Справа № 2-а-543 5/2011 рік
28 вересня 2011 року м.Долина
Суддя Долинський районного суду Івано-Франківської області Керніцький І.І., розглянувши в порядку скороченого провадження в приміщенні суду в м. Долині справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління праці та соціального захисту населення Долинської райдержадміністрації Івано-Франківської області про зобов»язання здійснити перерахунокі виплатити недоплачені суми разової щорічної грошової допомоги, як учаснику війни
встановив:
Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить визнати дії Управління праці та соціального захисту населення Долинської районної державної адміністрації щодо відмови зробити перерахунок та виплатити мені недоплачену щорічну разову грошову допомогу до 5 травня у розмірі трьох мінімальних пенсій за віком як «учаснику війни» - протиправними. Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Долинської районної державної адміністрації здійснити перерахунок та виплатити недоплачену суму разової щорічної грошової допомоги як учаснику війни відповідно до 4.5 ст. 14 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» за 2011 рік. та зобов'язати продовжувати нарахування та виплату такої допомоги на весь час дії ч.5 ст. 14 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».
Свої вимоги мотивує тим, що він народився 20.08.1924 року і визнаний учасником війни, що підтверджується відповідним посвідченням. Відповідно до вимог ч.5 ст. 14 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" йому, як учаснику війни, щорічно до 5-го травня повинна надаватися разова грошова допомога в розмірі трьох мінімальних пенсій за віком. Однак, призначена йому грошова допомога за 2011 рік виплачена не в повному обсязі. Його законні права було обмежено шляхом прийняття окремих положень, визнаних Конституційним Судом України неконституційними. На даний час йому було відомо, що управління праці та соціального захисту населення керується вимогами неконституційних положень, а не вимогами Конституції України, яка має найвищу юридичну силу та згідно якої закони та інші нормативно-правові акти приймаються та повинні відповідати їй. Відповідач за 2011 рік виплатив йому зазначену разову грошову допомогу в розмірі 120,00 грн., тобто не в повному обсязі. Тому вважає бездіяльність управління праці та соціального захисту населення Долинської РДА Івано-Франківської області щодо невиплати йому щорічної разової грошової допомоги до 05 травня за 2011 рік, виплата якої передбачена ст. 14 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» в розмірі 3 мінімальних пенсій за віком, розмір якої визначається відповідно до ч.І ст. 28 Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування», протиправною та просить зобов»язати відповідача здійснити перерахунок та виплату вказаної і допомоги за 2011 рік у вищевказаному розмірі.
Представник подав письмові заперечення на позов, де вказав, що позов не визнає та просить розглянути справу в го відсутності. Свої заперечення мотивував тим, що у відповідності до ст. 9 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» даний Закон застосовується виключно при розрахунку таких пенсійних виплат: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання; 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника. Тому положення ст. 28 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» щодо мінімального розміру пенсії за віком не застосовуються при розрахунку розміру щорічної разової грошової допомоги як учаснику війни. Розмір , одноразової щорічної допомоги ветеранам війни вираховується відповідно до п. 2 е) постанови Кабінету Міністрів України від 03.01.2002 року № 1 «Про підвищення розмірів пенсій та інших соціальних виплат окремих категорій пенсіонерів, фінансування яких здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України», тобто з суми 19,91 грн. Однак, у відповідності до Закону України «Про Державний бюджет України на 2011 рік» було доручено КМ України визначити розмір допомоги, що й було зроблено Постановою КМУ від 04.04.2011 року № 341, в якій законодавцем був чітко визначений розмір одноразової щорічної грошової допомоги ветеранам війни та дружинам (чоловікам) померлих ветеранів війни, яка і була виплачена позивачу. Законність виплати такої допомоги випливає зі змісту ст.ст. 4, 51 п.6, 4 ,п.2 Бюджетного кодексу України, а посилання позивача на ст.ст. 15, 17 ЗУ «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» є вибірковим та упередженим підходом. Крім того, управління праці та соціального захисту населення Долинської райдержадміністрації Івано-Франківської області не є головним розпорядником коштів, тому що відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України № 177 від 18.02.2004 року «Про забезпечення щорічної виплати разової грошової допомоги, передбаченої законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» виділення коштів для виплати такої допомоги забезпечується Міністерством фінансів і державним казначейством країни. Тому вважає вимоги позивача стосовно недоплаченої одноразової щорічної допомоги йому як учаснику війни необґрунтованими і безпідставними та просить відмовити в задоволені позову.
Дослідивши та оцінивши здобуті й перевірені в судовому засіданні докази в їх сукупності, суд приходить до висновку, що даний позов належить до часткового задоволення з врахуванням наступних підстав.
Відповідно до 4.5 ст. 14 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» (в редакції від 25.12.1998 року), яка відновила свою дію з 22.05.2008 року - з дня прийняття Конституційним Судом України Рішення № 10-рп/2008, щорічно до 5 травня учасникам війни виплачується разова грошова допомога у розмірі З мінімальних пенсій за віком.
Згідно ст. 17-1 вказаного Закону щорічну виплату разової грошової допомоги до 5 травня в розмірах, передбачених статтями 12-16 цього Закону, здійснюють органи праці та соціального захисту населення.
Таким чином у спірних правовідносинах управління праці та соціального захисту населення Долинської райдержадміністрації Івано-Франківської області є державним органом, на якого чинним законодавством покладений обов'язок по здійсненню виплат,
передбачених Законом України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціально захисту", в тому числі разової грошової допомоги.
В ч.І ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» зазначено, що мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіка 25 років страхового стажу встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.
