3.5
Іменем України
19 квітня 2018 рокуСєвєродонецькСправа № 812/475/18
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Шембелян В.С. розглянувши в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом керівника Сєвєродонецької місцевої прокуратури Луганської області до Відділу освіти Кремінської районної державної адміністрації Луганської області, третя особя, яка не заявляє самостійних вимог на стороні позивача - Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області, про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-
До Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов керівника Сєвєродонецької місцевої прокуратури Луганської області (далі за текстом - позивач, Прокуратура) до Комунального закладу "Дошкільний навчальний заклад № 3 "Зірочка" Кремінської міської ради Луганської області (далі за текстом - ДНЗ № 3), Відділу освіти Кремінської районної державної адміністрації Луганської області ( далі за текстом - відповідач 2, відділ освіти), третя особа, яка не заявляє самостійних позовних вимог на стороні позивача - Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області (далі - третя особа, ГУ ДСНС у Луганській області), в якому, з урахуванням уточнених позовних вимог (а.с.123-136), просить:
-визнати протиправною бездіяльність комунального закладу «Дошкільний навчальний заклад № 3 «Зірочка» Кремінської міської ради Луганської області» та відділу освіти Кремінської районної державної адміністрації Луганської області щодо недодержання вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки;
-зобов'язати комунальний заклад «Дошкільний навчальний заклад № 3 «Зірочка» Кремінської міської ради Луганської області» та відділ освіти Кремінської районної державної адміністрації Луганської області вчинити дії, пов'язані з усуненням порушень вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки, які зазначені у акті № 67 від 09.11.2017 позапланової перевірки зазначеного об'єкту щодо додержання (виконання) вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки.
На обґрунтування заявлених вимог зазначено, що підставою для представництва інтересів держави прокурором є протиправна бездіяльність керівництва ДНЗ № 3 щодо забезпечення пожежної безпеки вихованцям закладу, створення безпечних умов праці для працівників закладу та відділу освіти Кремінської районної державної адміністрації Луганської області щодо забезпечення прав дітей на охорону здоров'я, безпечні умови для життя і здорового розвитку.
Кремінським відділом Сєвєродонецької місцевої прокуратури в Луганській області під час опрацювання інформації, яка надійшла з Кремінського міськрайонного відділу ГУ ДСНС у Луганській області, встановлено, що під час проведення з 14.09.2017 по 28.09.2017 планової перевірки щодо додержання суб'єктом господарювання - Комунального закладу "Дошкільний навчальний заклад № 3 "Зірочка" Кремінської міської ради Луганської області вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки виявлено численні порушення Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом Міністерства внутрішніх справ України № 1417 від 30.12.2014.
Актом перевірки зазначеного суб'єкта № 34 від 28.09.2017 наведено виявлені під час перевірки недоліки та того ж дня акт вручено завідуючій ДНЗ № 3. Також 29.09.2017 завідуючій ДНЗ № 3 ОСОБА_1 внесений припис № 25 про усунення порушень вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки.
З метою перевірки виконання винесеного за результатами попередньої перевірки припису, було видано посвідчення про проведення перевірки № 25 від 29.09.2017. За фактом позапланової перевірки, результати якої зафіксовані у акті № 67 від 09.11.2017 встановлено, що виявлені попередньою перевіркою недоліки не усунуто. Зауважень або заперечень з боку суб'єкта господарювання не надходило.
До теперішнього часу так і не виконаний в повному обсязі припис № 25 від 29.09.2017 та не усунуті порушення вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та/або здоров'ю людей.
У зв'язку з чим, просив позовні вимоги задовольнити у повному обсязі.
Ухвалою суду від 03 квітня 2018 року закрито підготовче провадження у справі та призначено справу до розгляду у відкритому судовому засіданні (а.с.146-147).
Ухвалою суду закрито провадження в справі в частині вимог позивача до Комунального закладу "Дошкільний навчальний заклад № 3 "Зірочка" Кремінської міської ради Луганської області з підстав, передбачених п.1 ч.1 ст.238 КАС України.
Представник відділу освіти Кремінської районної державної адміністрації Луганської області надіслав заяву, в якій вказав, що позовні вимоги визнає у повному обсязі, просив розглянути справу без участі представника (арк. спр. 170).
Представники ГУ ДСНС у Луганській області в судове засідання не прибув, про час, дату та місце розгляду справи повідомлявся належним чином (арк. спр. 155).
Відповідно до частини дев'ятої статті 205 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Оскільки сторони про дату, час і місце судового розгляду повідомлені належним чином і відсутня потреба заслухати свідка чи експерта, суд вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження на підставі наявних у ній доказів.
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-79 КАС України, суд встановив таке.
Згідно з витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань відповідач - Відділ освіти Кремінської районної державної адміністрації, зареєстрований як юридична особа (ідентифікаційний код юридичної особи 02142023) (арк. спр. 157-160).
Відповідно до Положення про Відділ освіти Кремінської районної державної адміністрації Луганської області, затвердженого розпорядженням Голови райдержадміністрації від 28.11.2013 № 471 (у новій редакції), Відділ є структурним підрозділом районної державної адміністрації Луганської області, підпорядковується голові райдержадміністрації та підзвітний і підконтрольний Департаменту освіти і науки Луганської обласної державної адміністрації (арк. спр. 161-167).
Відділ освіти є юридичною особою, має самостійний баланс, рахунки в органах казначейства, печатку із зображенням Державного Герба України та своїм найменуванням, (пункт 1.5 Положення).
Згідно з пунктом 3 вищезазначеного Положення основними функціями Відділу є здійснення управління загальноосвітніми, дошкільними (в межах компетенції) та позашкільними навчальними закладами усіх типів і форм власності розташованими на території району; визначає потребу у навчальних закладах усіх типів та подає пропозиції до Кремінської райдержадміністрації та районної ради щодо удосконалення їх мережі відповідно до соціально-економічних і культурно-освітніх потреб району за наявності необхідної матеріально-технічної, науково-медичної бази, педагогічних кадрів тощо.
Пунктом 3.4 Положення передбачено, що Відділ відповідно до покладених на нього завдань організовує фінансове забезпечення загальноосвітніх, дошкільних, та позашкільних навчальних закладів; формує безпосередньо бюджет освітянської галузі району; сприяє фінансовому забезпеченню існуючої мережі навчальних закладів; вносить пропозиції щодо обсягів бюджетного фінансування загальноосвітніх та позашкільних навчальних закладів та установ освіти, які перебувають у комунальній власності, аналізує їх використання.
Пунктом 3.5 Положення передбачено, що Відділ відповідно до покладених на нього завдань організовує матеріально-технічне забезпечення загальноосвітніх та позашкільних навчальних закладів, зокрема, сприяє матеріально-технічному забезпеченню навчальних закладів; введенню в дію їх нових приміщень, комплектуванню меблями, відповідним обладнанням, навчально-методичними посібниками, підручниками тощо.
Статутом комунального закладу “Дошкільний навчальний заклад № 6 «Зірочка» Кремінської міської ради Луганської області”, затвердженого рішенням сесії № 28/6 від 27.01.2009 Кремінської міської ради, визначено, що заклад є комунальної форми власності, який належить до спільної власності територіальних громад міста в особі Кремінської міської ради (а.с.49-59).
Відповідно до п.1.4. Статуту, засновником дошкільного закладу є Кремінська міська рада Луганської області. Засновник здійснює фінансування дошкільного закладу, його матеріально-технічне забезпечення, надає необхідні будівлі з обладнанням і матеріалами, організовує будівництво і ремонт приміщень, їх господарське обслуговування, харчування та медичне обслуговування дітей.
Дошкільний заклад є юридичною особою, має самостійний баланс, печатку і штамп встановленого зразка, ідентифікаційний код ЄДРПОУ, бланки з власними реквізитами, реєстраційний рахунок в органах Державного казначейства.
Відповідно до п. 8.1 Статуту управління закладом здійснюється засновником - Кремінською міською радою Луганської області та відділом освіти Кремінської районної державної адміністрації Луганської області.
Пунктом 8.2 Статуту визначено, що керівництво роботою закладу здійснює керівник - завідуючий. Завідуючий закладом, серед іншого, здійснює контроль за діяльністю закладу, відповідає за дотримання фінансової дисципліни та збереження матеріально-технічної бази закладу, забезпечує дотримання санітарно-гігієнічних, протипожежних правил і правил техніки безпеки, вимог безпечної життєдіяльності дітей і працівників.
Рішенням Кремінської міської ради № 56/9 від 14.01.2015, дошкільні навчальні заклади (у тому числі КЗ «ДНЗ №3 «Зірочка») передані в оперативне управління відділу освіти Кремінської районної державної адміністрації Луганської області (а.с.62).
Будівлі та споруди дошкільних навчальних закладів (у тому числі КЗ ДНЗ №3 «Зірочка») передані у позичку відділу освіти Кремінської районної державної адміністрації відповідно до рішення сесії Кремінської міської ради №18/24 від 21.12.2016 та переліку майна, яке передається у позичку (а.с.63).
На підставі зазначених доказів суд приходить до висновку, що саме Відділ освіти Кремінської районної державної адміністрації Луганської області є суб'єктом владних повноважень в розумінні КАС України та здійснює публічно-владні управлінські функції стосовно комунального закладу “Дошкільний навчальний заклад № 3 «Зірочка» Кремінської міської ради Луганської області. Отже, рішення, дії та бездіяльність саме вказаного відділу освіти може бути предметом розгляду в адміністративній справі, і саме цей орган є належним відповідачем.
Судом встановлено, що в період з 14.09.2017 по 28.09.2017 посадовими особами Кремінського міськрайонного відділу Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області проведена планова перевірка Комунального закладу “Дошкільний навчальний заклад №3 «Зірочка» Кремінської міської ради Луганської області щодо додержання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки.
За результатами перевірки складено акт №34 від 28.09.2017, в якому наведено виявлені під час перевірки недоліки та який того ж дня вручений завідуючій КЗ “Дитячий навчальний заклад №3 (а.с.21-32).
Актом перевірки зазначеного суб'єкта № 34 від 28.09.2017 встановлені наступні порушення:
- приміщення закладу не обладнані автоматичними системами протипожежного захисту;
- будівля закладу не обладнана приладами захисту від прямих попадань блискавки і вторинних її проявів;
- не проведено ідентифікацію об'єкта підвищеної небезпеки (газової котельні);
- допущено встановлення електророзетки на горючій основі (дерево) без підкладання під неї суцільного негорючого матеріалу, що виступає за її габарити не менше ніж на 0,01 метра;
- не проведено вогнезахисне оброблення дерев'яних конструкцій покрівлі.
Так, при відсутності перевірки (огляду) пристроїв захисту будівлі від прямих ударів блискавки та захисту від вторинних дій блискавки у випадку удару блискавки в будівельні конструкції виникає небезпечне іскріння, полум'я та електричний струм, що виник у результаті виносу високої напруги на струмопровідні частини конструкцій, апаратів, агрегатів, сприяє виникненню пожежі з її небезпечними факторами та розповсюдженням їх до шляхів евакуації та місць перебування людей, та створює загрозу життю та/або здоров'ю людей.
Відсутність у будівлі систем протипожежного захисту - системи пожежної сигналізації, системи оповіщення про пожежу та управління евакуації людей призводить до збільшення часу виявлення пожежі у будівлі, допускає розповсюдження пожежі по будівельним конструкціям, їх руйнації, та збільшення продуктів горіння, чадного газу та впливу підвищених температур, що в свою чергу створюють загрозу життю та/або здоров'ю людей унеможливлюючи евакуацію людей з будівлі.
Не проведення вогнезахисної обробки дерев'яних конструкцій горищного приміщення, допускає розповсюдження пожежі по будівельним конструкціям, їх руйнації, та збільшення продуктів горіння, чадного газу та впливу підвищених температур, що в свою чергу створюють загрозу життю та/або здоров'ю людей унеможливлюючи евакуацію людей з будівлі.
Не проведення ідентифікації об'єкту підвищеної небезпеки (газової котельні), не дає можливості здійснити аналіз ступеню небезпеки та оцінки рівня ризику, умови виникнення та розвитку імовірних аварій, перелік факторів і основних причин, що сприяють виникненню та розвитку аварій, що в свою чергу створює потенційну загрозу життю та/або здоров'ю людей.
За результатами перевірок встановлено, що подальша експлуатація об'єкту Комунальний заклад “Дитячий навчальний заклад №3 «Зірочка» Кремінської міської ради із вищезазначеними порушеннями пожежної безпеки створюють загрозу життю га/або здоров'ю людей.
Про що завідуючою дошкільного навчального закладу ОСОБА_1 підписано та отримано примірник акту № 34 від 28.09.2017 складений за результатами проведення планової перевірки щодо додержання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки. Зауваження або заперечення не надходили.
29.09.2017 завідуючій ДНЗ № 3 ОСОБА_1 внесений припис № 25 про усунення порушень вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки, відповідно до якого встановлено строк усунення порушень до 28.10.2017 (арк. спр. 45-47).
Під час проведення позапланової перевірки комунального закладу “Дошкільний навчальний заклад № 3 «Зірочка» Кремінської міської ради щодо стану виконання припису № 25 від 29.09.2017 про усунення порушень вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки встановлено наступні порушення: приміщення закладу не обладнані автоматичними системами протипожежного захисту; будівля закладу не обладнана приладами захисту від прямих попадань блискавки і вторинних її проявів; не проведено ідентифікацію об'єкту підвищеної небезпеки (газової котельні); не проведено вогнезахисне оброблення дерев'яних конструкцій покрівлі.
За результатами вищевказаної позапланової перевірки складений акт № 67 від 09.11.2017, який завідуючою ДНЗ № 3 ОСОБА_1 отриманий 09.11.2017 (арк. спр. 33-44).
Згідно з ч. 1 ст. 47 Кодексу цивільного захисту України (далі - КЦЗ України), державний нагляд (контроль) з питань цивільного захисту здійснюється за додержанням та виконанням вимог законодавства у сферах техногенної та пожежної безпеки, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій природного і техногенного характеру, за діяльністю аварійно-рятувальних служб, а також у сфері промислової безпеки та гірничого нагляду, поводження з радіоактивними відходами відповідно до Закону України “Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності”, цього Кодексу та інших законодавчих актів.
Статтею 1 Закону України “Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності” державний нагляд (контроль) визначено діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, прийнятного рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.
Відповідно до ч.ч. 1,2 ст. 64 КЦЗ України центральний орган виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, уповноважений організовувати та здійснювати державний нагляд (контроль) щодо виконання вимог законів та інших нормативно-правових актів з питань техногенної та пожежної безпеки, цивільного захисту і діяльності аварійно-рятувальних служб. Центральний орган виконавчої влади, який здійснює нагляд (контроль) у сфері техногенної та пожежної безпеки, реалізує повноваження безпосередньо і через свої територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, районах, районах у містах, містах обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення.
Згідно з пунктом 6 Положення про Державну службу України з надзвичайних ситуацій, затвердженого Указом Президента України від 16.01.2013 № 20/2013 “Деякі питання Державної служби України з надзвичайних ситуацій”, та пунктом 7 Положення про Державну службу України з надзвичайних ситуацій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.12.2015 №1052 ДСНС України здійснює свої повноваження безпосередньо та через територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, районах, районах у містах, містах обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення, а також міжрегіональні (повноваження яких поширюються на кілька адміністративно-територіальних одиниць) територіальні органи (у разі їх створення).
Відповідно до п.п. 27, 35 п. 4 Положення про Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області, затвердженого наказом ДСНС України від 04.02.2013 №3 (у редакції наказу ДСНС України від 21.09.2017 № 507), Головне управління відповідно до покладених на нього завдань на відповідній території організовує і здійснює безпосередньо та через підпорядковані підрозділи нагляд (контроль) за додержанням і виконанням вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки та цивільного захисту місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, суб'єктами господарювання; складає акти перевірок, видає приписи, постанови, розпорядження про усунення вимог законодавства у сфері цивільного захисту, пожежної та техногенної безпеки, а в разі встановлення порушень, що створюють загрозу життю та здоров'ю людей, звертається до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері цивільного захисту, пожежної та техногенної безпеки роботи підприємства, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, об'єктів, споруд тощо (а.с.67-80).
Згідно з п. п. 1, 11 ч. 1 ст. 67 КЦЗ України до повноважень центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, належить здійснення державного нагляду (контролю) у сфері техногенної та пожежної безпеки, цивільного захисту щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства органами та суб'єктами господарювання, аварійно-рятувальними службами, зазначеними у ст. 65 цього Кодексу, складення актів перевірок, приписів про усунення порушень вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки у разі виявлення таких порушень; - звернення до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об'єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, зупинення проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо ці порушення створюють загрозу життю та/або здоров'ю людей.
Згідно ч.ч. 1,2,3 ст. 68 КЦЗ України посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, у разі порушення вимог законодавства з питань техногенної та пожежної безпеки, у тому числі невиконання їх законних вимог, зобов'язані застосовувати санкції, визначені законом.
У разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров'ю людей, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту у порядку, встановленому законом.
Приписи, постанови, розпорядження центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, щодо усунення порушень встановлених законодавством вимог з питань техногенної та пожежної безпеки можуть бути оскаржені до суду в установлений законом строк.
У даному випадку наявна загроза порушення інтересів держави, оскільки невідповідність облаштування та обладнання приміщень КЗ «ДНЗ № З «Зірочка» Кремінської міської ради» вимогам чинних нормативних актів у сфері пожежної та техногенної безпеки, цивільного захисту населення формує ризики для нормального функціонування навчального закладу та учбового процесу, що може призвести до негативних наслідків та порушення прав дітей та інтересів держави у сфері охорони дитинства, порушує тим самим інтереси держави у сфері контролю за додержанням вимог зазначеного законодавства, створює реальну загрозу для безпечного перебування дітей дошкільного віку у цьому навчальному закладі, загрозу здоров'ю та життю вихованців та працівників навчального закладу, що є підставою для захисту інтересів держави органами прокуратури шляхом звернення до суду з позовною заявою.
При цьому, ні Кодексом цивільного захисту України, ні Законом України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», а ні Положенням про Державну службу України з надзвичайних ситуацій не визначені повноваження щодо звернення до суду з позовними вимогами про зобов'язання вжити заходів щодо усунення порушень пожежної безпеки.
Таким чином, законодавством визначено орган, уповноважений державною здійснювати функції нагляду (контролю) за додержанням і виконанням вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки та цивільного захисту, однак у вказаного державного органу відсутні повноваження щодо звернення до суду, що є підставою для звернення прокурора як позивача до суду з цим позовом в інтересах держави, що відповідає вимогам ч.ч. 3-4 ст.53 КАС України та ст. 23 Закону України «Про прокуратуру».
Відповідно до ч. 2 ст. 51 та ч. 3 ст. 55 КЦЗ України забезпечення техногенної та пожежної безпеки суб'єкта господарювання покладається на керівників та власників таких суб'єктів господарювання.
Згідно з п. п. 1, 13, 21, 22, 23 п. 1 ст. 20 КЦЗ України на суб'єкта господарювання покладається обов'язок: забезпечення виконання заходів у сфері цивільного захисту на об'єктах суб'єкта господарювання; здійснення за власні кошти заходів цивільного захисту, що зменшують рівень ризику виникнення надзвичайних ситуацій; забезпечення виконання вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, а також виконання вимог приписів, постанов та розпоряджень центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки; утримання у справному стані засобів цивільного та протипожежного захисту, недопущення їх використання не за призначенням; здійснення заходів щодо впровадження автоматичних засобів виявлення та гасіння пожеж і використання для цієї мети виробничої автоматики.
Згідно з наказом по відділу освіти Кремінської РДА від 30 січня 2015 року № 37-ОД прийнято в оперативне фінансове управління з 01.02.2015 дошкільні навчальні заклади Кремінського району, зокрема, дошкільний навчальний заклад № 3 "Зірочка" Кремінської міської ради (а.с.58-59).
Відповідно до п. 3 ч. 2 ст. 22 Бюджетного кодексу України, головними розпорядниками бюджетних коштів за бюджетними призначеннями, визначеними іншими рішеннями про місцеві бюджети, - місцеві державні адміністрації, виконавчі органи та апарати місцевих рад (секретаріат Київської міської ради), структурні підрозділи місцевих державних адміністрацій, виконавчих органів місцевих рад в особі їх керівників. Якщо згідно із законом місцевою радою не створено виконавчий орган, функції головного розпорядника коштів відповідного місцевого бюджету виконує голова такої місцевої ради.
Згідно з пунктами 4, 7 частини 5 статті 22 Бюджетного кодексу України, головний розпорядник бюджетних коштів затверджує кошториси розпорядників бюджетних коштів нижчого рівня (плани використання бюджетних коштів одержувачів бюджетних коштів), якщо інше не передбачено законодавством; здійснює управління бюджетними коштами у межах встановлених йому бюджетних повноважень та оцінку ефективності бюджетних програм, забезпечуючи ефективне, результативне і цільове використання бюджетних коштів, організацію та координацію роботи розпорядників бюджетних коштів нижчого рівня та одержувачів бюджетних коштів у бюджетному процесі.
Таким чином, відділ освіти має повноваження з розподілу бюджетних коштів, що виділяються на утримання дошкільного навчального закладу № 3 "Зірочка" Кремінської міської ради, у тому числі, повноваження з виділення коштів на усунення виявлених за результатами проведених перевірок порушень вимог чинного законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки.
