Провадження №2-о/748/33/18
Єдиний унікальний № 748/532/18
12 квітня 2018 рокум. Чернігів
Чернігівський районний суд Чернігівської області у складі : головуючої судді -Майбороди С.М.,
при секретарі - Оніщенко Ю.В.,
з участю заявника ОСОБА_1 ,
представника заявника ОСОБА_2 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Чернігові цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересовані особи: Чернігівський обласний військовий комісаріат, Державна служба України у справах ветеранів війни і учасників антитерористичної операції, Міністерство оборони України, Міністерство соціальної політики України, Антитерористичний центр при СБУ, про встановлення факту, що має юридичне значення,-
26 лютого 2018 року представник заявника за довіреністю Приходько О.М., звернувся до суду з заявою, в якій просив встановити факт безпосередньої участі ОСОБА_1 у бойових діях, пов'язаних з захистом незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України під час проведення антитерористичної операції в зоні її проведення в Донецькій області в період з 27 березня 2017 року по 04 травня 2017 року, у складі окремої тактичної групи імені капітана Воловика Добровольчого Українського корпусу «Правий Сектор» без фінансового забезпечення, мотивуючи свої вимоги тим, що заявник у 2017 році виявив свою громадську позицію, відданість ідеї незалежної та суверенної держави України, взяв участь в антитерористичній операції у складі добровольчого військового формування, що було утворене та самоорганізувалося для захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України. В період служби виконував обов'язки стрільця і знаходився в зоні проведення антитерористичної операції в м. Авдіївка Донецької області. Встановлення даного факту йому необхідне для отримання гарантії щодо захисту соціальних, майнових та інших громадянських прав, передбачених для учасників бойових дій Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантій їх соціального захисту» та Законом України «Про боротьбу з тероризмом», проте на законодавчому рівні правова процедура встановлення даного факту не передбачена. ІНФОРМАЦІЯ_1 заявнику було відмовлено, щодо визнання його учасником бойових дій та видачі йому посвідчення через відсутність офіційних документів про безпосередню участь особи у виконанні завдань антитерористичної операції в районах її проведення.
В судовому засіданні заявник та його представник свої вимоги підтримали, посилаючись на обставини, викладені в заяві.
Заінтересована особа - ІНФОРМАЦІЯ_2 в судове засідання явку свого представника не забезпечили, на адресу суду надіслали відзив, у відповідності до якого просили відмовити у задоволенні заяви, оскільки заявник зі Збройних Сил не звільнявся, в період перебування на Сході України військовослужбовцем не був, військову службу не проходив. «Порядком надання та позбавлення статусу учасника бойових дій осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпечення її проведення» визначено коло осіб, яким може бути надано статус учасника бойових дій, до яких заявник не належить. Окрім того, заявником не надано жодного документу, що є обов'язковим для визнання особи учасником бойових дій.
Заінтересована особа - Антитерористичний центр при СБУ України, не забезпечили явку свого представника в судове засідання, надавши заяву про розгляд справи за їх відсутності, вказавши, про відсутність порушення їх прав та законних інтересів поданою заявою.
Заінтересована особа - Державна служба України у справах ветеранів війни і учасників антитерористичної операції, будучи повідомленими належним чином про день та час розгляду справи, не забезпечили явку свого представника в судове засідання.
Заінтересовані особи - Міністерство оборони України та Міністерство соціальної політики України, будучи повідомленими належним чином про день та час розгляду справи, не забезпечили явку своїх представників в судове засідання.
Під час судового засідання були допитані свідки ОСОБА_3 та ОСОБА_4 , які в квітні-травні 2017 року перебували на передових позиціях в м.Авдіївка на лінії бойового зіткнення, де бачили ОСОБА_1 у форменому одязі у складі ДУК «Правий Сектор».
Заслухавши пояснення заявника та представника, свідків, дослідивши надані докази, оглянувши диск з фотокартками, судом встановлено наступне.
ОСОБА_1 у 2017 році виявив свою громадську позицію та відданість ідеї незалежності та суверенної держави України та вирішив взяти участь у антитерористичній операції у складі добровольчого військового формування, що було утворене та самоорганізувалося для захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України.
Відповідно до довідки Добровольчого Українського Корпусу «Правий Сектор» №50 від 06 жовтня 2017 року, ОСОБА_1 в період з 27 березня 2017 року по 04 травня 2017 року брав безпосередню участь у проведенні антитерористичної операції на сході України у складі окремої тактичної групи імені капітана Воловика Добровольчого Українського Корпусу «Правий Сектор», захищаючи незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України без фінансового забезпечення. Брав безпосередню участь в бойових діях у м. Авдіївка Донецької області (а.с.10).
Населений пункт м. Авдіївка Донецької області, розпорядженням Кабінету Міністрів України від 2 грудня 2015 року №1275-р, включене до переліку населених пунктів, на території яких здійснювалась антитерористична операція.
Чернігівським обласним військовим комісаріатом 06 лютого 2018 року було повідомлено ОСОБА_1 , він зі Збройних Сил не звільнявся, в період перебування на Сході України військовослужбовцем не був, військову службу не проходив. «Порядком надання та позбавлення статусу учасника бойових дій осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпечення її проведення» визначено коло осіб, яким може бути надано статус учасника бойових дій, до яких він не належить. Окрім того, ОСОБА_1 не надано жодного документу, що є обов'язковим для визнання особи учасником бойових дій (а.с.11-14).
Відповідно до статті 17 Конституції України захист суверенітету і територіальної цілісності України, забезпечення її економічної та інформаційної безпеки є найважливішими функціями держави, справою всього Українського народу.
Згідно п.3 ч.1 ст.3 Закону України «Про основи національної безпеки України» об'єктами національної безпеки, зокрема, є держава - її конституційний лад, суверенітет, територіальна цілісність і недоторканність. Відповідно до ст.4 даного Закону суб'єктами забезпечення національної безпеки є, зокрема, громадяни України, об'єднання громадян.
Участь добровольчих формувань в особливий період в антитерористичній операції в районах проведення АТО, на боці сил АТО, в установленому законом порядку не було заборонено. З боку держави відсутні обмеження або заборона щодо участі відповідних добровольчих формувань під час антитерористичної операції в районах проведення АТО на боці сил АТО, а навпаки такі добровольчі формування допущені до участі в антитерористичній операції в районах проведення АТО на боці сил АТО
У пункті 20 статті 6 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 22 жовтня 1993 року визначено, що учасниками бойових дій визнаються, зокрема, особи, які у складі добровольчих формувань, що були утворені або самоорганізувалися для захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, за умови, що в подальшому такі добровольчі формування були включені до складу Збройних Сил України, Міністерства внутрішніх справ України, Національної гвардії України та інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів.
Аналогічні положення щодо визнання учасниками бойових дій містяться також у Порядку надання статусу учасника бойових дій особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 серпня 2014 року №413.
Згідно пункту 5 даного Порядку рішення про надання статусу учасника бойових дій приймається комісіями з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, утвореними в Міноборони, МВС, Національній гвардії, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, Адміністрації Держприкордонслужби, Адміністрації Держспецтрансслужби, Генеральній прокуратурі України, Управлінні державної охорони, Адміністрації Держспецзв'язку, ДСНС, ДПтС; міжвідомчою комісією з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій та виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) або інвалідності волонтера, яка утворюється Державною службою у справах ветеранів війни та учасників антитерористичної операції, - у разі виникнення спірних питань, що потребують міжвідомчого врегулювання.
У разі відмови в наданні статусу учасника бойових дій питання про надання особі зазначеного статусу може повторно виноситися на розгляд комісії за рішенням керівника відповідного міністерства, іншого центрального органу виконавчої влади чи іншого державного органу, зазначеного у пункті 5 цього Порядку. Рішення комісії (міжвідомчої комісії) може бути оскаржено в судовому порядку, в даному випадку в порядку адміністративного судочинства за викладених обставин до адміністративного суду.
Згідно п.14 Положення про комісії Міністерства оборони України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 07 травня 2015 року №200 у разі звернення особи до суду стосовно встановлення факту участі в бойових діях чи інших подіях, які дають право на визнання його учасником бойових дій, і прийняття судом відповідного позитивного рішення, таке рішення суду визнається як документ, що підтверджує право громадянина на визнання його учасником бойових дій. Копія рішення суду підлягає зберіганню разом з іншими документами.
Таким чином, до документів, що підтверджують право громадянина на визнання його учасником бойових дій належить, зокрема, рішення суду про встановлення факту участі у бойових діях.
Заявник звертався до ІНФОРМАЦІЯ_3 з клопотанням щодо визнання його учасником бойових дій та у видачі відповідного посвідчення, однак йому було відмовлено (а.с.11-14).
При цьому ОСОБА_1 звернувся до суду про встановлення факту перебування в зоні АТО, а не з заявою про встановлення йому статусу учасника бойових дій.
Надані докази та досліджені в судовому засіданні обставини об”єктивно узгоджуються між собою і дають суду підстави вважати доведеним факт безпосередньої участі у бойових діях ОСОБА_1 , пов'язаних з захистом незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України під час проведення антитерористичної операції в зоні її проведення в Донецькій області в період з 27 березня 2017 року по 04 травня 2017 року, у складі окремої тактичної групи імені капітана Воловика Добровольчого Українського корпусу «Правий Сектор» без фінансового забезпечення.
Встановлено також, що інших можливостей його підтвердити заявник не має, а встановлення даного факту пов'язано з отриманням гарантій щодо захисту соціальних, майнових та інших громадянських прав, передбачених для учасників бойових дій.
Керуючись ст.ст. 12, 13, 81, 141, 263-265, 268, 294, 315, 319 ЦПК України, -
Заяву ОСОБА_1 , заінтересовані особи : Чернігівський обласний військовий комісаріат, Державна служба України у справах ветеранів війни і учасників антитерористичної операції, Міністерство оборони України, Міністерство соціальної політики України, Антитерористичний центр при СБУ, про встановлення факту, що має юридичне значення - задовольнити.
Встановити факт безпосередньої участі у бойових діях ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , пов'язаних з захистом незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України під час проведення антитерористичної операції в зоні її проведення в Донецькій області в період з 27 березня 2017 року по 04 травня 2017 року, у складі окремої тактичної групи імені капітана Воловика Добровольчого Українського корпусу «Правий Сектор» без фінансового забезпечення.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до апеляційного суду Чернігівської області через Чернігівський районний суд Чернігівської області протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення складений 17 квітня 2018 року.
Суддя С. М. Майборода