Рішення від 30.03.2018 по справі 817/10/18

РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 березня 2018 року

м. Рівне

№817/10/18

Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Друзенко Н.В. за участю секретаря судового засідання Романчук В.В. та сторін і інших осіб, які беруть участь у справі:

позивача: представник не прибув, відповідача: представник не прибув,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом

Державної служби геології та надр України

до

Товариства з обмеженою відповідальністю "Томашгородський кар'єр "Розовий"

про припинення права користування надрами,

ВСТАНОВИВ:

02.01.2018 Державна служба геології та надр України звернулась в суд з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Томашгородський кар'єр "Розовий" про припинення права користування надрами №5383 від 13.01.2011 з підстав порушення вимог передбачених спеціальним дозволом на користування надрами та інших законів України.

Позовні вимоги ґрунтуються на тому, що відповідачу надано спеціальний дозвіл на користування надрами №5383 від 13.01.2011 з метою видобування граніту в якості сировини для виробництва щебеню будівельного і каменю бутового. В порушення вимог угоди про умови користування надрами, що є невід'ємною частиною спеціального дозволу, відповідач не вносив або не своєчасно вносив суми податкових зобов'язань з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин та має борг. Державна служба геології та надр України неодноразово надавала надрокористувачу строк для усунення порушень та повідомлення усунення порушень надрокористування. Проте, надрокористувач жодних пояснень на вимогу позивача не надав. В подальшому, з підстав порушення надрокористувачем умов користування надрами, позивачем зупинено дію спеціального дозволу відповідача та надано строк для усунення порушень. У строк, встановлений позивачем, відповідач порушень не усунув. Оскільки позивач вважає, що має місце порушення вимог, передбачених спеціальним дозволом на користування ділянкою надр та відсутня згода користувача, просить припинити дане право у судовому порядку, а позов задовольнити повністю.

Ухвалою суду від 04.01.2018 відкрито провадження у справі №817/10/18 та призначено підготовче судове засідання на 06.02.2018. В судове засідання 06.02.2018 сторони не прибули.

Ухвалою суду від 06.02.2018 закрито підготовче провадження та призначено розгляд справи по суті на 02.03.2018.В судове засідання 02.03.2018 сторони не прибули.

Ухвалою суду від 02.03.2018 розгляд справи відкладено на 30.03.2018 за клопотанням представника відповідача. В судове засідання 30.03.2018 сторони не прибули.

Представником позивача подано клопотання про розгляд справи за його відсутності. Відповідач у судове засідання не прибув, про дату, час та місце судового розгляду повідомлений належним чином, відзив на адміністративний позов не подав та про причини своєї неявки суд не повідомив.

Суд вважає за можливе здійснити розгляд справи за відсутності осіб, які беруть участь у справі, на підставі наявних у ній доказів.

Повно і всебічно з'ясувавши всі обставини справи в їх сукупності, перевіривши їх дослідженими у судовому засіданні доказами, суд приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення повністю.

Судом встановлено, що Міністерством охорони навколишнього середовища України для Товариства з обмеженою відповідальністю "Томашгородський кар'єр "Розовий" видано спеціальний дозвіл на користування надрами №5383 від 13.01.2011 на видобування граніту в якості сировини для виробництва щебеню будівельного і каменю бутового строком дії на 20 років та укладено Угоду про умови користування надрами з метою видобування №5383 від 16.08.2012 з Програмою робіт з видобування граніту Томашгородського родовища, що є додатками до спеціального дозволу (а.с.10-16).

11.08.2014 до Державної служби геології та надр України надійшов лист №99715/5/99-99-15-04-01-15 Державної фіскальної служби України про надання інформації в якому зазначено, що Державною фіскальною службою України проведено аналіз повноти та своєчасності внесення надрокористувачами до Зведеного бюджету України плати, за результатами якого сформовано перелік суб'єктів господарювання, що не вносили або несвоєчасно вносили суми податкових зобов'язань з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин станом на 30.07.2014, серед яких зазначено податковий борг Товариства з обмеженою відповідальністю "Томашгородський кар'єр "Розовий" 112,5 тисяч гривень (а.с.19-20).

Згідно з наказом Державної служби геології та надр України №288 від 09.09.2014 у зв'язку з невиконанням Товариства з обмеженою відповідальністю "Томашгородський кар'єр "Розовий" особливих умов спеціальних дозволів на користування надрами, а саме відповідач не вносив або не своєчасно вносив суми податкових зобов'язань з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин та має борг, зупинено дію спеціального дозволу та встановлено термін 30 календарних днів для усунення порушень, про що на адресу державної реєстрації Товариству з обмеженою відповідальністю "Томашгородський кар"єр "Розовий" направлено лист №12902/02-14-14 від 15.09.2014. Вказаний лист отриманий відповідачем 24.09.2014 (а.с17-18, 21).