Отже, саме бездіяльність відділу освіти Кремінської районної державної адміністрації Луганської області, щодо відсутності належного контролю та фінансування діяльності Комунального закладу "Дошкільний навчальний заклад № 3 "Зірочка" Кремінської міської ради, порушує інтереси держави, оскільки невідповідність облаштування та обладнання приміщень дошкільного навчального закладу вимогам чинних законодавчих актів у сфері пожежної та техногенної безпеки, цивільного захисту населення формує ризики для нормального функціонування навчального закладу та може призвести до негативних наслідків, а саме створює реальну загрозу для безпечного перебування дітей дошкільного віку у цьому закладі, загрозу здоров'ю та життю вихованців та працівників навчального закладу.
Відповідач позов визнав у повному обсязі (а.с.142).
Суд дійшов висновку про необхідність задоволення позовних вимог до відділу освіти, оскільки до теперішнього часу не виконаний в повному обсязі припис № 25 від 29.09.2017 та не усунуті порушення вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та/або здоров'ю людей, а відповідач, як встановлено судом, має публічно-владні управлінські функції за для забезпечення усунення цих порушень.
Згідно з частиною другою статті 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
З метою ефективного захисту прав позивача суд на підставі частини другої статті 9 КАС України вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог, самостійно обравши спосіб захисту, який відповідає об'єкту порушеного права, та у спірних правовідносинах є достатнім та необхідним (ефективним).
Під ефективним засобом (способом) необхідно розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект. Тобто, ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним наявним обставинам.
Таким чином, суд вважає за необхідне обрати такий спосіб захисту порушеного права позивача як прийняття рішення про визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною, що полягає відсутності належного контролю та фінансування діяльності Комунального закладу "Дошкільний навчальний заклад № 3 "Зірочка" Кремінської міської ради Луганської області, що призвело до порушення вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки.
Для відновлення порушеного права необхідно зобов'язати відповідача вчинити необхідні дії в межах наданих їм повноважень, пов'язані зі здійсненням контролю та фінансуванням усунення порушень вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки, які зазначені у акті позапланової перевірки Комунального закладу "Дошкільний навчальний заклад № 3 "Зірочка" Кремінської міської ради Луганської області, щодо додержання (виконання) вимог законодавства у сферах пожежної та техногенної безпеки, цивільного захисту № 67 від 09.11.2017.
Судові витрати, понесені позивачем у вигляді сплати судового збору в сумі 1762,00 грн (3524:2) мають бути відшкодовані позивачу за рахунок бюджетних асигнувань відповідача відповідно до ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України.
На підставі викладеного, керуючись статтями 205, 241-246, 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Уточнені позовні вимоги керівника Сєвєродонецької місцевої прокуратури Луганської області до Відділу освіти Кремінської районної державної адміністрації Луганської області, третя особя, яка не заявляє самостійних вимог на стороні позивача - Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області, про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Відділу освіти Кремінської районної державної адміністрації Луганської області щодо відсутності належного контролю та фінансування діяльності Комунального закладу "Дошкільний навчальний заклад № 3 "Зірочка" Кремінської міської ради Луганської області, що призвело до порушення вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки.
Зобов'язати Відділ освіти Кремінської районної державної адміністрації Луганської області (код ЄДРПОУ 02142023, 92900, Луганська область, м. Кремінна, вул.Банкова, 2) вчинити необхідні дії в межах наданих їм повноважень, пов'язані зі здійсненням контролю та фінансуванням усунення порушень вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки, які зазначені у акті позапланової перевірки Комунального закладу "Дошкільний навчальний заклад № 3 "Зірочка" Кремінської міської ради Луганської області, щодо додержання (виконання) вимог законодавства у сферах пожежної та техногенної безпеки, цивільного захисту № 67 від 09.11.2017.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити за необгрунтованістю.
Стягнути з Відділу освіти Кремінської районної державної адміністрації Луганської області (код ЄДРПОУ 02142023, 92900, Луганська область, м. Кремінна, вул.Банкова, 2) на користь Прокуратури Луганської області ( юридична адреса: 93400, Луганська обл., місто Сєвєродонецьк, вул.Богдана Ліщини, будинок 27, код ЄДРПОУ 02909921) витрати по сплаті судового збору у сумі 1762,00 грн (одна тисяча сімсот шістдесят дві гривні 00 копійок) за рахунок бюджетних асигнувань Відділу освіти Кремінської районної державної адміністрації Луганської області.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або справа розглянута в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя ОСОБА_2