Постанова від 19.03.2018 по справі 754/812/18

ДАРНИЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.КИЄВА

справа № 754/812/18

провадження № 3/753/1221/18

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"19" березня 2018 р. суддя Дарницького районного суду м. Києва Трусова Трусова Тамара Олександрівна, розглянувши справу про притягнення ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженця м. Києва, працюючої директором гімназії «Київська Русь», проживаючого за адресою: АДРЕСА_1, до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст. 212-3 Кодексу України про адміністративні правопорушення України,

ВСТАНОВИВ:

До Дарницького районного суду м. Києва надійшов протокол про адміністративне правопорушення, складений 17 січня 2018 р. головним спеціалістом відділу контролю у сфері діяльності державних органів Управління з питань дотримання права на інформацію та представництва в Конституційному Суді України Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини ОСОБА_3

Відповідно до вказаного протоколу директор гімназії «Київська Русь» вчинила адміністративне правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 212-3 Кодексу України про адміністративні правопорушення України (далі - КпАП України), при таких обставинах.

27 жовтня 2017 р. до гімназії «Київська Русь» звернувся ОСОБА_4 із заявою про надання йому інформації і копій документів щодо співпраці та розпоряджень чи наказів адміністрації гімназії «Київська Русь» з спортивними організаціями, установами, підприємствами, спортивними клубами, командами, асоціаціями, федераціями спорту та фізичними особами про надання в користування на оплатній чи безоплатній основі спортивних споруд, інвентарю та приміщень гімназії «Київська Русь» починаючи з 01.01.2016 по 27.10.2017.

Листом від 03.11.2017 № 289 за підписом директора гімназії ОСОБА_2 потерпілому було повідомлено, що гімназія не є розпорядником інформації в розумінні Закону України «Про доступ до публічної інформації», у зв'язку з чим було відмовлено у наданні запитуваної інформації.

Закон України «Про доступ до публічної інформації» (далі - Закон) визначає порядок здійснення та забезпечення права кожного на доступ до інформації, що знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом, та інформації, що становить суспільний інтерес.

Відповідно до статті 1 Закону публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб'єктами владних повноважень своїх обов'язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом. Публічна інформація є відкритою, крім випадків, встановлених законом.

Право на доступ до публічної інформації гарантується, зокрема, обов'язком розпорядників інформації надавати та оприлюднювати інформацію, крім випадків, передбачених законом; юридичною відповідальністю за порушення законодавства про доступ до публічної інформації (пункт 1 та 6 частини першої статті 3 Закону).

Статтею 13 Закону визначено перелік розпорядників публічної інформації, на яких поширюються норми Закону. При цьому, кожний визначений Законом України «Про доступ до публічної інформації» розпорядник інформації є розпорядником лише щодо певного виду інформації.

Зокрема, в розумінні Закону гімназія може бути розпорядником інформації щодо розпорядження бюджетними коштами, а також інформації, що становить суспільний інтерес (пункт 2 частини першої, пункт 4 частини другої статті 13 Закону).

Відповідно до пункту 1.1. Статуту гімназії «Київська Русь» Дарницького району м. Києва (далі - Статут) гімназія «Київська Русь» Дарницького району м. Києва є навчальним закладом ІІ-ІІІ ступенів з поглибленим вивченням історії та культури слов'янських народів. До складу навчального закладу входить спеціалізована школа І ступеня (1-4 класи) з поглибленим вивченням іноземних мов.

Відповідно до пункту 1.5. Статуту зазначений навчальний заклад створений відповідно до рішення Київської міської ради від 20.09.2012 р. № 18/8302 «Про створення гімназії «Київська Русь», заснований на комунальній власності територіальної громади міста Києва та віднесений до сфери управління Дарницької районної в місті Києві державної адміністрації.

Головною метою навчального закладу є забезпечення реалізації права громадян на здобуття повної загальної середньої освіти. Створення умов розвитку талантів та здібностей молоді, розкриття індивідуальності кожної дитини, накопичення цілісних знань про оточуючий світ, здобуття знань для майбутнього життя та професійної діяльності. Надання можливості розвитку творчих, науково-дослідницьких інтересів учнів (пункт 1.6. Статуту).

