17.04.2018 Справа № 920/90/18
Господарський суд Сумської області, у складі головуючого судді Спиридонової Н.О., при секретарі судового засідання Гребенюк С.В., розглянувши матеріали справи № 920/90/18 в порядку загального позовного провадження
за позовом: Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю «Красний партизан» (41021, Сумська область, Серидино-Будський район, с. Зноб-Трубчевська),
до відповідача: Зноб-Новгородської селищної ради Серидино-Будського району Сумської області (41022, Сумська область, Серидино-Будський район, смт. Зноб-Новгородське, вул. Шкільна, буд. 1),
про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії на підставі статей 12, 22, 83, 93 Земельного кодексу України, статті 1285 Цивільного кодексу України та статей 4, 15, 19 Закону України «Про оренду землі»,
Представники сторін:
від позивача - Ковбаса М.В.
від відповідача - не з'явився
До господарського суду звернулося Сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю «Красний партизан» з позовом, у якому просить суд: визнати протиправним та скасувати рішення Зноб-Новгородської селищної ради Серидино-Будського району Сумської області восьмого скликання десятої сесії про передачу земельних ділянок в оренду позивачеві № 232 від 26.09.2017 в частині терміну оренди строком на один рік; зобов'язати Зноб-Нвогородську селищну раду Серидино-Будського району Сумської області сьомого скликання десятої сесії прийняти нове рішення в частині терміну оренди у відповідності до норм діючого законодавства, а саме: передачі земельних ділянок строком не менше ніж на сім років, а також стягнути з відповідача на користь позивача судові витрати у справі.
До суду надійшов відзив № 116/02/05/01-351 від 21.03.2018 відповідача на позовну заяву, в якому просить суд відмовити в задоволенні позовних вимог, оскільки вимоги є безпідставними, а також зазначає, що прийнятий сторонами договір ніяким чином не обмежує право позивача належно виконувати обов'язки з умов оренди майна, що знаходиться у спадку мешканців громади, яке тимчасово надано позивачу для використання за призначенням та забезпечення збереження стану майна.
27.03.2018 відповідач подав до суду клопотання від 27.03.2018 щодо змін та доповнень до відзиву на позовну заяву, в якому зазначає, що більшість громад Сумської області переукладає договори оренди землі (непереоформлені земельні паї) саме на 1 рік, це є рекомендацією Сумської обласної державної адміністрації.
Відповідач подав до суду клопотання № 155/02/05/01-35 від 16.04.2018 про відкладення розгляду справи у зв'язку з хворобою його представника.
Згідно ст. 114 ГПК України суд має встановлювати розумні строки для вчинення процесуальних дій. Строк є розумним, якщо він передбачає час, достатній, з урахуванням обставин справи, для вчинення процесуальної дії, та відповідає завданню господарського судочинства.
Враховуючи час, наданий сторонам для підготовки до судових засідань в даній справі та для подання витребуваних судом документів, приймаючи до уваги принципи змагальності та диспозитивності судового процесу, суд дійшов висновку, що є підстави для розгляду справи за наявними у ній матеріалами.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши та оцінивши наявні в справі докази, суд встановив наступне.
Рішенням 10 сесії 7 скликання Зноб-Новгородської селищної ради від 26.09.2017 № 232 «Про передачу земельних ділянок в оренду СТОВ «Красний партизан», передати в оренду непереоформлені земельні частки (паї) загальною площю 131,677 гектари, у тому числі сільськогосподарських угідь 131,677 гектари, з них: рілля 131,677 гектари, сіножаті 12,2970 гектари, терміном на 1 рік з орендною платою 10% від нормативної грошової оцінки земельних ділянок, що знаходяться на території Зноб-Новгородської селищної ради Середино-Будського району Сумської області за межами населеного пункту с. Зноб-Трубчевська.
23.10.2017 між орендодавцем - Зноб-Новгородською селищною радою та СТОВ «Красний партизан» укладено договір оренди землі (непереоформлені земельні паї) №б/н, за яким орендодавець надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку сільськогосподарського призначення загальною площею 131,6770 га та нормативною грошовою оцінкою 1759961,67 грн., яка знаходиться на території Зноб-Новгородської селищної ради Середино-Будського району Сумської області за межами населених пунктів с. Зноб-Трубчевська.
Позовна заява мотивована тим, що рішення Зноб-Новгородської селищної ради від 26.09.2017 № 232 «Про передачу земельних ділянок в оренду СТОВ «Красний партизан» є таким, що прийнято з порушенням норм діючого законодавства в частині терміну оренди строком на 1 рік
Позивач вважає, що вищезгадане рішення Зноб-Новгородської селищної ради від 26.09.2017 прийняте з порушенням вимог ч. 11 ст. 93 Земельного кодексу України, ч. 3 ст. 19 Закону України «Про оренду землі», у зв'язку з чим є незаконним та підлягає скасуванню та просить суд зобов'язати Зноб-Новгородську селищну раду прийняти нове рішення в даній частині у відповідності до норм діючого законодавства, передачі земельних ділянок строком не менше ніж на 7 років.
Стаття 19 Конституції України передбачає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України.
Згідно ст. 144 Конституції України органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.
Згідно з ч. 1 ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.
Як зазначено у п. 5 мотивувальної частини рішення Конституційного Суду України від 16.04.2009 року № 7-рп/2009 (справа про скасування актів органів місцевого самоврядування) органи місцевого самоврядування, вирішуючи питання місцевого значення, представляючи спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ та міст, приймають нормативні та ненормативні акти. До ненормативних належать акти, які передбачають конкретні приписи, звернені до окремого суб'єкта чи юридичної особи, застосовуються одноразово і після реалізації вичерпують свою дію фактом їхнього виконання.