Відповідно до п.2 ч.І ст. 2 Закону України «Про прожитковий мінімум», прожитковий мінімум застосовується для встановлення розмірів мінімальної заробітної плати та мінімальної пенсії за віком, визначення розмірів соціальної допомоги, допомоги сім'ям з дітьми, допомоги по безробіттю, а також стипендій та інших соціальних виплат, виходячи вимог Конституції України та законів України.
Мінімальна пенсія за віком яка встановлена у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, станом на 05 травня 2011 року відповідно до Закону України "Про Державний бюджет України на 2011р." становила - 764,00 грн.
З матеріалів справи встановлено, що ОСОБА_1 являється учасником війни і має право на пільги встановлені законодавством України для ветеранів війни- учасників війни, що підтверджується посвідченням серії Д № 462590, посвідчення безтермінове і дійсне на всій території України.
Згідно відповіді від 11.07.2011 року № Л-322, управління праці та соціального захисту населення Долинської райдержадміністрації повідомляє, що відповідно до постанови КМ України від 07.04.2010 року № 299 та 4.04.2011 року №341 «Про розміри разової грошової допомоги, яка виплачується у 2011 році відповідно до Законів України «Про статус ветеранів війни , гарантії їх соціального захисту» та «Про жертви нацистських переслідувань» керуючись Законами України «Про Державний бюджет України на 2011 рік» «Про статус ветеранів війни , гарантії їх соціального захисту» та «Про жертви нацистських переслідувань» позивачці було нараховано і виплачено разову грошову допомогу як учаснику війни у 2011 році в сумі 120 грн.
Згідно зі ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Таким чином, виходячи з загальних засад пріоритетності законів над урядовими нормативними актами, посилання відповідача на положення постанови Кабінету Міністрів України № 341 від 04.04.2011 року є безпідставним і таким, що звужує обсяг передбачених законом прав позивача.
Суд вважає за необхідне при вирішенні даного спору застосувати положення ст. 14 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», як нормативних актів, які мають вищу юридичну силу над підзаконними нормативними актами.
При цьому суд не приймає аргумент представника відповідача щодо обмеженості бюджетних асигнувань, оскільки органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань.
Таким чином, суд приходить до переконання, що оскільки позивачу надано статус учасника війни, він має право на отримання пільг, визначених Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», зокрема йому належить право на отримання щорічної разової грошової допомоги до 5-го травня.
Отже, виходячи з принципу пріоритету законів над підзаконними нормативними актами, суд приходить до висновку, що відповідача слід зобов'язати провести перерахунок призначеної позивачу у 2011 році разової щорічної грошової допомоги до 5-го травня відповідно до ст. 14 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» у розмірі 3 мінімальних пенсій за віком, визнавши його бездіяльність щодо невиплати йому цієї допомоги у вказаному розмірі протиправною. При визначенні розміру мінімальної пенсії за віком слід керуватися положеннями ч.І ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове соціальне страхування», оскільки наявність такої норми та відсутність іншого мінімального розміру пенсії за віком не є перешкодою для застосування даного розміру мінімальної пенсії за віком до обрахування інших видів пенсій чи допомог, пов'язаних з мінімальною пенсією за віком.
Щодо позовної вимоги про зобов»язання відповідача проводити виплати позивачу вказаної разової щорічної грошової допомоги і на майбутнє, то суд вважає, що в її задоволенні слід відмовити, оскільки у відповідності до вимог ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, тобто суд не вправі вирішувати питання про призначення та виплату будь-яких коштів на майбутнє.
При цьому суд вважає, що позов в частині стягнення з відповідача недоплаченої щорічної разової грошової допомоги до 5-го травня підлягає до часткового задоволення, оскільки управління праці та соціального захисту населення Долинської райдержадміністрації проявило бездіяльність щодо законодавчо визначеного обов'язку вчинити дії, пов'язані з перерахунком цієї допомоги, а тому слід зобов'язати його вчинити ці дії та здійснити перерахунок і виплату позивачу позивачу за 2011 рік недоплаченої разової щорічної грошової допомоги до 05-го травня відповідно до ч.5 ст. 14 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» у розмірі 3 мінімальних пенсій за віком, розмір яких визначається відповідно до ч.І ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з урахуванням виплачених сум.
На підставі ст.ст. 19, 22 Конституції України, ст. 17 п. 1 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського Суду з прав людини», ст. 12 Європейської соціальної хартії (переглянутої) 1996 року, ст.ст. 12-14,17-1 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", Закону України «Про державний бюджет України на 2011 рік», ст, Закону України «Про прожитковий мінімум», Постанови Кабінету Міністрів України № 341 від 04.04.2011 року, керуючись ст.ст. 2,9,11,71,99,100,161-163,183-2 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позов задоволити частково.
Визнати протиправною бездіяльність управління праці та соціального захисту населення Долинської райдержадміністрації Івано-Франківської області щодо відмови провести перерахунок ОСОБА_1 виплаченої у 2011 році разової щорічної грошової допомоги до 05 травня відповідно до ст. 14 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».
Зобов'язати управління праці та соціального захисту населення Долинської райдержадміністрації здійснити перерахунок та виплатити ОСОБА_1 за 2011 рік недоплачену разову щорічну грошову допомогу до 05-го травня відповідно до ч.5 ст. 14 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» у розмірі З мінімальних пенсій за віком, розмір яких визначається відповідно до ч.І ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з урахуванням виплачених сум, відмовивши в решті позову.
Постанова суду підлягає негайному виконанню.
Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Долинський районний суд протягом 10 днів з дня отримання її копії.
Суддя: