Провадження № 2-а/734/29/18 Справа № 734/4283/17
іменем України
16 квітня 2018 року смт. Козелець
Козелецький районний суд Чернігівської області в складі:
головуючого - судді: Бараненко С.М.,
за участю:
секретаря судових засідань Москалюк О.Є.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт. Козелець справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про визнання неправомірними дій щодо відмови у перерахунку пенсії та зобов'язання вчинити певні дії,-
ОСОБА_2 звернулася до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду в Чернігівської області, в якому просить визнати неправомірними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області щодо відмови їй у перерахунку розміру її пенсії у зв'язку з відставкою в запас та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області перерахувати ОСОБА_2, пенсію за вислугу років у зв'язку з відставкою в запас, призначеної на підставі ст. 63 та ч.2 ст.51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» та Постанови кабінету Міністрів від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» у розмірі 52% від грошового забезпечення поліцейських Національної поліції та виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії з 01.01.2016 року, згідно довідки від 24.11.2017 року про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_2,з урахуванням всіх набавок, доплат, підвищень, які є у її пенсійній справі.
В судове засідання ОСОБА_2 не з'явилася, але попередньо надала суду заяву в якій просить адміністративний позов розглядати у її відсутності.
Представник Головного управління ПФУ в судове засідання не з'явився, надавши відзив на позовну заяву, в якому просить відмовити в задоволенні позову.
Представник Ліквідаційної комісії УМВС України в Чернігівській області в судове засідання не з'явився, про час та місце проведення судового засіданні був належним чином повідомлений. Заяв та клопотань на час розгляду справи не надходило.
У судовому засіданні були встановлені такі факти і відповідні ним правовідносини:
З 10.10.1993 року ОСОБА_2 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Чернігівській області, як одержувач пенсії за вислугу років у зв'язку з відставкою в запас, призначеної на підставі ст. 65А- 1п та на підставі Закону України « Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року у розмірі 52% грошового забезпечення. Звільнилася вона з посади ст. інспектора інспекції випр.робіт ВВС Козелецького району, в званні капітан.
В листопаді 2017 року позивач звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області з письмовою заявою про перерахунок її пенсії у зв'язку з прийнятими змінами до Закону України «Про Національну поліцію України» № 901-VIII від 23 грудня 2015 року, до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» № 900-VIII від 23 грудня 2015 року та на підставі Постанови кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», додавши при цьому копію довідки УМВС України в Чернігівській області про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії за нормами чинними на 1 січня 2016 року.
Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області листом від 04.12.2017 року № 4013/03/Б-12 протиправно відмовило позивачу в перерахунку пенсії в зв'язку з прийнятими змінами до Законів України «Про Національну поліцію» та «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» від 23 грудня 2015 року, посилаючись на те, що перерахунок та виплату перерахованих пенсій буде проведено після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України.
Дослідивши матеріали адміністративної справи, суд вважає, що позов ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівської області про визнання неправомірними дій щодо відмови у перерахунку пенсії та зобов'язання вчинити певні дії є обґрунтованим і підлягає частковому задоволенню із наступних підстав:
Відповідно до ч.3 ст. 63 Закону України « Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» зі змінами від 23 грудня 2015 року, перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах встановлених законодавством для поліцейських.
Згідно з пунктом 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45, перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Постановою Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» встановлене грошове забезпечення поліцейських Національної поліції, яке складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премій та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Згідно з абзацом 2 пункту 15 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про Національну поліцію» (згідно з Законом України від 23 грудня 2015 року) за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Відповідно до ст. 102 Закону України «Про Національну поліцію» пенсійне забезпечення поліцейських здійснюється також в порядку та на умовах, визначених Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» від 23 грудня 2015 року ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» доповнено новою частиною такого змісту: «Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських».
Відповідно до ч. 1 ст. 58 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" Пенсійний фонд України і його територіальні підрозділи здійснюють керівництво та управління солідарною системою, проводять збір, акумуляцію та облік страхових внесків, призначають пенсії, підготовляють документи для їх виплат та виконують інші управлінські функції. Вони по суті є органами державної виконавчої влади і суб'єктами владних повноважень, а тому до вимог ст. 19 Конституції України "зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України".
Згідно Постанови Кабінету Міністрів України № 45 від 13.02.2008 року затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Відповідно до п.24 вказаного Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та інших осіб» при виникненні підстав для проведення перерахунку пенсій, згідно зі статтею 63 Закону № 2262-ХП, уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії, які в свою чергу протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії. Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
На підставі ч.2 ст.51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» перерахунок пенсій призначених особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.
Врахувуючи правову позицію Верховного суду України від 22 квітня 2014 року, а також рішення Вищого Адміністративного суду України, викладене, зокрема, в ухвалі від 22.12.2016 року у справі № К/800/21994/16 щодо перерахунку пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України(міліції), провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. У ній зокрема зазначено, що зміст та обсяг досягнутих працівниками міліції соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства.
Таким чином, збільшення грошового забезпечення поліцейських, яке за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача ОСОБА_2, як колишнього працівника міліції на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції».
Позивач ОСОБА_2 має право на перерахунок пенсії на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції». Відповідач не вчинив необхідних дій, пов'язаних із перерахунком позивачу пенсії, та відмовив перерахунку пенсії. Відсутність бюджетного фінансування не може бути підставою для не перерахунку та не виплати особі гарантованих виплат.
Європейський суд з прав людини у справах «Кечко проти України», «Ромашов проти України», «Шевченко проти України» зауважив, що реалізація особою права, яке пов'язане з отриманням бюджетних коштів, що базується на спеціальних та чинних на час виникнення спірних правовідносин нормативно-правових актах національного законодавства, не може бути поставлена у залежність від бюджетних асигнувань, тобто посилання органами державної влади на відсутність коштів, як на причину невиконання своїх зобов'язань, є безпідставними. Європейський Суд з прав людини у своїх рішеннях констатував, що не приймає аргумент Уряду щодо бюджетних асигнувань, оскільки органи державної влади не можуть посилатись на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що вимоги позивача законні, обґрунтовані, доведені в судовому засіданні і підлягають частковому задоволенню, а саме в частині визнання неправомірними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області щодо відмови йому у перерахунку розміру його пенсії у зв'язку з відставкою в запас та зобов'язанні Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області перерахувати ОСОБА_2, пенсію за вислугу років у зв'язку з відставкою в запас, призначеної на підставі ст. 63 та ч.2 ст.51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» та Постанови кабінету Міністрів від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» у розмірі 52% від грошового забезпечення поліцейських Національної поліції та виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії з 01.01.2016 року, згідно довідки від 24.11.2017 року про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_2.
Що стосується позовних вимог перерахунку пенсії позивачу з урахуванням всіх набавок, доплат, підвищень, які є у його пенсійній справі, то дані позовні вимоги не підлягають задоволенню, так як не конкретизовано з урахуванням яких саме надбавок, доплат, підвищень, що є у пенсійній справі позивача, йому потрібно перерахувати пенсію.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
Як встановлено ч. 1, п. 1 ч. 3 ст. 132 КАС України, судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи. До витрат, пов'язаних з розглядом справи, належать витрати на правову допомогу.
Відповідно до Закону України «Про граничний розмір компенсації витрат на правову допомогу у цивільних та адміністративних справах» розмір компенсації витрат на правову допомогу в адміністративних справах, в яких така компенсація виплачується суб'єктом владних повноважень, не може перевищувати 40 відсотків встановленої законом мінімальної заробітної плати у місячному розмірі за годину участі особи, яка надавала правову допомогу, у судовому засіданні, під час вчинення окремих процесуальних дій поза судовим засіданням та під час ознайомлення з матеріалами справи в суді, що визначається у відповідному судовому рішенні.
Таким чином, судові витрати у вигляді судового збору в сумі 640 (шістсот сорок) грн. підлягають стягненню за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області на користь ОСОБА_2
Право на відшкодування витрат на правову допомогу передбачено лише за участь адвоката у судовому засіданні, під час вчинення окремих процесуальних дій поза судовим засіданням та під час ознайомлення з матеріалами справи в суді.
Крім цього, з наявної в матеріалах справи квитанції до прибуткового касового ордеру вбачається понесення позивачем витрат на правову допомогу в розмірі 1 000 грн. Дана квитанції не містить жодних даних про підприємство, організацію чи іншу особу, тому з її змісту не можливо встановити, кому саме було сплачено вищевказану суму.
Разом з тим, позивачем не надано доказів складання саме адвокатом ОСОБА_3 адміністративного позову в рамках договору б/н від 13 грудня 2017 р. про надання юридичних послуг. При цьому суд звертає увагу на факт підписання позову саме позивачем. Також позивачем не долучено до позову будь-яких актів виконаних робіт за договором про надання правової допомоги. Відтак, суд не знаходить підстав для задоволення вимог позивача про стягнення на її користь витрат на правову допомогу в розмірі 1 000 грн.
Керуючись ст.ст.19, 46 Конституції України, Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", Постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015р. № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", постановою КМ України №947 від 18.11.2015р. "Про внесення змін до постанови КМУ від 09.03.2006, №268", ст. 229, 241-246, 250, 255, 267, 293, 295, 297 КАС України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про визнання неправомірними дій щодо відмови у перерахунку пенсії та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати неправомірними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області щодо відмови ОСОБА_2 у перерахунку розміру її пенсії у зв'язку з відставкою в запас.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області перерахувати ОСОБА_2, пенсію за вислугу років у зв'язку з відставкою в запас, призначеної на підставі ст. 63 та ч.2 ст.51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» та Постанови кабінету Міністрів від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» у розмірі 52% від грошового забезпечення поліцейських Національної поліції та виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії з 01.01.2016 року, згідно довідки від 24.11.2017 року про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_2.
Судові витрати у вигляді судового збору в сумі 640 (шістсот сорок) грн. присудити за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області на користь ОСОБА_2.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, а на ухвалу суду - протягом п'ятнадцяти днів з дня його (її) проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження:
на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду;
на ухвалу суду - якщо апеляційна скарга подана протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Апеляційна скарга подається до Київського апеляційного адміністративного суду через Козелецький районний суд Чернігівської області.
Головуючий суддя С.М. Бараненко