Постанова від 24.12.2009 по справі 2-а-5830/2009

Справа 2-а- 5830/ 2009 р.

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 грудня 2009 року м. Ромни

Суддя Роменського міськрайонного суду Сумської області Яковець О.Ф.,

розглянувши в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в місті Ромни Сумської області про стягнення недоплаченої щомісячної державної соціальної допомоги «Дітям війни» , -

ВСТАНОВИВ:

8 грудня 2009 року позивач звернувся до суду з вказаним позовом. Свої вимоги мотивував тим, що з гідно ст. 6 Закону України „Про соціальний захист дітей війни” передбачено щомісячну довічну грошову допомогу у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком. З 01.01.2009 року ввін не отримує 30-ти відсоткову надбавку до мінімальної пенсії. В зв'язку з цим прохає суд зобов»язати Управління Пенсійного Фонду України в м. Ромни нарахувати на його користь недоплачену йому як «Дитині війни» щомісячну державну соціальну допомогу з 1 січня 2009 року по 31 грудня 2009 року в сумі 1305 грн. 60 коп. та зобов*язати відповідача виплачувати йому в подальшому вказану допомогу відповідно до ст. 6 Закону України „Про соціальний захист дітей війни” .

Позивач в судове засідання не з'явився, в письмовій заяві, просив справу розглянути у його відсутність та задовольнити позовні вимоги.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився, проте направив заперечення на позов в якому просив суд розглядати справу у його відсутності і в задоволенні позову відмовити. В обґрунтування своїх доводів зазначає, що рішення Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008 положення Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та внесення змін до деяких законодавчих актів» в частині встановлення розміру підвищення дітям війни визнано неконституційним. 3 22.05.2009 року дане питання врегульовано постановою Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року № 530, якою встановлено, що надбавка до пенсії особам, які мають статус «Дитина війни» з 01.10.2008 року складає 49 грн 80 коп. Таким чином, виплати у 2009 році проводилась відповідно до вимог чинного законодавства.

Крім того, відповідач вважає свої дії щодо невиплати позивачу доплати до пенсії, передбаченої ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» правомірними через невизначеність на законодавчому рівні органу, на який покладено обов'язок здійснення таких виплат особам, які мають статус дитини війни, за рахунок яких коштів повинні здійснюватися ці виплати та який розмір мінімальної пенсії за віком необхідно застосовувати при обчисленні таких доплат.

Суд вважає за можливе розглянути справу у відсутність сторін на підставі наявних у справі доказів.

Судом встановлені наступні факти та відповідні їм правовідносини.

Судом встановлено, що позивач народився 6 листопада 1938 року. Отримує пенсію. Відповідно до ст. 1 Закону України “Про соціальний захист дітей війни” має статус «дитини війни». У зв'язку з цим позивачка відповідно до ст. 6 названого Закону, має право на отримання доплати до пенсії в розмірі 30 відсотків від мінімальної пенсії за віком. Вказані обставини підтверджені копією паспорту (а.с.5), відміткою в посвідченні (а. с.6) про це не заперечує і відповідач.

З довідки УПФУ в місті Ромни вбачається, що позивачеві протягом 2006-2007 років надбавка до пенсії як дитині війни не виплачувалася, а в 2008 році виплачувалась на підставі Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік та внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28.12.2007 року № 107-IV, у розмірі надбавки, встановленої для учасників війни» - 10 % прожиткового мінімуму осіб, які втратили працездатність, а з 22.05.2008 року на підставі постанови КМУ від 28.05.2008 року № 530., з січня 2009 року по грудень 2009 року включно позивачеві виплачується доплата до пенсії як дитині війни в розмірі 49 грн. 80 коп. за кожен місяць.

Із заперечень УПФУ в м. Ромни , встановлено, що відповідач не здійснює позивачу зазначених виплат, посилаючись на відсутність у нього коштів та на невизначеність розрахункової величини (мінімальної пенсії за віком) для розрахунку підвищень до пенсії категорії громадян, які мають статус дітей війни.

Виходячи із встановлених обставин справи та досліджених доказів у їх сукупності, суд приходить до висновку про часткове задоволення позовних вимог, з наступних підстав.

Відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.

Згідно ст. 7 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», фінансове забезпечення державних соціальних гарантій, передбачених цим Законом, здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України.

Суд враховує, що Законом України «Про Державний бюджет України на 2009 рік» дію ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» не зупинено.

Відповідно до ч. 2 ст. 54 Закону України «Про Державний бюджет України на 2009 рік» розміри державних соціальних гарантій на 2009 рік, що визначаються залежно від прожиткового мінімуму, встановлюються відповідними законами України, цим Законом, та нормативно-правовими актами Кабінету Міністрів України.

Відповідним Законом, який встановлює доплату до пенсії дітям війни є Закон України «Про соціальний захист дітей війни».

Враховуючи, що держава взяла на себе обов'язок щодо виплати позивачу 30% доплати до пенсії та поклала виконання цього обов'язку на центральний орган виконавчої влади - Пенсійний фонд України, який діє через свої місцеві органи, що входять в систему його органів, але вони не вчинили жодної дії для нарахування цих коштів та їх виплати, суд вважає, що вони не виконали своїх повноважень без поважних причин.

