Справа № 461/1513/18
Провадження №2а/461/201/18
20 квітня 2018 року Галицький районний суд м.Львова у складі:
головуючого-судді Городецької Л.М.,
за участю секретаря судового засідання Думича Р.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Львові за правилами спрощеного позовного провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції у Львівській області, старшого лейтенанта поліції ОСОБА_2 про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення,
ОСОБА_1 звернулася в суд з позовом до Головного управління Національної поліції у Львівській області, старшого лейтенанта поліції ОСОБА_2 про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення, мотивуючи свої позовні вимоги наступним. Постановою інспектора Цюпака В.В. від 23 лютого 2018 року позивачку визнано винною у вчинення адміністративного правопорушення передбаченого ч.1 ст.122 КУпАП та накладено штраф у розмірі 425 грн.
Вважає, що дана постанова є незаконною, оскільки патрульним під час її винесення не враховано пояснень ОСОБА_1 Крім того, на її думку у матеріалах справи відсутні будь-які докази вчинення нею правопорушення передбаченого ч.1 ст.122 КУпАП. Просить суд скасувати постанову про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі серія БР №910017 від 23 лютого 2018 року про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за вчинення правопорушення передбаченого ч.1 ст.122 КУпАП та накладення штрафу в сумі 425 гривень, та закрити справу про адміністративне правопорушення.
Ухвалою Галицького районного суду м.Львова від 06 березня 2018 року відкрито провадження у справі.
Позивач у судове засідання не з'явилася, подала клопотання про проведення розгляду справи без її участі.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про причини неявки суд не повідомив, хоча належним чином був повідомлений про час та місце розгляду справи.
З урахуванням ч.1 ст.205 Кодексу адміністративного судочинства України неявка учасників справи не перешкоджає розгляду справи по суті.
На підставі ч.4 ст.229 Кодексу адміністративного судочинства України, у зв'язку з неявкою в судове засідання всіх учасників справи, фіксування підготовчого судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного висновку.
Згідно п.1 ч.1 ст. 20 КАС України місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності.
Постанова про притягнення фізичних осіб до адміністративної відповідальності є правовим актом індивідуальної дії (п. 3 Постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України № 2 від 06.03.2008 року).
При розгляді адміністративного позову щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, суди, відповідно до ч. 2 ст.2 КАС України, перевіряють, чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення.
Судом встановлено, що постановою серії БР №910017 в справі про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі від 23 лютого 2018 року, винесеної інспектором патрульної поліції ОСОБА_3 позивача ОСОБА_1 визнано винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.122 КУпАП.
Постановою встановлено, що 23 лютого 2018 року о 13 год. 30 хв. на автодорозі Львів -Рава-Руська, ОСОБА_1 керуючи автомобілем марки «FIAT DABLO», реєстраційний номер RT30513 не ввімкнула денні ходові вогні (ближнє світло фар), чим порушила п.9.8. Правил дорожнього руху України.
Відповідно до ч 1. ст. 286 КАС України адміністративна справа з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності вирішується місцевими загальними судами як адміністративними судами протягом десяти днів з дня відкриття провадження у справі.
Статтею 276 КпАП України передбачено, що справа про адміністративне правопорушення розглядається за місцем його вчинення (ст. 276 КпАП України).
Відповідно до Інструкції з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі, затвердженої наказом МВС України від 07.11.2015 року №1395 (далі - Інструкція) справа про адміністративне правопорушення розглядається за місцем його вчинення, за місцем проживання особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, за місцем реєстрації транспортного засобу та на місці вчинення адміністративного правопорушення.
Постанова у справі про адміністративні правопорушення, передбачені ч.1 ст. 122КпАП України виноситься на місці вчинення адміністративного правопорушення ( п.2 розділу ІІІ Інструкції).
Отже, спірна постанова відносно позивача була винесена з дотриманням вищевказаних положень.
Згідно ч. 1ст. 268 КпАП України, п.п. 4, 8 розділу ІІІ Інструкції особа, яка притягається до адміністративної відповідальності має право: знайомитися з матеріалами справи, давати пояснення, подавати докази, заявляти клопотання; при розгляді справи користуватися юридичною допомогою адвоката, іншого фахівця у галузі права, який за законом має право на надання правової допомоги особисто чи за дорученням юридичної особи, виступати рідною мовою і користуватися послугами перекладача, якщо не володіє мовою, якою ведеться провадження; оскаржити постанову по справі. Справа про адміністративне правопорушення розглядається в присутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності. Під час відсутності цієї особи справу може бути розглянуто лише у випадках, коли є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи і якщо від неї не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи.
Поліцейський при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує такі питання: чи належить до його компетенції розгляд даної справи; чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення; чи сповіщено осіб, які беруть участь у розгляді справи, про час і місце її розгляду; чи витребувано необхідні додаткові матеріали; чи підлягають задоволенню клопотання особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілого, їх законних представників і адвоката (ст. 278 КпАП України, п. 5 розділу ІІІ Інструкції).
Розгляд справи розпочинається з представлення поліцейського, який розглядає цю справу. Поліцейський, що розглядає справу, оголошує, яка справа підлягає розгляду, хто притягається до адміністративної відповідальності, роз'яснює особам, які беруть участь у розгляді справи, їх права і обов'язки. Після цього оголошується протокол про адміністративне правопорушення (якщо складення протоколу передбачається КпАП України), заслуховуються особи, які беруть участь у розгляді справи, досліджуються докази і вирішуються клопотання (ст. 279 КпАП України, п. 9 розділу ІІІ Інструкції).
Відповідно до положень ч 2. ст 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Сторона відповідача повідомлялася про слухання справи, зважаючи на обмежений строк розгляду даної категорії справ, шляхом направлення на поштову адресу рекомендованого повідомлення про вручення позовної заяви із додатками та ухвали суду від 06.03.2018 року із пропозицією надіслати суду відзив на позов, однак вона своїм правом не скористалась, і не надіслала докази, які б свідчили про вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, тому суд на підставі ч. 5 ст. 77 КАС України має вирішити справу на підставі наявних доказів.
На думку суду, у матеріалах справи відсутні докази вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення передбаченого ч.1 ст.122 КУпАП.
Крім того, при оформленні протоколу, інспектором поліції не взято до уваги пояснення ОСОБА_4 та не спростовано їх.
Також, матеріалами справи встановлено, що на позивача було накладено стягнення у вигляді штрафу в розмірі 425 грн. 00 коп. Однак, санкцією ч.1 ст.122 КУпАП передбачено накладення штрафу в розмірі п'ятнадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або 50 штрафних балів.
Таким чином, максимальний розмір штрафу передбачений за вчинення адміністративного правопорушення вказаного вище становить 255 гривень, однак, патрульним накладено на ОСОБА_1 штраф у розмірі 425 гривень.
Таким чином, за встановлених обставин, положень ст. 286 КАС України, постанова про адміністративне правопорушення підлягає скасуванню, а справа - направленню на новий розгляд.
Керуючись ст.ст. 6, 9, 10, 242-246 Кодексу адміністративного судочинства України, ст.ст.122, 222, 245, 251, 252 КУпАП, суд,
Адміністративний позов ОСОБА_1 (яка проживає за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_1) до Головного управління Національної поліції у Львівській області (адреса місцезнаходження: м.Львів, площа ОСОБА_5, 3), старшого лейтенанта поліції ОСОБА_2 про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення - задовольнити.
Постанову серії БР 910017 від 23 лютого 2018 року про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, передбачене ч. 1 ст. 122 КпАП України відносно ОСОБА_1 скасувати, а справу направити на новий розгляд.
Рішення може бути оскаржене до Львівського Апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня його проголошення.
Повний текст рішення виготовлено та підписано суддею 20 квітня 2018 року.
Суддя Л.М.Городецька