19 квітня 2018 р. Справа № 814/73/18
м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі колегії суддів: головуючого судді Лісовської Н.В., суддів: Мельника О.М., Птичкіної В.В., розглянувши в письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовом:ОСОБА_1, АДРЕСА_1, 54034
до відповідачів:1. Кабінету Міністрів України, вул. М. Грушевського, 12/2, м. Київ 8, 01008 2. Секретаріату Кабінету Міністрів України, вул. М. Грушевського, 12/2, м. Київ 8, 01008
про:визнання протиправним дії, зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Кабінету Міністрів України (далі - КМУ) , в якому просить суд:
- визнати протиправною дією Кабінету Міністрів України направлення до Миколаївської обласної державної адміністрації звернення на Урядову гарячу лінію від 19.12.2017 року, зареєстрованого за номером ІЛ-7656247;
- зобов'язати Кабінет Міністрів України розглянути звернення на Урядову гарячу лінію від 19.12.2017 року, зареєстроване за номером ІЛ-7656247;
- визнати протиправною дією Кабінета Міністрів України найменування позивача по батькові в повідомленні, направленому йому 20.12.2017 року. за № 41-І-030494/14.
Ухвалою суду від 15.01.2018 року відкрито провадження у справі та ухвалено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження.
Ухвалою від 12.03.2018 року суд залучив Секретаріат Кабінету Міністрів України (далі - Секретаріат КМУ) як другого відповідача по справі.
Свої позовні вимоги ОСОБА_1 обґрунтовує тим, що 19.12.2017 року він звертався на Урядову гарячу лінію із зверненням, в якому просив забезпечити звільнення голови Миколаївської обласної державної адміністрації. Вказане звернення, зареєстроване за № ІЛ-7656247, направлено до КМУ, але 20.12.2017 року було перенаправлено КМУ на розгляд до Миколаївської обласної державної адміністрації (далі - Миколаївська ОДА), чим на думку позивача порушено норми Закону України «Про звернення громадян» від 02.10.1996 № 393/96-ВР (далі - Закон України № 393/96-ВР). Також, у своєму зверненні позивач не називав себе по батькові, додержуючись своєї національної традиції, але КМУ у повідомленні про пере направлення звернення № ІЛ-7656247 використав звернення до позивача по батькові, чим, як зазначає позивач, порушив його право не називатись по батькові.
КМУ надав відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що безпосередньо не пересилав звернення позивача. Вказані дії були вчинені Секретаріатом КМУ. Крім того, вирішення питань, порушених у зверненні, не входить до повноважень КМУ, отже перенаправлення звернення не є порушенням законодавства, а навпаки - спрямоване на забезпечення реалізації його прав, закріплених Законом України № 393/96-ВР.
Секретаріат КМУ у відзиві на позовну заяву в задоволенні позову просив відмовити та зазначив, що приймаючи рішення щодо пересилання отриманого від ОСОБА_1 звернення, діяв правомірно та у межах своїх повноважень, не порушив права позивача, а навпаки - сприяв у розгляді його звернення, надіславши його до компетентного органу. Щодо використання звернення до позивача по батькові, Секретаріат КМУ зазначив, що позивачем не вказано, які саме права, передбачені чинним законодавством, були порушені таким зверненням.
Від позивача та Секретаріату КМУ надійшли клопотання про розгляд справи без їх участі. Суд розглянув справу в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження.
Дослідив матеріали справи, суд встановив наступне.
19.12.2017 року позивач звернувся на Урядову гарячу лінію із заявою, яка прийнята та зареєстрована 21.12.2017 року за № ІЛ-7656247. У своєму зверненні позивач просив звільнити голову Миколаївської ОДА як такого, що не справляється з обов'язками, а саме не забезпечує розгляд звернень позивача, зокрема, стосовно втрат води в його помешканні.
20.12.2017 року Секретаріат КМУ направив звернення ОСОБА_1 для розгляду та вирішенню по суті до Миколаївської ОДА, про що позивачу було надіслано відповідне повідомлення.
Позивач вважає, що відповідачем порушено норми Закону України № 393/96-ВР, оскільки його звернення направлено відповідачем на розгляд того органу, дії якого оскаржено позивачем, адже його скарга була на голову Миколаївської ОДА.
Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України № 393/96-ВР, громадяни України мають право звернутися до органів державної влади, місцевого самоврядування, об'єднань громадян, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, засобів масової інформації, посадових осіб відповідно до їх функціональних обов'язків із зауваженнями, скаргами та пропозиціями, що стосуються їх статутної діяльності, заявою або клопотанням щодо реалізації своїх соціально-економічних, політичних та особистих прав і законних інтересів та скаргою про їх порушення.
Частиною 3 ст. 7 Закону України № 393/96-ВР зазначено, що у разі якщо питання, порушені в одержаному органом державної влади, органом місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності, зверненні не входять до їх повноважень, воно, в термін не більше 5 днів пересилається ним за належністю відповідному органу чи посадовій особі, про що повідомляється громадянину, який подав звернення.
У відповідності до положень ст. 15 Закону України № 393/96-ВР Органи державної влади, місцевого самоврядування та їх посадові особи, керівники та посадові особи підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, об'єднань громадян, до повноважень яких належить розгляд заяв (клопотань), зобов'язані об'єктивно і вчасно розглядати їх, перевіряти викладені в них факти, приймати рішення відповідно до чинного законодавства і забезпечувати їх виконання, повідомляти громадян про наслідки розгляду заяв (клопотань). Відповідь за результатами розгляду заяв (клопотань) в обов'язковому порядку дається тим органом, який отримав ці заяви і до компетенції якого входить вирішення порушених у заявах (клопотаннях) питань, за підписом керівника або особи, яка виконує його обов'язки.
Статтею 1 Закону України «Про Кабінет Міністрів України» визначено, що Кабінет Міністрів України є вищим органом в системі органів виконавчої влади. Кабінет Міністрів України здійснює виконавчу владу безпосередньо та через міністерства, інші центральні органи виконавчої влади, Раду міністрів Автономної Республіки Крим та місцеві державні адміністрації, спрямовує, координує та контролює діяльність цих органів.
Відповідно до ч. З ст. 3 Закону України «Про Кабінет Міністрів України» Кабінет Міністрів України є колегіальним органом. Кабінет Міністрів України приймає рішення після обговорення питань на його засіданнях.
Частиною 2 ст. 41 Закону України «Про Кабінет Міністрів України» визначено, що Кабінет Міністрів України відповідно до Конституції та законів України здійснює свої повноваження шляхом прийняття рішень на його засіданнях більшістю голосів від посадового складу Кабінету Міністрів України. Рішення Кабінету Міністрів України оформлюються у вигляді постанов та розпоряджень (ч. 1 ст. 49 Закону).
Таким чином, Кабінет Міністрів України, в силу колегіальної специфіки його діяльності, визначеної законодавчо, не має повноважень щодо розгляду на своїх засіданнях звернень громадян.
У той же час, законодавством визначено порядок розгляду звернень, що адресовані Кабінету Міністрів України, та відповідний суб'єкт владних повноважень, який здійснює роботу з вказаними зверненнями.
Так, відповідно до ст. 47 Закону України «Про Кабінет Міністрів України», при Кабінеті Міністрів України створений та діє Секретаріат Кабінету Міністрів України, який здійснює організаційне, експертно-аналітичне, правове, інформаційне та матеріально-технічне забезпечення діяльності Кабінету Міністрів України.
Секретаріат Кабінету Міністрів України є юридичною особою, діяльність якої врегульована Положенням про Секретаріат Кабінету Міністрів України, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.2009 року № 850 (далі - Положення).
Відповідно до пп. 33 п. 17 Положення, структурні підрозділи Секретаріату відповідно до своїх основних завдань організовують та здійснюють в установленому порядку розгляд звернень громадян, що адресуються Кабінету Міністрів України, Прем'єр-міністру України, Першому віце-прем'єр-міністру України та віце-прем'єр- міністрам України.
Порядок розгляду звернень громадян встановлений також § 158 Регламенту Кабінету Міністрів України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 18.07.2007 року № 950, згідно якого Секретаріат Кабінету Міністрів опрацьовує звернення громадян та готує пропозиції для розгляду Прем'єр-міністром, Першим віце-прем'єр-міністром, віце-прем'єр-міністрами, Державним секретарем Кабінету Міністрів, міністром, який не очолює міністерство, для прийняття рішення щодо порушеного питання. Якщо вирішення питання, порушеного у зверненні, не належить до повноважень Прем'єр-міністра, Першого віце-црем'єр-міністра, віце-прем'єр-міністрів, Державного секретаря Кабінету Міністрів, міністра, який не очолює міністерство, Секретаріат Кабінету Міністрів надсилає звернення протягом п'яти днів за належністю відповідному органу чи посадовій особі, про що повідомляється авторові.
Враховуючи викладене, направляючи звернення позивача до компетентного органу, відповідачі діяли у межах та у спосіб, передбачені чинним законодавством України.
Щодо позовних вимог про визнання протиправною дію відповідача в найменуванні позивача по батькові у повідомленні, направленому йому Серкретаріатом КМУ від 20.12.2017 року № 41-І-030494/14, суд зазначає наступне:
Відповідно до ст. 12 Закону України «Про національні меншини» кожний громадянин України має право на національні прізвище, ім'я та по батькові. Громадяни мають право у встановленому порядку відновлювати свої національні прізвище, ім'я та по батькові. Громадяни, в національній традиції яких немає звичаю зафіксовувати «по батькові», мають право записувати в паспорті лише ім'я та прізвище, а у свідоцтві про народження - ім'я батька і матері.
ОСОБА_1 в позовній заяві вказано, що відповідач, застосовуючи звернення по батькові, насаджує тим самим традиції росіян.
Відповідно до вимог статті 5 Закону України «Про звернення громадян», яка визначає, що у зверненні має бути зазначено прізвище, ім'я, по батькові, місце проживання громадянина, викладено суть порушеного питання, зауваження, пропозиції, заяви чи скарги, прохання чи вимоги.
Позивачем всупереч вимогам ст. 77 КАС України не доведено, які саме його права, свободи та інтереси у сфері публічно-правових відносин порушені зверненням до нього по батькові.
Практикою Європейського суду з прав людини (п. 3 рішення «Пічкур проти України» від 07.11.2013 року) зазначено, що дискримінація означає поводження з особами у різний спосіб, без об'єктивного та розумного обґрунтування, у відносно схожих ситуаціях. Надання відповіді із вказівкою прізвища «по батькові» ніяким чином не обмежує права та свободи позивача, не створює будь-яких перешкод в реалізації його прав та свобод, в ній не йдеться мова про утискання його прав, свобод людини і громадянина. Цією відповіддю відповідача не обмежуються та не порушуються права позивача.
Суд також вважає за необхідне зазначити, що якщо позивач вважає таку дію відповідача, а саме звернення до ОСОБА_1 по батькові, недопустимою та образливою та йому завдано цим моральної шкоди, то він має право звернутися з позовом до відповідача про захист честі та гідності.
Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Судом встановлено, що відповідачами надано достатньо доказів в підтвердження законності їх дій.
Враховуючи викладене, суд вважає що адміністративний позов задовольню не підлягає.
Судові витрати по справі відсутні.
Керуючись ст. 2, 19, 45, 76, 241 - 246, 260 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
В задоволенні позову ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 54034) до Кабінету Міністрів України (вул. М. Грушевського, 12/2, м. Київ 8, 01008) та Секретаріату Кабінету Міністрів України (вул. М. Грушевського, 12/2, м. Київ 8, 01008) - відмовити.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Апеляційна скарга може бути подана до Одеського апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Повний текст рішення складено 19.04.2018 року.
Головуючий суддя Н. В. Лісовська
Судді О.М. Мельник
ОСОБА_2