Виходячи із системного аналізу приписів Конституції України та наведених нормативно-правових актів, суд вважає безпідставними посилання відповідача на відсутність коштів, як на обґрунтування правомірності невиконання своїх зобов'язань перед позивачем.

Доводи відповідача, в частині неврегульованості на законодавчому рівні порядку здійснення доплат особам, які мають статус дітей війни не може бути підставою для їх не здійснення або відмови в задоволенні позову.

З січня 2009 року по грудень 2009 року включно позивачеві виплачується доплата до пенсії як дитині війни в розмірі 49 грн. 80 коп. за кожен місяць.

Суд враховує, що Законом України «Про Державний бюджет України на 2009 рік» дію ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» не зупинено.

Відповідно до ч.2 ст. 54 Закону України «Про Державний бюджет України на 2009 рік» розміри державних соціальних гарантій на 2009 рік, що визначаються залежно від прожиткового мінімуму, встановлюються відповідними законами України, цим Законом, та нормативно-правовими актами Кабінету Міністрів України.

Відповідним Законом, який встановлює доплату до пенсії дітям війни є Закон України «Про соціальний захист дітей війни».

Таким чином, вимоги позову за 2009 рік підлягають задоволенню за період з 01 січня 2009 року по день прийняття судом рішення, тобто по 24 грудня 2009 року відповідач повинен діяти відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни».

Вимоги позивача про стягнення з відповідача у визначеній позивачем грошовій сумі, не підлягають задоволенню, оскільки суд не може перебирати на себе функцію здійснення перерахунку та нарахування до пенсії замість органу, на який покладено такі повноваження. Обов'язок нарахування доплати до пенсії позивачеві, в розмірі передбаченому ст. 6 Закону України покладено на Управління Пенсійного фонду України в м. Ромни Сумської області за місцем проживання позивача.

Як вбачається з прохальної частини позову, позивач просить суд зобов'язати Управління Пенсійного Фонду України в м. Ромни Сумської області нарахувати на його користь недоплачену йому як «дитині війни» щомісячну державну соціальну допомогу з 1 січня 2009 року по 31 грудня 2009 року в сумі 1305 грн. 60 коп., але не ставить вимоги про визнання дій відповідача - протиправними. Проте зміст позовних вимог стосується оскарження та визнання протиправними дій відповідача при здійсненні ним владних управлінських функцій, щодо доплати до пенсії в розмірі 30 відсотків від мінімальної пенсії за віком.

Тобто, із змісту позовної заяви та заперечень відповідача вбачається, що в даному спорі фактично оскаржується бездіяльність територіального управління Пенсійного фонду України щодо відмови в нарахуванні зазначеної доплати до пенсії. В даному випадку з метою повного захисту прав та інтересів позивача, суд вважає необхідним застосувати правило ч. 2 ст. 11 Кодексу адміністративного судочинства України, вийти за межі позовних вимог та задовольняючи позов в цій частині, визнати бездіяльність даного управління - протиправною.

Крім того, суд зазначає, що позовні вимоги позивача частково були направлені на майбутнє. Такі вимоги задоволенню не підлягають з огляду на відсутність спору з правовідносин між сторонами при здійсненні виплат у майбутньому, адже обґрунтування позову в цій частині полягає лише в припущенні позивача про можливе порушення його прав. Суд не може обмежити волю законодавчого органу в майбутньому змінювати правове регулювання суспільних відносин, оскільки не може встановлювати наперед механізм визначення розміру мінімальної пенсії за віком.

На підставі викладеного, керуючись ст. 64, 124, 152 Конституції України, ст.ст. 3, 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», ст. ст. 6-14, 71, 159-163, 167, 186 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя -

ПОСТАНОВИВ:

Позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в місті Ромни Сумської області про стягнення недоплаченої щомісячної державної соціальної допомоги «Дітям війни» - задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Управління Пенсійного Фонду України в місті Ромни Сумської області.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в місті Ромни Сумської області здійснити нарахування щомісячної доплати до пенсії ОСОБА_1, встановленої ст. 6 Законом України «Про соціальний захист дітей війни» в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком, з розрахунку встановленого ч. 1 ст. 28 Закону України „Про загальнообов'язкове пенсійне страхування” та провести відповідні виплати за 2009 рік з 01 січня 2009 року по 24 грудня 2009 року включно, з відрахуванням отриманої доплати до пенсії згідно п. 8 постанови Кабінету Міністрів України від 28 травня 2008 року за № 530 «Про деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян».

В іншій частині в задоволенні позову відмовити.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Роменський міськрайонний суд шляхом подачі в 10-ти денний строк з дня складання постанови у повному обсязі заяви про апеляційне оскарження, та поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з надісланням її копії до апеляційного суду, або в порядку ч.5 ст. 186 КАС України.

Суддя підпис… Копія вірна:

СУДДЯ РОМЕНСЬКОГО

МІСЬКРАЙОННОГО СУДУ ОСОБА_2