Харківський окружний адміністративний суд
61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Рішення
Харків
25 квітня 2018 р. № 820/1138/18
Харківський окружний адміністративний суд у склад головуючого судді - Шляхової О.М., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративний позов Головного управління ДФС у Харківській області до Комунального підприємства Балаклійської районної ради "Балаклійські теплові мережі" про стягнення податкового боргу, -
Позивач, Головне управління ДФС у Харківській області, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Комунального підприємства Балаклійської районної ради "Балаклійські теплові мережі", в якому просить суд стягнути до бюджету України в рахунок погашення податкового боргу з розрахункових рахунків Комунального підприємства Балаклійської районної ради "Балаклійські теплові мережі", код ЄДРПОУ 34328904, місцезнаходження юридичної особи: 64200, Харківська область, Балаклійський район, м.Балаклія, вул. Алієва, б. 72, cуму коштів у загальному розмірі 2931630,30 грн.
В обґрунтування позову позивач зазначив, що Товариство з обмеженою відповідальністю "Богодухівсількомсервіс" має узгоджений податковий борг перед бюджетом всього у сумі 2931630,30 грн., що підтверджується податковими деклараціями з податку на додану вартість за період з липня по грудень 2017 року та нарахованої пені. Проте відповідачем самостійно не сплачено узгодженої суми податкового зобов'язання, у зв'язку із чим контролюючий орган просить надати дозвіл на погашення суми податкового боргу.
Ухвалою суду від 21.02.2018 року відкрито провадження по справі, копія ухвали про відкриття провадження разом із судовими документами була надіслана відповідачу.
У судове засідання, призначене на 25 квітня 2018 року, представник позивача прибув та через канцелярію суду подав заяву, в якій просив суд розглядати справу у порядку письмового провадження.
Представник відповідача в судове засідання не прибув, через канцелярію суду надав відзив на позов, в якому виникнення податкового боргу пояснював тяжким фінансово-економічним становищем підприємства. (а.с. 67-70). Разом з тим, надав суду пояснення щодо рахунків зазначених позивачем у п.п. 13, 14, 15 позовної заяви, зазначивши, що ці рахунки зі спеціальним режимом використання. Посилався на передбачену законом заборону звернення стягнення на кошти, що перебувають на рахунках із спеціальним режимом використання. Наголосив на тому, що на кошти, що перебувають на рахунках із спеціальним режимом використання, не може бути звернено стягнення за зобов'язаннями гарантованого постачальника, теплогенеруючих, теплопостачальних та теплотранспортуючих організацій. Операції на поточних рахунках із спеціальним режимом використання не підлягають зупиненню. Просив суд відмовити позивачу в задоволенні позовної вимоги в частині щодо стягнення податкового боргу у загальному розмірі 2931630,30 грн. з рахунків зі спеціальним режимом використання значених у позові.
Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється згідно до вимог ст. 229 КАС України.
За правилами ч. 9 ст. 205 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Враховуючи положення ч.11 ст.126 КАС, оцінивши повідомлені позивачем обставини, дослідивши матеріали справи та оцінивши наявні докази, суд прийшов до висновку про часткове задоволення позову, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що комунальне підприємство Балаклійської районної ради "Балаклійські теплові мережі", пройшло передбачену законом процедуру державної реєстрації та набуло статусу юридичної особи, код ЄДРПОУ - 34328904.
З 05.09.2006 підприємство перебуває на обліку в Ізюмській ОДПІ Головного управління ДФС у Харківській області.
Статтею 67 Конституції України на кожного покладено обов'язок сплачувати податки і збори у порядку та розмірах, встановлених законом.
Відповідно до п.п. 16.1.4 п. 16.1 ст. 16 Податкового Кодексу України, платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Підпунктами 19-1.1.1, 19-1.1.2, 19-1.1.34, 19-1.1.45 п.19-1.1 ст.19-1 Податкового кодексу України встановлено, що контролюючі органи виконують такі функції: здійснюють адміністрування податків, зборів, платежів; контролюють своєчасність подання платниками податків передбаченої законом звітності (декларацій, розрахунків та інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків, зборів, платежів), своєчасність, достовірність, повноту нарахування та сплати податків, зборів, платежів; забезпечують визначення в установлених цим Кодексом, іншими законами України випадках сум податкових та грошових зобов'язань платників податків, застосування і своєчасне стягнення сум передбачених законом штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) за порушення податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи; звертаються до суду у випадках, передбачених законодавством.
Згідно з пп.20.1.18 та 20.1.19 п.20.1 ст.20 Податкового кодексу України контролюючі органи мають право: визначати у порядку, встановленому цим Кодексом, суми податкових та грошових зобов'язань платників податків; застосовувати до платників податків передбачені законом фінансові (штрафні) санкції (штрафи) за порушення податкового чи іншого законодавства, контроль за додержанням якого покладено на контролюючі органи.
Відповідно до пункту 46.1 статті 46 Податкового Кодексу України податкова декларація, розрахунок - документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов'язання, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку.
Пунктами 49.1. та 49.2 статті 49 Податкового Кодексу України визначено, що податкова декларація подається за звітний період в установлені цим Кодексом строки органу державної податкової служби, в якому перебуває на обліку платник податків. Платник податків зобов'язаний за кожний встановлений цим Кодексом звітний період подавати податкові декларації щодо кожного окремого податку, платником якого він є, відповідно до цього Кодексу незалежно від того, чи провадив такий платник податку господарську діяльність у звітному періоді.
Згідно пункту 54.1 статті 54 Податкового кодексу України крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом.
Судом встановлено, що комунальним підприємством Балаклійської районної ради "Балаклійські теплові мережі" самостійно задекларовано суми грошових зобов'язань та подано до контролюючого органу податкові декларації з податку на додану вартість :
- від 29.11.2017 термін сплати 15.12.2017 на загальну суму 1933660,59грн. податкової декларації з податку на додану вартість N НОМЕР_1 від 19.07.2017 термін сплати 30.07.2017р. на загальну суму 112451,00 грн.;
- податкової декларації з податку на додану вартість N НОМЕР_2 від 17.08.2017 термін сплати З0.08.2017р. на загальну суму 34607,00грн;
- податкової декларації з податку на додану вартість N НОМЕР_3 від 18.09.2017 термін сплати 30.09.2017р. на загальну суму 57359,00грн;
- податкової декларації з податку на додану вартість N НОМЕР_4 від 17.10.2017 на загальну суму 57359,00 грн.;
- податкової декларації з податку на додану вартість № НОМЕР_4 від 17.10.2017 р. на загальну суму 99829 грн., термін сплати 30.10.2017 року;
- податкової декларації з податку на додану вартість N НОМЕР_5 від 15.11.2017 термін сплати 30.11.2017р. на загальну суму 84802,00 грн.;
- податкової декларації з податку на додану вартість N НОМЕР_6 від 15.12.2017 термін сплати 30.12.2017р. на загальну суму 475528,00 грн. (розрахунок а.с. 15 -19).
Підприємству відповідача нараховані штрафні санкції за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних - податковим повідомленням-рішенням від 29.11.2017 №00911351208 термін сплати 15.12.2017р. на загальну суму 1 933 660,59грн., а також нарахована пеня на загальну суму 133393,70 грн.
Відповідно до пункту 56.11 статті 56 Податкового кодексу України податкове зобов'язання, яке самостійно визначене платником податків, оскарженню не підлягає.
Відповідно до ст. 203 Податкового кодексу України, податкова декларація подається за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному місяцю, протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця. Сума податкового зобов'язання, зазначена платником податку в поданій ним податковій декларації, підлягає сплаті протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого пунктом 203.1 цієї статті для подання податкової декларації.
Відповідно до п.57.1 ст.57 Податкового кодексу України, платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Отже, на теперішній час відповідач має податковий борг в розмірі 2931630,30 грн., що підтверджується наданою контролюючим органом копією облікової картки (а.с. 49-51).
Приписами пункту 59.1 статті 59 Податкового кодексу України встановлено, що у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Відповідно до п.59.5 ст.59 Податкового кодексу України, якими передбачено, що у разі коли у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується, погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що виник після надіслання (вручення) податкової вимоги, зазначені податкові вимоги не втратили юридичної сили, а тому у контролюючого органу не виникло обов'язку повторного надіслання податкових вимог платнику податків.
Позивачем було винесено та направлено відповідачу засобами поштового зв'язку податкові вимоги №1/85 від 05.10.2007р. №2/96 від 12.11.2007р. яку вручено представнику відповідача.
Відповідно до ст. 89 Податкового кодексу України податковим органом прийнято рішення про вжиття заходів стягнення: №4 від 12.12.2007 р. та складено акти опису майна №1/24-033 від 17.02.2011р, № 28/19-133 від 19.03.2012р, № 111/19-033 від 09.10.2012р та зареєстровано заставу в Державному реєстрі обтяжень рухомого майна.
Грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності. (Підпункт 14.1.39 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України.)
Податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання. (Підпункт 14.1.175 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України.)
Відповідно до пункту 95.1 статті 95 Податкового кодексу України, контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Згідно з пунктом 95.2 статті 95 Податкового кодексу України стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги.
Пунктом 95.3 статті 95 Податкового кодексу України передбачено, що стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, та з рахунків платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
Контролюючий орган на підставі рішення суду здійснює стягнення коштів у рахунок погашення податкового боргу за рахунок готівки, що належить такому платнику податків. Стягнення готівкових коштів здійснюється у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. (Пункт 95.4 статті 95 Податкового кодексу України).
Таким чином, відповідач має податковий борг перед бюджетом у розмірі 2931630,30 грн., який на час розгляду справи не сплачений, що підтверджується карткою особового рахунку.
Разом з тим, при вирішенні справи суд враховує, що розрахункові рахунки №2603330113273, №26036301013273, №26038301033273, відкриті в Філії Харківського обласного управління АТ "Ощадбанк" м. Харків (МФО 351823), відкриті із спеціальним режимом використання, у відповідності до вимог Закону України "Про теплопостачання" від 02.06.2005 № 2633-IV та постанови Кабінету Міністрів України від 18.06.2014 №217 "Про затвердження Порядку розподілу коштів, що надходять на поточні рахунки із спеціальним режимом використання", з метою проведення розрахунків з гарантованим постачальником природного газу підприємством 22.07.2014 на підставі Договору банківського рахунку (у національній та іноземній валюті) №2603/3273 у банківській установі ПАТ "Державний ощадний банк України".
А тому, операції на поточних рахунках із спеціальним режимом використання не можуть бути в силу приписів вказаних вище нормативно - правових актів зупинені.
За таких обставин, суд дійшов висновку, що правових підстав для стягнення саме з цих рахунків податкового боргу КП " Балаклійські теплові мережі" - не має.
Частиною 1 ст.9 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку про часткове задоволення позовних вимог Головного управління ДФС у Харківській області.
Відповідно до положень ст. 139 КАС України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа судові витрати з відповідача не стягуються.
Керуючись ст. ст. 2, 6-11, 14, 77, 139, 243-246, 250, 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов Головного управління ДФС у Харківській області до комунального підприємства Балаклійської районної ради "Балаклійські теплові мережі" про стягнення податкового боргу - задовольнити частково.
Стягнути до бюджету України в рахунок погашення податкового боргу з розрахункових рахунків Комунального підприємства Балаклійської районної ради "Балаклійські теплові мережі", (код ЄДРПОУ 34328904, місцезнаходження юридичної особи: 64200, Харківська область, Балаклійський район, м. Балаклія, вул. Алієва, б. 72), cуму податкового боргу загальному розмірі 2931630,30 (два мільйони дев'ятсот тридцять одна тисяча шістсот тридцять гривень 30 копійок) гривень з розрахункових рахунків у обслуговуючих його банках, а саме: № 26004300013273, № 260003013273, №26006300033273, №260093023273, №260443013273, №26039300033273, №35449101033523
у філії Харківське обласне управління ВАТ Ощадбанк, м. Харків (МФО 351823); та №26004060815818, № 26055060803318 у Харківському ГРУ ПАТ КБ "Приватбанк", м. Харків (МФО 351533); та № 35431001033523, № 37124006004420; № 37127003004420 в ГУ ДКСУ у Харківській області (МФО 851011) та ПАТ «Мегабанк», м. Харків (МФО 351629) номер рахунку №26055060803318.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку через Харківський окружний адміністративний суд до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно - телекомунікаційної системи, як передбачено п.15 Перехідних положень КАС України; після початку функціонування Єдиної судової інформаційно - телекомунікаційної системи - безпосередньо до Харківського апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення складено 26 квітня 2018 року.
Суддя Шляхова О.М.