Справа №3-2192/2009 рік.
23 грудня 2009 року м. Баштанка
Суддя Баштанського районного суду Миколаївської області Бойко Л.Л.
розглянувши матеріали, які надійшли від СГІРФО Баштанського РВ УМВС України в Миколаївській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, мешканця ІНФОРМАЦІЯ_2, не працюючого, відомості про притягнення (не притягнення) раніш до адміністративної відповідальності відсутні,
за ст. 203 ч. 1 КУпАП
відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення, 09 жовтня 2009 року встановлено, що громадянин ОСОБА_2 ОСОБА_1 порушив Правила перебування іноземців в Україні, а саме: проживає без документів на право проживання в Україні - без перереєстрації з 10.07.2006 року.
ОСОБА_1 до суду не з'явився, про день, час та місце розгляду справи повідомлений вчасно та належним чином (рекомендованим листом з повідомленням). Про причини неявки суд не повідомив. Заяв про відкладення розгляду справи від нього не надходило.
Дослідивши матеріали справи (протокол про адміністративне правопорушення, пояснення ОСОБА_1 та ОСОБА_3, копію паспорту на ім'я ОСОБА_1Д.) вважаю, що в діях ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 203 ч.1 КУпАП, так як в судовому засіданні не доведено факт проживання ним без документів на право проживання в Україні.
Так, згідно статті 3 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», іноземці та особи без громадянства можуть у встановленому порядку іммігрувати в Україну на постійне проживання або прибути для працевлаштування на визначений термін, а також тимчасово перебувати на її території. Іноземці та особи без громадянства, які іммігрували на постійне проживання або прибули для тимчасового працевлаштування, отримують посвідки відповідно на постійне або тимчасове проживання. Порядок видачі дозволу на імміграцію, а також посвідки на постійне проживання та вирішення інших питань, пов'язаних з імміграцією іноземців та осіб без громадянства, визначається Законом України про імміграцію. Іноземці та особи без громадянства, які перебувають в Україні на іншій законній підставі, вважаються такими, що тимчасово перебувають в Україні . Вони зобов'язані в порядку, що визначається Кабінетом Міністрів України, зареєструвати свої паспортні документи, і виїхати з України після закінчення відповідного терміну перебування. Якщо іноземці та особи без громадянства, які тимчасово перебувають в Україні , змінюють місце проживання, вони зобов'язані повідомити про це органи внутрішніх справ, у яких зареєстровано їх паспортні документи.
Таким чином, стаття 3 вказаного Закону передбачає необхідність отримання іноземцями або особами без громадянства, які проживають на території України, посвідки відповідно на постійне або тимчасове проживання. Матеріали справи, доказів на підтвердження факту отримання ОСОБА_1 даної посвідки не містять, а тому підстав вважати, що ОСОБА_1 проживає на території України, не встановлено.
В свою чергу обставини встановленні в ході розгляду справи свідчать про те, що ОСОБА_1 тимчасово перебуває в Україні, і зміст протоколу про адміністративне правопорушення, і пояснення ОСОБА_1, надані ним при складанні протоколу, свідчать про закінчення терміну перебування ОСОБА_1 на території України, а тому в його діях відсутній склад адміністративного правопорушення, як проживання без документів на право проживання в Україні.
В силу ст. 247 п.1 ч.1 КУпАП - провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за таких обставин: відсутність подій і складу адміністративного правопорушення.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 247, 252, 280, 283 КУпАП, суддя, -
провадження по справі відносно ОСОБА_1 за ст. 203 ч. 1 КУпАП - закрити, в зв'язку з відсутністю подій і складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена протягом 10 днів з дня її винесення.