Іменем України
18 квітня 2018 року
Київ
справа №235/4046/16-а
провадження №К/9901/17649/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
головуючого - Смоковича М. І.,
суддів: Білоуса О. В., Стрелець Т.Г.,
розглянувши у попередньому судовому засіданні в касаційній інстанції адміністративну справу № 235/4046/16-а
за позовом ОСОБА_1 до Родинської міської ради Донецької області, депутата Родинської міської ради Донецької області ОСОБА_2 про визнання незаконним та скасування рішення суб'єкта владних повноважень, провадження в якій відкрито
за касаційною скаргою ОСОБА_1 на постанову Донецького апеляційного адміністративного суду, прийняту 21 лютого 2017 року у складі колегії суддів: головуючого - Ястребової Л.В., суддів: Компанієць І.Д., Сухарька М.Г.,
У червні 2016 року ОСОБА_1 (далі також - позивач) звернувся до суду з позовом до Родинської міської ради Донецької області, депутата Родинської міської ради Донецької області ОСОБА_2, в якому просив:
визнати незаконним та скасувати рішення суб'єкта владних повноважень про дострокове припинення повноважень Родинського міського голови ОСОБА_1, встановлення відсутності компетенції (повноважень) суб'єкта владних повноважень - депутата Родинської міської ради Донецької області ОСОБА_2 по підписанню рішення сесії Родинської міської ради Донецької області про дострокове припинення повноважень Родинського міського голови ОСОБА_1
Аргументуючи позовні вимоги позивач зазначив, що відповідно до рішення Родинської міської виборчої комісії від 20 листопада 2015 року № 7/1-1 та рішення Родинської міської ради від 07 листопада 2015 року № 45 він займає посаду Родинського міського голови.
17 червня 2016 року позивач отримав рішення Родинської міської ради №7/6-1 від 15 червня 2016 року про дострокове припинення повноважень Родинського міського голови ОСОБА_1 15 червня 2016 року.
Організацію виконання цього рішення покладено на секретаря Родинської міської ради ОСОБА_9, а контроль за виконанням рішення - на голову постійної комісії Родинської міської ради з питань законності, депутатської діяльності і етики ОСОБА_4
Позивач вважає, що відповідачем мало місце порушення порядку скликання сесії, розгляду і прийняття оскаржуваного рішення. Рішення взагалі не містить будь-яких посилань на те, яка саме обставина, передбачена статтею 79 Закону України «Про місцеве самоврядування України» слугувала підставою для припинення повноважень міського голови. Крім того, зазначає, що з рішення вказаної сесії пленарне засідання сесії міської ради, проводилось під головуванням депутата ОСОБА_2, яка не мала права скликати сесію ради, ні бути головуючою на сесії ні виносити питання обговорення сесії, ні підписувати рішення цієї сесії.
Красноармійський міськрайонний суд Донецької області постановою від 22 грудня 2016 року позов задовольнив частково.
Визнав протиправним та скасував рішення Родинської міської ради Донецької області від 15 червня 2016 року № 7/6-1 «Про дострокове припинення повноважень Родинського міського голови ОСОБА_1.».
В задоволенні позову ОСОБА_1 до депутата Родинської міської ради Донецької області ОСОБА_2 про встановлення відсутності компетенції (повноважень) по скликанню, проведенню сесію Родинської міської ради Донецької області від 15 червня 2016 року та підписанню рішення сесії Родинської міської ради Донецької області від 15 червня 2015 року № 7/6-1 «Про дострокове припинення повноважень Родинського міського голови ОСОБА_1.» відмовив.
Донецький апеляційний адміністративний суд постановою від 21 лютого 2017 року постанову Красноармійського міськрайонного суду Донецької області скасував та прийняв нову, якою у задоволенні позову відмовив.
У касаційній скарзі позивач, посилаючись на порушення судом апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права, просить скасувати його рішення, а рішення суду першої інстанції залишити в силі.
Обґрунтовуючи вимоги касаційної скарги позивач зазначає, що рішення міської ради про припинення повноважень міського голови, не містить конкретну обставину та посилання на доведені в передбаченому законодавством порядку факти порушень ним, як міським головою Конституції або законів України, прав і свобод громадян, не забезпечення здійснення наданих йому повноважень, та не може розглядатися як правомірне, а тому вважає, що рішення суду першої інстанції ухвалено у відповідності до вимог чинного законодавства і скасовано судом апеляційної інстанції помилково.
Представник відповідача надав заперечення на касаційну скаргу, в яких зазначає, що касаційна скарга є необґрунтованою, а викладені в ній доводи не викликають необхідності перевірки матеріалів справи, оскільки скаржник не наводить належних підстав для того, щоб вважати, що суд апеляційної інстанції неправильно застосував норми матеріального та процесуального права. Тому просив касаційну скаргу залишити без задоволення, а рішення суду апеляційної інстанції без змін.
Касаційна скарга до задоволення не підлягає з таких підстав.
Відповідно до підпункту 4 пункту 1 розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України в редакції Закону України від 03 жовтня 2017 року № 2147-VIII (далі - КАС України) касаційні скарги (подання) на судові рішення в адміністративних справах, які подані і розгляд яких не закінчено до набрання чинності цією редакцією Кодексу, передаються до Касаційного адміністративного суду та розглядаються спочатку за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Згідно з частиною другою статті 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Систему та гарантії місцевого самоврядування в Україні, засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування відповідно до Конституції України визначає Закон України від 21 травня 1997 року № 280/97-ВР «Про місцеве самоврядування в Україні» (далі - Закон № 280/97-ВР).
Згідно з частиною першою статті 42 Закону № 280/97-ВР повноваження сільського, селищного, міського голови починається з моменту оголошення відповідною сільською, селищною, міською виборчою комісією на пленарному засіданні ради рішення про його обрання.
Повноваження сільського, селищного, міського голови закінчуються в день відкриття першої сесії відповідної сільської, селищної, міської ради, обраної на наступних чергових місцевих виборах, або, якщо рада не обрана, з моменту вступу на цю посаду іншої особи, обраної на наступних місцевих виборах, крім випадків дострокового припинення його повноважень відповідно до частини першої та другої статті 79 цього Закону.
Частиною третьою статті 42 Закону № 280/97-ВР передбачено, що повноваження сільського, селищного, міського голови можуть бути припинені достроково у випадках, передбачених статтею 79 цього Закону, що має наслідком звільнення його з посади.
За змістом частин першої та другої статті 79 Закону № 280/97-ВР повноваження сільського, селищного, міського голови вважаються достроково припиненими у разі: його звернення з особистою заявою до відповідної ради про складення ним повноважень голови; припинення його громадянства; набрання законної сили обвинувальним вироком щодо нього; набрання законної сили рішенням суду про притягнення його до відповідальності за правопорушення, пов'язане з корупцією, яким накладено стягнення у виді позбавлення права займати посади або займатися діяльністю, що пов'язані з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування; відкликання з посади за народною ініціативою; визнання його судом недієздатним, безвісно відсутнім або оголошення таким, що помер; його смерті.
Повноваження сільського, селищного, міського голови можуть бути також достроково припинені, якщо він порушує Конституцію або закони України, права і свободи громадян, не забезпечує здійснення наданих йому повноважень.
Згідно частини третьої статті 79 Закону № 280/97-ВР повноваження сільського, селищного, міського голови за наявності підстав, передбачених абзацом першим частини другої цієї статті, можуть бути припинені достроково за рішенням місцевого референдуму або за рішенням відповідної ради, прийнятим шляхом таємного голосування не менш як двома третинами голосів депутатів від загального складу ради.
Відповідно до пункту 16 частини першої статті 26 Закону № 280/97-ВР прийняття рішення про дострокове припинення повноважень сільського, селищного, міського голови у випадках, передбачених цим Законом, вирішується виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради.
Згідно з частиною четвертою статті 46 Закону № 280/97-ВР, наступні сесії ради (окрім першої) скликаються: сільською, селищною, міською радою, відповідно сільським, селищним, міським головою; районної у місті, районною, обласною - головою відповідної ради.
Частиною п'ятою статті 46 Закону № 280/97-ВР визначено, що сесія ради скликається в міру необхідності, але не менше одного разу на квартал, а з питань відведення земельних ділянок та надання документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності - не рідше ніж один раз на місяць.
На підставі частини 15 статті 46 Закону № 280/97-ВР порядок проведення першої сесії ради, порядок обрання голови та заступника (заступників) голови районної у місті, районної, обласної ради, секретаря сільської, селищної, міської ради, скликання чергової та позачергової сесії ради, призначення пленарних засідань ради, підготовки і розгляду питань на пленарних засіданнях, прийняття рішень ради про затвердження порядку денного сесії та з інших процедурних питань, а також порядок роботи сесії визначаються регламентом ради, з урахуванням вимог Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності». До прийняття регламенту ради четвертого скликання застосовується регламент ради, що діяв у попередньому скликанні.
Рішенням Родинської міської ради № 7/1-4 від 20 листопада 2015 року затверджено Регламент Родинської міської ради (далі - Регламент).
Згідно статті 11 Регламенту сесії міської ради скликаються міським головою відповідно до діючого законодавства в міру необхідності, але не менш одного разу на квартал, по питанням відведення земельних ділянок не рідше одного разу на місяць.
Розпорядження міського голови про скликання сесії доводиться до відома депутатів і населення не пізніше як за 10 днів до сесії, а у виняткових випадках не пізніше як за день до сесії із зазначенням часу скликання, місця проведення, питань, які передбачається внести на розгляд міської ради.
В повістці дня вказуються доповідачі та співдоповідачі по кожному окремому проекту рішення.
Черговою є сесія міської ради, яка розглядає питання, передбачені планом роботи.
Позачерговою є сесія, яка розглядає питання, не передбачені відповідним планом роботи, або яка скликається для розгляду невідкладних питань.
Проекти рішень, інші документи і матеріали по питанням, які вносяться на розгляд ради, доводяться до відома депутатів не пізніше ніж за три ні до відкриття сесії, а у виняткових випадках (з питань, внесеним у порядок денний) в день проведення сесії.
За приписами частини шостої статті 46 Закону № 280/97-ВР, у разі немотивованої відмови сільського, селищного, міського голови, голови районної у місті, районної, обласної ради або неможливості його скликати сесію ради сесія скликається: сільської, селищної, міської ради - секретарем сільської, селищної, міської ради; районної у місті, районної, обласної ради - відповідно заступником голови районної у місті, районної ради чи першим заступником, заступником голови обласної ради.
У цих випадках сесія скликається:
1) якщо сесія не скликається сільським, селищним, міським головою (головою районної у місті, районної, обласної ради) у строки, передбачені цим Законом;
2) якщо сільський, селищний, міський голова (голова районної у місті, районної, обласної ради) без поважних причин не скликав сесію у двотижневий строк після настання умов, передбачених частиною сьомою цієї статті (частина шоста статті 46 Закону № 280/97-ВР та п. «б» статті 12 Регламенту).
Сесія сільської, селищної, міської, районної у місті ради повинна бути також скликана за пропозицією не менш як однієї третини депутатів від загального складу відповідної ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті ради, а сесія районної, обласної ради - також за пропозицією не менш як однієї третини депутатів від загального складу відповідної ради або голови відповідної місцевої державної адміністрації (частина сьома статті 46 Закону № 280/97-ВР та стаття 13 Регламенту).
Відповідно до частини дев'ятої статті 46 Закону № 280/97-ВР, у разі якщо посадові особи, зазначені у частинах четвертій та шостій цієї статті, у двотижневий строк не скликають сесію на вимогу суб'єктів, зазначених у частині сьомій цієї статті, або у разі якщо такі посади є вакантними сесія може бути скликана депутатами відповідної ради, які становлять не менш як одну третину складу ради, або постійною комісією ради .
Сесію сільської, селищної, міської ради відкриває і веде відповідно сільський, селищний, міський голова, а у випадках, передбачених частиною шостою цієї статті, - секретар ради; сесію районної у місті, районної, обласної ради - голова ради або відповідно заступник голови районної у місті, районної ради чи перший заступник, заступник голови обласної ради. У випадку, передбаченому частиною восьмою цієї статті, сесію відкриває за дорученням групи депутатів, з ініціативи якої скликана сесія, один з депутатів, що входить до її складу, а веде за рішенням ради - один з депутатів цієї ради (частина одинадцята статті 46 Закону № 280/97-ВР та стаття 21 Регламенту).
З матеріалів справи вбачається, що відповідно до рішення Родинської міської виборчої комісії м. Красноармійська Донецької області від 31 жовтня 2015 року № 34 ОСОБА_1 визнано обраним на посаду Родинського міського голови.
Рішенням Родинської міської ради від 15 червня 2016 року за № 7/6-1 «Про дострокове припинення повноважень Родинського міського голови ОСОБА_1.» достроково припинено повноваження ОСОБА_1 15 червня 2016 року, у зв'язку з тим, що міський голова не забезпечує здійснення наданих йому повноважень, порушує закони України.
Організацію виконання даного рішення покладено на секретаря Родинської міської ради ОСОБА_9, а контроль за виконанням рішення покладено на Голову постійної комісії Родинської міської ради з питань законності, депутатської діяльності і етики ОСОБА_4
Рішення підписане головуючою на сесії Родинської міської ради ОСОБА_2.
Судами першої та апеляційної інстанції встановлено, що 3 червня 2016 року до Постійної комісії Родинської міської ради з питань законності, депутатської діяльності і етики надійшло депутатське звернення про дострокове припинення повноважень міського голови ОСОБА_1 з проектом рішення та пояснювальною запискою до проекту рішення з цього питання.
У зверненні зазначається про незабезпечення міським головою здійснення наданих йому повноважень:
непроведення сесії міської ради на вимогу депутатів від 06 січня 2016 року;
нерозміщення проектів рішень на загальнодоступних містах в міській раді та ненадання проектів рішень ради депутатам із супровідними документами, додатками та всіма матеріалами, у друкованій формі у терміни, які передбачені Законами України «Про місцеве самоврядування в Україні», «Про доступ до публічної інформації»;
відмова в наданні інформації на інформаційні запити ОСОБА_2 від 04 лютого 2016 року, ОСОБА_5 від 05 лютого 2016 року, депутатські звернення ОСОБА_6 від 26 січня 2016 року, ОСОБА_7 від 28 груднґ 2015 року;
перешкоджання депутатам міської ради виконувати свої повноваження;
відмова ставити питання на голосування;
порушення Регламенту Родинської міської ради, а саме необґрунтована перерва між засіданнями чергової сесії більше як на 30 днів, хоча Регламентом передбачена перерва не більше як 30 хвилин.
В пояснювальній записці до проекту рішення «Про дострокове припинення повноважень міського голови» депутати рекомендують міській раді розглянути проект рішення про дострокове припинення повноважень міського голови ОСОБА_1
В пояснювальній записці депутати посилаються на те, що ОСОБА_1 укладав господарські договори та договори фінансового характеру, не затверджуючи їх міською радою (договір від 11 грудня 2015 року з Красноармійською міською радою про надання субвенцій в розмірі 2 022 600 гривень без затвердження цього договору міською радою), одноособово видавав розпорядження щодо уточнення окремих видатків місцевого бюджету, перерозподіляючи окремі статті бюджету без винесення цих питань на розгляд ради (розпорядження «Про уточнення окремих видатків бюджету» від 05 лютого 2016 року № 21рг, від 08 лютого 2016 року № 22рг, від 11 лютого 2016 року № 24рг, від 26 лютого 2016 року № 38рг), вирішував питання про створення комісії з передачі в оренду майна комунальної власності громади міста та затвердження її складу без винесення їх на пленарне засідання (видав розпорядження «Про створення комісії по передачі в оренду майна комунальної власності громадян міста Родинське» від 16 січня 2016 року № 915), надав недостовірні відомості про майно в декларації про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру за 2015 рік, взагалі не оприлюднював ніяку інформацію (не надав інформацію на звернення депутатів від 28 грудня 2015 року, 20 січня 2016 року, 26 січня 2016 року, 04 лютого 2016 року, 05 лютого 2016 року), відповів відмовою на пропозиції депутатів щодо винесення питання про зупинення рішення Родинської міської ради VП скликання від 28 січня 2016 року № 7/3-1 «Про затвердження заступника Родинського міського голови» на голосування.
На підтвердження викладеного в пояснювальній записці надані депутатські звернення, інформаційні запити та відповіді на них міського голови ОСОБА_1, акти про встановлення факту порушення діючого законодавства, акт про фіксування події щодо порушення законодавства про місцеве самоврядування в України від 11 січня 2016 року, яким засвідчена невмотивована відмова міського голови ОСОБА_1 скликати позачергову сесію Родинської міської ради за пропозицію 16 депутатів, договір між Крансоармійською міською радою та Родинською міською радою від 11 грудня 2015 року про передачу коштів між відповідними місцевими бюджетами, розпорядження міського голови про уточнення окремих видатків бюджету, колективна скарга депутатів Родинської міської ради до правоохоронних органів, письмова пропозиція скликати позачергову сесію від 06 січня 2016 року, протоколи засідання комісії по передачі в оренду майна комунальної власності громадян міста Родинське № 3 від 29 лютого 2016 року, № 4 від 09 березня 2016 року, розпорядження міського голови «Про внесення змін до складу комісії по передачі в оренду майна комунальної власності громади міста Родинське» від 16 січня 2016 року № 9рг, від 10 травня 2016 року № 24рг, копія постанови Димитрівського міського суду Донецької області від 28 липня 2016 року, залишеної без змін ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 7 вересня 2016 року, якою визнано незаконними дії Родинського міського голови ОСОБА_1 щодо ненадання інформації на звернення депутата Родинської міської ради ОСОБА_7, викладеного в пункті 1 депутатського звернення від 20 січня 2016 року, витяг з Реєстру електронних декларацій відносно ОСОБА_1, Інформаційна довідка з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо суб'єкта ОСОБА_1, копія декларації про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру ОСОБА_1 за 2015 рік.
Протоколом засідання Постійної комісії з питань законності, депутатської діяльності і етики ординської міської ради від 03 червня 2016 року погоджено проект рішення міської ради «Про дострокове припинення повноважень Родинського міського голови ОСОБА_1 та рекомендовано Головуючому на засіданні Родинської міської ради винести дане питання на розгляд сесії.
Судами також встановлено, що рішення про скликання шостої позачергової сесії сьомого скликання Родинської міської ради було прийнято 31 травня 2016 року ініціативною групою з 16 депутатів, що складає більше однієї третини складу ради, що не суперечить частині дев'ятій статті 46 Закону № 280/97-ВР та статтям 13, 15 Регламенту, і не є спірним у даній справі.
Підставою для скликання позачергової сесії депутатів Родинської міської ради позачергової сесії Родинської міської ради стало не скликання сесії міським головою без поважних причин у двотижневий строк після звернення 12 травня 2016 року десяти депутатів ради, що складає більше однієї третини від загального складу ради, з вимогою про скликання сесії ради відповідно до частин шостої, сьомої та дев'ятої статті 46 Закону № 280/97-ВР, статті 13 Регламенту.
