Рішення від 30.01.2018 по справі 808/2918/17

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

30 січня 2018 року Справа № 808/2918/17 м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Бойченко Ю.П., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу

за позовом Східного офісу Держаудитслужби (49600, м. Дніпро, вул. Володимира Антоновича, буд.22, корп. 2)

до Товариства з обмеженою відповідальністю «Оріхівтепломережа» (70500, Запорізька область, Оріхівський р-н, м. Оріхів, вул.. Покровська, буд. 62-А)

про стягнення коштів,

ВСТАНОВИВ:

До Запорізького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Східного офісу Держаудитслужби (далі - позивач) до Товариства з обмеженою відповідальністю «Оріхівтепломережа» (далі - відповідач), в якому позивач просить суд стягнути з відповідача на користь загального фонду бюджету м.Оріхів кошти в розмірі 37989,00 грн.

Свої вимоги мотивує тим, що ревізією окремих питань фінансово-господарської діяльності товариства з обмеженою відповідальністю «Оріхівтепломережа» за період з 01.01.2014 по 30.04.2017 року встановлено ряд порушень, які зафіксовано в акті від 15.06.2017 № 08.06.-20/5. На підставі висновків акту перевірки винесено вимогу від 29.06.2017 № 2 на суму 57304,20 грн. та вимогу від 30.06.2017 №04-08-06-14/3216. Виявлені порушення частково усунуті відповідачем. В зв'язку з тим, що ТОВ «Оріхівтепломережа» не повністю усунуті порушення, а саме не перераховані кошти в сумі 37989,00 грн. позивач звернувся з даним позовом до суду.

Розгляд справи призначено на 30.01.2018.

26.01.2018 представником відповідача, через канцелярію суду, надано заперечення на позов (вх.№ 2883), відповідно до яких відповідач не погоджується з сумою позову, зазначає, що ним було сплачено ще 1000,00 грн., у зв'язку з чим просить суд частково задовольнити позов, зменшивши суму позову на 1000,00 грн.

Також, 26.01.2018 від відповідача надійшла заява (вх.№2884) про розгляд справи за відсутності представника ТОВ «Оріхівтепломережа».

30.01.2018 представник позивача надав заяву про розгляд справи в порядку письмового провадження. Крім того зазначив, що підтверджує перерахування відповідачем коштів у загальному розмірі 1000,00 грн. Кошти просить стягнути до загального фонду бюджету м. Оріхів.

З урахуванням вимог ст.ст. 205, 229 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження та на підставі наявних у ній доказів.

Дослідивши матеріали справи та оцінивши зібрані докази в їх сукупності, суд вважає, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають частковому задоволенню з таких підстав.

Судом встановлено, що відповідно до п. 3.3.4.1 Плану проведення заходів державного фінансового контролю Східного офісу Держаудитслужби на II квартал 2017 року, управлінням Східного офісу Держаудитслужби в Запорізькій області проведено ревізію окремих питань фінансово-господарської діяльності відповідача за період з 01.01.2014 по 30.04.2017.

За результатами ревізії складено акт від 15.06.2017 № 08.06.-20/5, який підписано посадовими особами ТОВ «Оріхівтепломережа» без заперечень.

Відповідно до висновків зазначеного акту ревізії в ході проведення ревізії, серед іншого, встановлені факти нецільового використання відповідачем коштів місцевого бюджету на загальну суму 57304,20 грн.

Вказане порушення виникло на підставі наступних обставин.

На виконання Програм «Розвиток житлово-комунального господарства міста Оріхова» за 2014, 2015 роки, «Розвиток житлово-комунального господарства міста Оріхова на 2016-2018 роки» з міського бюджету м. Оріхів виділено кошти на загальну суму 133 937,20 грн. на проведення поточних та капітальних ремонтів теплових мереж, придбання матеріальних цінностей.

Програмою на 2014 рік визначені основні завдання програми, в т.ч.: по виконавцю ТОВ «Оріхівтепломережа» - поточний та капітальний ремонт, реконструкція внутрішньобудинкових та зовнішніх теплових мереж міста.

Ревізією цільового та законного використання бюджетних коштів ТОВ «Оріхівтепломережа» в 2014 році, виділених з місцевого бюджету на виконання міської програми «Розвиток житлово-комунального господарства міста Оріхова» за 2014 рік встановлено наступне.

В березні 2014 року ТОВ «Оріхівтепломережа» з місцевого бюджету отримано кошти в сумі 14 164,00 грн. на придбання теплоізолюючих матеріалів для трубопроводів, фактично використані ТОВ «Оріхівтепломережа» в серпні 2014 року на погашення кредиторської заборгованості перед ФОП ОСОБА_1 за придбані в листопаді 2013 року згідно видаткової накладної від 18.11.2013 № ВР-08 центробіжні насоси.

Таким чином, в порушення Програми на 2014 рік (Додаток до Програми на 2014 рік - Перелік видатків, спрямованих на виконання Програми на 2014 рік), якою визначено використання коштів в сумі 14 164,0грн для придбання теплоізолюючих матеріалів для трубопроводів, ТОВ «Оріхівтепломережа» витрачено кошти на погашення кредиторської заборгованості 2013 року за центробіжні насоси.

У 2015 році відповідно до Програми «Розвиток житлово-комунального господарства міста Оріхова» на 2015 рік», затвердженої рішенням Оріхівської міської ради від 22.01.2015 № 13 (зі змінами) (далі - Програма на 2015 рік), ТОВ «Оріхівтепломережа» визначено виконавцем завдань вказаної Програми.

Програмою на 2015 рік визначені основні завдання програми, в т.ч.: по виконавцю ТОВ «Оріхівтепломережа» - поточний та капітальний ремонт, реконструкція внутрішньобудинкових та зовнішніх теплових мереж міста.

З метою виконання основних завдань програми, по виконавцю ТОВ «Оріхівтепломережа», згідно Переліку видатків, спрямованих на виконання Програми на 2015 рік, затверджених рішенням Оріхівської міської ради «Про внесення змін до Програми «Розвиток житлово-комунального господарства міста Оріхова» за 2015 рік» від 18.12.2015 № 04 та Плану використання бюджетних коштів ТОВ «Оріхівтепломережа» на 2015 рік товариству за рахунок коштів місцевого бюджету затверджено видатки на загальну суму 46764,20 грн., з якої в розрізі заходів: на проведення поточного ремонту теплоізоляції теплових мереж - 27449,00 грн. та на оплату кредиторської заборгованості за придбання електрогенератора - 19315,20 гривень.

Ревізією цільового та законного використання бюджетних коштів ТОВ «Оріхівтепломережа» в 2015 році, виділених з місцевого бюджету на виконання міської Програми на 2015 рік встановлено, що в порушення Програми «Розвиток житлово-комунального господарства міста Оріхова» на 2015 рік (пункт 28 Переліку заходів, які фінансуються за рахунок спеціального фонду міського бюджету Переліку видатків, спрямованих на виконання Програми на 2015, який є додатком до Програми на 2015 рік) кошти в сумі 19315,20 грн. виділені з міського бюджету на оплату кредиторської заборгованості за придбання електрогенератора по цільовому призначенню не витрачені.

Відповідно до Програми «Розвиток житлово-комунального господарства міста Оріхова на 2016-2018 роки» (далі - Програма на 2016 - 2018 роки), затвердженої рішенням Оріхівської міської від 04.02.2016 № 12 зі змінами, ТОВ «Оріхівтепломережа» визначено виконавцем вказаної Програми.

Програмою на 2016 рік визначені основні завдання програми, в т.ч. по виконавцю ТОВ «Оріхівтепломережа» - поточний та капітальний ремонт, реконструкція внутрішньобудинкових та зовнішніх теплових мереж міста.

З метою виконання основних завдань Програми, по виконавцю ТОВ «Оріхівтепломережа» згідно рішення Оріхівської міської ради від 22.12.2016 № 11 «Про внесення доповнень до міської Програми «Розвиток житлово- комунального господарства міста Оріхова на 2016-2018 роки» роки) та Плану використання бюджетних коштів ТОВ «Оріхівтепломережа» затверджено видатки місцевого бюджету на загальну суму на загальну суму 60480,00 грн., із них на виконання заходів: поточний ремонт теплових мереж по вул. Покровській в сумі 23850,00 грн. та на капітальний ремонт теплових мереж по вул. Покровській від ТК 14 до ТК 14 а в сумі 22184,00 грн.

Ревізію цільового та законного використання бюджетних коштів ТОВ «Оріхівтепломережа», виділених по Програмі на 2016-2018 роки, що в порушення Програми на 2016 - 2018 кошти (п. 63 Переліку заходів, спрямованих на виконання завдань Програми на 2016 - 2018 роки, який є Додатком 1 до Програми на 2016 - 2018) кошти в сумі 238250,0 грн. виділені для проведення поточного ремонту теплових мереж по вул. Покровській витрачені ТОВ «Оріхівтепломережа» не за цільовим призначенням, а саме: на виплату заробітної плати та на видачу коштів під звіт на господарські потреби.

Таким чином, в ході проведення ревізії встановлено факти нецільового використання ТОВ «Оріфхівтепломережа» коштів бюджету м. Оріхів на загальну суму 57304,20 грн.

Згідно з ч. 7 ст. 10 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» від 26.01.1993 №2939-ХІІ зі змінами та доповнення (далі - Закон №2939) та п.46 Порядку проведення інспектування Державною аудиторською службою, її міжрегіональними територіальними органами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.04.2006 року № 550 (далі - Порядок № 550), органам державного фінансового контролю надано право пред'являти керівникам та іншим особам підприємств, установ та організацій, що контролюються, обов'язкові до виконання вимоги щодо усунення виявлених порушень законодавства.

29 червня 2017 року позивачем винесена Вимога №2 до одержувача бюджетних коштів про повернення бюджетних коштів до відповідного бюджету в сумі, що використана ним не за цільовим призначенням. У вказаній вимозі вимагалось від керівника відповідача повернути кошти в сумі 57304,20 грн. Вимога №2 отримана представником відповідача (головним бухгалтером) - 04.07.2017.

Також, на адресу ТОВ «Оріхівтепломережа» управлінням Східного офісу Держаудитслужби в Запорізькій області направлено вимогу «Щодо усунення порушень законодавства» від 30.06.2017 № 04-08-06-14/3216.

Відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 117 БК України, за порушення бюджетного законодавства до учасників бюджетного процесу може застосовуватися захід впливу за порушення бюджетного законодавства, а саме повернення бюджетних коштів до відповідного бюджету - застосовується за порушення бюджетного законодавства, визначене пунктом 24 (щодо субвенції та коштів, наданих одержувачам бюджетних коштів) частини першої статті 116 цього Кодексу, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Механізм повернення до відповідного бюджету коштів одержувачем бюджетних коштів у разі нецільового використання ними у поточному чи минулих роках бюджетних коштів визначається Порядком повернення бюджетних коштів до відповідного бюджету в разі їх нецільового використання, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 22.12.2010 № 1163 (далі - Порядок № 1163).

Відповідно до п.3 Порядку №1163, протягом 10 робочих днів з дати реєстрації акта ревізії, а у разі наявності заперечень (зауважень) до акта - з дати надання письмового висновку щодо таких заперечень (зауважень) контролюючий орган складає вимогу до розпорядника бюджетних коштів про повернення до відповідного бюджету використаної ним не за цільовим призначенням суми субвенції або вимогу до одержувача бюджетних коштів про повернення бюджетних коштів до відповідного бюджету в сумі, що використана ним не за цільовим призначенням.

Як вже зазначалось вище, Управлінням Східного офісу Держаудитслужби в Запорізькій області 29.06.2017 складено вимогу № 2 до одержувача бюджетних коштів про повернення бюджетних коштів до відповідного бюджету в сумі, що використана ним не за цільовим призначенням, примірники якої листами від 30.06.2017 №№ 04-08-06-14/3215, 04-08- 06-15/3214, 04-08-06-14/3209, 04-08-06-14/3207 направлено до Управління державної казначейської служби в Оріхівському районі Запорізької області, Виконавчого комітету Оріхівської міської ради, ТОВ «Оріхівтепломережа», Управління фінансів Оріхівської районної державної адміністрації (відповідно).

Листом від 11.08.2017 № 208 ТОВ «Оріхівтепломережа» повідомило Позивачу про часткове усунення зазначених вище порушень на суму 19315,20 грн. та на підтвердження зазначеного факту надано копію платіжного доручення від 07.07.2017 № 181. Листом від 11.09.2017 № 1364/02-01-16 виконавчий комітет Оріхівської міської ради повідомив про повернення коштів в сумі 19315,20 грн. до бюджету м. Оріхів.

Таким чином, на час звернення до суду залишаються не повернутими ТОВ «Оріхівтепломережа» до бюджету м. Оріхів кошти, використані не за цільовим призначенням, на загальну суму 37989,00 грн.

Також суд зазначає, що відповідачем відповідно до платіжного доручення №218 від 22.09.2017 було сплачено 500,00 грн. та відповідно до платіжного доручення № 230 від 23.10.2017 сплачено 500,00 грн. Таким чином, стягненню підлягають кошти в сумі 36989,00 грн.

Відповідно до частин 1 та 2 ст. 2 Закону України № 2939, головними завданнями органу державного фінансового контролю є здійснення державного фінансового контролю за використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильністю визначення потреби в бюджетних коштах та взяттям зобов'язань, ефективним використанням коштів і майна, станом і достовірністю бухгалтерського обліку і фінансової звітності у міністерствах та інших органах виконавчої влади, державних фондах, фондах загальнообов'язкового державного соціального страхування, бюджетних установах і суб'єктах господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах, в установах та організаціях, які отримують (отримували у періоді, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів, державних фондів та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування або використовують (використовували у періоді, який перевіряється) державне чи комунальне майно (далі - підконтрольні установи), за дотриманням бюджетного законодавства, дотриманням законодавства про державні закупівлі, діяльністю суб'єктів господарської діяльності незалежно від форми власності, які не віднесені законодавством до підконтрольних установ, за судовим рішенням, ухваленим у кримінальному провадженні.

Державний фінансовий контроль забезпечується органом державного фінансового контролю через проведення державного фінансового аудиту, перевірки державних закупівель та інспектування.

Відповідно до ст. 10 Закону №2939 органу державного фінансового контролю надано право звертатися до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог щодо усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства з питань збереження і використання активів; у судовому порядку стягувати у дохід держави кошти, отримані підконтрольними установами за незаконними договорами, без установлених законом підстав та з порушенням законодавства.

Пунктом 50 Порядку № 550 встановлено, що за результатами проведеної ревізії у межах наданих прав контролюючі органи вживають заходів для забезпечення звернення до суду в інтересах держави щодо усунення виявлених ревізією порушень законодавства з питань збереження і використання активів, а також стягнення у дохід держави коштів, одержаних за незаконними договорами, без встановлених законом підстав або з порушенням вимог законодавства.

Таким чином, нормативно-правовими актами, що регулюють діяльність органів державного фінансового контролю, уповноважено здійснювати контроль за використанням коштів державного і місцевого бюджетів та у разі виявлення порушень законодавства пред'являти обов'язкові до виконання вимоги щодо усунення таких правопорушень.

При виявленні збитків, орган державного фінансового контролю має право звернутися до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог до усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства з питань збереження і використання активів.

Відповідно до п.п. 18 п. 6 Положення про Східний офіс Держаудитслужби, затвердженого наказом Держаудитслужби України від 02.06.2016 № 23 (зі змінами), Офіс має право у судовому порядку стягувати у дохід держави кошти, отримані підконтрольними установами за незаконними договорами, без установлених законом підстав та з порушенням законодавства.

Відповідно до п. 9 Порядку № 1163 протягом 10 робочих днів після надходження вимоги одержувач бюджетних коштів: перераховує зазначену в ній суму за рахунок власних (небюджетних) коштів у дохід загального фонду відповідного бюджету за кодом бюджетної класифікації доходів «Інші надходження»; інформує про виконання вимоги контролюючий орган, який надіслав йому вимогу, та розпорядника бюджетних коштів, до мережі якого включений (або включався у попередньому бюджетному періоді) одержувач бюджетних коштів, протягом одного робочого дня з дати перерахування коштів з поданням їм засвідчених в установленому порядку копій документів, які підтверджують таке перерахування.

При цьому, відповідно до п. 10 Порядку № 1163 у разі невиконання одержувачем бюджетних коштів вимоги контролюючий орган звертається в установленому порядку до суду щодо стягнення з одержувача бюджетних коштів у дохід відповідного бюджету коштів у сумі, яка була використана ним не за цільовим призначенням.

Пунктом 10 ч. 1 ст. 10 Закону № 2939 передбачено право органу державного фінансового контролю звертатися до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог щодо усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства з питань збереження і використання активів.

Як встановлено ч. 1 ст. 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

На підставі викладеного, суд дійшов висновку, що заявлені позивачем вимоги є доведеними, обґрунтованими та такими, що підлягають частковому задоволенню, оскільки відповідачем відповідно до платіжного доручення №218 від 22.09.2017 було сплачено 500,00 грн. та відповідно до платіжного доручення № 230 від 23.10.2017 сплачено 500,00 грн. Таким чином, стягненню підлягають кошти в сумі 36989,00 грн.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 139, 143, 243-246 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов Східного офісу Держаудитслужби (49600, м. Дніпро, вул. Володимира Антоновича, буд.22, корп. 2) до Товариства з обмеженою відповідальністю “Оріхівтепломережа” (70500, Запорізька область, Оріхівський р-н, м. Оріхів, вул.. Покровська, буд. 62-А) про стягнення коштів - задовольнити частково.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю “Оріхівтепломережа” (70500, Запорізька область, Оріхівський р-н, м. Оріхів, вул.. Покровська, буд. 62-А, ЄДРПОУ 13622447) до загального бюджету м. Оріхів (р/р 31411544700212, відкритий у ДКСУ в Оріхівському районі Запорізької області, МФО 813015, ЄДРПОУ 38025629) кошти в сумі 36989,00 грн. (тридцять шість тисяч дев'ятсот вісімдесят дев'ять гривень нуль копійок).

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається відповідно до ст.295-297 КАС України.

Повний текст рішення складений та підписаний суддею 30.01.2018.

Суддя Ю.П. Бойченко