Справа № 298/596/18
Провадження № 1-кс/298/120/18
20 квітня 2018 року смт. Великий Березний
Слідчий суддя Великоберезнянського районного суду Закарпатської області ОСОБА_1 , при секретарі судового засідання ОСОБА_2 , за участі слідчого СВ Великоберезнянського відділення поліції Ужгородського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Закарпатській області ОСОБА_3 , розглянувши його клопотання погоджене прокурором Великоберезнянського відділу Ужгородської місцевої прокуратури ОСОБА_4 , за матеріалами досудового розслідування, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12018070070000096 від 28 квітня 2018 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.246 КК України, про призначення позапланової перевірки з дотримання вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища,
Слідчий СВ Великоберезнянського відділення поліції Ужгородського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Закарпатській областізвернувся до слідчого судді з клопотанням про призначення позапланової перевірки з дотримання вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища.Клопотання мотивує тим, що досудовим розслідуванням встановлено, що 27 березня 2018 року у Великоберезнянське відділення поліції Ужгородського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Закарпатській області надійшла письмова заява від ОСОБА_5 про те, що він виявив незаконну порубку дерев на території Ново-Стужицького природоохоронного науково-дослідного відділення Ужанського національного природного парку, що неподалік с. Стужиця Великоберезнянського району. 28 квітня 2018 року відомості про дане кримінальне правопорушення було внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12018070070000096 і цього ж дня розпочато досудове розслідування в порядку ст. 214 КПК України. В ході досудового слідства проведено огляд лісового масиву, де виявлено незаконно зрізані дерева породи бук. Згідно з повідомленням Ужанського національного природного парку територія, на якій виявлено незаконну рубку, не відноситься до національного парку. В ході додаткового огляду за участю інженера Закарпатського науково-дослідного та проектного інституту землеустрою встановлено, що межі ділянки №30 горизонтального плану території Ужанського національного природного парку на території Стужицької сільської ради Великоберезнянського району, які були надані ДП «Закарпатгеодезцентр» і в даних межах знаходяться виявлені незаконно зрізані дерева. В ході досудового слідства виникла необхідність у проведенні перевірки діяльності Ново-Стужицького природоохоронного науково-дослідного відділення Ужанського національного природного парку з залученням спеціалістів з Державної екологічної інспекції у Закарпатській області, для встановлення дотримання природо-охоронного законодавства України та дотримання режиму території ПЗФ на території Ново-Стужицького природоохоронного науково-дослідного відділення Ужанського національного природного парку та законності вирубки лісових насаджень. На підставі наведеного слідчий просить призначити позапланову перевірку з дотримання вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища Ужанського національного природного парку, юридична адреса смт. Великий Березний, вул. Незалежності, 7, проведення якої доручити Державній екологічній інспекції у Закарпатській області з 23 квітня 2018 року протягом 10 робочих днів. Під час проведення перевірки вирішити наступні запитання: 1) Чи дотримувалося природно-охоронне законодавство України та чи дотримувався режим території ПЗФ на території Ново-Стужицького природоохоронного науково-дослідного відділення Ужанського національного природного парку? 2) Провести перевірку на доцільність призначення насаджень в рубку тобто чи законно призначалися рубки на Ново-Стужицького природоохоронного науково-дослідного відділення Ужанського національного природного парку? 3) Чи законно проводилися вирубки лісових насаджень на території Ново-Стужицького природоохоронного науково-дослідного відділення Ужанського національного природного парку? 4)Скільки саме було зрізано незаконно дерев та яку було завдано шкоду навколишньому середовищі на території Ново-Стужицького природоохоронного науково-дослідного відділення Ужанського національного природного парку та провести попенний перелік з прив'язкою до кварталів та виділів? 5) Скільки саме було зрізано незаконно дерев та яку було завдано шкоду навколишньому середовищу на ділянці №30 Ужанського національного природного парку та провести попенний перелік з прив'язкою до кварталів та виділів?
В судовому засіданні слідчий клопотання підтримав та просив його задовольнити, посилаючись на обставини викладені у клопотанні.
Слідчий суддя, розглянувши клопотання, заслухавши пояснення слідчого, дослідивши додані до клопотання документи, виходить з наступного.
Як вбачається з наданих слідчим матеріалів, 27 березня 2018 року у Великоберезнянське відділення поліції Ужгородського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Закарпатській області надійшла письмова заява від громадянина ОСОБА_5 про те, що він виявив незаконну порубку дерев на території Ново-Стужицького природоохоронного науково-дослідного відділення Ужанського національного природного парку, що неподалік с. Стужиця Великоберезнянського району.
Також із даних матеріалів убачається, що за вищевказаним фактом 28 березня 2018 року було розпочато досудове розслідування за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 246 КК України, що підтверджується витягом з кримінального провадження № 12018070070000096 від 28 березня 2018 року.
Згідно з ч. 2 ст. 84 КПК України, одним із процесуальних джерел доказів є документи, до яких п. 4 ч. 2 ст. 99 КПК України віднесено і акти перевірок.
Відповідно до ч. 2 ст. 93 КПК України сторона обвинувачення здійснює збирання доказів, серед іншого, шляхом отримання від органів державної влади актів перевірок.
На даний час з КПК України виключено п. 6 ч. 2 ст. 36 та п. 4 ч. 2 ст. 40, якими прокурору та слідчому надавались повноваження призначати ревізії та перевірки у порядку, визначеному законом, що обумовило необхідність звернення до слідчого судді із розглядуваним клопотанням.
Відповідно до ст. 20 - 2 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» до компетенції центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, у сфері охорони навколишнього природного середовищаналежить організація і здійснення у межах компетенції державного нагляду (контролю) за додержанням центральними органами виконавчої влади та їх територіальними органами, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності та господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами - нерезидентами вимог законодавства про охорону, захист, використання та відтворення лісів; про охорону, утримання і використання зелених насаджень; про природно-заповідний фонд.
Таким центральним органом виконавчої влади, який забезпечує реалізацію державної політики здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів відповідно до п. 1 Положення про Державну екологічну інспекцію України, затвердженого Указом Президента України № 454/2 011 від 13 квітня 2011 року, є Державна екологічна інспекція України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 13 серпня 2014 року № 408 «Питання запровадження обмежень на проведення перевірок державними інспекціями та іншими контролюючими органами» визначено, що надання дозволу на проведення перевірок підприємств, установ, організацій, фізичних осіб - підприємців не потребується у разі, якщо такі перевірки проходять за рішенням суду та на вимогу службових осіб у випадках, передбачених КПК України.
Зазначене слідчим у клопотанні кримінальне правопорушення внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань, здійснюється кримінальне провадження за ст. 246 КК України.
Таким чином, з метою встановлення фактичних обставин у кримінальному провадженні, необхідно призначити вказану вище перевірку, проведення якої доручити спеціалістам Державної екологічної інспекції у Закарпатській області.
Вважаю, що слідчим у клопотанні та у судовому засіданні доведено, що без проведення такої перевірки сторона обвинувачення об'єктивно буде позбавлена можливості іншим чином зібрати належні докази у кримінальному провадженні, а тому клопотання підлягає до задоволення.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 92, 93, 110 КПК України, Постановою Кабінету Міністрів України від 13 серпня 2014 року № 408 «Питання запровадження обмежень на проведення перевірок державними інспекціями та іншими контролюючими органами», слідчий суддя,-
Клопотання слідчого СВ Великоберезнянського відділення поліції Ужгородського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Закарпатській області ОСОБА_3 про призначення позапланової перевірки з дотримання вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища - задовольнити.
Призначити по кримінальному провадженні № 12018070070000096 від 28 квітня 2018 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 246 КК України проведення позапланової перевірки з дотримання вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища Ужанського національного природного парку, юридична адресою смт. Великий Березний, вул. Незалежності, 7, проведення якої доручити Державній екологічній інспекції у Закарпатській області з 23 квітня 2018 року протягом 10 робочих днів.
Під час проведення перевірки вирішити наступні запитання:
1) Чи дотримувалося природно-охоронне законодавство України та чи дотримувався режим території природно-заповітного фонду на території Ново-Стужицького природоохоронного науково-дослідного відділення Ужанського національного природного парку?
2) Провести перевірку на доцільність призначення насаджень в рубку тобто чи законно призначалися рубки на території Ново-Стужицького природоохоронного науково-дослідного відділення Ужанського національного природного парку?
3) Чи законно проводилися вирубки лісових насаджень на території Ново-Стужицького природоохоронного науково-дослідного відділення Ужанського національного природного парку? 4)Скільки саме було зрізано незаконно дерев та яку було завдано шкоду навколишньому середовищі на території Ново-Стужицького природоохоронного науково-дослідного відділення Ужанського національного природного паркута провести попенний перелік з прив'язкою до кварталів та виділів?
5) Скільки саме було зрізано незаконно дерев та яку було завдано шкоду навколишньому середовищу на ділянці №30 Ужанського національного природного паркута провести попенний перелік з прив'язкою до кварталів та виділів?
Строк дії ухвали до 20 травня 2018 року включно.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя Великоберезнянського
районного суду ОСОБА_1