ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
про залишення позовної заяви без руху
13 квітня 2018 року м. Київ № 760/5072/18
Суддя Окружного адміністративного суду міста Києва Арсірій Р.О., ознайомившись з позовною заявою і доданими до неї матеріалами
за позовом ОСОБА_1
до Міністра оборони України генерал-полковник Полторака Степана Тимофійовича
про визнання протиправними дій, зобов'язати вчинити дії,
Позивач в лютому 2018 року звернувся до Солом'янського районного суду м.Києва з даним позовом про визнання прав порушеними, зобов'язання вчинити дії.
Ухвалою Солом'янського районного суду м.Києва від 03.03.2018 дану адміністративну справу передано за підсудністю до Окружного адміністративного суду міста Києва.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 13.04.2018 адміністративну справу №760/5072/18 прийнято до провадження.
Як слідує з позовної заяви, позивач просить прийняти рішення, яким встановити:
1. Що ОСОБА_1 знаходиться з 23.03.1993 до сьогодні на обліку як учасник бойових дій в Полтавському об'єднаному міському військовому комісаріат, як особа, що проживає за адресою: АДРЕСА_1;
2. Що в особовій справі ОСОБА_1 НОМЕР_1, яка зберігаться в архіві Полтавського обласного військового комісаріату знаходиться довідка 10 Головного) управління Генерального штабу Збройних Сил СРСР №318/6, наступного змісту:
« В ходе дополнительного изучения архивных материалов установлено что - старший лейтенант ОСОБА_1 выполнял интернациональный долг в Эфиопии с 1 марта 1980 года по 24 сентября 1981 года.
В период с 10 апреля 1980 года по 20 августа 1981 года принимап непосредственное участие в боевых действиях и имеет право на льготы, установленные постановленим ЦК КПСС и СМ СССР от 17 января 1983 г. (приказ 10 ГУ ГШ №0117 от 13 июля 1991 г.)»;
3. Що Полтавським обласним військовим комісаріатом 01.08.2008 ОСОБА_1 виданий дублікат посвідчення учасника бойових дій серія НОМЕР_3 на заміну втраченого посвідчення учасника бойових дій ОСОБА_1 серія НОМЕР_2, який був виданий 27.01.1998 Октябрським районний в м. Полтаві військовим комісаріатом;
4. Що Полтавським обласним військовим комісаріатом з 01.01.2007 відповідно до Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік» пенсійна справа ОСОБА_1 була передана Головному управлінню Пенсійного фонду України в Полтавській області де знаходиться на обліку та зберіганні. В пенсійній справі ОСОБА_1 зберігається документи, які підтверджують його статус учасника бойових дій, зокрема:
- «Расчет выслуги лет военнослужащего на пенсию, капитан ОСОБА_1» здійснений фінансовою службою Київського військового округу 31.07.1992, згідно з яким зараховується період з 10.04.1980 по 20.08.1981 на пільгових умовах: один місяць служби за три місяця, як особі, яка приймала участь в бойових діях з 10.04.1980 по 20.08.1981;
«Расчет на пенсию Министерства обороны за вислугу лет. ОСОБА_1» пенсионное дело №ФІ 1-56622» здійснений Полтавським обласним військовим комісаріатом 23.03.1993. В верхній частині бланка написано «Интернационалист», в графі «Повышения и надбавки к пенсии, условия ее виплати» записано: «надб. интернац.».
Визнати порушеними права ст.ст.32. 34 Конституції України, ст. 10 Європейської Конвенції по захисту прав людини і основоположних свобод ОСОБА_1 наказом №457 від 23.05.2016 Міністра оборони України генерала армії України Полторак Степана Тимофійовича, яким на посаду військового комісара Полтавського обласного військового комісаріату був призначений полковник Губський Дмитро Анатолійович, який:
- володіє інформацією щодо реалізації прав ОСОБА_1 на підтвердження статусу
учасника бойових дій;
- не надає цієї інформації Позивачу;
- розповсюджує неправдиву інформацію щодо статусу учасника бойових дій ОСОБА_1
Зобов'язати Міністра оборони України генерала армії України Полторак Степана Тимофійовича провести розслідування діяльності військового комісара Полтавського обласного військового комісаріату полковника Губського Дмитра Анатолійовича по факту переслідування учасника бойових дій ОСОБА_1 шляхом невизнання його статусу учасника бойових дій на підставі затвердження постановою Кабінету Міністрів України від 08 лютого 1994р.№63 «Переліку держав і періодів бойових дій на їх території» неправдивої інформації, якою встановлено, зокрема:
- що бойові дії в Ефіопії відбувалися в період: грудень 1977р. - листопад 1979р.; Приміткою, пунктом 6. «Генеральним штабом і після 1979 року направлялися військові фахівці в країни, на території яких велися бойові дії. але Генеральний штаб Збройних Сил України не володіє такою інформацією. Військовим фахівцям у таких випадках пільги надавалися на підставі довідок 10 Головного управління Генерального штабу Збройних Сил СРСР про їх особисту участь у бойових діях.»
