18 квітня 2018 року м.Житомир справа № 806/1165/18
категорія 10.2.4
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Нагірняк М.Ф.,
секретар судового засідання Добровольська Н.А.,
за участю: позивача ОСОБА_1,
представника відповідача ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Житомирського об'єднананого управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій неправомірними, зобов'язання призначити пенсію за віком,
встановив:
ОСОБА_3 звернувся з позовом до Житомирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій протиправними, зобов'язання здійснити перерахунок пенсії за віком відповідно до Закону України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 року N 889-VIII.
Ухвалою суду від 06.03.2018року позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі та призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
Ухвалою суду від 02.04.2018року розгляд адміністративної справи було продовжено за правилами спрощеного позовного провадження з викликом сторін.
В судовому засіданні Позивач позовні вимоги підтримав в повному обсязі і пояснив, що з 16.08.2005 отримує пенсію по інвалідності, яка настала в період роботи на державній службі. З досягненням загального пенсійного віку та враховуючи загальний стаж роботи 38років, в тому числі 23 роки державної служби, Позивач 31.01.2018року звернувся до Відповідача щодо призначення пенсії за віком відповідно до Закону України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 року N 889-VIII.
ОСОБА_4 від 12.02.2018року в призначенні такої пенсії Позивачу було відмовлено. Такі дії Відповідача, на думку Позивача, є протиправними, так як не врахували право Позивача на вибір пенсії.
Представник Житомирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, Відповідача по справі, в судовому засіданні проти позову заперечила і пояснила, що 31.01.2018року Позивач дійсно звертався, але щодо переведення на пенсію за віком згідно Закону України "Про державну службу". За результатами розгляду такого звернення Позивачу було відмовлено у переведенні на такий вид пенсії.
На думку представника Відповідача, Позивач переведений на пенсію державного службовця ще з 16.08.2005року. Звернення Позивача по суті зводилося до перерахунку розміру вже призначеної пенсії державного службовця з урахуванням зміни розміру оплати праці, але чинне законодавство проведення такого перерахунку не передбачає.
Заслухавши пояснення Позивача та представника Відповідача, розглянувши в подані сторонами документи та матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення на них, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку, що позов не підлягає задоволенню за таких підстав.
Спірні правовідносини між сторонами по даній справі щодо порядку та підстав проведення перерахунку розміру пенсії, в тому числі зумовленого пільговим порядком обчислення стажу роботи, регулюються правовими нормами Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 9 липня 2003 року N 1058-IV (надалі-Закон N 1058-IV), що були чинні на день виникнення таких відносин.
ОСОБА_4 до статті 1 Закону України "Про пенсійне забезпечення" громадяни України мають право на державне пенсійне забезпечення за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника та в інших випадках, передбачених цим Законом. Іноземні громадяни та особи без громадянства, які проживають в Україні, мають право на пенсію на рівні з громадянами України на умовах, передбачених законодавством або міжнародними угодами.
За приписами статті 8 Закону N 1058-IV право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж. Розмір страхового стажу (стажу роботи) є одним із основних чинників для визначення розміру пенсійних виплат.
Судом встановлено та визнається сторонами, що Позивачу, ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, загальний стаж роботи якого складав 38років 7 місяців та 9 днів (стаж державної служби - 23роки 4 місяці та 16 днів), з 13.04.2004року була призначена пенсія по інвалідності (а.с.31).
Судом встановлено та визнається сторонами, що Позивачу, ОСОБА_1, з 16.08.2005року за його заявою було здійснено переведення з одного виду пенсії на інший, а саме на пенсію за віком згідно статті 37 Закону України "Про державну службу" (а.с.33).
ОСОБА_4 до дослідженої судом заяви від 31.01.2018року Позивач повторно звернувся до Відповідача щодо переходу (переведення) на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу" (а.с.19).
Як пояснив в судовому засіданні Позивач, таке його звернення було зумовлено перерахунком пенсії у зв'язку із значним збільшенням оплати праці працівників органів державної влади відповідно до Закону України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 року N 889-VIII.
Суд погоджується, що на час такого звернення Позивача відносини щодо пенсійного забезпечення державних службовців регулюються правовими нормами цього Закону України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 року N889-VIII (надалі - ОСОБА_5 N 889-VIII) .
Разом з тим, як зазначено в ст.90 цього Закону N 889-VIII, пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Правові норми вказаного Закону N 889-VIII не передбачають можливість, підстави та порядок перерахунку пенсій у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям.
Позивач не врахував, що можливість ( право, підстави та порядок) перерахунку раніше призначених пенсій у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям визначалися правовими нормами Закону України "Про державну службу" від 17 листопада 2011 року N 4050-VI (надалі - ОСОБА_5 N 4050-VI).
За приписами ч.11 ст.49 та п.9 Розділу IX "Прикінцеві та перехідні положення" цього Закону N 4050-VI для осіб, яким призначена пенсія відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" від 16 грудня 1993 року N 3723-XII, зберігалося право на перерахунок пенсії відповідно до пункту 1 частини одинадцятої статті 49 цього Закону N4050-VI.
При цьому законодавець зазначав, що належність посад, які займали особи з числа колишніх державних службовців, до відповідних груп та підгруп посад державної служби, передбачених цим Законом, визначається Кабінетом Міністрів України, а саме постановою Кабінету Міністрів України від 8 серпня 2012 р. N 740.
ОСОБА_5 N 4050-VI втратив чинність згідно із Законом України від 10 грудня 2015 року N 889-VIII.
ОСОБА_5 постанова Кабінету Міністрів України від 8 серпня 2012 р. N 740 втратила чинність з 06.08.2016року згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 22 липня 2016 року N 465.
Таким чином, з 06.08.2016року законодавець не передбачає можливість, підстави та порядок перерахунку пенсій у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям.
Неврахування Позивачем вказаних вимог правових актів стала підставою для звернення Позивача до Відповідача із заявою від 31.01.2018року про перерахунок розміру призначеної пенсії та із вказаним позовом.
На підставі викладеного суд робить висновок про відсутність правових підстав для задоволення позовних вимог ОСОБА_1 до Житомирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій протиправними, зобов'язання здійснити перерахунок пенсії за віком відповідно до Закону України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 року N 889-VIII.
Підстави, передбачені ст.ст.139-143 КАС України, для стягнення або відшкодування судових витрат в даній справі відсутні.
Керуючись вимогами ст.ст.2,90,139-143,242-246,250,255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
вирішив:
В задоволенні позову ОСОБА_1 до Житомирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене до Житомирського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Головуючий суддя М.Ф. Нагірняк
Повне судове рішення складене 21 квітня 2018 року