Постанова від 01.03.2018 по справі 761/42050/17

Справа № 761/42050/17

Провадження № 2-а/761/303/2018

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 березня 2018 року Шевченківський районний суд м. Києва в складі:

головуючої судді Юзькової О.Л.

при секретарі Голопич Н.Р.,

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (в порядку письмового провадження) справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про перерахунок пенсії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду із позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві відповідно до якого просив зобов'язати відповідача відповідно до ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», на підставі довідки МВС України № 22/6-72248 від 25.05.2017 «про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії» провести з 01 січня 2016 року перерахунок пенсії позивача з включенням до сум грошового забезпечення надбавки за особливо важливі завдання - 50% та премії - 120%, що були призначені ОСОБА_1 під час проходження служби, нарахувати та виплатити одноразово своєчасно недоотримані суми пенсії за минулий час без обмеження будь-яким строком, без обмеження максимального розміру пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, цільової грошової допомоги, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) на підставі Рішення Конституційного суду України від 20.12.2016 року № 7-рп/2016 «У справі за конституційним поданням ВСУ щодо відповідності Конституції України (конституційності) положення другого речення частини сьомої ст. 43, першого речення частини першої ст. 54 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб». Позов мотивований тим, що ОСОБА_1 з 2015 року перебуває на обліку в управлінні пенсійного забезпечення військовослужбовців та деяких інших категорій громадян Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві та отримує пенсію за вислугу років. 11.11.2015 року Кабінетом Міністрів України було прийнято Постанову № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», якою було встановлено грошове забезпечення поліцейських. Відповідно до зазначеної Постанови, для поліцейських встановлено грошове забезпечення, що є значно більшим від грошового забезпечення з якого позивачу нарахована пенсія. МВС України 03.02.2017 року за вих. № 1461/05/22-2017 направило в пенсійний фонд України повідомлення про підстави перерахунку пенсії пенсіонерам органів внутрішніх справ України (міліції). 28.03.2017 року за вих. № 9493/02-23 Пенсійний фонд України повідомив свої територіальні органи (Головні Управління ПФУ) про підготовку та надання списків пенсіонерів МВС, які мають право на перерахунок пенсій до Ліквідаційних комісій (ГУМВС) УМВС України в областях та м. Києві. На підставі отриманих списків МВС України 25.05.2017 року підготувало та направило 22.06.2017 року до відповідача довідку №22/6-72248 від 25.05.2017 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 станом на 01 січня 2016 року, згідно додатку 2 Порядку затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45. 26.07.2017 року позивач звернувся з письмовою заявою до ГУ ПФУ в м. Києві щодо перерахунку розміру пенсії, відповідно до чинного законодавства. 01.08.2017 року позивачем отримано відповідь № 18124/03/п-1601 якою відмовлено ОСОБА_1 в перерахунку пенсії в зв'язку з тим, що додаткові кошти для перерахунку і виплати пенсії Державним бюджетом України не виділені. Тому, позивач вважає відмову відповідача незаконною, оскільки ГУ ПФУ в м. Києві не дотримано зобов'язання діяти лише на підставі та в межах повноважень і в спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. У зв'язку з вище викладеним, позивач звернувся до суду із вказаним адміністративним позовом з метою відновлення його порушених прав для отримання належного йому пенсійного забезпечення.

Ухвалою суду від 15.01.2018 року прийнято рішення про розгляд справи у спрощеному позовному провадженні.

Як вбачається з відмітки на супровідному листі - відповідач ухвалу суду про призначення розгляду справи у спрощеному позовному провадженні отримав 07.02.2018 року, однак у встановлений судом строк відзив на позов відповідачем подано не було.

Так само не було направлено на адресу суду заяв або заперечень проти розгляду справи в спрощеному позовному провадженні, тому суд вирішує справу за наявними матеріалами (ч.6 ст.162 КАС України).

Дослідивши матеріали справи, надавши їм оцінку суд вважає встановленим наступне.

Позивач ОСОБА_1 перебуває на обліку в управління пенсійного забезпечення військовослужбовців та деяких інших категорій громадян головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, отримує пенсію з 2015 року за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб».

У зв'язку з прийняттям постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», до відповідача Міністерство внутрішніх справ України звернулось листом від 03.02.2017 року № 1461/05/22-2017 з метою здійснення перерахунку пенсії пенсіонерам органів внутрішніх справ України.

Крім того, 26.07.2017 року позивач звернувся з письмовою заявою до ГУ ПФУ в м. Києві щодо перерахунку розміру пенсії, відповідно до чинного законодавства.

На звернення позивача щодо здійснення відповідного перерахунку пенсії, відповідач листом від 01.08.2017 за № 18124/03-п-1601 повідомив, про те, що у відповідності до ст. 8 Закону виплата пенсій здійснюється за рахунок Державного бюджету України, то, відповідно перерахунок пенсії позивачу буде здійснено після надходження коштів з бюджету.

