Справа 688/878/18
№ 2-а/688/25/18
Рішення
Іменем України
23 квітня 2018 року м.Шепетівка
Шепетівський міськрайонний суд Хмельницької області
у складі:
головуючого судді Мазур Н.В.,
за участю: секретаря судового засідання Варшавської Я.В.,
позивача ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Шепетівці адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до інспектора СРПП Літинського ВП ГУ НП у Вінницькій області про скасування постанови про адміністративне правопорушення,
встановив:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до інспектора СРПП Літинського ВП ГУ НП у Вінницькій області про скасування постанови про адміністративне правопорушення, в якому просить скасувати постанову серії НК №923723 від 22.03.2018 року по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі за ч.1 ст.122 КУпАП - поліцейського СРПП Літинського ВП ГУ НП у Вінницькій області про накладення адміністративного стягнення - штрафу у розмірі 255 грн. Позивач вважає, що притягнення його до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.122 КУпАП є незаконним та необґрунтованим з тих підстав, що він ПДР України не порушував та відповідачем не наведено доказів на підтвердження зазначеного факту. Крім того, зазначає, що поліцейським порушено порядок розгляду справи відповідно до вимог КУпАП.
В судовому засіданні позивач ОСОБА_1 підтримав заявлені позовні вимоги просив їх задовольнити з підстав, викладених у позові.
Відповідач в судове засідання не з'явився, про розгляд справи повідомлений у встановленому законом порядку.
Заслухавши позивача, допитавши свідка, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що адміністративний позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Згідно ст. 245 КУпАП завданням провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Згідно ст.252 КУпАП орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Крім того відповідно до ч.2 ст.258 КУпАП протокол не складається у разі вчинення адміністративних правопорушень, розгляд яких віднесено до компетенції Національної поліції. У випадках, передбачених частинами першою та другою цієї статті, уповноваженими органами (посадовими особами) на місці «вчинення правопорушення виноситься постанова у справі про адміністративне правопорушення відповідно до вимог ст.283 цього Кодексу.
Як передбачено ст.283 КУпАП, розглянувши справу про адміністративне правопорушення, орган посадова особа виносить постанову по справі.
Відповідно до ч.2 ст.77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Судом встановлено, що відповідно до постанови серії НК №923723 від 22.03.2018 року ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності за правопорушення, передбачене ч.1 ст.122 КУпАП, та накладено стягнення у вигляді штрафу в розмірі 255,00 гривень. Відповідно до зазначеної постанови, 22.03.2018 року о 14-ій годині 20 хвилин на 346 км дороги М-12, ОСОБА_1, керуючи транспортним засобом "Сітроен Берлінго", державний номер НОМЕР_1 порушив вимогу дорожнього знаку п.п.5.16 Правил дорожнього руху України (напрямки руху по смугах), здійснив рух прямо зі смуги, призначеної для руху ліворуч, чим скоїв адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.122 КУпАП.
Згідно ч.1 ст.8 Закону України «Про національну поліцію» поліція діє виключно на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України.
Згідно ч.ч.1,2 ст.62 Закону України «Про національну поліцію» поліцейський під час виконання покладених на поліцію повноважень є представником держави. Законні вимоги поліцейського є обов'язковими для виконання всіма фізичними та юридичними особами.
Відповідно п.п.8, 11 частині 1 статті 23 Закону України «Про національну поліцію», що набув чинності 07.11.2015 року, поліція відповідно до покладених на неї завдань у випадках, визначених законом, здійснює провадження у справах про адміністративні правопорушення, приймає рішення про застосування адміністративних стягнень та забезпечує їх виконання; регулює дорожній рух та здійснює контроль за дотриманням Правил дорожнього руху його учасниками та за правомірністю експлуатації транспортних засобів на вулично-дорожній мережі.
Так, частиною 1 ст.122 КУпАП передбачено адміністративну відповідальність за перевищення встановлених обмежень швидкості руху транспортних засобів більш як на двадцять кілометрів на годину, порушення вимог дорожніх знаків та розмітки проїзної частини доріг, правил перевезення вантажів, буксирування транспортних засобів, зупинки, стоянки, проїзду пішохідних переходів, ненадання переваги у русі пішоходам на нерегульованих пішохідних переходах, а так само порушення встановленої для транспортних засобів заборони рухатися тротуарами чи пішохідними доріжками, - тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі п'ятнадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або 50 штрафних балів.
Відповідно до п.5.16 Правил дорожнього руху, Знак 5.16, що дозволяє поворот ліворуч з крайньої лівої смуги, дозволяє також розворот з цієї смуги або зупинку чи стоянку на лівому боці дороги з одностороннім рухом у населених пунктах, коли це не суперечить правилам зупинки (стоянки). На дорогах, які мають дві і більше смуги для руху в одному напрямку, виїзд на крайню ліву смугу руху для руху в цьому ж напрямку дозволяється, якщо праві зайняті (п.11.5 Правил дорожнього руху України).
Як пояснив позивач у судовому засіданні та підтвердив свідок ОСОБА_2 - пасажир автомобіля "Сітроен Берлінго", державний номер НОМЕР_1, рухаючись на вказаній ділянці дороги водій ОСОБА_1 правил дорожнього руху України не порушував, що може бути підтверджено камерами фіксування, які розміщені на ній, на їхню вимогу показати запис відеоспостереження фіксації вчинення правопорушення, інспектор під час зупинки автомобіля, відмовився.
Відповідно до ст.251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису.
Згідно з ст.280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Враховуючи вищевикладене та приймаючи до уваги, що відсутні належні докази щодо вчинення позивачем адміністративного правопорушення за ч.1 ст.122 КУпАП, суд вважає, що вина позивача не доведена, отже постанову у справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 необхідно скасувати, відповідно позовні вимоги підлягають задоволенню.
Керуючись ст.19 Конституції України, ст.ст.17,18,71,160-163 КАС України, ст.ст.33,126,222,245,251,254,256,258,268,276,278,279,283,287-288 КУпАП, суд
вирішив:
Позов ОСОБА_1 до поліцейського СРПП Літинського ВП ГУ НП у Вінницькій області про скасування постанови про адміністративне правопорушення задовольнити.
Постанову про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі, серія НК №923723 від 22.03.2018 року винесену поліцейським СРПП Літинського ВП ГУ НП у Вінницькій області про притягнення ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, місце проживання зареєстроване за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_2 до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.122 Кодексу України про адміністративні правопорушення із накладенням адміністративного стягнення у вигляді штрафу в розмірі 255 гривень, скасувати, а справу про адміністративне правопорушення, закрити.
Повний текст рішення виготовлено 24 квітня 2018 року.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Шепетівський міськрайонний суд Хмельницької області протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення суду.
Суддя Н.В.Мазур
Справа 688/878/18
№ 2-а/688/25/18
Рішення
Іменем України
(вступна та резолютивна частини)
23 квітня 2018 року м.Шепетівка
Шепетівський міськрайонний суд Хмельницької області
у складі:
головуючого судді Мазур Н.В.,
за участю: секретаря судового засідання Варшавської Я.В.,
позивача ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Шепетівці адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до інспектора СРПП Літинського ВП ГУ НП у Вінницькій області про скасування постанови про адміністративне правопорушення,
встановив:
Зважаючи на складність у викладенні повного рішення суду, на що може бути витрачений значний час, суд вважає за необхідне проголосити його вступну та резолютивну частини.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.9,72,77,242-246,250,286 КАС України, суд
вирішив:
Позов ОСОБА_1 до поліцейського СРПП Літинського ВП ГУ НП у Вінницькій області про скасування постанови про адміністративне правопорушення задовольнити.
Постанову про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі, серія НК №923723 від 22.03.2018 року винесену поліцейським СРПП Літинського ВП ГУ НП у Вінницькій області про притягнення ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, місце проживання зареєстроване за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_2 до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.122 Кодексу України про адміністративні правопорушення із накладенням адміністративного стягнення у вигляді штрафу в розмірі 255 гривень, скасувати, а справу про адміністративне правопорушення, закрити.
Повний текст рішення буде виготовлено 24 квітня 2018 року.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Шепетівський міськрайонний суд Хмельницької області протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення суду.
Суддя Н.В.Мазур