Так, у зв'язку з прийняттям суб'єктом владних повноважень ненормативного акта виникають правовідносини, пов'язані з реалізацією певних суб'єктивних прав та охоронюваних законом інтересів. Зокрема, у сфері земельних правовідносин відповідний ненормативний акт є підставою для виникнення, зміни або припинення конкретних прав та обов'язків фізичних і юридичних осіб приватного права.
Таким чином, позов, предметом якого є визнання протиправним та скасування рішення органу місцевого самоврядування, яким передбачено передачу землі сільськогосподарського призначення в оренду позивачу строком на 1 рік, не може бути задоволено, з огляду на те, що таке рішення є ненормативним актом, що застосовується одноразово і з прийняттям якого виникають правовідносини, пов'язані з реалізацією певних суб'єктивних прав та охоронюваних законом інтересів. Крім того, вказане рішення органу місцевого самоврядування вичерпало свою дію внаслідок виконання, а відтак його скасування не породжує наслідків для користувачів земельних ділянок.
Аналогічна правова позиція викладена в постановах Верховного Суду України від 19.10.2016 у справі № 916/187/15-г, від 21.02.2018 у справі № 905/3280/16.
Що стосується вимоги про зобов'язання Зноб-Новгородську селищну раду Середино-Будського району Сумської області прийняти нове рішення в частині терміну оренди у відповідності до норм діючого законодавства, передачі земельних ділянок строком не менше ніж 7 років, суд вважає за необхідне зазначити наступне.
Статтею 12 Земельного кодексу України передбачено, що до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить: а) розпорядження землями територіальних громад; б) передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу; в) надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу; г) вилучення земельних ділянок із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу; ґ) викуп земельних ділянок для суспільних потреб відповідних територіальних громад сіл, селищ, міст; д) організація землеустрою; е) координація діяльності місцевих органів земельних ресурсів; є) здійснення контролю за використанням та охороною земель комунальної власності, додержанням земельного та екологічного законодавства; ж) обмеження, тимчасова заборона (зупинення) використання земель громадянами і юридичними особами у разі порушення ними вимог земельного законодавства; з) підготовка висновків щодо вилучення (викупу) та надання земельних ділянок відповідно до цього Кодексу; и) встановлення та зміна меж районів у містах з районним поділом; і) інформування населення щодо вилучення (викупу), надання земельних ділянок; ї) внесення пропозицій до районної ради щодо встановлення і зміни меж сіл, селищ, міст; й) вирішення земельних спорів; к) вирішення інших питань у галузі земельних відносин відповідно до закону.
Частиною 1 статті 124 Земельного кодексу України визначено, що передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки.
Відповідно до ст. 93 Земельного кодексу України право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності. Відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються законом.
Орендою землі у відповідності до ст. 1 Закону України «Про оренду землі» є засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
Як встановлено ст. 2 Закону України «Про оренду землі», відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.
За змістом частини 1 ст. 1285 Цивільного кодексу України у разі відсутності спадкоємців або виконавця заповіту особою, яка управляє спадщиною, до складу якої входить земельна ділянка, є сільська, селищна, міська рада за місцезнаходженням такої земельної ділянки.
Відповідно до ст. 13 Закону України «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)» нерозподілені (невитребувані) земельні ділянки за рішенням відповідної сільської, селищної, міської ради чи районної державної адміністрації можуть передаватися в оренду для використання за цільовим призначенням на строк до моменту отримання їх власниками державних актів на право власності на земельну ділянку, про що зазначається у договорі оренди земельної ділянки, а власники земельних часток (паїв) чи їх спадкоємці, які не взяли участь у розподілі земельних ділянок, повідомляються про результати проведеного розподілу земельних ділянок у письмовій формі, у разі якщо відоме їх місцезнаходження.
Відповідно до п. 34 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» питання регулювання земельних відносин, у тому числі надання земельних ділянок в оренду та поновлення договорів оренди, вирішуються на пленарному засіданні.
Таким чином, надання земельної ділянки в оренду шляхом укладення відповідного договору здійснюється на підставі рішення органу виконавчої влади, прийнятого за результатами розгляду заяви (клопотання) особи, яка бажає отримати земельну ділянку в оренду.
Суд відзначає, що прийняття рішення з того чи іншого приводу в галузі земельних відносин належить до виключної компетенції відповідних органів, в той час як суд не наділений повноваженнями щодо надання певних вказівок таким органам стосовно прийняття відповідних рішень.
Таким чином, підстави для задоволення позову щодо зобов'язання відповідача прийняти нове рішення в частині терміну оренди земельних ділянок відсутні.
Крім того, суд зазначає, що орендар має переважне право на укладення договору оренди землі на новий строк про що зобов'язаний повідомити орендодавця до спливу строку договору оренди у строк, встановлений договором, але не пізніше ніж за місяць до спливу строку договору оренди землі.
У випадку порушення відповідачем норм чинного законодавства в частині строків дії договору оренди, позивач не позбавлений звернутися до суду з відповідним позовом на захист своїх суб'єктивних матеріальних прав, які виникли в силу укладення такого договору.
Разом з тим, Сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю "Красний партизан" має право, у разі, якщо його права або законні інтереси порушуються, звернутись до суду з вимогою про приведення договору у відповідності до норм чинного законодавства.
Відповідно до ст. 129 Господарського процесуального кодексу України судові витрати, пов'язані з розглядом справи, покладаються у разі відмови в позові - на позивача.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 73, 74, 76-79, 91, 120, 123, 129, 178, 233, 238, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд,
1. В задоволенні позовних вимог відмовити.
Повний текст рішення складено 23.04.2018.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
СУДДЯ Н.О. СПИРИДОНОВА