Рішення від 02.04.2018 по справі 216/5952/17

справа № 216/5952/17

2-а/216/120/18

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 квітня 2018 року Центрально-Міський районний суд м.Кривого Рогу

Дніпропетровської області

у складі: головуючого, судді - Биканова І.Р.

за участю секретаря - Крейса О.А.

розглянувши в порядку ч.4 ст.229 КАС України без фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, третя особа - Головне управління МВС України в Дніпропетровській області в особі Ліквідаційної комісії ГУМВС України в Дніпропетровській області, про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання перерахувати пенсію,-

ВСТАНОВИВ:

17.11.2017 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, третя особа - Головне управління МВС України в Дніпропетровській області в особі Ліквідаційної комісії ГУМВС України в Дніпропетровській області, про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання перерахувати пенсію.

В обґрунтування позову позивач вказує, що він є пенсіонером органів внутрішніх справ з 2013 року, пенсія йому призначена відповідно до вимог Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». 10.07.2017 року при зверненні до відповідача з заявою про перерахунок пенсії, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», на підставі довідки №83/34561 від 26.04.2017 року про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, що передана ліквідаційною комісією ГУМВС України в Дніпропетровській області до відповідача, йому було відмовлено та повідомлено, що перерахунок пенсії буде здійснено після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України. Просить суд задовольнити його позов в повному обсязі.

Позивач в судове засідання не з'явився, надав суду заяву про розгляд справи без його присутності, позов підтримує в повному обсязі.

Представник відповідача ОСОБА_2 в судове засідання не з'явилася, надала суду відзив та заяву про розгляд справи без її присутності, просить суд відмовити позивачу, вказує, що 29.03.2017 року головним управлінням було отримано лист Пенсійного фонду України № 9493/02-23 від 28.03.2017 року щодо підготування та надання ліквідаційним комісіям списків осіб, які мають право на перерахунок пенсії. Водночас, зазначеним листом було повідомлено, що перерахунок та виплату пенсій необхідно забезпечити лише після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України.

Представник третьої особи ОСОБА_3 надала суду заяву про розгляд справи без її участі, проти позову не заперечує.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши доводи сторін, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 з 13.07.2013 року перебуває на обліку в ГУПФУ в Дніпропетровській області та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» - а.с.15, 22.08.2017 року позивач звернувся до ГУПФУ в Дніпропетровській області із заявою щодо здійснення перерахунку пенсії у зв'язку із зміною грошового забезпечення, відповідь на яку отримав листом від 15.09.2017 року зі змісту якого вбачається, що довідка №83/34561 від 26.04.2017 року про розмір грошового забезпечення надходила до ГУПФУ в Дніпропетровській області, однак була повернена до ліквідаційної комісії ГУМВС України в Дніпропетровській області для виправлення помилок, а саме: в відсоткову надбавку за стаж служби в поліції включено період навчання в цивільному вищому навчальному закладі, що суперечить вимогам норм статті 78 Закону України від 02.07.2015 року № 580-VІІІ «Про національну поліцію», якою не передбачено включення періоду навчання в стаж служби в поліції. Крім того, вказано, що перерахунок пенсії буде здійснено після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України - а.с.24-26. Згідно листа ГУМВС України в Дніпропетровській області №20/24 від 18.08.2017 року, довідка №83/34561 від 26.04.2017 року про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 після повернення була вдруге надіслана до ГУПФУ в Дніпропетровській області - а.с.22.

Відповідно до ч.3 ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за вказаним Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені ч.2 ст.51 цього Закону.

Таким чином, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.

Постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» встановлено грошове забезпечення поліцейських.

Згідно з абзацом другим пункту 15 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про Національну поліцію» (згідно із Законом України від 23.12.2015 року N900-VIII) за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

Відповідно до ст.102 Закону України «Про Національну поліцію» пенсійне забезпечення поліцейських здійснюються також в порядку та на умовах, визначених Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» від 23 грудня 2015 року №900-УIIІ статтю 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» доповнено новою частиною такого змісту: «Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських».

Отже, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.

Відтак, збільшення грошового забезпечення поліцейських, яке, за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача як колишнього працівника міліції на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988.

Відповідно до ч.2 ст.77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Суд вважає безпідставними доводи ГУПФУ в Дніпропетровській області, що перерахунок та виплата пенсії позивачу може бути здійснена лише після виділення грошових коштів з Державного бюджету України, оскільки чинними нормативними актами такої умови для перерахунку пенсії, а відповідно і підстави для відмови у задоволенні заяви позивача, не передбачено.

Відповідно до висновку Верховного Суду України у постанові № 21-484а13 від 22.04.2014 року, відповідно до ст.ст.49,63 Закону України від 09.04.1992 року № 2262-XII «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що повідомляється орган ПФУ.

Відповідно до ч.ч.2, 3 ст.51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

З огляду на встановлені судом обставини щодо виникнення права у позивача на перерахунок пенсії саме з 01.01.2016 року та факту його не проведення, передусім, з вини ГУМВС в Дніпропетровській області, яке в даному випадку повинно було підготувати довідку для перерахунку пенсії позивача та направити її до ГУПФУ в Дніпропетровській області для здійснення такого перерахунку, суд приходить до висновку, що права позивача підлягають захисту саме з 01.01.2016 року.

Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України, слід стягнути з відповідача на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань судові витрати в розмірі 640 грн. сплаченого судового збору.

На підставі вищевикладеного та керуючись ст.ст.5, 9, 12, 132, 133, 139, 159, 162, 163, 168, 262 КАС України, суд,-

ВИРІШИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, третя особа - Головне управління МВС України в Дніпропетровській області в особі Ліквідаційної комісії ГУМВС України в Дніпропетровській області, про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання перерахувати пенсію - задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо не проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» №900 від 23 грудня 2015 року,ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції».

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області ЄДРПУО - 21910427, місцезнаходження за адресою: м.Дніпро, вул.Набережна Перемоги, буд.26, здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1, реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1, проживаючого за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_1, згідно із Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» №900 від 23 грудня 2015 року, ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» та довідки №83/34561 від 26.04.2017 року про розмір грошового забезпечення і виплатити різницю між належними (перерахованим) розміром пенсії і фактично сплаченим, починаючи з 01.01.2016 року з урахуванням раніше виплачених сум пенсії.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань з Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області на користь ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 640 (шістсот сорок) грн.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення може бути оскаржено учасниками справи шляхом подання апеляційну скаргу до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Центрально-Міський районний суд м.Кривого Рогу Дніпропетровської області протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

СУДДЯ: