Постанова від 05.01.2010 по справі 2-А-639/2010

Справа 2-а- 639/2010 р.

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 січня 2010 суддя Ізюмського міськрайонного суду Харківської області Вергун І. В. розглянувши у приміщенні суду справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Ізюмського міського управління праці та соціального захисту населення про визнання неправомірними дій суб'єкту владних повноважень про відмову в перерахунку допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, перерахунок та стягнення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку , -

ВСТАНОВИВ:

В грудні 2009 року позивачка звернулась до суду з адміністративним позовом до Ізюмського міського управління праці та соціального захисту населення про визнання неправомірними дій суб'єкта владних повноважень і зобов'язання провести перерахунок допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

В обґрунтування своїх вимог ОСОБА_1 посилається на те, що має доньку ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 та перебувала у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та знаходилась на обліку в управлінні праці та соціального захисту населення по 15 лютого 2008 року.

Відповідач, в період з квітня 2007 року по листопад 2007 року , в порушення вимог ст. 15 Закону України « Про державну допомогу сім'ям з дітьми» не здійснював в повному обсязі виплати на дитину віком до трьох років і відмовив в перерахунку допомоги по догляду за дитиною.

Просить суд зобов'язати відповідача зробити перерахунок виплат на дитину до трьох років.

Представник відповідача позов не визнав посилаючись на те, що механізм та порядок виплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у зв'язку із відповідним рішенням Конституційного суду України у 2007 році не вказано, та надав клопотання в якому просить суд слухати справу в його відсутності.

Статтею 56 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" встановлено, що допомога при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" та Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" здійснюється за рахунок коштів відповідної субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам у таких розмірах:

- допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку - у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку встановленому Кабінетом Міністрів України.

Виходячи з цього, Законом України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" передбачений відповідний обсяг видатків.

Конституція України не містить норм, які б встановлювали ієрархічну залежність одних законів від інших. Прийняті Верховною Радою України закони є актами рівної юридичної сили.

Разом з тим згідно Рішення Конституційного Суду №6-рп/2007 від 09.07.2007 втратив чинність лише абзац третій частини другої статті 56 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік", яким визначено розмір виплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, а рішення Конституційного суду України № 10-рп від 22.05.08 року взагалі не стосується пункту 23 розділу II "Внесення змін до деяких законодавчих актів України" Закону України Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України яким визначено розмір виплати одноразової допомоги при народженні дитини та допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

Механізм та порядок виплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у зв'язку із рішенням Конституційного суду України у 2007 році не визначено. Управління не отримувало будь яких документів, які б свідчили про необхідність виплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі прожиткового мінімуму встановленого для дітей віком від 1-го до 6-ти років.

Суд, дослідивши матеріали справи вважає, що позов необхідно задовольнити частково з наступних підстав.

На даний час між сторонами існує спір, щодо розміру щомісячної допомоги по догляду за дитиною. Для вирішення вказаного питання необхідно керуватися вимогами Конституції України, Законами України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми", «Про державний бюджет України на 2007 рік», з відповідними змінами та доповненнями.

Відповідно до ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» в редакції, що діяла до набрання законної сили Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік», допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається в розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.

Абзацом 3 частини 2 ст. 56 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік» визначено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку складає розмір, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 грн для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку встановленому Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 14 ст. 71 Закону України «Про держаний бюджет України на 2007 рік» було призупинено дію ст. 12, ч.1 ст. 15 та п.3 розділу VIII «Прикінцевих положень» Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», а тому відповідач проводив відповідні виплати до вищезазначеного порядку та розмірів.

Проте, рішенням Конституційного суду України від 09.07.2007 року за № 6-рп/2007 положення абз.3 ч. 2 ст. 56 та п.14 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік» були визнані неконституційним, у зв'язку з чим втратили чинність.

Відповідно до вимог ч. 2 ст. 152 Конституції України "Закони, або окремі їх положення, що визнанні неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність".

Рішення Конституційного Суду України є обов'язковим та остаточним для виконання на всій території України і не може бути оскаржене.

Враховуючи, що вказане рішення Конституційного суду України має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей зазначених законів, що визнані неконституційними, то дії відповідача слід визнати протиправними при розрахунку розміру допомоги позивачу в 2007 році по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

Таким чином, вимоги позивача про перерахунок та виплату розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, яка повинна була сплачена в 2007 році, починаючи з липня місяця є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Враховуючи вищевикладене, позивачці необхідно перерахувати та виплатити розмір допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, яка повинна була їй сплачена тільки в 2007 році, починаючи з 9 липня по 31 грудня.

На підставі викладено, керуючись ст. ст. 6-14, 69, 94, 159-163, 167, 187 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити частково.

Визнати неправомірними дії Ізюмського міського управління праці та соціального захисту населення щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 допомогу по догляду за донькою ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 до досягнення нею трирічного віку з 09 липня 2007 року по листопад 2007 року.

Зобов'язати Ізюмське міське управління праці та соціального захисту населення перерахувати та виплатити ОСОБА_1 допомогу по догляду за донькою ОСОБА_1 вікторією Дмитрівною, ІНФОРМАЦІЯ_1 до досягнення нею трирічного віку з 09 липня 2007 року по листопад 2007 року в розмірах, які дорівнюють прожитковому мінімуму для дітей віком до 6 років з врахуванням підвищення виплат відповідно до прожиткового мінімуму дітей відповідного віку.

В іншій частини адміністративного позову ОСОБА_1 відмовити.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Ізюмський міськрайонний суд шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження протягом 10 днів з дня її проголошення, а в разі складання постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України - з дня складання в повному обсязі і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копій до апеляційної інстанції або без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Суддя :