Рішення від 17.04.2018 по справі 521/14287/17

МАЛИНОВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ОСОБА_1

Справа № 521/14287/17

Пр. №2-а/521/49/18

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 квітня 2018 року м. Одеса

Малиновський районний суд міста ОСОБА_1 в складі:

головуючого - судді Сегеди О.М.

при секретарі - Плєхової О.В.,

за участю представника Товариства з додатковою відповідальністю Будівельно-монтажне управління №9 «Одесбуд» - ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті ОСОБА_1 справу адміністративної юрисдикції за адміністративним позовом Товариства з додатковою відповідальністю Будівельно-монтажне управління №9 «Одесбуд» до Управління державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради про визнання противоправними та скасування припису про зупинення підготовчих та будівельних робіт, постанов про накладення адміністративного стягнення,

встановив:

У вересні 2017 року Товариство з додатковою відповідальністю Будівельно-монтажне управління №9 «Одесбуд» (далі - ТДВ «Будівельно-монтажне управління №9 «Одесбуд»)звернулось до суду із зазначеним позовом до Управління державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради (далі - Управління)посилаючись на те, що 10 серпня 2017 року управлінням складено акт №000812 за результатами проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) щодо дотримання суб'єктами містобудування вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності будівельних норм, стандартів і правил під час виконання підготовчих та будівельних робіт, а саме: проведено позапланову перевірку дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності за адресою: м. Одеса, вул. Ядова, 20.

В акті зазначається, що під час виїзду 07 серпня 2017 року на місце за адресою: м. Одеса, вул. Ядова, 20, зафіксовано, що на території зазначеного домоволодіння виконувалися підготовчі роботи: знесення існуючих будівель та споруд. Також у акті вказується, що під час проведення перевірки представником ТДВ «Будівельно-монтажне управління №9 «Одесбуд» був наданий витяг з Державного реєстру прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності на домоволодіння з надвірними спорудами за адресою: м. Одеса, вул. Ядова, 20, загальною площею 294,1 кв.м від 07 липня 2017 року, натомість не було надано документів, що надають право на виконання підготовчих або будівельних робіт, правовстановлюючі документи на земельну ділянку, наказ про призначення відповідальної особи за технічний нагляд, укладений належним чином договір на проведення технічного нагляду на зазначеному об'єкті, з підстав чого було роблено висновок про порушення вимог п.1 та п.2 статті 35 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» та ч. 2 розділу 11 Порядку здійснення технічного нагляду під час будівництва об'єктів архітектури, затвердженого постановою КМУ від 13 липня 2007 року №903, а також абз.2 ст.11 Закону України «Про архітектурну діяльність».

Зазначав, що представник ТДВ «Будівельно-монтажне управління №9 «Одесбуд», не погоджуючись з вказаними вище висновками акту, від підпису останнього відмовився. Вказував, що фотофіксація, на яку в акті посилається відповідач є не належним підтвердженням виконання підготовчих робіт, оскільки з фото-зображень не можливо встановити, ким саме, в який час, на якій місцевості їх зроблено.

На підставі вищевказаного акту №000812 складено протоколи про правопорушення у сфері містобудівної діяльності, та 10 серпня 2017 року було складено припис про зупинення підготовчих та будівельних робіт. 17 серпня 2017 року виконуючим обов'язки начальника управління державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради ОСОБА_3 було прийнято постанови №079/17/384 та №080/17/385, якими ТДВ «Будівельно-монтажне управління №9 «Одесбуд» визнано винним у вчиненні правопорушень, передбаченими п.1. ч.2 ст.2 Закону України «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності» та п.5 ч.2 ст.2 Закону України «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності» та накладено штрафи у розмірі 16840,00 грн. та 67360,00 грн. відповідно.

Позивач вважає протиправними та просить суд скасувати: припис про зупинення підготовчих та будівельних робіт та постанови про накладення штрафу за порушення у сфері містобудівної діяльності від 17 серпня 2017 року №079/17/384 та №080/17/385 посилаючись на те, що будівельні роботи не можуть бути ним зупиненні оскільки взагалі не ведуться, з підстав чого і відсутня необхідність в їх технічному нагляді, а вимоги щодо одержання права на виконання підготовчих або будівельних робіт та забезпечення замовником технічного нагляду є такими, що суперечать ч. 1 ст. 35 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», оскільки позивач може розпочинати виконання таких робіт лише після набуття права на земельну ділянку, що в даний час ним здійснюється.

Представник позивача в судовому засіданні підтримав позовні вимоги, просив суд їх задовольнити.

Відповідач в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся судом належним чином. Раніше надав до суду заперечення на позову заяву, в яких зазначив, що управління позовні вимоги не визнає, вважає їх безпідставними та необґрунтованими, так як позапланова перевірка дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм та стандартів і правил ТДВ «Будівельно-монтажне управління №9 «Одесбуд», виконання підготовчих робіт за адресою: м. Одеса, вул. Ядова, 20 була проведена у відповідності до вимог законодавства, присутній при перевірці представник замовника будівництва ОСОБА_4, відмовився від підписання складених за результатами перевірки Акту, двох Протоколів та Припису.

Зазначив, що під час виїзду 07 серпня 2017 року на місце за адресою: м. Одеса, вул. Ядова, 20, зафіксовано, що на території зазначеного домоволодіння виконувалися підготовчі роботи, а саме: знесення існуючих будівель та споруд на ділянці фактично огородженої будівельним парканом, при цьому документи, що дають право на виконання підготовчих або будівельних робіт за вищевказаною адресою, а також правовстановлюючі документи на земельну ділянку під час проведення перевірки надані не були. Крім цього, не було надано наказу про призначення відповідальної особи за технічний нагляд з наданням копії сертифікату відповідальної особи та укладений відповідним чином договір на проведення технічного нагляду на зазначеному об'єкті

Дослідивши матеріали справи у їх сукупності, суд вважає, що у задоволенні адміністративного позову слід відмовити з наступних підстав.

Згідно ч.ч.1, 2,3 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст.78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. Докази суду надають учасники справи.

В судовому засіданні встановлено, що 07 серпня 2017 року Управлінням державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради було видано наказ №01-13/293ДАБК про проведення позапланової перевірки на об'єкті будівництва, розташованому за адресою: м. Одеса, вул. Ядова, 20 - ТДВ «Будівельно-монтажне управління №9 «Одесбуд» (а.с. 88).

Згідно ч.1 ст. 41 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» державний архітектурно-будівельний контроль - це сукупність заходів, спрямованих на дотримання замовниками, проектувальниками, підрядниками та експертними організаціями вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил під час виконання підготовчих та будівельних робіт. Державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється на об'єктах будівництва у порядку проведення планових та позапланових перевірок за територіальним принципом. Підставами для проведення позапланової перевірки є, зокрема, виявлення факту самочинного будівництва об'єкта , перевірка виконання суб'єктом містобудування вимог приписів органів державного архітектурно-будівельного контролю , вимога головного інспектора будівельного нагляду центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду, про проведення перевірки за наявності підстав, передбачених законом , звернення фізичних чи юридичних осіб про порушення суб'єктом містобудування вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності.

Відповідно до ст. 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», для здійснення планового або позапланового заходу орган державного нагляду (контролю) видає наказ (рішення, розпорядження), який має містити найменування суб'єкта господарювання, щодо якого буде здійснюватися захід, та предмет перевірки. На підставі наказу (рішення, розпорядження) оформляється посвідчення (направлення) на проведення заходу державного нагляду (контролю), яке підписується керівником органу державного нагляду (контролю) (головою державного колегіального органу) або його заступником (членом державного колегіального органу) із зазначенням прізвища, ім'я та по батькові і засвідчується печаткою.

Враховуючи вищевикладене, та наявні в матеріалах справи документи, судом встановлено, що наказ від 07 серпня 2017 року був виданий у відповідності до ст. 41 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», ст. 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», п. 7 Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 23 травня 2011 року № 553, на підставі наказу Управління № 01-13/251ДАБК від 29 червня 2017 року та на підставі звернення фізичної особи про порушення суб'єктом містобудування вимог містобудівного законодавства від 21 липня 2017 року (а.с. 87, 88).

Встановлено, що на підставі вищевказаного наказу від 07 серпня 2017 року управлінням було надано направлення № 000812 від 07 серпня 2017 зі строком дії з 07 серпня 2017 року по 10 серпня 2017 року, для проведення позапланової перевірки дотримання ТДВ «Будівельно-монтажне управління №9 «Одесбуд» вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності за адресою: м. Одеса, вул. Ядова, 20.

З матеріалів справи вбачається, що за результатами проведеної перевірки було складено акт №000812 від 10 серпня 2018 року, в якому зазначено, що під час виїзду 07 серпня 2017 року на місце за адресою: м. Одеса, вул. Ядова, 20, зафіксовано, що на території зазначеного домоволодіння виконувалися підготовчі роботи: знесення існуючих будівель та споруд, під час проведення перевірки представником ТДВ «Будівельно-монтажне управління №9 «Одесбуд» за довіреністю ОСОБА_4 був наданий витяг з Державного реєстру прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності на домоволодіння з надвірними спорудами за адресою: м. Одеса, вул. Ядова, 20, загальною площею 294,1 кв.м від 07 липня 2017 року, натомість не було надано документів, що надають право на виконання підготовчих або будівельних робіт, правовстановлюючі документи на земельну ділянку, наказ про призначення відповідальної особи за технічний нагляд, укладений належним чином договір на проведення технічного нагляду на зазначеному об'єкті.

В акті вказано, що під час проведення перевірки уповноваженою особою ОСОБА_4 не було надано наказу про призначення відповідальної особи за технічних нагляд з наданням копії сертифікату відповідальної особи, не було надано укладений відповідним чином договір на проведення технічного нагляду на об'єкті, тобто товариством не було забезпечено технічного нагляду у випадку, коли такий нагляд є обов'язковим, що є порушенням вимог ч. 2 розділу 11 Порядку здійснення технічного нагляду під час будівництва об'єктів архітектури, затвердженого постановою КМУ від 13 липня 2007 року №903, а також абз.2 ст.11 Закону України «Про архітектурну діяльність» (а.с. 42).

Судом встановлено, що вказаний акт не містить підпису присутнього при перевірці представника ТДВ «Будівельно-монтажне управління №9 «Одесбуд» за довіреністю ОСОБА_4

На підставі акту №000812, 10 серпня 2017 року управлінням складено протоколи про правопорушення у сфері містобудівної та припис про зупинення підготовчих та будівельних робіт, яким вимагалося: зупинити виконання будівельних робіт з 10 серпня 2017 року (а.с. 8-11, 50-57).

Встановлено, що про виявлені під час позапланової перевірки правопорушення ТДВ «Будівельно-монтажне управління №9 «Одесбуд» було повідомлено шляхом направлення відповідного листа, де зазначено про необхідність їх усунення та повідомлено, що розгляд справ про правопорушення у сфері містобудівної діяльності відбудеться 17 серпня 2018 року, що підтверджується наданим позивачем листом, наданими відповідачем даними про направлення та поштовими повідомленнями про його вручення (а.с. 46).

Крім цього, дата, час та місце розгляду справи про правопорушення у сфері містобудівної діяльності була зазначена у протоколах від 10 серпня 2017 року, які складались в присутності представника ТДВ «Будівельно-монтажне управління №9 «Одесбуд» ОСОБА_4, однак від їх отримання представник відмовився, жодних пояснень не надав.

Згідно ч.ч. 1,2 ст. 41 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» , підготовчі та будівельні роботи, які не відповідають вимогам законодавства, будівельним нормам, стандартам і правилам, містобудівним умовам та обмеженням, затвердженому проекту або будівельному паспорту забудови земельної ділянки, виконуються без набуття права на їх виконання, підлягають зупиненню до усунення порушень законодавства у сфері містобудівної діяльності Орган державного архітектурно-будівельного контролю розглядає відповідно до закону справи про адміністративні правопорушення та справи про правопорушення у сфері містобудівної діяльності.

Відповідно до ч. 3 ст. 41 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», посадові особи органів державного архітектурно-будівельного контролю під час перевірки мають право , зокрема. складати протоколи про вчинення правопорушень, акти перевірок та накладати штрафи відповідно до закону; у разі виявлення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил, містобудівних умов та обмежень, затвердженого проекту або будівельного паспорта забудови земельної ділянки видавати обов'язкові для виконання приписи щодо: а) усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил; б) зупинення підготовчих та будівельних робіт , проводити перевірку відповідності виконання підготовчих та будівельних робіт вимогам будівельних норм, стандартів і правил, затвердженим проектним вимогам, рішенням, технічним умовам, своєчасності та якості проведення передбачених нормативно-технічною і проектною документацією зйомки, замірів, випробувань, а також ведення журналів робіт, наявності у передбачених законодавством випадках паспортів, актів та протоколів випробувань, сертифікатів та іншої документації , здійснювати фіксування процесу проведення перевірки з використанням фото-, аудіо- та відеотехніки.

Судом встановлено, що перевірку 07 серпня 2017 року було проведено управлінням у відповідності до вимог законодавства.

17 серпня 2017 року за результатом розгляду справи про правопорушення у сфері містобудівної діяльності позивача було визнано винним у вчинені правопорушень та винесено дві постанови №080/17/385вих та №079/17/384вих про накладення штрафів у розмірі 67360,00 грн. та 16840,00 грн. відповідно за правопорушення у сфері містобудівної діяльності, передбачені п. 1 ч. 2 ст. 2 та п. 5 ч. 2 ст. 2 Закону України "Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності" (а.с. 13-22).

Позивач просить суд скасувати припис від 10 серпня 2017 року та постанови №080/17/385вих та №079/17/384вих від 17 серпня 2017 року про накладення штрафів посилаючись на те, що підготовчі роботи на об'єкті взагалі не здійснювались, тому відсутня була і необхідність у здійсненні технічного нагляду.

Дослідивши наявні в матеріалах справи докази, надані відповідачем фотофіксації об'єкта за адресою: м. Одеса, вул. Ядова, 20, підстави здійснення позапланової перевірки, суд критично ставиться до зазначених позивачем підстав скасування постанов та припису, оскільки жодних доказів на підтвердження не проведення підготовчих та будівельних робіт в процесі розгляду справи суду надано не було (а.с. 90-91, 118-124).

Відповідно до Порядку виконання підготовчих та будівельних робіт, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 квітня 2011 р. № 466: підготовчі роботи - роботи з підготовки земельної ділянки, влаштування огородження будівельного майданчика та знесення будівель і споруд, порушення елементів благоустрою в межах відведеної земельної ділянки, вишукувальні роботи, роботи із спорудження тимчасових виробничих та побутових споруд, необхідних для організації і обслуговування будівництва, улаштування під'їзних шляхів, складування будівельних матеріалів, підведення тимчасових інженерних мереж, а також з винесення інженерних мереж та видалення зелених насаджень; будівельні роботи - роботи з нового будівництва, реконструкції, технічного переоснащення, реставрації, капітального ремонту.

Згідно п. 1 статті 35 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» - замовник може виконувати підготовчі роботи після набуття права на земельну ділянку відповідно до її цільового призначення, визначені будівельними нормами, стандартами і правилами, з повідомленням органу державного архітектурно-будівельного контролю. Форма повідомлення про початок виконання підготовчих робіт, порядок його подання, форма повідомлення про зміну даних у поданому повідомленні визначаються Кабінетом Міністрів України.

За п. 2 статті 35 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» - виконання підготовчих робіт може здійснюватися на підставі повідомлення про початок виконання будівельних робіт чи дозволу на виконання будівельних робіт. Виконання підготовчих робіт без подання повідомлення про початок виконання підготовчих робіт, повідомлення про початок виконання будівельних робіт або отримання дозволу на виконання будівельних робіт забороняється.

