18 квітня 2018 року
Київ
справа №2а-11/11
адміністративне провадження №К/9901/9277/18, К/9901/9279/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
головуючого - Смоковича М. І.,
суддів: Білоуса О. В., Стрелець Т. Г.,
розглянувши у попередньому судовому засіданні у касаційній інстанції адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1 до Званівської сільської ради Артемівського району Донецької області, голови Званівської сільської ради Шишка Ростислава Володимировича про визнання незаконним та скасування рішення і розпорядження, поновлення на роботі, стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу, відшкодування моральної шкоди, провадження по якій відкрито
за касаційними скаргами ОСОБА_1 та Званівської сільської ради Артемівського району Донецької області на постанову Донецького апеляційного адміністративного суду, прийняту 07 вересня 2016 року у складі колегії суддів: головуючого - Васильєвої І. А., суддів: Казначеєва Е. Г., Жаботинської С. В.,
У липні 2010 року ОСОБА_1 звернулась до суду з адміністративним позовом до Званівської сільської ради Артемівського району Донецької області (далі - Званівська сільська рада), голови Званівської сільської ради Шишка Ростислава Володимировича, в якому, з урахуванням уточнених позовних вимог, просила:
визнати неправомірним рішення Званівської сільської ради від 08 жовтня 2009 року № 5/32-212 "Про затвердження структури і загальної чисельності апарату Званівської сільської ради" в частині зазначення в структурі апарату на наявність двох спеціалістів без зазначення при цьому конкретних посад, які повинні займати ці спеціалісти;
визнати неправомірним розпорядження № 46 від 28 жовтня 2009 року "Про заходи у зв'язку із затвердженням нової структури апарату сільської ради";
визнати неправомірним розпорядження сільського голови № 47 від 28 жовтня 2009 року "Про затвердження штатного розпису апарату Званівської сільської ради на 2009 рік";
визнати незаконним розпорядження голови Званівської сільської ради № 48 від 28 жовтня 2009 року "Про заходи чисельності у зв'язку зі скорочення чисельності і штату працівників апарату сільської ради";
визнати незаконним розпорядження голови Званівської сільської ради № 34 від 16 грудня 2009 року про звільнення позивача у зв'язку зі скороченням чисельності і штату працівників згідно з пунктом 1 статті 40 Кодексу Законів про працю України (далі - КЗпП України);
визнати незаконним розпорядження № 01 від 15 січня 2010 року "Про внесення змін до розпорядження сільського голови від 16 грудня 2009 року № 34" про зміну дати звільнення з 29 грудня 2009 року на 15 січня 2010 року;
поновити позивача на посаді головного бухгалтеру Званівської сільської ради;
стягнути зі Званівської сільської ради на користь позивача середній заробіток за час вимушеного прогулу з 15 січня 2010 року по 08 грудня 2015 року в сумі 302975,43 грн.;
стягнути моральну шкоду в розмірі 4000,00 гривень.
В мотивування позову зазначає, що вона працювала головним бухгалтером Званівської сільської ради та з 15 січня 2010 року була звільнена у зв'язку зі скороченням штату працівників. Підставою для звільнення слугувало рішення Званівської сільської ради від 08 жовтня 2009 року № 5/32-212 "Про затвердження структури та загальної чисельності апарату Званівської сільської ради".
Позивач вказує, що Званівська сільська рада протягом 2009 року неодноразово своїми рішеннями змінювала структуру та загальну чисельність апарату Званівської сільської ради.
Так, рішенням від 21 січня 2009 року № 5/26-179 була затверджена структура та загальна чисельність апарату Званівської сільської ради: сільський голова, секретар сільської ради, головний бухгалтер, спеціаліст 2 категорії, бухгалтер - 2 одиниці спеціаліст 2 категорії, землевпорядник, начальник ВУС, прибиральниця службових приміщень, всього: 7,5 одиниць.
Відповідно до рішення від 19 травня 2009 року № 5/29-190 затверджено структура і загальна чисельність апарату Званівської сільської ради: сільський голова, секретар сільської ради, головний бухгалтер, спеціаліст 2 категорії, бухгалтер - спеціаліст 2 категорії, землевпорядник, начальник ВУС, прибиральниця службових приміщень, всього: 6,5 одиниць.
Згідно з рішенням від 08 жовтня 2009 року №5/32-212 затверджено чергову структуру та загальну чисельність апарату Званівської сільської ради: сільський голова, секретар сільської ради, спеціаліст - 2 одиниці, начальник ВУС, прибиральниця службових приміщень, всього: 5,5 одиниць.
Таким чином, позивач зазначає, що в перших двох рішеннях сільської ради від 21 січня 2009 року та від 19 травня 2009 року встановлювалися конкретні посади, які повинні бути в апараті Званівської сільської ради. Проте, згідно з рішенням від 08 жовтня 2009 року в структурі апарату депутати визначили таку позицію, як "спеціаліст" (2 одиниці), що є незрозумілим в силу того, що спеціаліст не є найменуванням посади, а свідчить тільки про рівень кваліфікації працівника, який займає цю посаду (спеціаліст 1 категорії, спеціаліст 2 категорії).
Позивач наголошує, що голова Званівської сільської ради прийняв неправильне рішення в частині наявності в структурі апарату двох спеціалістів без зазначення при цьому конкретних посад, які повинні займати ці спеціалісти, їх категорії.
Стверджує, що така невизначеність у структурі апарату з боку депутатів дозволила голові Званівської сільської ради довільно трактувати цю структуру і за своїм розумінням визначати та затверджувати конкретні посади, що є явною прерогативою депутатів сільської ради.
Крім того, зазначає, що їй спричинена моральна шкода, яку вона оцінює в 4000,00 грн. та обґрунтовує порушенням її законних прав, що призвело до моральних страждань, втрати нормальних життєвих зв'язків, які потребують від неї додаткових зусиль з організації її подальшого життя.
Вважаючи своє звільнення незаконним, оскільки при застосуванні статті 42 КЗпП України на посаді повинна була залишитися саме позивач у зв'язку з тим, що має більш високу кваліфікацію, є спеціалістом І категорії зі стажем роботи більш 12 років, а відтак має переважне право перед залишеним бухгалтером, ОСОБА_1 звернулась до суду з вимогою про поновлення її на посаді.
Постановою Артемівського міськрайонного суду Донецької області від 28 квітня 2011 року позовні вимоги задоволені частково.
Постановою Донецького апеляційного адміністративного суду від 17 серпня 2011 року постанову Артеміському міськрайонного суду Донецької області від 28 квітня 2011 року скасовано. В задоволенні позову відмовлено.
Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 21 жовтня 2015 року постанову Артемівського міськрайонного суду Донецької області від 28 квітня 2011 року та постанову Донецького апеляційного адміністративного суду від 17 серпня 2011 року скасовано, а справу направлено на новий судовий розгляд до суду першої інстанції.
Скасовуючи рішення судів попередніх інстанцій, Вищий адміністративний суд в ухвалі від 21 жовтня 2015 року звернув увагу на те, що з матеріалів справи не вбачається, чи вносив сільський голова на розгляд сільської ради пропозиції щодо штату апарату ради. Крім того, судами попередніх інстанцій не досліджувалося питання про те, чи було за пропозицією сільського голови на пленарному засіданні сільської ради затверджено витрати на утримання апарату ради у відповідності до вимог пункту 5 статті 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" Крім того, Вищий адміністративний суд в ухвалі звернув увагу та не, що вирішення питання про поновлення позивача на посаді головного бухгалтера залежить від правомірності видання головою Званівської сільської ради всіх розпоряджень на виконання рішення сільської ради від 08 жовтня 2009 року № 5/32-212, що вимагає більш детального аналізу та прийняття певних правових наслідків.
За наслідками нового розгляду справи, постановою Артемівського міськрайонного суду Донецької області від 06 січня 2016 року в позові відмовлено.
Постановою Донецького апеляційного адміністративного суду від 07 вересня 2016 року постанову Артемівського міськрайонного суду Донецької області від 06 січня 2016 року скасовано та прийнято нову, позовні вимоги задоволено частково.
Визнано протиправним та скасовано рішення Званівської сільської ради від 08 жовтня 2009 року № 5/32-212 в частині затвердження структури та загальної чисельності апарату Званівської сільської ради в кількості 5,5 штатних одиниць з 15 грудня 2009 року з вказівкою спеціалісти 2 штатні одиниці.
Визнано протиправним та скасовано розпорядження голови Званівської сільської ради № 46 від 28 жовтня 2009 року "Про заходи у зв'язку з затвердженням нової структури апарату сільської ради".
Визнано протиправним та скасовано розпорядження голови Званівської сільської ради № 47 від 28 жовтня 2009 року "Про затвердження штатного розпису апарату Званівської сільської ради на 2009 рік".
Визнано протиправним та скасовано розпорядження голови Званівської сільської ради № 48 від 28 жовтня 2009 року в частині попередження ОСОБА_1 про наступне вивільнення 29 грудня 2009 року згідно з пунктом 1 статті 40 КЗпП України.
Визнано протиправним та скасовано розпорядження голови Званівської сільської ради № 34 від 16 грудня 2009 року в частині звільнення ОСОБА_1, головного бухгалтера 29 грудня 2009 року у зв'язку зі скороченням чисельності і штату працівників, згідно з пунктом 1 статті 40 КЗпП України.
Визнано протиправним та скасовано розпорядження голови Званівської сільської ради № 01 від 15 січня 2010 року "Про внесення змін в розпорядження сільського голови від 16 грудня 2009 року № 34".
Поновлено ОСОБА_1 на посаді головного бухгалтера Званівської сільської ради з 15 січня 2010 року.
Стягнуто зі Званівської сільської ради на користь ОСОБА_1 середній заробіток за час вимушеного прогулу за період з 10 листопада 2010 року по 15 січня 2011 року в сумі 6728, 52 гривень.
В решті позову - відмовлено.
Статтею 327 Кодексу адміністративного судочинства України в редакції Закону України від 03 жовтня 2017 року № 2147-VIII "Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів", що набув чинності 15 грудня 2017 року (далі - КАС України), обумовлено, що судом касаційної інстанції в адміністративних справах є Верховний Суд.
За правилами частини третьої статті 3 КАС України провадження в адміністративних справах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи.
Відповідно до підпункту 4 пункту 1 розділу VII «Перехідні положення» КАС України касаційні скарги (подання) на судові рішення в адміністративних справах, які подані і розгляд яких не закінчено до набрання чинності цією редакцією Кодексу, передаються до Касаційного адміністративного суду та розглядаються спочатку за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.
У касаційній скарзі позивач, посилаючись на порушення судом апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права, просить скасувати його в частині відмови в задоволенні позовних вимог та направити в цій частині на новий розгляд до суду апеляційної інстанції.
Свою касаційну скаргу ОСОБА_1 мотивує тим, що суд апеляційної інстанції необґрунтовано відмовив їй в частині стягнення моральної шкоди та середнього заробітку за час вимушеного прогулу за період з 15 січня 2010 року по 08 грудня 2015 року в сумі 302975,43 гривень.
Водночас у касаційній скарзі Званівська сільська рада, посилаючись на порушення судом апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права, просить скасувати його рішення та залишити в силі постанову суду першої інстанції.
Свою касаційну скаргу відповідач мотивує відсутністю підстав для поновлення ОСОБА_1 на посаді, оскільки під час її звільнення сесія сільської ради діяла у відповідності до законодавства, затвердивши структуру і загальну чисельність апарату Званівської сільської ради, не включивши посаду головного бухгалтера. Такі дії відповідають вимогам та рекомендаціям визначеним в додатку 5 постанови Кабінету Міністрів України № 1349 від 03 грудня 1997 року "Про фінансове забезпечення діяльності органів місцевого самоврядування" Типовий штат апарату сільських, селищних рад та їх виконавчих комітетів, в якому відсутня посада головного бухгалтера.
Ухвалою Верховного Суду від 11 квітня 2018 року закінчено підготовку справи до касаційного розгляду та призначено її до попереднього розгляду.
Під час попереднього судового розгляду справи, судді зі складу колегії дійшли до висновку про розгляд справи у судовому засіданні.
Згідно з частиною п'ятою статті 343 КАС України справа призначається до розгляду у судовому засіданні, якщо хоч один суддя із складу суду дійшов такого висновку.
З огляду на викладене, колегія суддів приходить до висновку про необхідність призначити справу до розгляду у судовому засіданні.
Керуючись частиною 5 статті 343 КАС України, суд
Справу за позовом ОСОБА_1 до Званівської сільської ради Артемівського району Донецької області, голови Званівської сільської ради Шишка Ростислава Володимировича про визнання незаконним та скасування рішення і розпорядження, поновлення на роботі, стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу, відшкодування моральної шкоди, призначити до касаційного розгляду в судовому засіданні на 16 травня 2018 року о 09 годині 30 хвилин, який відбудеться у Касаційному адміністративному суді у складі Верховного Суду за адресою: м. Київ, вул. Московська, 8, корпус 5.
Про дату, час і місце судового засідання повідомити учасників справи.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Головуючий М. І. Смокович
Судді О. В. Білоус
Т. Г. Стрелець