справа №466/8949/17
18 квітня 2018 року
м.Львів
Львівський окружний адміністративний суд в складі:
головуючої судді Крутько О.В.,
за участю секретаря судового засідання Харіва М.Ю.,
представника позивача: ОСОБА_1,
представника відповідача: ОСОБА_2,
свідка ОСОБА_3,
розглянув у відкритому судовому засіданні в місті Львові адміністративну справу
за позовом ОСОБА_4
до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області
про визнання неправомірними дій, зобов'язання до вчинення дій, -
Позивач звернувся до суду з позовом у якому просить визнати неправомірними дії Личаківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Львова щодо перерахунку йому пенсії у потрійному розмірі як пільги щодо обчислення стажу служби 26 днів з ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС у зоні відчуження на підставі Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 № 796-ХІІ (надалі Закон № 796-ХІІ), оскільки він перебував на службі з дня аварії і до 01.01.1988 року; зобов'язати ОСОБА_5 об'єднане управління Пенсійного фонду України м. Львова здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_4 на вимогу Закону № 796-ХІІ з дня аварії до 01.01.1988 року у потрійному розмірі від суми попередньо нарахованої пенсії 978,88 грн. з 05.04.2016 року до 01.10.2017 року і суми пенсії 1373 грн. після 01.10.2017 року у потрійному розмірі, стягнути з відповідача 40731,68 грн. суми недоплати.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що має пільги щодо обчислення стажу служби, адже час служби, у тому числі державної, з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у зоні відчуження зараховується до стажу роботи, стажу державної служби, вислуги років, яка надає право на пенсію за вислугу років тим, хто прослужив з часу аварії до 01.01.1988 у потрійному розмірі. Позивач стверджує, що йому надається право на пенсію в повному розмірі як особі, якій присвоєно категорію №2А за умов стажу роботи не менше 20 років, із збільшенням пенсії на 1% заробітку за кожний рік роботи понад встановлений цим пунктом стаж, але не вище 75 % заробітку, вказує, що має майже 27 років стажу роботи.
Справу передано за підсудністю до Львівського окружного адміністративного суду м. Львова за ухвалою Шевченківського районного суду м. Львова від 20 грудня 2017 року.
Ухвалою від 22.01.2018 року адміністративну справу прийнято до провадження, призначено справу для розгляду у судовому засіданні 20 лютого 2018 року.
ОСОБА_5 об'єднане управління Пенсійного фонду України м. Львова подало відзив на адміністративний позов, у якому зазначає, що на підставі постанови Шевченківського районного суду м. Львова від 08.02.2017 у справі № 466/9564/16-а ОСОБА_4 призначено пенсію зі зменшенням пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону № 796-ХІІ з 05 квітня 2016 року. Розмір пенсії ОСОБА_6 за віком обчислено відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003, № 1058-IV (надалі Закон № 1058-VІ) з урахуванням страхового стажу 26 років 4 місяці 16 днів станом на 31.03.2016 року (коефіцієнт страхового стажу з урахуванням величини оцінки одного року 1,35 - 0,35550) та заробітної плати 1290,63 грн., визначеної за 114 місяців за період з 01.07.2000 по 31.03.2016 - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку (середня заробітна плата (дохід) в Україні з якої сплачено страхові внески за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії (2013-2015) - 3263,44 грн. індивідуальний коефіцієнт заробітної плати - 0,39548). До пенсії за віком встановлена щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, особам, що належать до категорії 2 у сумі 170,82 грн. Загальний розмір пенсійної виплати з 05.04.2017 року складає 978,88 грн.
Представник позивача позовні вимоги підтримав, просив позов задоволити. Представник відповідача проти позову заперечив, просив відмовити у задоволенні позовних вимог.
Судом допитано в якості свідка ОСОБА_3П- спеціаліста відповідача, який здійснював нарахування пенсії позивачу.
Судом замінено відповідача ОСОБА_5 об'єднане управління Пенсійного фонду України м. Львова на правонаступника - Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши представника позивача та представника відповідача, свідка оцінивши докази, які мають значення для справи суд виходив з наступного.
ОСОБА_4 звернувся 05.04.2016 року з заявою до Управління Пенсійного фонду України у Шевченківському районі м. Львова про призначення йому пенсії як учаснику ліквідації наслідків аварії Чорнобильської АЕС 1986 року із зниженням пенсійного віку, однак, у призначенні пенсії зі зниженням пенсійного віку йому було відмовлено.
На підставі постанови Шевченківського районного суду м. Львова від 08 лютого 2017 року у справі № 466/9564/16а ОСОБА_4 призначено пенсію зі зменшенням пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону № 796-ХІІ з 05 квітня 2016 року.
Розмір пенсії ОСОБА_6 за віком обчислено відповідно до Закону № 1058-VІ з урахуванням страхового стажу 26 років 4 місяці 16 днів станом на 31.03.2016 року (коефіцієнт страхового стажу з урахуванням величини оцінки одного року 1,35 - 0,35550) та заробітної плати 1290,63 грн., визначеної за 114 місяців за період з 01.07.2000 по 31.03.2016 - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку (середня заробітна плата (дохід) в Україні з якої сплачено страхові внески за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії (2013-2015) - 3263,44 грн. індивідуальний коефіцієнт заробітної плати - 0,39548). До пенсії за віком встановлена щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, особам, що належать до категорії 2 у сумі 170,82 грн. Загальний розмір пенсійної виплати з 05.04.2017 року складає 978,88 грн.
Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно зі ст. 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність, особи. Для громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, порядок обчислення стажу роботи має пільговий характер та визначений ч. 2ст. 56 Закону № 796-ХІІ.
Законом № 796-XII визначено основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, умов проживання і трудової діяльності, соціального захисту потерпілого населення.
Відповідно до частини другої статті 27 Закону № 1058-IV (у редакції чинній на час призначення пенсії позивачу) за бажанням застрахованої особи частина розміру пенсії за віком за період страхового стажу, набутого до дня набрання чинності цим Законом, може бути визначена відповідно до раніше діючого законодавства, а частина розміру пенсії за період страхового стажу, набутого після набрання чинності цим Законом, - відповідно до цього Закону.
Тобто, цією нормою надано право обирати умови, норми та порядок пенсійного забезпечення, які встановлені загальним Законом № 1058-IV або спеціальним Законом № 796-ХІІ.
ОСОБА_4 обрав умови, норми та порядок пенсійного забезпечення, встановлені спеціальним Законом № 796-XII.
Відповідно до ч.2 ст. 56 Закону № 796-ХІІ право на пенсію в повному розмірі мають громадяни, віднесені до категорій 1, 2, 3, 4, за умови стажу роботи не менш як: чоловіки - 20 років, жінки - 15 років, із збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад встановлений цим пунктом стаж, але не вище 75 процентів заробітку, а громадянам, які відпрацювали за списком № 1, чоловіки - 10 років і більше, жінки - 7 років 6 місяців і більше - не вище 85 процентів заробітку.
Отже, для громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, порядок обчислення стажу роботи має пільговий характер та визначений в пункті 2 статті 56 Закону № 796-ХІІ.
Таким чином, особам, яким призначена пенсія на підставі Закону № 796-ХІІ, перерахунок пенсії має здійснюватися за кожний повний рік стажу роботи понад установлений для них мінімальний трудовий стаж для призначення пенсії (15 років - для жінок і 20 років - для чоловіків) шляхом збільшення пенсії на 1 % заробітку за рік.
Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом України у постановах від 10 червня 2008 року (справа № 21-1748во07) та 7 липня 2015 року (справа № 21-727а15).
Судом встановлено, що страховий стаж позивача на час призначення пенсії становив 26 років 4 місяці та 16 днів. Розбіжності у визначенні страхового стражу ОСОБА_4 за даними позивача (26 років 09 місяців 17 днів) та за даними відповідача (26 років 4 місяці та 16 днів) виникли у зв'язку з тим, що відповідачем не враховано у страховий стаж 4 місяці роботи позивача у підприємця ОСОБА_7, оскільки за вказаний період підприємцем не було сплачено страхові внески.
Згідно наведеного у відзиві на позовну заяву розрахунку розміру нарахованої ОСОБА_4 пенсії, відповідачем не враховано вимоги ч.2 ст. 56 Закону № 796-ХІІ і не здійснено донарахування позивачу пенсії за кожний повний рік стажу роботи понад встановлений для нього мінімальний трудовий стаж (20 років).