Відповідач у поданих запереченнях зазначив, що в Єдиному реєстрі документів, що дають право на виконання підготовчих та будівельних робіт і засвідчують прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, відомостей про повернення на доопрацювання, відмову у видачі, скасування та анулювання зазначених документів відсутні відомості щодо одержання ТДВ «Будівельно-монтажне управління №9 «Одесбуд» права на виконання підготовчих або будівельних робіт за адресою: м. Одеса, вул. Ядова, 20. Доказів, що спростовують зазначене суду не надані.

Враховуючи вищевикладене, ТДВ «Будівельно-монтажне управління №9 «Одесбуд» фактично виконуються підготовчі роботи, а саме; знесення існуючих будівель та споруд на ділянці огородженої будівельним парканом без набуття права на виконання таких робіт, чим порушено вимоги п. 1 та п. 2 статті 35 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності».

Згідно п. 2 Порядку здійснення технічного нагляду під час будівництва об'єкта архітектури, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 липня 2007 року № 903 - технічний нагляд забезпечує замовник (забудовник) протягом усього періоду будівництва об'єкта з метою здійснення контролю за дотриманням проектних рішень та вимог державних стандартів, будівельних норм і правил, а також контролю за якістю та обсягами робіт, виконаних під час будівництва або зміни (зокрема шляхом знесення) такого об'єкта.

Відповідно до абз. 2 ст. 11 Закону України «Про архітектурну діяльність» - технічний нагляд забезпечується замовником та здійснюється особами, які мають відповідний кваліфікаційний сертифікат.

Згідно з п. 6.3.2 Державних будівельних норм України А.3.1-5:2016 «Організація будівельного виробництва»: до складу підготовчих робіт відноситься знесення будівель і споруд.

Також, згідно п. 6.2 Державних будівельних норм України А.3.1-5:2016 «Організація будівельного виробництва»: технічний нагляд забезпечується також під час проведення підготовчих робіт.

В акті зазначено, що під час проведення перевірки уповноваженою особою ОСОБА_4 не було надано наказу про призначення відповідальної особи за технічний нагляд з наданням копії сертифікату відповідальної особи, не було надано укладений відповідним чином договір на проведення технічного нагляду на об'єкті, доказів, що спростовують зазначене суду не надано.

Враховуючи те, що підготовчі роботи включають до свого складу знесення існуючих будівель та споруд, а відповідно до «Порядку здійснення технічного нагляду під час будівництва об'єкта архітектури», здійснення зазначених робіт потребують забезпечення технічного нагляду, ТДВ «Будівельно-монтажне управління №9 «Одесбуд» під час проведення підготовчих робіт не було забезпечено здійснення технічного нагляду у випадках, коли такий нагляд є обов'язковим, що є порушенням частини 2 розділу II Порядку здійснення технічного нагляду під час будівництва об'єкта архітектури, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 липня 2007 року № 903, а також абз. 2 ст. 11 Закону України «Про архітектурну діяльність».

Відповідно до ч.1-5 ст.242 КАС України, рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом. При виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що оскаржувані позивачем припис про зупинення підготовчих та будівельних робіт та постанови про накладення штрафу за порушення у сфері містобудівної діяльності від 17 серпня 2017 року №079/17/384 та №080/17/385 прийняті у відповідності до вимог чинного законодавства, з підстав чого позовні вимоги не підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст. 2, 5, 9, 20, 242, 245, 250, 286 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

вирішив:

Адміністративний позов Товариства з додатковою відповідальністю Будівельно-монтажне управління №9 «Одесбуд» до Управління державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради про визнання противоправними та скасування припису про зупинення підготовчих та будівельних робіт, постанов про накладення адміністративного стягнення - залишити без задоволення.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Одеського адміністративного апеляційного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10-ти днів з дня його проголошення, з урахуванням п.15.5 Перехідних положень КАС України.

Повний текст рішення виготовлено 17 квітня 2018 року.

Суддя: О.М. Сегеда