Листом №22416/5/99-99-12-03-04-16 від 16.12.2016 Державна фіскальна служба України повідомила Державну службу геології та надр України, що у Товариства з обмеженою відповідальністю "Томашгородський кар'єр "Розовий" наявний податковий борг в сумі 71,30 тисячі гривень.

Наказом Державної служби геології та надр України №66 від 07.02.2017 внесено зміни до наказу №288 від 09.09.2014 Товариству з обмеженою відповідальністю "Томашгородський кар"єр "Розовий" додатково надано 30 календарних днів для усунення порушень, про що повідомлено відповідача листом. Вказаний лист отриманий відповідачем 16.03.2017 (а.с.26).

Листом №11107/5/99-99-12-03-04-16 від 03.07.2017 Державна фіскальна служба України повідомила Державну службу геології та надр України, що у Товариства з обмеженою відповідальністю "Томашгородський кар'єр "Розовий" наявний податковий борг в сумі 71,30 тисячі гривень (а.с.28).

Жодної відповіді від Товариства з обмеженою відповідальністю "Томашгородський кар'єр "Розовий" щодо вищевказаних листів на адресу Державної служби геології та надр України не надходило, довідку про відсутність заборгованості відповідач не надав.

Листом №21539/03/14-17 від 26.10.2017 Державна служба геології та надр України повідомила Товариство з обмеженою відповідальністю "Томашгородський кар'єр "Розовий", що у зв'язку з неусуненням недоліків причин усунення зупинення дії спеціального дозволу, буде розглянуто питання щодо припинення права користування надрами у судовому порядку та надано 15 денний строк на надання відповіді щодо згоди /незгоди на припинення права користування видобування корисних копалин Томашгородського родовища (а.с.27).

Товариство з обмеженою відповідальністю "Томашгородський кар'єр "Розовий" листом №2/9-17 від 27.10.2017 висловив свою незгоду, щодо припинення права користування надрами.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд виходить з наступного.

Відповідно до пп.18 п.4 Положення, Держгеонадра України відповідно до покладених завдань здійснює державний контроль за геологічним вивченням надр (державний геологічний контроль) та раціональним і ефективним використанням надр України.

Відповідно до ст.19 Кодексу України про надра, надра надаються у користування підприємствам, установам, організаціям і громадянам лише за наявності у них спеціального дозволу на користування ділянкою надр.

Частиною 7 статті 4 Закону України "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності" № 2806- IV від 06.09.2005, визначено, що дозвільний орган, що видав документ дозвільного характеру, може звернутися до адміністративного суду з позовом про застосування заходу реагування у виді анулювання документа дозвільного характеру за наявності хоча б однієї з таких підстав:

1) встановлення факту надання в заяві про видачу документа дозвільного характеру та документах, що додаються до неї, недостовірної інформації;

2) здійснення суб'єктом господарювання певних дій щодо провадження господарської діяльності або видів господарської діяльності, на які отримано документ дозвільного характеру, з порушенням вимог законодавства, щодо яких дозвільний орган видавав припис про їх усунення із наданням достатнього часу для їх усунення.

Відповідно до п.5 Порядку здійснення державного геологічного контролю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1294 від 14 грудня 2011 року, державний геологічний контроль здійснюється шляхом проведення органами державного геологічного контролю планових і позапланових перевірок надрокористувачів.

Посадові особи органу державного геологічного контролю під час проведення планової або позапланової перевірки мають право, серед іншого, давати надрокористувачам обов'язкові для виконання вказівки (приписи) щодо усунення виявлених порушень вимог законодавства під час проведення робіт з геологічного вивчення та використання надр (п.13 Порядку №1294).

Згідно з пунктами 15, 16 Порядку №1294, за результатами проведення планової або позапланової перевірки надрокористувача посадовими особами органу державного геологічного контролю складається акт перевірки за формою, затвердженою Держгеонадрами. Посадова особа органу державного геологічного контролю зазначає в акті стан виконання вимог законодавства у сфері геологічного вивчення та використання надр, а в разі невиконання зазначених вимог - детальний опис виявленого порушення з посиланням на відповідне положення акта законодавства.

У разі виявлення порушення вимог законодавства у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр на підставі акта перевірки протягом п'яти робочих днів з дати її завершення складається припис або розпорядження за формою, затвердженою Держгеонадрами. Припис або розпорядження можуть бути оскаржені до Держгеонадр або суду в установленому законом порядку.

Відповідно до пп.8 п.22 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 615 від 30 травня 2011 року, дія дозволу може бути зупинена органом з питань надання дозволу безпосередньо або за поданням органів державного гірничого та санітарно-епідеміологічного нагляду, державного геологічного і екологічного контролю, органів місцевого самоврядування, органів державної податкової служби у разі невиконання в установлений строк приписів уповноважених органів щодо усунення порушень законодавства у сфері надрокористування.

Згідно з п.23 Порядку № 615 право користування надрами припиняється органом з питань надання дозволу безпосередньо або за поданням органів державного гірничого та санітарно-епідеміологічного нагляду, державного геологічного і екологічного контролю, органів місцевого самоврядування, органів державної податкової служби у разі невжиття надрокористувачем заходів для усунення причин зупинення дії дозволу в установлений строк. Право користування надрами припиняється з підстав та у порядку, передбаченому Кодексом України про надра та Законом України "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності" № 2806- IV від 06.09.2005.

Згідно з ч.1 ст.26 Кодексу України про надра, право користування надрами припиняється у разі: 1) якщо відпала потреба у користуванні надрами; 2) закінчення встановленого строку користування надрами; 3) припинення діяльності користувачів надр, яким їх було надано у користування; 4) користування надрами з застосуванням методів і способів, що негативно впливають на стан надр, призводять до забруднення навколишнього природного середовища або шкідливих наслідків для здоров'я населення; 5) використання надр не для тієї мети, для якої їх було надано, порушення інших вимог, передбачених спеціальним дозволом на користування ділянкою надр; 6) якщо користувач без поважних причин протягом двох років, а для нафтогазоперспективних площ та родовищ нафти та газу - 180 календарних днів не приступив до користування надрами; 7) вилучення у встановленому законодавством порядку наданої у користування ділянки надр.

У відповідності до ч.2 ст.26 Кодексу України про надра, право користування надрами припиняється органом, який надав надра у користування, а у випадках, передбачених пунктами 4, 5, 6 цієї статті, у разі незгоди користувачів, - у судовому порядку. При цьому питання про припинення права користування земельною ділянкою вирішується у встановленому земельним законодавством порядку.

Пункт 5 статті 26 Кодексу України про надра визначено, що право користування надрами припиняється у разі використання надр не для тієї мети, для якої їх було надано, порушення інших вимог, передбачених спеціальним дозволом на користування ділянкою надр.

Право користування надрами припиняється у випадку передбаченому п. 5 статті 26 Кодексу України про надра, у разі незгоди користувачів,- у судовому порядку.

Відповідно до п. 10 Порядку №615 невід'ємною частиною дозволу є угода про умови користування надрами, що укладається між органом з питань надання дозволу і надрокористувачем, і містить програму робіт, яка оформляється як додаток.

Відповідно до угоди про користування надрами від 13.01.2011 відповідач зобов'язався у встановленому порядку вносити суми податкових зобов'язань з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин.

Згідно листа №11107/5/99-99-12-03-04-16 від 03.07.2017 Державної фіскальної служби України повідомлено Державну службу геології та надр України, що у Товариства з обмеженою відповідальністю "Томашгородський кар'єр "Розовий" наявний податковий борг в сумі 71,30 тисячі гривень.

Жодної відповіді Товариство з обмеженою відповідальністю "Томашгородський кар'єр "Розовий" щодо заборгованості не надало.

Таким чином суд приходить до висновку, що надрокористувач Товариство з обмеженою відповідальністю "Томашгородський кар'єр "Розовий" порушив умови угоди, які зобов'язаний був виконувати у встановленому порядку.

Державною службою геології та надр України неодноразово вживались заходи та надавались строки для усунення порушень.

Проте, надрокористувач жодних пояснень щодо запитуваних причин або доказів на спростування обставин, викладених у повідомленнях, не надавав.

Відповідно до частини 2 статті 24 Кодексу України про надра, користувачі надр зобов'язані: 1) використовувати надра відповідно до цілей, для яких їх було надано; 2) забезпечувати повноту геологічного вивчення, раціональне, комплексне використання та охорону надр; 3) забезпечувати безпеку людей, майна та навколишнього природного середовища; 4) приводити земельні ділянки, порушені при користуванні надрами, в стан, придатний для подальшого їх використання у суспільному виробництві; 5) виконувати інші вимоги щодо користування надрами, встановлені законодавством України та угодою про розподіл продукції.

Таким чином, наявними у справі доказами підтверджуються обставини щодо порушення відповідачем вимог, передбачених спеціальним дозволом на користування ділянкою надр, що є підставою для застосування наслідків передбачених пунктом 5 статті 26 Кодексу України про надра щодо припинення права користування надрами.

Керуючись статтями 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов Державної служби геології та надр України ( 03680, вул.Ежена Потье, 16, м.Київ, Південна Частина Києва, код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України - 37536031) до Товариства з обмеженою відповідальністю "Томашгородський кар"єр "Розовий" (34240, вул.Заводська,1, смт.Томашгород, Рокитнівський район, код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України - 04991074 )- задовольнити повністю.

Припинити право на користування надрами, шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами №5383 від 13.01.2011, виданого Товариству з обмеженою відповідальністю "Томашгородський кар"єр "Розовий".

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд.

Повний текст рішення складено 10 квітня 2018 року.

Суддя Друзенко Н.В.