Рішення від 20.04.2018 по справі 806/1315/18

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 квітня 2018 року м. Житомир справа № 806/1315/18

категорія 2.2

Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Панкеєвої В.А., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до виконавчого комітету Глибочицької сільської ради Житомирського району Житомирської області про визнання протиправними відповідей, зобов'язання надати інформацію,

встановив:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, в якому просить:

- визнати протиправною відповідь виконавчого комітету Глибочицької сільської ради Житомирського району Житомирської області № 77 від 02.02.2018 щодо ненадання інформації з приводу вільних земельних ділянок в межах с.Глибочиця Житомирського р-ну Житомирської обл., які можливо отримати учаснику бойових дій для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка);

- визнати протиправною відповідь виконавчого комітету Глибочицької сільської ради Житомирського району Житомирської області № 123 від 21.02.2018 щодо ненадання інформації з приводу вільних земельних ділянок в межах с.Глибочиця Житомирського р-ну Житомирської обл., які можливо отримати учаснику бойових дій для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка);

- зобов'язати відповідача надати йому інформацію щодо наявності вільних земельних ділянок в межах с.Глибочиця Житомирського р-ну Житомирської обл., які можливо отримати учаснику бойових дій для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка).

В обґрунтування позову зазначає, що відповідач не надав повну та достовірну інформацію на його звернення від 29 січня 2018 року та від 20 лютого 2018 року, чим проявляє неправомірну бездіяльність та порушує вимоги Законів України "Про доступ до публічної інформації".

Ухвалою судді Житомирського окружного адміністративного суду від 21 березня 2018 року відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи.

Зважаючи на незначну складність справи, суд вважає за необхідне розглянути її в порядку статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов наступних висновків.

З матеріалів справи встановлено, що ОСОБА_1 електронною поштою 29.01.2018 направив до виконавчого комітету Глибочицької сільської ради Житомирського району Житомирської області запит на інформацію. Зі змісту запиту встановлено, що позивач просить надати інформацію про наявні вільні земельні ділянки в межах села Глибочиця, Житомирського району Житомирської області (а.с.12).

Листом від 02.02.2018 № 77 відповідач повідомив позивачу про розгляд запиту. Позивачу повідомлено, що запитувана інформація не може бути надана виконавчим комітетом Глибочицької сільської ради Житомирського району Житомирської області у зв'язку з тим, що вони не є розпорядниками даної інформації. Запит направлено до розпорядника інформації, органу виконавчої влади з питань земельних відносин (а.с.13).

Листом від 02.02.2018 №76 виконавчий комітет Глибочицької сільської ради направив запит ОСОБА_1 на розгляд начальнику міськрайонного управління у Житомирському районі та місті Житомирі Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області (а.с.14).

Листом від 15.02.2018 №18-6-0.15-383/123-18 Головне управління Держгеокадастру у Житомирській області повідомило про відсутність повноважень щодо надання відповідей на запити про наявність вільних земельних ділянок комунальної власності. Вказаний лист адресований голові Глибочицької сільської ради ОСОБА_2 та ОСОБА_1 (а.с.15).

З метою реалізації своїх прав, позивач повторно звернувся до відповідача з запитом від 20.02.2018 (а.с.16).

На що повторно отримав лист ідентичного змісту від 21.02.2018 № 123, в якому позивачу повідомлено, що запитувана інформація не може бути надана виконавчим комітетом Глибочицької сільської ради Житомирського району Житомирської області у зв'язку з тим, що вони не є розпорядниками даної інформації (а.с.17).

На підтвердження повторного перенаправлення запиту ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області надано лист від 21.02.2018 № 122 (а.с.18).

Вважаючи, відповіді від 02.02.2018 № 77 та від 21.02.2018 № 123 протиправними, позивач звернувся до суду з вказаним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.

Приписами статті 40 Конституції України визначено, що держава гарантує, що усі мають право направляти індивідуальні чи колективні письмові звернення або особисто звертатися до органів державної влади, органів місцевого самоврядування та посадових і службових осіб цих органів, що зобов'язані розглянути звернення і дати обґрунтовану відповідь у встановлений законом строк.

Відповідно до ч.2 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до ч.1 ст.1 Закону України "Про доступ до публічної інформації" публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб'єктами владних повноважень своїх обов'язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом.

Згідно з ч.1 ст.19 Закону України "Про доступ до публічної інформації" запит на інформацію - це прохання особи до розпорядника інформації надати публічну інформацію, що знаходиться у його володінні.

Приписами ч.2 ст.19 Закону України "Про доступ до публічної інформації" встановлено, що запитувач має право звернутися до розпорядника інформації із запитом на інформацію незалежно від того, стосується ця інформація його особисто чи ні, без пояснення причини подання запиту.

Відповідно до ст.12 Земельного кодексу України до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить: а) розпорядження землями територіальних громад; б) передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу; в) надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу; г) вилучення земельних ділянок із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу; ґ) викуп земельних ділянок для суспільних потреб відповідних територіальних громад сіл, селищ, міст; д) організація землеустрою; е) координація діяльності місцевих органів земельних ресурсів; є) здійснення контролю за використанням та охороною земель комунальної власності, додержанням земельного та екологічного законодавства; ж) обмеження, тимчасова заборона (зупинення) використання земель громадянами і юридичними особами у разі порушення ними вимог земельного законодавства; з) підготовка висновків щодо вилучення (викупу) та надання земельних ділянок відповідно до цього Кодексу; и) встановлення та зміна меж районів у містах з районним поділом; і) інформування населення щодо вилучення (викупу), надання земельних ділянок; ї) внесення пропозицій до районної ради щодо встановлення і зміни меж сіл, селищ, міст; й) вирішення земельних спорів; к) вирішення інших питань у галузі земельних відносин відповідно до закону.

До повноважень виконавчих органів сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належать: 1) надання відомостей з Державного земельного кадастру відповідно до закону; 2) вирішення інших питань у галузі земельних відносин відповідно до закону.

Частиною 4 ст. 122 Земельного кодексу України, центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб.

Відповідно до ч.3 ст.7 Закону України "Про звернення громадян " якщо питання, порушені в одержаному органом державної влади, місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності, об'єднаннями громадян або посадовими особами зверненні, не входять до їх повноважень, воно в термін не більше п'яти днів пересилається ними за належністю відповідному органу чи посадовій особі, про що повідомляється громадянину, який подав звернення. У разі якщо звернення не містить даних, необхідних для прийняття обґрунтованого рішення органом чи посадовою особою, воно в той же термін повертається громадянину з відповідними роз'ясненнями.

Нормами статті 23 Закону України "Про доступ до публічної інформації" встановлено, що рішення, дії чи бездіяльність розпорядників інформації можуть бути оскаржені до керівника розпорядника, вищого органу або суду. Оскарження рішень, дій чи бездіяльності розпорядників інформації до суду здійснюється відповідно до Кодексу адміністративного судочинства України.

З матеріалів справи встановлено, що виконавчий комітет Глибочицької сільської ради Житомирського району Житомирської області листами від 02.02.2018 та від 21.02.2018 перенаправляв запити на інформацію до Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області та водночас повідомляв ОСОБА_1 про порядок розгляду останніх.

У відзиві на позовну заяву відповідач пояснив, що жодними актами законодавства не передбачено обов'язок сільської ради вести облік та систематизувати інформацію про наявність або відсутність земельних ділянок, їх розміри, місце розташування та категорії земель.

Суд не погоджується з такими доводами у зв'язку з тим, що розпорядником земель комунальної власності, що знаходяться в межах Глибочицької сільської ради є виконавчий комітет Глибочицької сільської ради Житомирського району Житомирської області.

Так, нормами статті 121 Земельного кодексу України встановлено, що громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності в таких розмірах: для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) у селах - не більше 0,25 гектара, в селищах - не більше 0,15 гектара, в містах - не більше 0,10 гектара.

Відповідно до п.14 ст.12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" учасникам бойових дій надаються такі пільги, як першочергове забезпечення жилою площею осіб, які потребують поліпшення житлових умов, та першочергове відведення земельних ділянок для індивідуального житлового будівництва, садівництва і городництва, першочерговий ремонт жилих будинків і квартир цих осіб та забезпечення їх паливом.

Водночас, відповідачем проігноровано інформацію висвітлену у листі Головного управління Держгеокадастру від 15.02.2018, не враховано у відповіді від 21.02.2018 та у відзиві на позовну заяву від 13.04.2018.

З огляду на викладене, відповідачем неправомірно перенаправлено запити позивача на розгляд до Головного управління Держгеокадастру України, а тому позовні вимоги в частині визнання відповідей від 02.02.2018 № 77 та від 21.02.2018 № 123 протиправними слід задовольнити.

Враховуючи повторне ненадання відповіді за результатами розгляду запиту ОСОБА_1 від 20.02.2018 та з метою захисту і недопущення порушення прав, свобод та законних інтересів позивача, суд вважає за необхідне задовольнити позовну вимогу в частині зобов'язання відповідача надати ОСОБА_1 інформацію щодо наявності вільних земельних ділянок в межах с.Глибочиця Житомирського р-ну Житомирської обл., які можливо отримати учаснику бойових дій для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка).

Частиною першою та другою статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Здійснивши системний аналіз наявних у матеріалах справи доказів та норм чинного законодавства, суд встановив, що жодних доказів, на підтвердження правомірності дій відповідача при перенаправленні запитів не надано.

Приписами статті 90 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Враховуючи вищевикладене, позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають задоволенню в повному обсязі.

Зважаючи на відсутність судових витрат у цій адміністративній справі, питання про їх розподіл судом не вирішується.

Керуючись статтями 77, 90, 242-246, 263 Кодексу адміністративного судочинства України,

вирішив:

Позовні вимоги ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 10000, інд. код НОМЕР_1) задовольнити.

Визнати протиправною відповідь виконавчого комітету Глибочицької сільської ради Житомирського району Житомирської області (вул.Михайла Грушевського,2, с.Глибочиця, Житомирський р-н, Житомирська облю, 12403, ЄДРПОУ 04348289) № 77 від 02.02.2018 щодо ненадання інформації з приводу вільних земельних ділянок в межах с.Глибочиця Житомирського району Житомирської області, які можливо отримати учаснику бойових дій для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка).

Визнати протиправною відповідь виконавчого комітету Глибочицької сільської ради Житомирського району Житомирської області № 123 від 21.02.2018 щодо ненадання інформації з приводу вільних земельних ділянок в межах с.Глибочиця Житомирського району Житомирської області, які можливо отримати учаснику бойових дій для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка).

Зобов'язати виконавчий комітет Глибочицької сільської ради Житомирського району Житомирської області надати ОСОБА_1 на запити від 29 січня 2018 року та від 20 лютого 2018 року інформацію щодо наявності вільних земельних ділянок в межах с.Глибочиця Житомирського р-ну Житомирської обл., які можливо отримати учаснику бойових дій для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене до Житомирського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня його складення.

Суддя В.А. Панкеєва