Відповідно до пункту 5.2. Статуту майно гімназії належить до комунальної власності територіальної громади міста Києва і закріплене за ним на праві оперативного управління.

Відповідно до пункту 6.1. Статуту гімназія утримується за рахунок коштів бюджету міста Києва, інших надходжень не заборонених законодавством, від надання платних послуг, а також благодійних коштів громадян, підприємств, установ та організацій.

Відповідно до частини першої статті 80 Закону України «Про освіту» до майна закладів освіти та установ, організацій, підприємств системи освіти належать: нерухоме та рухоме майно, включаючи будівлі, споруди, земельні ділянки, комунікації, обладнання, транспортні засоби, службове житло тощо; майнові права, включаючи майнові права інтелектуальної власності на об'єкти права інтелектуальної власності, зокрема інформаційні системи, об'єкти авторського права та/або суміжних прав; інші активи, передбачені законодавством. Майно закладів освіти та установ, організацій, підприємств системи освіти належить їм на правах, визначених законодавством.

Об'єкти та майно державних і комунальних закладів освіти не підлягають приватизації чи використанню не за освітнім призначенням (частина четверта статті 80 Закону України «Про освіту»).

Майно закладів освіти, яке не використовується в освітньому процесі, може бути вкладом у спільну діяльність або використане відповідно до статті 81 цього Закону (частина шоста статті 80 Закону України «Про освіту»).

Зокрема, частиною другою статті 81 Закону України «Про освіту» визначено, що державно-приватне партнерство у сфері освіти і науки здійснюється на основі договорів між органами державної влади та приватними партнерами, які укладаються у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Передача в управління приватним партнерам в оренду, в концесію, в оперативне управління тощо рухомого та/або нерухомого державного та/або комунального майна, у тому числі земельних ділянок, забороняється. Рухоме та/або нерухоме державне та/або комунальне майно, у тому числі земельні ділянки, передані приватному партнерові в управління, не може бути предметом застави, стягнення, джерелом погашення боргу, і щодо такого майна не можуть вчинятися будь-які дії, наслідком яких може бути припинення державної чи комунальної власності на відповідні об'єкти (частина шоста статті 81 Закону України «Про освіту»).

При цьому, частиною п'ятою статті 6 Закону України «Про доступ до публічної інформації» передбачено, що не може бути обмежено доступ до інформації про розпорядження бюджетними коштами, володіння, користування чи розпорядження державним, комунальним майном, у тому числі до копій відповідних документів, умови отримання цих коштів чи майна, прізвища, імена, по батькові фізичних осіб та найменування юридичних осіб, які отримали ці кошти або майно. При дотриманні вимог, передбачених частиною другою цієї статті, зазначене положення не поширюється на випадки, коли оприлюднення або надання такої інформації може завдати шкоди інтересам національної безпеки, оборони, розслідуванню чи запобіганню злочину.

Таким чином, доступ до інформації щодо володіння, користування чи розпорядження державним, комунальним майном (коштами), прізвища, імена, по батькові фізичних осіб, найменування юридичних осіб, які отримали ці кошти або майно, копій відповідних документів не може бути обмежено відповідно до закону. Обмеження доступу до такої інформації можливе лише в інтересах національної безпеки, оборони, розслідуванню чи запобіганню злочину з дотриманням частини другої статті 6 Закону України «Про доступ до публічної інформації».

Така ж позиція підтримується судовою практикою, зокрема, постановою Пленуму Вищого адміністративного суду України від 29.09.2016 № 10 «Про практику застосування адміністративними судами законодавства про доступ до публічної інформації».

Так, запитувані потерпілим договори про співпрацю зі спортивними установами, організаціями відображають умови співробітництва у сфері виконання навчальних, освітніх, оздоровчих завдань, надання у користування комунального майна (обладнання, приміщень), оплатність/безопланість використання та інші умови.

Доступ до інформації за договорами дозволить громадськості проконтролювати межі співробітництва та відповідальності у разі заподіяння шкоди майну, здоров'ю дітей, цільове, належне, ненадмірне, у розумних межах використання комунального майна, виявити зловживання, корупційні ризики та порушення.

Таким чином, вбачається, що запитувана інформація становить суспільний інтерес, відповідно є публічною, а гімназія є її розпорядником відповідно до Закону України «Про доступ до публічної інформації».

Відповідно до пункту 6 статті 14 Закону України «Про доступ до публічної інформації» розпорядники інформації зобов'язані, зокрема, надавати та оприлюднювати достовірну, точну та повну інформацію, а також у разі потреби перевіряти правильність та об'єктивність наданої інформації і оновлювати оприлюднену інформацію.

При цьому, статтею 22 Закону визначено вичерпний перелік підстав для відмови у надання інформації. Зокрема, розпорядник інформації має право відмовити в задоволенні запиту в таких випадках: 1) розпорядник інформації не володіє і не зобов'язаний відповідно до його компетенції, передбаченої законодавством, володіти інформацією, щодо якої зроблено запит; 2) інформація, що запитується, належить до категорії інформації з обмеженим доступом відповідно до частини другої статті 6 цього Закону; 3) особа, яка подала запит на інформацію, не оплатила передбачені статтею 21 цього Закону фактичні витрати, пов'язані з копіюванням або друком; 4) не дотримано вимог до запиту на інформацію, передбачених частиною п'ятою статті 19 цього Закону.

При цьому, наявність в документі інформації з обмеженим доступом не є підставою для відмови у наданні інформації.

Так, відповідно до частини сьомої статті 6 Закону обмеженню доступу підлягає інформація, а не документ. Якщо документ містить інформацію з обмеженим доступом, для ознайомлення надається інформація, доступ до якої необмежений.

Таким чином, у разі наявності у документі інформації з обмеженим доступом, у відповідь на запит надається копія документу з вилученням такої інформації шляхом ретушування або іншим способом на вибір розпорядника інформації.

Однак, листом від 03.11.2017 р. № 289 за підписом директора гімназії ОСОБА_2 потерпілому копій договорів (розпоряджень чи наказів адміністрації гімназії) про співпрацю із спортивними організаціями, іншими юридичними та фізичними особами, про надання в користування на платній чи безоплатній основі спортивних споруд, приміщень та інвентарю гімназії надано не було.

Відтак, в діях директора гімназії ОСОБА_2 вбачається склад адміністративного правопорушення, передбаченого частиною другою статті 2123 Кодексу України про адміністративні правопорушення у зв'язку з порушенням пункту 6 статті 14 Закону України «Про доступ до публічної інформації», а саме ненадання інформації.

Відповідь на вказаний запит було надано листом від 03.11.2017 № 289 за підписом директора гімназії «Київська Русь» ОСОБА_2 У вказаному листі ОСОБА_4 було відмовлено у наданні запитуваної ним інформації.

Закон України «Про доступ до публічної інформації» (далі - Закон) визначає порядок здійснення та забезпечення права кожного на доступ до інформації, що знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом, та інформації, що становить суспільний інтерес.

Статтею 1 Закону встановлено, що публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носія інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб'єктами владних повноважень своїх обов'язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом.

Відтак, у діях директора гімназії «Київська Русь» ОСОБА_2 наявні ознаки складу адміністративного правопорушення, відповідальність за яке передбачена частиною другою статті 212-3 КпАП України, а саме ненадання інформації.

Дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, суд вбачає підстави для закриття провадження у справі з таких підстав.

Відповідно до пункту 7) частини 1 статті 247 КпАП України провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у разі закінчення на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків, передбачених статтею 38 цього Кодексу.

За приписом частини 2 статті 38 КпАП України адміністративне стягнення по справах, підвідомчих суду, може бути накладено не пізніше як через три місяці з дня вчинення правопорушення.

Оскільки правопорушення, в якому обвинувачується ОСОБА_2, вчинене 3 листопада 2017 р., провадження у справі підлягає закриттю.

Керуючись частиною 2 статті 38, статтями 247, 279, 280, 283, 284 Кодексу України про адміністративні правопорушення України, суддя

ПОСТАНОВИВ:

Провадження у справі про притягнення ОСОБА_2 до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст. 212-3 Кодексу України про адміністративні правопорушення України закрити у зв'язку з закінченням строку накладення адміністративного стягнення.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

Постанова може бути оскаржена до Апеляційного суду м. Києва через Дарницький районний суд м. Києва особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником або прокурором протягом десяти днів з дня винесення постанови.

Суддя: