Номер провадження 2-а/754/288/18
Справа №754/14357/17
Іменем України
12 квітня 2018 року Деснянський районний суд міста Києва в складі:
головуючого судді : Галась І.А.
при секретарі - Дмитрієвій А. А.
за участі: представник позивача - Гладун А.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Лівобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві до Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у м. Києві про визнання дій неправомірними, скасування постанови,
01.11.2017 р. Лівобережне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Києві звернулось до Деснянського районного суду м. Києва з адміністративним позовом до відповідача Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у м. Києві про визнання дій неправомірними, скасування постанови.
Свої вимоги обґрунтовує тим, що 26.10.2017 р. на адресу Лівобережного об'єднаного управлінням Пенсійного фонду України м. Києва надійшла постанова державного виконавця ВП № 54477732 про накладання штрафу у розмірі 10 200 грн. Управління вважає, що дії Головного управління юстиції у м. Києві про винесення постанови про накладання штрафу є неправомірними з наступних обставин.
По-перше, на виконанні у відділі примусового виконання рішень перебуває виконавче провадження ВП № 54477732 з примусового виконання постанови Деснянського районного суду м. Києва по справі № 2а-22/11 про зобов'язання Управління здійснити перерахунок та виплати ОСОБА_4 щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, як постраждалому внаслідок Чорнобильської катастрофи виходячи з 50% мінімальної пенсії за віком та державної пенсії не менше 6 мінімальних пенсій за віком починаючи з 05.04.2010 р.
16.08.2017 р. на адресу Управління надійшла постанова державного виконавця про відкриття виконавчого провадження ВП № 54477732 по справі № 2а-22/11.
Управлінням постанова Деснянського районного суду м. Києва по справі № 2а-22/11 опрацьована, здійснено перерахунок ОСОБА_4 щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, як постраждалому внаслідок Чорнобильської катастрофи виходячи з 50% мінімальної пенсії за віком та державної пенсії не менше 6 мінімальних пенсій за віком починаючи з 05.04.2010 р.
Відповідно до рішення Деснянського районного суду м. Києва № 2а-22/11 від 14.01.2011р., ОСОБА_4 було проведено перерахунок розміру пенсії, сума нарахування складає 54 194,66 грн.
22.08.2017 р. Управлінням направлено відповідь до державної виконавчої служби про виконання рішення суду по справі № 2а-22/11 з проханням закрити виконавче провадження.
22.08.2017 р. державним виконавцем повинна була бути прийнята постанова про закінчення виконавчого провадження. У випадку незгоди з розрахунком Пенсійного фонду відповідно до ст. 31 Закону України «Про виконавче провадження», виконавець мав право звернутися до суду, який видав виконавчий документ, із заявою про роз'яснення відповідного рішення. Однак, державним виконавцем не було здійснено жодних дій щодо з'ясування , правомірності такого розрахунку.
Всупереч статті 39 Закону України «Про виконавче провадження» 25.09.2017 року на адресу Управління надійшла постанова державного виконавця ВП № 54477732 від 20.09.2017р. про накладання штрафу на Лівобережне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Києві у розмірі 5 100 грн. за невиконання рішення суду по справі № 2а-22/11.
Управлінням 03.10.2017 року подано Адміністративний позов до Деснянського районного суду м. Києва.
26.10.2017 року на адресу Управління надійшла постанова про повторне накладення штрафу від 23.10.2017 року ВП № 54477732 в якій зазначено, що боржником не виконано рішення суду на користь стягувача за виконавчим документом. Проте, Управління повідомляло державного виконавця про виконання рішення суду.
По-друге, ОСОБА_4, помер ІНФОРМАЦІЯ_1, після його смерті ОСОБА_5 та ОСОБА_6 (його дружина та сину) було видано свідоцтво про право на спадщину щодо суми коштів відповідно до вищезазначеного рішення суду. Згідно свідоцтва НОМЕР_1 від 22 квітня 2015 року також чітко зазначено, що спадкоємцям ОСОБА_4 нарахована, але не виплачено кошти у сумі 54 194,66 грн.
ОСОБА_5 та ОСОБА_6, відповідно до свідоцтва про право на спадщину є спадкоємцями конкретної суми коштів, яка не була отримана померлим ОСОБА_4 відповідно до рішення суду №2а-22/11 і ця сума чітко зазначена у свідоцтві про право на спадщину. Тобто, вищевказані особи є спадкоємцями конкретної суми коштів, яка не може бути змінено.
Більше того, рішеннями Деснянського районного суду м. Києва від 24.12.2015 р. справа №754/16340/15-ц та від 01.02.2016 р. (справа №2а-22/11, провадження 6-а/754/5/16) була чітко зазначена сума нарахування 54 194, 66 грн.
Відповідно до Бюджетного кодексу України коштів для виплати за вищезазначеним рішенням суду не передбачено.
Відповідно до ч. 1 ст.48 Бюджетного кодексу України, розпорядники бюджетних коштів беруть бюджетні зобов'язання та здійснюють платежі тільки в межах бюджетних асигнувань, встановлених кошторисом.
Для виплати коштів за вищезазначеним рішенням суду Кабінетом міністрів України було розроблено Порядок. Згідно з Порядком погашення заборгованості за рішенням суду, виконання яких гарантується державою, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.09.2014 р. №440, особи можуть подати до органів державної виконавчої служби за місцезнаходженням боржника документи для проведення їх обліку, інвентаризації заборгованості та подальшої передачі до органів, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів, для погашення заборгованості.
По-третє, при винесенні постанови про накладення штрафу державним виконавцем не перевірено інформацію надану Управлінням тим самим не дотримано загальноприйнятих засад виконавчого провадження
Враховуючи викладене, Лівобережне об'єднане управління Пенсійного фонду України просить суд: визнати дії державного виконавця неправомірними при винесенні постанови від 23.10.2017 р. про накладання штрафу на Лівобережне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Києві по виконавчому провадженні № 54477732; скасувати постанову державного виконавця ВП № 54477732 від 23.10.2017р. про накладання штрафу на Лівобережне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Києві у розмірі 10 200 грн. в повному обсязі.
Ухвалою Деснянського районного суду м. Києва від 08 листопада 2017 року відкрито провадження у справі та призначено справу до судового розгляду.
15 грудня 2017 року набули чинності зміни, внесені до Цивільного процесуального кодексу України Законом України «Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів» від 03.10.2017, № 2147-VIII, яким КАС України викладено в новій редакції.
Відповідно до ч.3 ст.30 КАС України, справа, прийнята адміністративним судом до свого провадження з додержанням правил підсудності, повинна бути ним розглянута і в тому випадку, коли в процесі розгляду справи вона стала підсудною іншому адміністративному суду.
Відповідно до підпункту 10 пункту 1 розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України в новій редакції передбачено, що справи у судах першої та апеляційної інстанцій, провадження у яких відкрито до набрання чинності цією редакцією Кодексу, розглядаються за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Згідно з частиною третьою статті 241 Кодексу адміністративного судочинства України судовий розгляд в суді першої інстанції закінчується ухваленням рішення суду.
Враховуючи викладене, суд закінчує розгляд даної справи ухваленням рішення за правилами Кодексу адміністративного судочинства України в редакції, що діє після 15.12.2017 року.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав з підстав зазначених в позові і просив їх задовольнити у повному обсязі.
Представник відповідача - Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у м. Києві в судове засідання не з'явився, хоча був належним чином повідомлений про час і місце розгляду справи. Про причини неявки суд не повідомляв.
Будь-яких заяв/клопотань, відзиву на позовну заяву відповідачем на адресу Деснянського районного суду м. Києва направлено не було.
Заслухавши пояснення представника позивача, вивчивши письмові матеріали справи, оцінивши зібрані по справі докази, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню, виходячи з наступного.
Згідно із ст. 1 КпАП України основним завданням його є охорона прав і свобод громадян, власності, конституційного ладу України і законних інтересів громадян, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції і законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків, відповідальності перед суспільством.
В силу ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є, зокрема, захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Відповідно до ст. 6, 19 Конституції України органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених Конституцією межах і відповідно до законів України. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України.
Умови і порядок виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), що відповідно до закону підлягають примусовому виконанню у разі невиконання їх у добровільному порядку визначаються Законом України «Про виконавче провадження».
Відповідно до статті 1 Закону України «Про виконавче провадження» (далі також - Закон) виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Відповідно до частини першої статті 13 Закону під час здійснення виконавчого провадження виконавець вчиняє виконавчі дії та приймає рішення шляхом винесення постанов, попереджень, внесення подань, складення актів та протоколів, надання доручень, розпоряджень, вимог, подання запитів, заяв, повідомлень або інших процесуальних документів у випадках, передбачених цим Законом та іншими нормативно-правовими актами
У відповідності до ст. 18 Закону України «Про виконавче провадження» виконавець зобов'язаний вживати передбачених цим Законом заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.
Виконавець зобов'язаний здійснювати заходи примусового виконання рішень у спосіб та в порядку, які встановлені виконавчим документом та Законом України «Про виконавче провадження»; розглядати в установлені законом строки заяви сторін, інших учасників виконавчого провадження та їхні клопотання. Виконавець під час здійснення виконавчого провадження має право, зокрема, проводити перевірку виконання боржниками рішень, що підлягають виконанню відповідно до цього Закону (ст. 18 Закону України «Про виконавче провадження»).
Статтею 63 Закону України «Про виконавче провадження» передбачено, що за рішеннями, за якими боржник зобов'язаний особисто вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення, виконавець наступного робочого дня після закінчення строку, визначеного ч. 6 ст. 26 цього Закону, перевіряє виконання рішення боржником. Якщо рішення підлягає негайному виконанню, виконавець перевіряє виконання рішення не пізніш як на третій робочий день після відкриття виконавчого провадження.
У разі невиконання без поважних причин боржником рішення виконавець виносить постанову про накладення на боржника штрафу, в якій також зазначаються вимога виконати рішення протягом 10 робочих днів (за рішенням, що підлягає негайному виконанню, - протягом трьох робочих днів) та попередження про кримінальну відповідальність.
Судом встановлено, що на виконанні у Відділі примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у м. Києві перебуває виконавче провадження ВП №54477732 з примусового виконання постанови Деснянського районного суду м. Києва по справі № 2а-22/11 про зобов'язання Лівобережне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснити перерахунок та виплати ОСОБА_4 щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, як постраждалому внаслідок Чорнобильської катастрофи виходячи з 50% мінімальної пенсії за віком та державної пенсії не менше 6 мінімальних пенсій за віком починаючи з 05.04.2010 р.
16.08.2017 р. на адресу Лівобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві вх. №9359/09, надійшла постанова державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у м. Києві Дяконом Назарія Миколайовича «Про відкриття виконавчого провадження» від 11.08.2017 р., винесена при примусовому виконанні виконавчого листа №2-22/11 від 11.02.206 р., що видав Деснянський районний суд м. Києва.
Управлінням постанова Деснянського районного суду м. Києва по справі № 2а-22/11 опрацьована, здійснено перерахунок ОСОБА_4 щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, як постраждалому внаслідок Чорнобильської катастрофи виходячи з 50% мінімальної пенсії за віком та державної пенсії не менше 6 мінімальних пенсій за віком починаючи з 05.04.2010 р.
Відповідно до рішення Деснянського районного суду м. Києва № 2а-22/11 від 14.01.2011р., ОСОБА_4 було проведено перерахунок розміру пенсії, сума нарахування складає 54 194,66 грн.
22.08.2017 р. Лівобережним об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України в м. Києві було надіслано лист №12889/05 від 22.08.2017 р. державному виконавцю Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у м. Києві Дяконому Назарію Миколайовичу та повідомлено, що Управлінням постанова Деснянського районного суду м. Києва по справі № 2а-22/11 опрацьована, здійснено перерахунок ОСОБА_4 щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, як постраждалому внаслідок Чорнобильської катастрофи виходячи з 50% мінімальної пенсії за віком та державної пенсії не менше 6 мінімальних пенсій за віком починаючи з 05.04.2010 р. Відповідно до рішення Деснянського районного суду м. Києва №2а-22/11 від 14.01.2011р., ОСОБА_4 було проведено перерахунок розміру пенсії, сума нарахування складає 54 194,66 грн.
Крім того, вищезазначеним листом, Управління повідомило Відділ примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у м. Києві про те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_4 та про спадкоємців ОСОБА_5 (дружина) та ОСОБА_6 (син).
Так, згідно свідоцтва про право на спадщину від 22.04.2015 р. посвідченого державним нотаріусом П'ятнадцятої київської державної нотаріальної контори Демчик В.В., спадкоємцями ОСОБА_4, 1951 року народження, якай помер ІНФОРМАЦІЯ_1 є його дружина ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_2 та його син ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_3. Спадщина, на яку видано це свідоцтво, складається з нарахованих, але не виплачених кошів по перерахунку за період з квітня 2010 року по липень 2011 року, який було проведено відповідно до рішення суду, у загальній сумі 54194,66 грн., яка належала померлому згідно повідомлення Головного управління Пенсійного фонду України у м. Києві від 08.04.2015 р. №7202/11.
25.09.2017 р. на адресу Лівобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві вх. №10814/09, надійшла постанова державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у м. Києві Дякона Назарія Миколайовича «Про накладення штрафу» від 20.09.2017 р. Постановлено за невиконання рішення накласти на боржника Лівобережне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Києві штраф на користь держави у розмірі 5100 грн.
03.10.2017 р. Управлінням подано адміністративний позов до Деснянського районного суду м. Києва.
26.10.2017 р. на адресу Лівобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві вх. №12143/09, надійшла постанова державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у м. Києві Дякона Назарія Миколайовича «Про накладення штрафу» від 23.10.2017 р. Постановлено за повторне невиконання рішення накласти на боржника Лівобережне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Києві штраф на користь держави у розмірі 10 200 грн.
У відповідності до ст. 75 Закону України «Про виконавче провадження» у разі невиконання без поважних причин у встановлений виконавцем строк рішення, що зобов'язує боржника виконати певні дії, та рішення про поновлення на роботі виконавець виносить постанову про накладення штрафу на боржника - фізичну особу у розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на посадових осіб - 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на боржника - юридичну особу - 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян та встановлює новий строк виконання.
Таким чином, для прийняття рішення про застосування санкцій, передбачених Законом України «Про виконавче провадження», державний виконавець повинен встановити факти, що судове рішення не виконано, з'ясувати щодо поважності причин невиконання рішення суду та навести стосовно цього відповідні обґрунтування у постанові.
Так, Лівобережне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Києві на виконання вказаного рішення суду вчинило заходи для його повного виконання - проведено перерахунок пенсії ОСОБА_4 в розмірі 54 194,66 грн. згідно постанови Деснянського районного суду м. Києва №2а-22/11 від 14.01.2011 р., а листом від 22.08.2017 р.. Управління повідомило державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у м. Києві Дякона Назарія Миколайовича про виконання рішення суду, на підставі чого були надані копії підтверджуючих документів.
Зважаючи на виконання рішення суду, у державного виконавця не було правових підстав для застосування до сторони виконавчого провадження - боржника застосованої санкції - накладення штрафу.
Таким чином оцінюючи належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємозв'язок доказів у їх сукупності, з урахуванням вищевказаних положень норм закону, суд приходить до висновку про те, що встановлений факт наявності в діях відповідача як суб'єкта владних повноважень протиправних дій. Відтак судом встановлена неправомірність його дій, як такого, що діяв не у відповідності до чинного законодавства, а тому оскаржувана постанова підлягає скасуванню.
Відповідно до ст.ст. 7, 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд вирішує справи відповідно доКонституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України. Суд застосовує інші правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, визначені Конституцією та законами України.
Відповідно до вимог ч.2 ст.77 КАС України обов'язок доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У відповідності до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно положень ч. 1 ст. 287 КАС України учасники виконавчого провадження (крім державного виконавця, приватного виконавця) та особи, які залучаються до проведення виконавчих дій, мають право звернутися до адміністративного суду із позовною заявою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби або приватного виконавця порушено їхні права, свободи чи інтереси, а також якщо законом не встановлено інший порядок судового оскарження рішень, дій чи бездіяльності таких осіб.
Враховуючи наведене, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню, оскільки постанова державного виконавця Відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у м. Києві від 23.10.2017 р. по ВП № 54477732 про накладання штрафу на Лівобережне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Києві винесена з порушенням наведених норм Закону України «Про виконавче провадження», а тому підлягає скасуванню.
На підставі вищевикладеного та керуючись ст. 19 Конституції України, Законом України «Про виконавче провадження», ст. ст. 2, 6, 8, 10, 19, 72, 77, 90, 242-246, 250, 251, 271, 287 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
Адміністративний позовом Лівобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві до Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у м. Києві про визнання дій неправомірними, скасування постанови - задовольнити.
Визнати неправомірними дії державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у м. Києві Дякон Назарія Миколайовича щодо накладення штрафу на Лівобережне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Києві по виконавчому провадженню №54477732.
Скасувати постанову державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у м. Києві Дякон Назарія Миколайовича ВП№54477732 від 23.10.2017 р. про накладення штрафу на Лівобережне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Києві в розмірі 10 200 грн.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення .
Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя: