ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10
про відстрочення сплати судового збору
19 квітня 2018 року справа № 813/1200/18
Суддя Львівського окружного адміністративного суду Брильовський Роман Михайлович, розглянувши заяву Державного підприємства «Львівський бронетанковий завод» про відстрочення сплати судового збору у справі за позовом Державного підприємства «Львівський бронетанковий завод» до Головного управління ДФС у Львівській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень, -
На розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Державного підприємства «Львівський бронетанковий завод» до Головного управління ДФС у Львівській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень від 15.12.2017 № НОМЕР_1, № НОМЕР_2, № НОМЕР_3, № НОМЕР_4.
16 квітня 2018 року на адресу суду надійшла заява від Державного підприємства «Львівський бронетанковий завод» про відстрочення сплати судового збору до ухвалення рішення у даній справі. Заяву мотивує тим, що у Державного підприємства «Львівський бронетанковий завод» важке матеріальне становище, що унеможливлює сплатити судовий збір у повному мірі. Зокрема, позивач зазначає, шо у підприємства відсутні грошові кошти на рахунках, наявна заборгованість перед постачальниками, кредиторська заборгованістю, яка станом на 01.03.2018 складає 546165 грн, а також наявність зведеного виконавчого провадження від 13.01.2017 № 50654795 в рамках якого накладено арешт на рахунки підприємства.
Суддя, при вирішенні заяви про відстрочення сплати судового збору виходив з наступного.
Відповідно до ч. 1 ст. 3 Закону України “Про судовий збір” судовий збір справляється, зокрема, за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством.
Відповідно до ст. 133 КАС України, - суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк. Якщо у строк, встановлений судом, судові витрати не будуть оплачені, позовна заява залишається без розгляду або витрати розподіляються між сторонами відповідно до судового рішення у справі, якщо сплату судових витрат розстрочено або відстрочено до ухвалення судового рішення у справі.
Згідно зі статтею 8 Закону України “Про судовий збір” враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов: 1) розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік; або 2) позивачами є: а) військовослужбовці; б) батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів; в) одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда; г) члени малозабезпеченої чи багатодітної сім'ї; ґ) особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена; або 3) предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров'ю.
Суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.
При цьому, як зазначено у постанові Пленуму Вищого адміністративного суду України від 23.01.2015 року № 2 “Про практику застосування адміністративними судами положень Закону України від 8 липня 2011 року № 3674-VI “Про судовий збір” визначення майнового стану є оціночним та залежить від доказів, якими обґрунтовується рівень майнового стану сторони. Також в даній постанові роз'яснено, що якщо залежно від рівня майнового стану сторона позбавлена можливості сплатити судовий збір, то такі обставини є підставою на відстрочення та розстрочення сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення сторони від сплати.
Водночас, суддя враховує п. 66 Рішення Європейського суду з прав людини "Креуз проти Польщі", згідно якого, незабезпечення належного балансу між інтересами держави у стягненні судових зборів за розгляд позовів, з одного боку, та інтересом позивача у відстоюванні свого позову в суді, з другого боку є порушенням пункту 1 статті 6 Конвенції. Накладання судових зборів на заявника становило непропорційне обмеження його права доступу до суду. Збір, який вимагався від заявника за розгляд його справи, був надмірним. Внаслідок цього він утримався від позову, і його справу так і не було розглянуто судом. Це, на думку Суду, завдало шкоди самій суті його права на доступ до суду.
Як встановлено, позивач при поданні даного адміністративного позову сплати сдовий збір у розмірі 7048, 00 грн.
Ухвалою суду від 02.04.2018 було залишено позовну заяву без руху та зобов'язано позивача серед іншого доплатити судовий збір у розмірі 418086, 65 грн.
З огляду на те, що позивач частково сплатив судовий збір, а також враховуючи майновий стан Державного підприємства «Львівський бронетанковий завод», суддя дійшов до висновку про наявність підстав для задоволення клопотання позивача про відстрочення сплати судового збору у розмірі 418086, 65 грн до ухвалення рішення у справі.
Керуючись ст. 133, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
Заяву державного підприємства “Львівський бронетанковий завод” про відстрочення сплати судового збору до прийняття рішення у справі - задовольнити.
Відстрочити сплату судового збору у розмірі 418086, 65 грн за подання позову Державного підприємства «Львівський бронетанковий завод» до Головного управління ДФС у Львівській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень - до прийняття рішення у справі.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та оскарженню не підлягає.
Суддя Р.М. Брильовський