До відома громадськості рішення було доведено шляхом розміщення на інформаційному стенді в приміщенні ради.
Запрошення міському голові було отримано секретарем - керівником ОСОБА_8
Проект рішення «Про дострокове припинення повноважень Родинського міського голови ОСОБА_1 був запропонований групою із 16 депутатів у депутатському зверненні від 03 червня 2016 року та погоджений на засіданні постійної комісії з питань законності, депутатської діяльності і етики.
До відома громадськості проект рішення був доведений шляхом його розміщення 03 червня 2016 року на інформаційному стенді в приміщенні ради.
Таким чином, суд першої інстанції, помилково зазначив, що шоста позачергова сесія сьомого скликання Родинської міської ради від 15 червня 2016 року не скликалася за приписами частин шостої-восьмої статті 46 Закону № 280/97-ВР, тому депутат Родинської міської ради ОСОБА_2 не мала законних підстав підписувати рішення цієї ради, оскільки депутат ОСОБА_2 відкрила сесію за дорученням групи депутатів, з ініціативи якої скликана сесія, що підтверджується рішенням ініціативної групи депутатів від 31 травня 2016 року та проколом засідання шостої (позачергової) сесії сьомого скликання Родинської міської ради.
Згідно протоколу засідання Родинської міської ради Донецької області від 15 червня 2016 року, шоста сесія VІІ скликання прийняла рішення № 7/6-1 «Про дострокове припинення повноважень Родинського міського голови ОСОБА_1.»
Рішення прийняте таємним голосуванням, за нього проголосували 18 депутатів Родинської міської ради (загальна кількість депутатів 25), тобто не менш як дві третини голосів, як то передбачено частиною третьою статті 79 Закону № 280/97-ВР.
Рішенням Конституційного Суду України від 09 лютого 2000 року №1-рп/2000 визначено, що сільські, селищні, міські ради, як це, в свою чергу, логічно випливає із змісту частини третьої статті 140 Конституції України, а також частини першої статті 10 Закону № 280/97-ВР, є органами місцевого самоврядування, які представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування. Сільські, селищні, міські ради мають свої виконавчі органи, а, отже, - їм підзвітні та підконтрольні.
За Конституцією України (частина друга статті 141) сільський, селищний, міський голова обирається відповідною територіальною громадою для того, щоб очолювати виконавчий орган ради та головувати на її засіданнях. Ці функції визначають сільського, селищного, міського голову передусім як посадову особу виконавчого органу ради та самої ради, їй підзвітну та перед нею відповідальну як за роботу виконавчого органу ради, так і за організацію роботи самої ради.
Під час розгляду справи судами попередніх інстанцій позивач не спростував доводи відповідача та не надав обґрунтованих пояснень щодо причин не скликання у двотижневий строк позачергової сесії депутатів Родинської міської ради після звернення 12 травня 2016 року десяти депутатів з вимогою про скликання ради, що є порушенням частин шостої, сьомої та дев'ятої статті 46 Закону № 280/97-ВР та статті 13 Регламенту.
Крім того, в матеріалах справи наявні розпорядження міського голови про уточнення окремих видатків місцевого бюджету, які не були затверджені на засіданні Родинської міської ради, що порушує п.13 частини четвертої статті 42 Закону № 280/97-ВР.
Крім того, міським головою одноособово прийнято розпорядження № 9рг від 16 січня 2016 року про створення комісії по передачі в оренду комунальної власності громади міста Родинське, а 10 травня 2016 року прийнято розпорядження № 24рг про внесення змін до складу комісії по передачі в оренду майна комунальної власності громади міста Родинське всупереч п. 2 частини першої статті 26 Закону № 280/97-ВР, відповідно до якої виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються питання, зокрема утворення і ліквідація постійних та інших комісій ради, затвердження та зміна їх складу, обрання голів комісій.
З урахуванням зазначеного, Верховний Суд погоджується з висновком суду апеляційної інстанції, що висновки суду першої інстанції в частині що дані факти є лише припущеннями та судженнями, не підтвердженими належними та допустимими доказами є помилковими.
Конкретні обставини, що були підставою для прийняття рішення № 7/6-1 від 15 червня 2016 року зазначені в пояснювальній записці до проекту рішення «Про дострокове припинення повноважень Родинського міського голови ОСОБА_1.» та відображені у протоколі від 15 червня 2016 року шостої (позачергової) сесії Родинської міської ради сьомого скликання у доповіді депутата міської ради ОСОБА_7
Частинами другою та третьою статті 79 Закону № 280/97-ВР визначено, що повноваження міського голови можуть бути достроково припинені, якщо він порушує Конституцію або закони України, права і свободи громадян, не забезпечує здійснення наданих йому повноважень.
Повноваження міського голови за наявності підстав, передбачених частиною другою цієї статті, можуть бути припинені достроково за рішенням місцевого референдуму або за рішенням відповідної ради, прийнятим шляхом таємного голосування не менш як двома третинами голосів депутатів від загального складу ради.
Відповідно до п. 16 частини першої статті 26 Закону № 280/97-ВР, виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються такі питання: прийняття рішення щодо дострокового припинення повноважень сільського, голови у випадках, передбачених цим Законом.
З системного аналізу вказаних правових норм вбачається, що повноваження міського голови, відповідно до частини третьої статті 79 Закону № 280/97-ВР можуть бути припинені за рішенням відповідної ради (не менш як 2/3 від загального складу депутатів ради).
Положення, що містяться в цих правових нормах є чітко визначеними і не підлягають розширеному тлумаченню, а тим більше не містить такої додаткової умови як наявність рішення суду, що набрало законної сили, в резолютивній частині якого визнано дії міського голови незаконними.
Враховуючи той факт, що більш ніж 2/3 від загального складу депутатів Родинської міської ради Донецької області у визначений законом спосіб висловились за недовіру міському голові, то прийняття депутатами рішення про дострокове припинення його повноважень є цілком обґрунтованим, оскільки продовження виконання своїх обов'язків міським головою, якому висловлено недовіру суперечитиме засадам місцевого самоврядування, які відповідно до статті 4 Закону № 280/97-ВР ґрунтуються на принципі виборності як представницьких органів - сільських, селищних, міських рад так і сільських, селищних міських голів.
Аналізуючи встановлені судами обставини справи, враховуючи те що відповідач діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачений Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні» при винесенні спірного рішення «Про дострокове припинення повноважень Родинського міського голови ОСОБА_1.», Верховний суд погоджується з висновком суду апеляційної інстанції що позовні вимоги ОСОБА_1 є необґрунтованими та такими що не підлягають до задоволення.
Відповідно до статті 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
Суд касаційної інстанції за наслідками розгляду касаційної скарги має право залишити судові рішення судів першої та (або) апеляційної інстанції без змін, а скаргу без задоволення.
Статтею 350 КАС України передбачено, що суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили неправильного застосування норм матеріального права або порушень норм процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
З огляду на викладене, висновки суду апеляційної інстанції є правильним, обґрунтованим, відповідають нормам матеріального та процесуального права, підстави для скасування чи зміни оскаржуваного судового рішення відсутні.
Доводи, які містяться в касаційній скарзі, висновків суду та обставин справи не спростовують.
Керуючись статтями 242, 243, 341, 343, 349, 350, 355 - 356, 359 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Касаційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення.
Постанову Донецького апеляційного адміністративного суду від 21 лютого 2017 року у цій справі залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття і оскарженню не підлягає.
Головуючий М.І. Смокович
Судді О.В. Білоус
Т.Г. Стрелець