Рішення від 10.04.2018 по справі 806/664/18

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 квітня 2018 року м.Житомир справа № 806/664/18

категорія 10.2.4

Житомирський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Токаревої М.С.,

секретар судового засідання Шевчук Т. А.,

за участю: позивача ОСОБА_1,

представника відповідача: ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_3 управління ДФС у Житомирській області про визнання дій протиправними, зобов'язання видати довідку,

встановив:

ОСОБА_1 звернувся до Житомирського окружного адміністративного суду з позовом до ОСОБА_3 управління ДФС у Житомирській області, в якому просить:

- визнати протиправними дії ОСОБА_3 управління ДФС у Житомирській області щодо відмови йому у видачі довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії у відповідності до Постанови Кабінету Міністрів України "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів" №1013 від 9 грудня 2015 року з урахуванням підвищень на 25% розміру посадового окладу протиправною;

- зобов'язати Головне управління ДФС у Житомирській області видати йому довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії у відповідності до Постанови Кабінету Міністрів України "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів" №1013 від 9 грудня 2015 року та Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" з урахуванням підвищень на 25% розміру посадового окладу та зазначенням в довідці всіх складових заробітної плати: посадового окладу, надбавки за вислугу років, надбавки за таємність, надбавки за умови служби, премій, індексації, матеріальної допомоги на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань на посаді начальника оперативного відділення Коростишівського територіального відділу податкової міліції Житомирської ОДПІ.

В обґрунтування позовних вимог ОСОБА_1 зазначає, що 11.01.2018 звернувся з листом до ОСОБА_3 управління ДФС у Житомирській області для отримання довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії у відповідності до постанови КМУ від 09.12.2015 № 103 за нормами, чинними на 01.12.2015 (день якого змінено розмір грошового забезпечення особам, що проходять службу) за посадою начальника оперативного відділення Коростишівського територіального відділу податкової міліції ОДПІ. Листом від 24.01.2018 № 362/14/06-30-05-39 ОСОБА_3 управління ДФС у Житомирській області ОСОБА_1 було повідомлено про відмову у видачі довідки, у зв'язку з тим, що Постановою КМУ № 77 від 11.02.2016 "Про внесення змін до Постанови Кабінету Міністрів України "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів" №1013 від 09.12.2015, внесено зміни та визначено, що підвищення окладу не поширюється на військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та поліцейських. З огляду на викладене, зазначено, що відсутні законні підстави для видачі довідки.

На думку позивача, Головне управління ДФС у Житомирській області безпідставно відмовило у видачі йому довідки і фактично перебрало на себе повноваження Пенсійного фонду про вирішення питання щодо перерахунку пенсії, заздалегідь, визначивши про відсутність підстав для такого перерахунку.

Ухвалою Житомирського окружного адміністративного суду від 13 лютого 2018 року відкрите загальне позовне провадження в адміністративній справі.

02.03.2018 на адресу суду надійшов відзив на позовну заяву ОСОБА_3 управління ДФС у Житомирській області, за змістом якого просить позов залишити без задоволення у зв'язку з його безпідставністю.

Позивач в судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі та просив їх задовольнити.

Представник відповідача проти задоволення позову заперечував з підстав викладених у відзиві на позовну заяву, просив у задоволенні позову відмовити.

Дослідивши письмові докази та заслухавши думку учасників процесу, суд дійшов висновку, про наявність підстав для задоволення позову в повному обсязі.

Встановлено, що з жовтня 2002 року позивач перебуває на обліку в ОСОБА_3 управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб". Остання посада, яку займав ОСОБА_1 перед виходом на пенсію - начальник оперативного відділення Коростишівського територіального відділу податкової міліції Житомирської ОДПІ. Постановою Кабінету Міністрів України "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів" № 1013 від 09.12.2015, встановлені з 01.12.2015 нові розміри посадових окладів (тарифних ставок) заробітної плати працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери. Для звернення до ОСОБА_3 управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, позивачу було необхідно отримати довідку про розмір грошового забезпечення, у зв'язку з чим ОСОБА_1 11.01.2018 звернувся з листом до ОСОБА_3 управління ДФС у Житомирській області для отримання довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії у відповідності до постанови КМУ від 09.12.2015 № 103 за нормами, чинними на 01.12.2015 (день якого змінено розмір грошового забезпечення особам, що проходять службу) за посадою начальника оперативного відділення Коростишівського територіального відділу податкової міліції ОДПІ. ОСОБА_3 управління ДФС у Житомирській області від 24.01.2018 № 362/14/06-30-05-39 ОСОБА_1 було повідомлено про відмову у видачі довідки, у зв'язку з тим, що Постановою КМУ № 77 від 11.02.2016 "Про внесення змін до Постанови Кабінету Міністрів України "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів" №1013 від 09.12.2015, внесено зміни та визначено, що підвищення окладу не поширюється на військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та поліцейських. З огляду на викладене, зазначено, що відсутні законні підстави для видачі довідки.

Надаючи правову оцінку вказаним обставинам, суд зазначає наступне.

Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

У зв'язку з прийняттям постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та встановлення змін до деяких нормативно - правових актів» внесено зміни до Постанови Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 № 268 «Про упорядкування структури та умов праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів», збільшено розмір грошового забезпечення за нормами чинними на 01.12.2015.

Відповідно до ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» призначені за цим законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах встановлених законодавством.

Норми ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» діють на сьогодні і вони не змінені, не скасовані у встановленому Конституцією України порядку. Цим забезпечується соціальна справедливість та створені відповідні соціальні умови при перебуванні військовослужбовців на пенсії.

Відповідно до ст. 22 Конституції України конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані.

При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Згідно ст. 64 Конституції України конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України.

У п. 2 постанови Пленуму Верховного Суду України від 01.11.1996 № 9 «Про застосування Конституції України при здійсненні правосуддя» передбачено, що оскільки Конституція України, як зазначено в її ст.8, має найвищу юридичну силу, а її норми є нормами прямої дії, суди при розгляді конкретних справ мають оцінювати зміст будь-якого закону чи іншого нормативно-правового акта з точки зору його відповідності Конституції і в усіх необхідних випадках застосовувати Конституцію як акт прямої дії. Судові рішення мають ґрунтуватись на Конституції, а також на чинному законодавстві, яке не суперечить їй.

Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Таким чином, позивач має право на відповідний перерахунок пенсії згідно зі ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» в редакції, чинній на день призначення йому пенсії, та постанови Кабінету Міністрів України № 1013 від 09.12.2015.

Частиною 2 статті 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» передбачено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

В той же час, частиною 3 статті 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» передбачено, що перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з розмірів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Крім того позивачу, як колишньому працівнику податкової міліції відповідно до норм ст. 356 Податкового кодексу України держава гарантує правовий та соціальний захист осіб начальницького і рядового складу податкової міліції та членів їхніх сімей. На них поширюються гарантії соціального і правового захисту, передбачені статтями 20 - 23 Закону України «Про міліцію» та Законом України «Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ і деяких інших осіб та їх соціальний захист».

Пунктом 3 постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» приписано міністрам, керівникам інших центральних органів виконавчої влади, головам обласних, Київської міської державних адміністрацій та інших державних органів у межах передбачених коштів державного бюджету, місцевих бюджетів та власних коштів необхідно вжити заходів для підвищення з 1 грудня 2015 року розмірів посадових окладів (тарифних ставок, ставок заробітної плати), перегляду розмірів надбавок, доплат, премій, спрямувавши на зазначені цілі всі виплати, пов'язані з сумою індексації, яка склалась у грудні 2015 року, з тим, щоб розмір підвищення всіх складових заробітної плати у сумарному виразі для кожного працівника у грудні 2015 року перевищив суму індексації, яку йому повинні були виплатити у грудні 2015 року.

Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

При цьому в силу положень частини 2 статті 77 вказаного Кодексу, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

В порушення вказаної норми відповідачем не було доведено правомірності відмови у видачі вищезазначеної довідки.

Враховуючи наведене, суд вважає відмову ОСОБА_3 управління ДФС у Житомирській області у видачі ОСОБА_1 довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії у відповідності до Постанови Кабінету Міністрів України "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів" №1013 від 9 грудня 2015 року з урахуванням підвищень на 25% розміру посадового окладу протиправною, а позовні вимоги обґрунтованими, та такими, що підлягають задоволенню.

Відповідно до ч.1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень - відповідача у справі.

Керуючись статтями 9, 77, 90, 242-246, 371 Кодексу адміністративного судочинства України,

вирішив:

Позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити.

Визнати відмову ОСОБА_3 управління ДФС у Житомирській області (код ЄДРПОУ 3945995, вул. Юрка Тютюнника, 7, м. Житомир, 10003) видати ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1, АДРЕСА_1, 11603) довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії у відповідності до Постанови Кабінету Міністрів України "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів" №1013 від 9 грудня 2015 року з урахуванням підвищень на 25% розміру посадового окладу протиправною.

Зобов'язати Головне управління ДФС у Житомирській області (код ЄДРПОУ 3945995, вул. Юрка Тютюнника, 7, м. Житомир, 10003) видати ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1, АДРЕСА_1, 11603) довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії у відповідності до Постанови Кабінету Міністрів України "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів" №1013 від 9 грудня 2015 року з урахуванням підвищень на 25% розміру посадового окладу з зазначенням всіх складових заробітної плати.

Стягнути з ОСОБА_3 управління ДФС у Житомирській області (код ЄДРПОУ 3945995, вул. Юрка Тютюнника, 7, м. Житомир, 10003) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1, АДРЕСА_2, 11603) понесені судові витрати в сумі 704 (сімсот чотири) гривні 80 (вісімдесят) копійок.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене до Житомирського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя М.С. Токарева

Повне судове рішення складене 19 квітня 2018 року