Відповідно до ч.1 ст. 56 Закону № 796-ХІІ, у редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин, час роботи, служби (в тому числі державної) з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у зоні відчуження зараховується до стажу роботи, стажу державної служби, вислуги років, яка надає право на пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб": до 1 січня 1988 року - у потрійному, а з 1 січня 1988 року до 1 січня 1993 року - у полуторному розмірі (у тому числі за списком № 1). З 1 січня 1993 року та в наступні роки пільги з обчислення стажу роботи у зоні відчуження визначаються Кабінетом Міністрів України.
Тобто, у потрійному розмірі зараховується лише час роботи, служби (у тому числі державної) безпосередньо з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у зоні відчуження до 01.01.1988 року. До нарахування стажу роботи, стажу державної служби не пов'язаного з ліквідацією наслідків аварії на Чорнобильській АЕС положення ч.1 ст. 56 Закону № 796-ХІІ не застосовуються.
Тому позивач має право на зарахування його роботи з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у зоні відчуження у потрійному розмірі лише за період з 29.04.1986 по 24.05.1986. Згідно розрахунків стажу ОСОБА_4, які знаходяться у матеріалах пенсійної справи (копію долучено до справи), відповідач зарахував йому стаж роботи з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у потрійному розмірі (26 днів з ліквідації аварії на ЧАЄС зараховані як 2 роки та 18 днів).
Тому покликання позивача на невірне зарахування часу роботи з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС до стажу роботи, яка дає право на пенсію не підтверджується матеріалами справи. Крім того, позивач помилково трактує норми Закону № 796-ХІІ, ототожнюючи нарахування стажу та визначення розміру пенсії. Стаття 56 Закону № 796-ХІІ, на яку він посилається як на підставу для задоволення позовних вимог, визначає порядок зарахування стажу, а ОСОБА_4 на підставі вказаної норми помилково просить нарахувати йому у потрійному розмірі суму призначеної пенсії.
Відповідно до ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З огляду на вищезазначене, позовні вимоги слід задоволити частково.
Визнати неправомірними дії Личаківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Львова щодо неповного нарахування та виплати пенсії ОСОБА_4 відповідно до вимог частини 2 ст. 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області провести ОСОБА_4 перерахунок та виплату пенсії, відповідно до ч.2 ст. 56 ЗУ "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" із збільшенням пенсії на 1 % заробітку за кожний рік роботи понад встановлений стаж роботи 20 років.
Відмовити у задоволенні позовних вимог про визнання правомірними дій Личаківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Львова щодо перерахунку пенсії у потрійному розмірі та зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_4 у потрійному розмірі від суми попередньо нарахованої пенсії 978,88 грн. з 05.04.2016 року до 01.10.2017 року і суми пенсії 1373 грн. після 01.10.2017 року також у потрійному розмірі.
Відмовити у задоволенні позовної вимоги про стягнення з Головного управління Пенсійного фонду України на користь ОСОБА_4Є суми 40731,68 грн.
Судові витрати позивач не поніс, тому відсутні підстави для їх відшкодування.
Керуючись ст.ст. 2, 13, 14, 77, 139, 241-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позовні вимоги задоволити частково.
Визнати неправомірними дії Личаківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Львова щодо неповного нарахування та виплати пенсії ОСОБА_4 відповідно до вимог частини 2 ст. 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області провести ОСОБА_4 перерахунок та виплату пенсії, відповідно до ч.2 ст. 56 ЗУ "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" із збільшенням пенсії на 1 % заробітку за кожний рік роботи понад встановлений стаж роботи 20 років.
Відмовити у задоволенні позовних вимог про визнання правомірними дій Личаківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Львова щодо перерахунку пенсії у потрійному розмірі та зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_4 у потрійному розмірі від суми попередньо нарахованої пенсії 978,88 грн. з 05.04.2016 року до 01.10.2017 року і суми пенсії 1373 грн. після 01.10.2017 року також у потрійному розмірі.
Відмовити у задоволенні позовної вимоги про стягнення з Головного управління Пенсійного фонду України на користь ОСОБА_4Є суми 40731,68 грн.
Судові витрати відшкодуванню не підлягають.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складено 20 квітня 2018 року.
Суддя Крутько О.В.