Разом з тим, суд не може погодитись із зазначеною позицією відповідача з огляду на наступне.

Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Як вбачається з матеріалів справи, позивачу з 2015 призначена пенсія за вислугу років згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Відповідно до ч. 4 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.

Постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», яка застосовується з дня набрання чинності Законом України «Про Національну поліцію», тобто із 07 листопада 2015 року, затверджено схеми окладів за спеціальним званням поліцейських та схеми посадових окладів поліцейських у розмірах, які значно перевищують оклади за спеціальним званням та посадові оклади осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції). Даною постановою встановлені також щомісячні додаткові види грошового забезпечення та премії поліцейським.

Згідно із статтею 10 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» обов'язок нарахування та виплати пенсій покладено на органи Пенсійного фонду.

Абзацом 1 пункту 24 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року № 3-1, передбачено, що про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі ст. 63 цього Закону уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії.

Зазначене не суперечить вимогам п. 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45, згідно з яким Міністерство внутрішніх справ України повідомляє у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.

Згідно з листом Міністерства внутрішніх справ України від 03.02.2017 року № 1461/05/22-2017 до Пенсійного фонду України повідомило про підстави перерахунку пенсії пенсіонерам органів внутрішніх справ України.

Згідно з абзацом 2 пункту 15 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про національну поліцію» (згідно з Законом України від 23 грудня 2015 року № 900-VІІІ) за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

Відповідно до ч. 3 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з, військової служби, та деяких інших осіб», перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських. Такими нормативними актами є Постанова Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції України».

Відповідно до ч. 5 ст. 17 Конституції України держава забезпечує соціальний захист громадян України, які перебувають на службі в Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, а також членів їхніх сімей.

Реалізація особою права, що пов'язане з отриманням бюджетних коштів, яке базується на спеціальних та чинних на час виникнення спірних правовідносин нормативно-правових актів національного законодавства, не може бути поставлена у залежність від бюджетних асигнувань, тобто посилання органами державної влади на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань не є належною підставою для відмови від перерахунку та виплати пенсії.

Така ж правова позиція є практикою Європейського суду з прав людини, яка відповідно до ст. 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" є джерелом права, свідчить про те, що органи державної влади не можуть посилатись на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань (справа "Кечко проти України", рішення від 08.11.2005 року).

Перерахунок належної позивачеві пенсії який має бути проведений органами Пенсійного фонду України, повинен відповідати положенням викладеним у Рішенні Конституційного Суду України у справі за конституційним поданням Верховного Суду України щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень другого речення частини сьомої статті 43, першого речення частини першої статті 54 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 20 грудня 2016 р. № 7-рп/2016 Справа № 1-38/2016, щодо незастосування до пенсії Позивача частини сьомої статті 43, згідно з якою максимальний розмір пенсії не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.

Зокрема у згаданому рішенні, Конституційний суд України, вирішив визнати такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 9 квітня 1992 року № 2262-XII зі змінами, а саме: частини сьомої статті 43, згідно з якими максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність; тимчасово, у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень.

Також положення частини сьомої статті 43, першого речення частини першої статті 54 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 9 квітня 1992 року № 2262-XII зі змінами, визнано неконституційними, такими, що втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.

Частиною 3 ст. 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (в редакції Закону України Про внесення змін до деяких законів України з питань пенсійного забезпечення від 15.07.2015 № 614-VIIІ, який набрав чинності з 01.01.2016) визначено, що перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Відповідно днем виникнення права позивача на перерахунок є 01.01.2016 р.

Зважаючи на викладене, беручи до уваги отримані докази, відсутності заперечень представника Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо заявлених вимог суд приходить до висновку, що бездіяльність відповідача є протиправною та вважає за можливе задовольнити позов.

На підставі вищевикладеного, керуючись та керуючись ст.ст. 2, 6-10, 12, 17, 72-77, 257,258,262,263,293,295 КАС України, Конституції України, Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», -

ВИРІШИВ :

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про перерахунок пенсії- задовольнити.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві (адреса: 04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 16, код ЄДРПОУ 22869069) здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 (адреса реєстрації: АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) з 01.06.2016 року на підставі довідки МВС України № 22/6-72248 від 25.05.2017 «про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії» з включенням до сум грошового забезпечення надбавки за особливо важливі завдання - 50% та премії - 120%, що були призначені під час проходження служби, без обмеження максимального розміру пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, цільової грошової допомоги, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством).

Рішення суду може бути оскаржене безпосередньо до Київського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до вказаного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення, з урахуванням п. 15.5. Перехідних положень КАС України.

Якщо у судовому засіданні було оголошено лише вступну і резолютивну частину судового рішення (ухвали), або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складання повного судового рішення.

Повний текст рішення складено 01 березня 2018 р.

Суддя: