Рішення від 25.04.2018 по справі 814/731/18

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 квітня 2018 р. Справа № 814/731/18

м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Лісовської Н.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження в письмовому провадженні адміністративну справу

за позовом:ОСОБА_1, АДРЕСА_1, 54003

до відповідача:Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020

про:визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (далі - відповідач), в якому просить суд:

- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області щодо проведення ОСОБА_1 перерахунку та виплати пенсії, відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" № 2262-XII від 09.04.1992 року (далі - Закон № 2262-XII), у зв'язку з прийняттям постанови Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" № 988 від 11.11.2015 року, на підставі довідки ліквідаційної комісії УМВС України в Миколаївській області від 02.05.2017 року ПС № 7408, починаючи з 01.01.2016 року;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області провести ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії, відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" № 2262-XII від 09.04.1992 року, у зв'язку з прийняттям постанови Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" № 988 від 11.11.2015 року, на підставі довідки ліквідаційної комісії УМВС України в Миколаївській області від 02.05.2017 року ПС № 7408, починаючи з 01.01.2016 року з урахуванням виплачених сум.

Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що вона є пенсіонером органів внутрішніх справ, якій призначена пенсія за вислугою років відповідно до грошового атестату, виданого на підставі Закону № 2262-ХІІ. Через суттєві зміни в законодавстві України Міліція була ліквідована та створена Національна Поліція України. 29.12.2015 року Законом України № 900-VIII "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" (далі - Закон № 900) внесені зміни у ст. 63 Закону № 2262-ХІІ, де законодавець передбачив, що перерахунок пенсій особам, які одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, встановлених законодавством для поліцейських. Позивач вважає, що право на перерахунок пенсії в неї виникло з моменту набрання чинності положення Закону № 900, тобто з 01.01.2016 року. Позивач зазначає, що має гарантоване право на перерахунок пенсії в зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців та осіб, які мають право на пенсію за вказаним Законом. Відповідачем отримано від ОСОБА_2 комісії УМВС України у Миколаївській області довідку від 02.05.2017 року про визначення складових грошового забезпечення для даної посади позивача за новими видами грошового забезпечення, встановлених законодавством для поліцейських. Але, всупереч діючому законодавству, відповідачем до теперішнього часу не здійснено перерахунок пенсії позивачеві на підставі отриманої довідки. Позивач просить суд зобов'язати відповідача провести йому перерахунок пенсії та виплати не доплачену частину пенсії починаючи з 01.01.2016 року.

Ухвалою від 21.03.2018 року відкрито провадження та ухвалено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження.

16.04.2018 року від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому вказано, що УПФУ, на виконання постанови Кабінету Міністрів України "Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" № 103 від 11.11.2015 року (далі - Постанова № 103), проведено перерахунок пенчії позивача з 01.01.2016 року. Виплата різниці між перерахованим розміром пенсії та розміром пенсії, що позивач отримала за період з 01.01.2016 року по 01.04.2018 року, забезпечено з урахування вказаної постанови КМУ. 20.03.2018 року позивачу ОСОБА_2 комісією УМВС України у Миколаївській області видано нову довідку про розмір грошового забезпечення ПМ № 7408, оскільки довідка, видана позивачу 02.05.2017 року, містить відомості про премію за грудень 2015 року.

Ухвалою від 25.04.2018 року судом, закрито провадження в частині позовних вимог щодо зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1, відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" № 2262-XII від 09.04.1992 року, у зв'язку з прийняттям постанови Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" № 988 від 11.11.2015 року, за період з 26.03.2018 року - з підстав, передбачених п. 8 ст. 238 КАС України - у зв'язку з тим, що оскаржуване порушення було виправлено відповідачем-суб'єктом владних повноважень.

Відповідно до статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суд здійснив розгляд справи у письмовому провадженні.

Дослідив матеріали справи, суд встановив наступне.

ОСОБА_1 проходила службу в органах внутрішніх справ України. З 1999 року позивач перебуває на обліку в Головному управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до вимог Закону № 2262-XII.

29.12.2015 року набув чинності Закон України № 900, відповідно до якого перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

За таких обставин, з 01.01.2016 року у позивача виникло право на перерахунок раніше призначеної пенсії з урахуванням грошового забезпечення поліцейського на відповідній посаді, визначеного постановою Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" № 988 від 11.11.2015 року (далі - Постанова № 988).

Відповідно до вимог ст. 63 Закону № 2262-XII та Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", який затверджений постановою КМУ № 45 від 13.02.2008 року (далі - Порядок № 45), перерахунок пенсії здійснюється на підставі довідок та списків, які готує відомство, в якому проходив службу пенсіонер за вислугою років, у цьому випадку МВС України.

Будь-яких дій з боку пенсіонера щодо перерахунку Порядок № 45 не вимагає. Перерахунок повинен здійснюватися автоматично на підставі обміну інформації між МВС України, Мінсоцполітики України та органами Пенсійного фонду України.

В цьому випадку, такого автоматичного перерахунку пенсії ОСОБА_1 не відбулося, оскільки кожен з органів державної влади не виконав свою частину обов'язків, необхідних для перерахунку пенсії позивачці.

Лише 04.05.2017 ліквідаційна комісія УМВС України в Миколаївській області направлено на адресу Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ПС № 7408 - за вислугу років від 02.05.2017 року, відповідно до якої її розмір грошового забезпечення дорівнює 5703,13 грн.

Але, навіть після отримання зазначеної довідки, відповідач не здійснив перерахунок пенсії позивачу.

07.03.2018 року позивач направила на адресу відповідача звернення з приводу відсутності перерахунку пенсії.

15.03.2018 року Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області надало відповідь, в якій повідомило, що перерахунок та виплату перерахованої пенсії буде забезпечено у порядку. встановленому Постановою № 103, після надання ліквідаційною комісією УМВС України в Миколаївській області нової довідки про розмір грошового забезпечення.

19.03.2018 року ОСОБА_1 подала до суду дану позовну заяву.

26.03.2018 року відповідач здійснив перерахунок пенсії ОСОБА_1, призначивши їй з 01.04.2018 року пенсію в розмірі 70% грошового забезпечення від суми 6658,76 грн., а саме 4661,13 грн.

У своєму відзиві відповідач зазначив, що за період з 01.01.2016 року по 01.04.2018 року ним здійснено донарахування пенсії ОСОБА_1, але не вказано, у якому розмірі, а також не надано доказів в підтвердження здійснення зазначеного донарахування.

Відповідно до ст. 63 Закону № 2262-XII, перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Відповідно до ст. 51 Закону № 2262-XII перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Вирішуючи зазначену справу суд враховує, що Верховним Судом було розглянуто зразкову справу № 820/6514/17 (http://www.reyestr.court.gov.ua/Review/72290243), спір у якій виник з аналогічних підстав, у відносинах, що регулюються одними нормами права, та у яких позивачем заявлено аналогічні вимоги.

Відповідно до висновків, викладених у постанові Верховного Суду від 15.02.2018 року по цій зразковій справі, збільшення грошового забезпечення поліцейських, яке за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції на підставі Постанови № 988 згідно із Законом України від 23 грудня 2015 року № 900-VIII "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей", статтями 51, 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Верховним Судом звернено увагу на підвищені гарантії соціальної захищеності осіб, що перебувають на службі в органах внутрішніх справ, з боку держави, що повинні бути реалізованими у комплексі заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби в органах внутрішніх справ, так і після звільнення у запас або відставку (Рішення Конституційного Суду України від 6 липня 1999 року № 8-рп/99 у справі за конституційним поданням Міністерства внутрішніх справ України щодо офіційного тлумачення положень статті 5 Закону України "Про статус ветеранів військової служби і ветеранів органів внутрішніх справ та їх соціальний захист").

На порушення вимог ст. 51 Закону № 2262-XII та Порядку № 45 відповідач - орган Пенсійного фонду пенсію позивачки після надходження довідки не перерахував, а протягом року в період з 02.05.2017 року по 26.03.2018 року допустив бездіяльність.

За таких обставин, суд дійшов висновку, про протиправну бездіяльність відповідача та безпідставну відмову у перерахунку їй пенсії відповідно до розміру грошового забезпечення поліцейського в період з 02.05.2017 року по 26.03.2018 року.

В цій частині позов належить задовольнити.

Хоч відповідач і стверджує, що станом на час розгляду справи вже було здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.04.2018 року та нарахування заборгованості з 01.01.2016 року відповідно до вимог Закону № 900, ст. 63 Закону № 2262-XII та постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 року "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", але при цьому не надано доказів перерахування позивачу цих коштів.

При цьому, суд вважає за необхідне наголосити, що відповідно до ч. 3 ст. 55 Закону № 2262-XII виплата пенсій провадиться за поточний місяць загальною сумою у встановлений строк, але не пізніше останнього числа місяця, за який виплачується пенсія.

Відповідно до ст. 55 Закону № 2262-XII нараховані суми пенсії, не отримані пенсіонером з вини органу Пенсійного фонду України, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.

Аналогічні норми містяться в Законі Україні "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", відповідно до ч. 4 ст. 45 якого перерахунок призначеної пенсії, провадиться в такі строки у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.

У відповідності до ст. 46 Закону Україні "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" нараховані суми пенсії, не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.

Компенсація втрати частини пенсії у зв'язку з порушенням строків її виплати пенсіонерам здійснюється згідно із законом.

Відповідно до ст. 47 Закону України Україні "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" пенсія виплачується щомісяця, у строк не пізніше 25 числа місяця.

Таким чином, відповідно до вимог Законів України № 2262-XII та "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" пенсія це щомісячний обов'язковий платіж.

У зазначених Законах відсутня норма про те, що виплата пенсій здійснюються під умовою виділення коштів з державного бюджету, та з розстрочкою на декілька років. Зазначене також узгоджується з позицією, викладеною у рішенні ЕСПЛ "Кечко проти України", на яку суд посилався вище.

Відповідно до ч. 3 ст. 7 КАС України у разі невідповідності правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту, суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу, або положення відповідного міжнародного договору України.

За таких обставин, суд застосовує Закони України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", як нормативні акти, які мають вищу юридичну силу по відношенню до Постанови № 103, і які не містять обмежень щодо у виплаті заборгованості за несвоєчасно ненарахованої пенсії.

За таких обставин суд дійшов висновку, що позовні вимоги про зобов'язання відповідача провести перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії, відповідно до Закону № 2262-XII, у зв'язку з прийняттям Постанови № 988, на підставі довідки ліквідаційної комісії УМВС України в Миколаївській області від 02.05.2017 року, починаючи з 01.01.2016 року, необхідно задовольнити.

На підставі ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи викладене, суд задовольняє позолв частково.

При цьому, суд не вбачає достатніх підстав для задоволення вимоги позивача про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду шляхом зобов'язання відповідача подати в установлений судом термін звіт про виконання судового рішення.

Так, ч. 1 ст. 382 КАС України встановлено, що суд, який ухвалив рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Таким чином, вказаною статтею передбачено право, а не обов'язок суду зобов'язати суб'єкт владних повноважень подати у встановлений судом строк звіт про виконання рішення.

Судові витрати по справі відсутні.

Керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242-246, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ВИРІШИВ:

1. Позов ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 54003) до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, Миколаїв, 54020) - задовольнити.

2. Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області щодо непроведення ОСОБА_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_1) перерахунку та виплати пенсії, відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" № 2262-XII від 09.04.1992 року, у зв'язку з прийняттям постанови Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" № 988 від 11.11.2015 року, на підставі довідки ліквідаційної комісії УМВС України в Миколаївській області від 02.05.2017 року ПС № 7408, починаючи з 01.01.2016 року, в період в період з 02.05.2017 року по 26.03.2017 року.

3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області провести ОСОБА_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_2) перерахунок та виплату пенсії, відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" № 2262-XII від 09.04.1992 року, у зв'язку з прийняттям постанови Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" № 988 від 11.11.2015 року, на підставі довідки ліквідаційної комісії УМВС України в Миколаївській області від 02.05.2017 року ПС № 7408, починаючи з 01.01.2016 року, з урахуванням виплачених сум.

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Апеляційна скарга може бути подана до Одеського апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Рішення складено у повному обсязі 25.04.2018 р.

Суддя Н. В. Лісовська