11 квітня 2018 року
Справа № 808/2329/17
м. Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Конишевої О.В., розглянувши в порядку письмового провадження заяву Комунального підприємства "Токмак теплоенергія" Токмацької міської ради про розстрочення виконання судового рішення у справі
за позовом Головного управління ДФС у Запорізькій області
до Комунального підприємства "Токмак теплоенергія" Токмацької міської ради
про стягнення податкового боргу,
Постановою Запорізького окружного адміністративного суду від 21.08.2017 по справі №808/2329/17 задоволено позовні вимоги Головного управління ДФС у Запорізькій області, стягнуто з рахунків КП «Токмак теплоенергія» у банках обслуговуючих даного платника податків на користь бюджету кошти у сумі податкового боргу 174 681, 00 грн. з податку на додану вартість.
04.04.2018 до суду надійшла заява Комунального підприємства "Токмак теплоенергія" Токмацької міської ради про розстрочення виконання постанови Запорізького окружного адміністративного суду від 21.08.2017 по справі №808/2329/17 строком на дванадцять місяців рівними частинами починаючи з квітня 2018 року в частині суми заборгованості у розмірі 174681,00 грн. Заява мотивована тим, що КП «Токмак теплоенергія» є єдиною організацією на території м. Токмак, яка надає послуги з централізованого опалення. Тяжкий фінансовий стан підприємства викликаний несвоєчасною оплатою за спожиту теплову енергію всіма категоріями споживачів. Станом на 28.03.2018 року існує дебіторська заборгованість перед КП «Токмак теплоенергія» підприємств, організацій та населення, що підтверджується довідкою, яка міститься в матеріалах справи, відповідно до якої дебіторська заборгованість населення за спожиту теплову енергію складає 12 824 937, 74 грн., бюджетних установ та організацій - 13 956 724, 85 грн., інших споживачів - 1 106 206, 14 грн. У зв'язку з тим, що предметом статутної діяльності підприємства є розвиток і вдосконалення системи теплопостачання з метою якісного забезпечення тепловою енергією споживачів міста Токмак, фінансова спроможність КП «Токмак теплоенергія» безпосередньо залежить від виконання обов'язків споживачів з оплати за спожиту теплову енергію. Тому, порушення з боку споживачів зобов'язань з оплати за спожиті послуги з централізованого опалення та теплової енергії наносять шкоду підприємству, яке втрачає можливість своєчасно виконувати свої зобов'язання з оплати за енергоносіїв, сировини, матеріалів, здійснювати першочергові платежі.
Крім того, КП «Токмак теплоенергія» на виконання постанови Кабінету міністрів України № 217 від 18.06.2014 року "Про затвердження порядку розподілу коштів, що надходять на поточні рахунки із спеціальним режимом використання для проведення розрахунків з гарантованими постачальниками природного газу", відкрито в уповноваженому банку AT «Ощадбанк» спеціальні рахунки для зарахування коштів, що надходять за спожиту теплову енергію від категорій: населення, бюджетні установи, інші споживачі.
Відповідач отримує оплату від споживачів теплової енергії та послуг з централізованого опалення на рахунки зі спеціальним режимом використання з яких здійснюється у відсотковому значенні безспірне списання отриманих коштів на користь HAK «Нафтогаз України» в рахунок оплати вартості газу спожитого в поточному періоді, та на користь ПАТ «Запоріжгаз», УМГ «Харківтрансгаз».
Тобто, у відповідності до положень встановленого порядку розподілу, всі кошти від діяльності КП «Токмак теплоенергія» надходять на спеціальні рахунки, з яких, згідно встановлених Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг нормативів здійснюється їх перерозподіл між рахунками постачальника природного газу, газотранспортними підприємствами та КП «Токмак теплоенергія».
Так, положення постанови КМ України № 217 від 18.06.2014 року обмежують можливість КП «Токмак теплоенергія» розпоряджатись коштами, що надходять від споживачів за спожиті послуги та теплову енергію. Сума коштів, які надходять на поточний рахунок підприємства, після перерозподілу, є недостатньою для проведення сплати обов'язкових платежів. Враховуючи фінансово-господарський стан підприємства розстрочення виконання зазначеного судового рішення дасть змогу підприємству поступово розрахуватися з усіма наявними боргами.
Для розгляду питання про розстрочення виконання судового рішення, судом призначене судове засідання на 11.04.2018, про що повідомлено сторін.
Заявник в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце судового засідання повідомлявся належним чином. Заяв про розгляд заяви без його участі до суду не надходило.
Представник Головного управління ДФС у Запорізькій області до судового засідання подав клопотання про розгляд заяви без його участі та відзив на заяву про розстрочення виконання судового рішення. Зокрема зазначає, що в зв'язку з тим, що Комунальне підприємство «Токмак теплоенергія» Токмацької міської ради постійно допускає зростання податкового боргу, не сплачуючи узгоджені грошові зобов'язання з податку на додану вартість, вважає за недоцільне надання розстрочення виконання постанови суду від 21.08.2017 року у справі № 808/2329/17 тому в задоволенні заяви просить відмовити в повному обсязі.
За приписами статті 378 КАС України, неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду.
У зв'язку із неявкою у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, на підставі приписів частини 13 статті 10 та частини 4 статті 229 КАС України, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Розглянувши заяву про розстрочення виконання судового рішення, суд вважає її такою, що підлягає задоволенню з огляду на наступне.
Стаття 124 Конституції України та стаття 370 КАС України встановлюють, що судові рішення, зокрема, судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, за її межами. Невиконання судових рішень тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
За приписами ч.1 ст.378 КАС України встановлено, що за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.
Відповідно до п. 10 постанови Пленуму Верховного Суду України від 26.12. 2003 №14 “Про практику розгляду скарг на рішення, дії або бездіяльність органів і посадових осіб державної виконавчої служби та звернення учасників виконавчого провадження” при вирішенні заяв державного виконавця чи сторони про відстрочку чи розстрочку виконання рішення суду потрібно мати на увазі, що відповідно до статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України їх задоволення можливе лише у виняткових випадках, які суд визначає виходячи з особливого характеру обставин, що ускладнюють або виключають виконання рішення (відсутність коштів на рахунку, відсутність присудженого майна в натурі, стихійне лихо тощо).
Тобто, вирішуючи питання про відстрочку виконання судового рішення, суд повинен враховувати матеріальні інтереси сторін, їх фінансовий стан, можливі негативні наслідки для боржника при виконанні рішення у встановлений строк тощо.
Підставою для відстрочення виконання рішення, в розумінні ст. 378 КАС України, є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.
Заявник просить розстрочити виконання рішення суду у зв'язку з тяжким фінансовим становищем, що склалось на підприємстві.
На підтвердження обставин, що унеможливлюють виконання судового рішення заявником надано до матеріалів справи копію звіту про фінансові результати КП «Токмак теплоенергія» відповідно до якого непокритий збиток за 2016 рік - 8 745, 0 тис, грн., за 2017 рік 30,0 тис, грн., довідку про дебіторську заборгованість всіх категорій споживачів перед Комунальним підприємством «Токмак теплоенергія» Токмацької міської ради.
Враховуючи наявність обставин, які унеможливлюють виконання судового рішення від 21.08.2017 та неможливість погасити заборгованість у розмірі 174681,00 грн. одним платежем, суд приходить до висновку про наявність підстав для розстрочення виконання судового рішення.
Відповідно до частини 5 статті 378 КАС України, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення не може перевищувати одного року з дня ухвалення рішення, ухвали, постанови.
З урахуванням зазначеного, суд вважає за необхідне задовольнити заяву Комунального підприємства "Токмак теплоенергія" Токмацької міської ради про розстрочення виконання судового рішення від 21.08.2017 у справі № 808/2329/17 строком на 12 місяців.
Керуючись ст.ст. 229,370,378 КАС України, суд -
Заяву Комунального підприємства "Токмак теплоенергія" Токмацької міської ради про розстрочення виконання судового рішення - задовольнити.
Розстрочити виконання постанови Запорізького окружного адміністративного суду від 21.08.2017 по справі №808/2329/17 в частині суми заборгованості у розмірі 174681,00 грн. (сто сімдесят чотири тисячі шістсот вісімдесят одна гривня 00 коп.) строком на дванадцять місяців, шляхом сплати по 14556,75 грн. (чотирнадцять тисяч п'ятсот п'ятдесят шість гривень 75 коп.) щомісячно починаючи з квітня 2018 року.
Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання суддею (суддями).
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 частини 1 Перехідних положень КАС України ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Суддя О.В.Конишева