавши, що вимоги, які ставить ОСОБА_1 у позові не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства, керуючись ст.ст.3,19,170,248,256,295 КАС України, -
Відмовити у відкритті провадження у адміністративній справі за адміністративною позовною заявою ОСОБА_1 до Семереньківської сільської ради Тростянецького району Сумської області, ОСОБА_2 про визнання довіреності недійсною та стягнення моральної шкоди, як такої, що не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства, повернувши її позивачу з усіма доданими до неї матеріалами.
Роз'яснити ОСОБА_1, що розгляд справи за вказаним позовом віднесено до юрисдикції місцевого загального суду першої інстанції у порядку цивільного судочинства (у даному випадку Тростянецького районного суду Сумської області).
Роз'яснити ОСОБА_1, що повторне звернення до суду з адміністративним позовом з тих самих предмета і підстав та до того самого відповідача, як той, щодо якого постановлено ухвалу про відмову у відкритті провадження, не допускається.
Ухвала може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Тростянецький районний суд Сумської області протягом 15 днів з дня її складення.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Текст ухвали складений 27.04.2018.
Суддя О.С.Линник