Ухвала від 05.04.2018 по справі 649/1079/17

Справа № 649/1079/17

Провадження № 6-а/649/2/18

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 квітня 2018 року Великолепетиський районний суд Херсонської області у складі:

головуючого Соловйов В.В.

секретаря судового засідання Тритяк Ю.О.

розглянувши відкритому судовому засідання в залі суду смт. Велика Лепетиха заяву ОСОБА_1 до ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про визнання дій протиправними, вчинених суб'єктом владних повноважень - ОСОБА_2 управлінням Пенсійного фонду України в Херсонській області на виконання постанови Великолепетиського районного суду Херсонської області від 14.12.2017 року по справі №649/1079/17.

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з заявою в порядку ст. 383 КАС України про визнання дій ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Херсонській області при виконані судової постанови від 14.12.2017 року по справі №649/1079/17 протиправними, мотивуючи свої вимоги тим, що постановою Великолепетиського районного суду Херсонської області від 14.12.2017 року по справі № 649/1079/17, яка відповідно до постанови Одеського апеляційного адміністративного суду набрала законної сили 28.02.2018 року: визнано протиправною бездіяльність ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду в Херсонській області щодо не проведення йому перерахунку пенсії з 01.01.2016 року відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" № 2262-ХІІ від 09.04.1992 року, у зв'язку з прийняттям постанови Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" № 988 від 11.11.2015 року, на підставі довідки ліквідаційної комісії УМВС України в Херсонській області від 03.05.2017 року № 420/19/01-2017, а також зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду в Херсонській області провести йому перерахунок та виплату пенсії відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" № 2262-ХІІ від 09.04.1992 року, у зв'язку з прийняттям постанови Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" № 988 від 11.11.2015 року, на підставі довідки ліквідаційної комісії УМВС України в Херсонській області від 03.05.2017 року № 420/19/01-2017, починаючи з 01.01.2016 року, з урахуванням виплачених сум. Проте при виконанні рішення суду суб'єкт владних повноважень - Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області: в порушення вимог п. "а" ч. 1 ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" від 9 квітня 1992 p. № 2262-XII - провів перерахунок пенсії у розмірі 50 процентів відповідних сум грошового забезпечення, замість належних 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення; в порушення вимог ч. 3 ст. 51, ч. 2 ст. 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" від 9 квітня 1992 p. № 2262-XII - провів виплату перерахованої пенсії лише з 01.01.2018 року, замість виплати перерахованої пенсії з 01.01.2016 року. Позивач у заяві просить суд: визнати протиправними дії ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Херсонській області по неналежному виконанню постанови Великолепетиського районного суду Херсонської області від 14.12.2017 року у справі № 649/1079/17, щодо проведення йому - ОСОБА_1, перерахунку пенсії з 01.01.2016 року у розмірі 50 процентів відповідних сум грошового забезпечення, замість належних 55 процентів; визнати протиправними дії ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Херсонській області по неналежному виконанню постанови Великолепетиського районного суду Херсонської області від 14.12.2017 року у справі № 649/1079/17, щодо виплати йому - ОСОБА_1, перерахованої пенсії з 01.01.2018 року, замість виплати з 01.01.2016 року, а також зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області належним чином виконати постанову Великолепетиського районного суду Херсонської області від 14.12.2017 року у справі № 649/1079/17, перерахувати його пенсію у розмірі 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення та виплатити перераховану пенсію з 01.01.2016 року, з урахуванням виплачених сум.

У судове засідання позивач ОСОБА_1 не з'явився, але надав до суду заяву у якій зазначив, що подану ним заяву про визнання дій протиправними, вчинених суб'єктом владних повноважень на виконання постанови суду підтримує та просить суд розглянути справу у його відсутність.

Представник відповідача ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Херсонській області у судове засідання не з'явився, про причини неявки суд не повідомив, хоча належним чином був повідомлений про час та місце розгляду справи, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення від 02.04.2018 року.

Відповідно до ч. 5 ст. 383 КАС України неприбуття в судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені, не перешкоджає розгляду такої заяви.

Вивчивши письмові матеріали справи, суд вважає, що заява підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Частиною ч. 2 ст. 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

Частиною 1 ст. 5 КАС України передбачено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси і просити про їх захист.

Судом встановлено, що постановою Великолепетиського районного суду Херсонської області від 14.12.2017 року адміністративний позов ОСОБА_1 задоволено в повному обсязі: визнано протиправною бездіяльність ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду в Херсонській області щодо не проведення ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1), перерахунку пенсії з 01.01.2016 року відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" № 2262-ХІІ від 09.04.1992 року, у зв'язку з прийняттям постанови Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" № 988 від 11.11.2015 року, на підставі довідки ліквідаційної комісії УМВС України в Херсонській області від 03.05.2017 року № 420/19/01-2017 та зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду в Херсонській області провести ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1), перерахунок та виплату пенсії відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" № 2262-ХІІ від 09.04.1992 року, у зв'язку з прийняттям постанови Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" № 988 від 11.11.2015 року, на підставі довідки ліквідаційної комісії УМВС України в Херсонській області від 03.05.2017 року № 420/19/01-2017, починаючи з 01.01.2016 року, з урахуванням виплачених сум.

Вказану постанову суду було оскаржено відповідачем проте постановою Одеського апеляційного адміністративного суду постанова суду першої інстанції була залишена без змін та набрала законної сили 28.02.2018 року.

Відповідно до статті 129-1 Конституції України суд ухвалює рішення іменем України, яке є обов'язковим до виконання.

01.03.2018 року ОСОБА_1 письмово звернувся до ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Херсонській області з вимогою виконання вищевказаного рішення суду, яке набрало законної сили, що підтверджується відповідним листом, який міститься у матеріалах заяви.

Згідно листа ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Херсонській області від 15.03.2018 року за №197/Г-99-1 адресованого ОСОБА_1 та розрахунку перерахованої пенсії за вислугу років, які долучені до матеріалів заяви видно, що на виконання постанови Великолепетиського районного суду Херсонської області від 14.12.2017 року по справі № 649/1079/17 - ОСОБА_1 проведено перерахунок пенсії, у розмірі 50 відсотків відповідних сум грошового забезпечення, та здійснено виплату перерахованої пенсії з 01.01.2018 року. Додатково зазначено, що пенсія за період з 01.01.2016 року по 31.12.2017 року нарахована та буде виплачена у майбутньому розпочинаючи з 1 січня 2019 року посилаючись на постанову Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб".

Вказані дії ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Херсонській області позивач ОСОБА_1 вважає протиправними.

З огляду вищевикладеного суд вважає необхідним зазначити, що позивач ОСОБА_1 був звільнений зі служби в органах внутрішніх справ у запас через хворобу. На час звільнення вислуга років в календарному обчисленні складала: 14 років 07 місяців 23 дні, в пільговому обчисленні: 20 років 05 місяців 21 день.

Згідно із ст. 10 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" від 09.04.1992 p. № 2262-XII обов'язок нарахування та виплати пенсій покладено на органи Пенсійного фонду України.

29.12.2015 року набрав чинності Закон України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей" від 23.12.2015 року № 900-VIII, яким були відновлені гарантії соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей та поширена дія Закону № 580-VIII на таких осіб.

Пунктом п. 2 ч. 1 ст. 77 Закону України "Про Національну поліцію" від 02.07.2015 року № 580-VIII передбачено, що поліцейський звільняється зі служби в поліції, а служба в поліції припиняється: через хворобу - за рішенням медичної комісії про непридатність до служби в поліції.

Відповідно до п. "а" ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" від 09.04.1992 p. № 2262-XII - пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах: особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше (пункт "а" статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров'я, особам, звільненим зі служби в поліції на підставі пунктів 2, 3 частини першої статті 77 Закону України "Про Національну поліцію" - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення.

Згідно з п. 15 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про Національну поліцію" від 02.07.2015 р. № 580-VIII за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб, отже з 01 січня 2016 року у Позивача виникло законне право на перерахунок пенсії за вислугу років саме у розмірі - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення.

Постановою Великолепетиського районного суду Херсонської області від 14.12.2017 року по справі № 649/1079/17 зобов'язано Відповідача провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2016 р. відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" № 2262-ХІІ від 09.04.1992 року. Отже на виконання даної постанови суду Відповідач повинен провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2016 р. у розмірі 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення.

Судом встановлено, що Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 21.02.2018 року № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", якою врегульовано проведення перерахунку пенсій, відповідно до постанови КМУ від 15.11.2015 р. № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції".

П.3 Постанови КМУ № 103 від 21.02.2018 р. встановлено: перерахувати з 1 січня 2016 р. пенсії, призначені згідно із Законом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. № 988 Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції. Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року.

Виплату перерахованих відповідно до абзацу першого цього пункту пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) проводити з 1 січня 2018 року. Сума перерахованих пенсій для виплати за період з 1 січня 2016 р. по 31 грудня 2017 р. обчислюється органами Пенсійного фонду України станом на 1 січня 2018 р. та виплачується після виділення коштів на їх фінансування з державного бюджету в такому порядку:

з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. - щомісяця окремою сумою у розмірі 50 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого цього пункту, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 1 січня 2016 р. по 31 грудня 2017 р.;

з 1 січня 2020 р. - щомісяця окремою сумою у розмірі 100 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого цього пункту, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 1 січня 2016 р. по 31 грудня 2017 р. та до забезпечення повної виплати розрахованої суми.

Проте, суд звертає особливу увагу на те, що постанова КМУ № 103 від 21.02.2018 р. прийнята та вступила в дію пізніше ніж прийнято рішення суду від 14.12.2017 р. по справі № 649/1079/17, а як наслідок не досліджувалась та не бралась до уваги судом під час прийняття рішення.

Частиною 1 ст. 58 Конституції України передбачено, що закони та інші нормативно правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

У рішенні Конституційного Суду України від 9 лютого 1999 року №1-рп/99 у справі про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів наголошується на тому, що до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.

Крім того, правова позиція, яка викладена Верховним судом України у постанові від 22 лютого 2017 року у справі № 6-2705цс16 підтверджує, що акти цивільного законодавства регулюють відносини, які виникли з дня набрання ним чинності.

Заборона зворотної дії є однією з важливих складових принципу правової визначеності.

Принцип неприпустимості зворотної дії в часі нормативних актів знайшов своє закріплення в міжнародно-правових актах, зокрема і в Конвенції про захист прав і основоположних свобод людини (стаття 7).

Водночас Конституція України передбачає зворотну дію законів та інших нормативно-правових актів у часі у випадках, коли вони пом'якшують або скасовують юридичну відповідальність особи.

Отже, постанова КМУ № 103 від 21.02.2018 року "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", якою врегульовано проведення перерахунку пенсії відповідно до постанови КМУ від 15.11.2015 року № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", яка прийнята пізніше ніж винесено судове рішення, виключає можливість застосування даної постанови до спірних правовідносин, по яких було ухвалено рішення 14.12.2017 року.

Таким чином судом встановлено, що дійсно ОСОБА_2 управлінням Пенсійного фонду України в Херсонській області при виконанні постанови Великолепетиського районного суду Херсонської області допущено грубе порушення законних прав та інтересів ОСОБА_1, а саме: в порушення вимог п. "а" ч. 1 ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" від 9 квітня 1992 p. № 2262-XII - проведено перерахунок пенсії у розмірі 50 процентів відповідних сум грошового забезпечення, замість належних 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а також в порушення вимог ч. 3 ст. 51, ч. 2 ст. 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" від 9 квітня 1992 p. № 2262-XII - проведено виплату перерахованої пенсії лише з 01.01.2018 року, замість виплати перерахованої пенсії з 01.01.2016 року.

Тобто вказана постанова суду була виконана на власний розсуд та у спосіб односторонньо визначений Відповідачем.

Відповідно до ст. 383 КАС України особа-позивач, на користь якої ухвалено рішення суду, має право подати до суду першої інстанції заяву про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання такого рішення суду, або порушення прав позивача, підтверджених таким рішенням суду. За наявності підстав для задоволення заяви суд постановляє ухвалу в порядку, передбаченому статтею 249 цього Кодексу.

Враховуючи вищевикладене суд у порядку ст.ст. 249, 383 КАС України вважає, необхідним: визнати протиправними дії ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Херсонській області по неналежному виконанню постанови Великолепетиського районного суду Херсонської області від 14.12.2017 року у справі № 649/1079/17, щодо проведення ОСОБА_1, перерахунку пенсії з 01.01.2016 року у розмірі 50 процентів відповідних сум грошового забезпечення, замість належних 55 процентів; визнати протиправними дії ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Херсонській області по неналежному виконанню постанови Великолепетиського районного суду Херсонської області від 14.12.2017 року у справі № 649/1079/17, щодо виплати ОСОБА_1, перерахованої пенсії з 01.01.2018 року, замість виплати з 01.01.2016 року, а також зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області належним чином виконати постанову Великолепетиського районного суду Херсонської області від 14.12.2017 року по справі № 649/1079/17, а тому заява ОСОБА_1 підлягає задоволенню.

Відповідно до ч. 1 ст. 382 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, має право зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Суд враховуючи тривале порушення Відповідачем суб'єктивних прав Позивача щодо належного перерахунку та виплати пенсії, ігнорування вимог чинного законодавства, що змусило Позивача повторно звернутися до суду з даною заявою, вважає необхідним встановити судовий контроль за виконанням даного рішення шляхом зобов'язання ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Херсонській області подати до 30 квітня 2018 року звіт про виконання рішення суду.

Керуючись ст.ст. 248, 249, 382, 383 КАС України, суд

УХВАЛИВ:

Заяву ОСОБА_1 до ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про визнання дій протиправними, вчинених суб'єктом владних повноважень - ОСОБА_2 управлінням Пенсійного фонду України в Херсонській області на виконання постанови Великолепетиського районного суду Херсонської області від 14.12.2017 року по справі №649/1079/17 задовольнити.

Визнати протиправними дії ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (вул. 28 Армії 6, м. Херсон, ЄДРПОУ 21295057) по неналежному виконанню постанови Великолепетиського районного суду Херсонської області від 14.12.2017 року по справі № 649/1079/17, щодо проведення ОСОБА_1 (вул. Ювілейна 76 а, кв. 14, смт. Верхній Рогачик Верхньорогачицького району Херсонської області, РНОКПП НОМЕР_1) перерахунку пенсії з 01.01.2016 року у розмірі 50 процентів відповідних сум грошового забезпечення, замість належних 55 процентів;

Визнати протиправними дії ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (вул. 28 Армії 6, м. Херсон, ЄДРПОУ 21295057) по неналежному виконанню постанови Великолепетиського районного суду Херсонської області від 14.12.2017 року по справі № 649/1079/17, щодо виплати ОСОБА_1 (вул. Ювілейна 76 а, кв. 14, смт. Верхній Рогачик Верхньорогачицького району Херсонської області, РНОКПП НОМЕР_1) перерахованої пенсії з 01.01.2018 року, замість виплати з 01.01.2016 року.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (вул. 28 Армії 6, м. Херсон, ЄДРПОУ 21295057) належним чином виконати постанову Великолепетиського районного суду Херсонської області від 14.12.2017 року по справі № 649/1079/17.

Встановити судовий контроль за виконанням даного рішення шляхом зобов'язання ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Херсонській області подати до 30 квітня 2018 року звіт про виконання рішення суду.

Попередити Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про наслідки не виконання судового контролю передбачені ч. 2 ст. 382 КАС України.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.

Ухвалу може бути оскаржено до Одеського апеляційного адміністративного суду через Великолепетиський районний суд Херсонської області шляхом подачі апеляційної скарги протягом п»ятнадцяти днів з дня її проголошення.

Головуючий підпис

КОПІЯ ВІРНА

Суддя В.В. Соловйов

Секретар с/з ОСОБА_3