За змістом п.3 ч.1 ст.171 КАС України Суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам ст.ст.160, 161, 172 КАС України.
Як визначено в п. 2 ч.5 ст.160 КАС України в позовній заяві зазначаються повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові - для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб); поштовий індекс; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України); реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серія паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості відомі позивачу), відомі номери засобів зв'язку, офіційна електронна адреса або адреса електронної пошти.
Втім, позивачем не дотримано вказаних вище вимог процесуального Закону - в позовній заяві не зазначено офіційної електронної адреса або адреси електронної пошти позивача та відповідача; відомого номеру засобу зв'язку відповідача.
Відповідно до п. 4 ч. 5 ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України, в позовній заяві зазначається зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів.
Статтею 5 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом: визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень; визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень; визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій; визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії; встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб'єкта владних повноважень; прийняття судом одного з рішень, зазначених у пунктах 1-4 цієї частини та стягнення з відповідача - суб'єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, заподіяної його протиправними рішеннями, дією або бездіяльністю.
Тобто, з вказаної норми вбачається, що у публічно-правових спорах, особа повинна звернутися до суду із належним способом захисту.
Окрім того, згідно із ст. 122 Кодексу адміністративного судочинства України, позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Суд зазначає, що початок перебігу строку звернення до адміністративного суду законодавець пов'язує з днем, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Зі змісту позовної заяви, суд позбавлений можливості встановити з якої календарної дати позивач дізнався про порушення своїх прав.
Відповідно до положень ч. 6 ст. 161 Кодексу адміністративного судочинства України в разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов'язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.
Як визначено у п.11 ст.160 КАС України в позовній заяві зазначається власне письмове підтвердження позивача про те, що ним не подано іншого позову (позовів) до цього самого відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав.
Втім, позивачем не дотримано вказаних вище вимог процесуального Закону - в позовній заяві не зазначено власного письмового підтвердження позивача про те, що ним не подано іншого позову (позовів) до цього самого відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав.
Частина 4 ст. 161 КАС України, яка зобов?язує позивача додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази - позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів).
За змістом ч. 2 ст. 94 цього Кодексу письмові докази подаються в оригіналі або в належним чином засвідченій копії, якщо інше не визначено цим Кодексом. Якщо для вирішення спору має значення лише частина документа, подається засвідчений витяг з нього.
Згідно з п. 5.27 Національного стандарту України "Державна уніфікована система документації. Уніфікована система організаційно-розпорядчої документації. Вимоги до оформлювання документів" (ДСТУ 4163-2003), затвердженого наказом Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики від 07.04.2003 року № 55, копія документа засвідчується відміткою, що складається зі слів "Згідно з оригіналом", назвою посади, особистим підписом особи, яка засвідчує копію, її ініціалами та прізвищем, датою засвідчення копії, що проставляється у лівому нижньому куті документа. Одночасно підпис відповідальної особи на документі має бути засвідчений відбитком печатки організації (п. 5.26 цього Національного стандарту України).
Суд встановив, що позивач додав до позовної заяви незавірені у встановленому порядку копії документів, що виключає можливість використання їх як доказів у справі.
Наведене дає суду підстави дійти висновку про невідповідність поданої позовної заяви вимогам, передбаченим п.2 частини 5 статті 160 КАС України, таким чином необхідно надати :
- позовну заяву оформлену відповідно до положень КАС ст.ст.5, 160 України та надати суду в кількості для суду та інших учасників спору;
- власного письмового підтвердження позивача про те, що ним не подано іншого позову (позовів) до цього самого відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав;
- завірених належним чином копій усіх доданих до позову документів в одному примірнику.
Відповідно до частини першої статті 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом десяти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Керуючись статтями 160, 161, 169 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
Залишити позовну заяву без руху.
Встановити позивачу десятиденний строк з дня отримання ухвали про залишення позовної заяви без руху для усунення недоліків позовної заяви.
Попередити позивача про наслідки недотримання вимог ухвали про залишення позовної заяви без руху, передбачені частиною четвертою статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України, за якою позовна заява повертається позивачеві, якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви, яку залишено без руху, у встановлений судом строк.
Ухвала, відповідно до змісту ч. 2 ст. 256 та п. 5 ч. 1 ст. 294 КАС України, набирає законної сили з моменту її підписання та може бути оскаржена лише у випадку порушення правил підсудності.
Суддя Р.О. Арсірій