Постанова від 11.04.2018 по справі 367/1643/17

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа № 367/1643/17 Суддя (судді) першої інстанції: Пархоменко Оксана Владиславівна

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 квітня 2018 року м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі:

Головуючого судді: Чаку Є.В.,

суддів: Файдюка В.В., Мєзєнцева Є.І.

за участю секретаря Муханькової Т.В

позивача: ОСОБА_2

представника відповідача: Мілевської Т.Л.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду апеляційну скаргу Ірпінського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Київській області на постанову Ірпінського міського суду Київської області від 29 листопада 2017 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Ірпінського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Київській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_2 (далі - позивач) звернувся до Ірпінського міського суду Київської області з позовною заявою до Ірпінського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Київській області (далі - відповідач) про визнання протиправним рішення відповідача щодо відмови йому в перерахунку пенсії посадової особи місцевого самоврядування з 01.12.2015 року у зв'язку з підвищенням заробітної плати згідно з постановою Кабінету Міністрів України № 1013 від 09.12.2015 року «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості про ведення індексації та внесення змін до деяких нормативно - правових актів»; зобов'язання відповідача провести позивачу перерахунок пенсії посадової особи місцевого самоврядування в розмірі 86 % заробітної плати з 01.12.2015 року, виходячи з довідки про заробітну плату, яка буде витребувана від управління праці та соціального захисту населення Ірпінської міської ради, у зв'язку з підвищенням заробітної плати згідно з постановою Кабінету Міністрів України № 1013 від 09.12.2015 року «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно - правових актів» з урахуванням проведених виплат.

Ірпінський міський суд Київської області своєю постановою від 29 листопада 2017 року адміністративний позов задовольнив частково. Визнав рішення управління Пенсійного фонду України в місті Ірпені Київської області від 28.02.2017 № 714 щодо відмови ОСОБА_2 в перерахунку пенсії посадової особи місцевого самоврядування у зв'язку з підвищенням заробітної плати згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» протиправним. Зобов'язав Ірпінське об'єднане управління пенсійного фонду України Київської області провести ОСОБА_2 перерахунок пенсії посадової особи місцевого самоврядування в розмірі 86 % заробітної плати з 22.02.2017 року, виходячи з довідки про заробітну плату, у зв'язку з підвищенням заробітної плати згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» з урахуванням проведених виплат. В решті позовних вимог - відмовив.

Не погоджуючись з таким судовим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову Ірпінського міського суду Київської області від 29 листопада 2017 року та постановити нову про відмову у задоволенні позову. На думку апелянта, зазначену постанову суду прийнято з порушенням норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи. Також апелянт, звернув увагу на те, що з 01.05.2016 року Законом України «Про державну службу» від 10.12.2015 року, по-іншому врегульовані правовідносини, пов'язані з пенсійним забезпеченням державних службовців.

Позивач надав письмові заперечення на апеляційну скаргу, в яких послався на те, що має право на перерахунок раніше призначеного розміру пенсії у зв'язку з підвищенням з 01.01.2015 року посадових окладів державних службовців. Проте вважає, що відповідач своїми діями порушує норми Конституції України, які призводять до порушення його прав та свобод.

Відповідно до ч. 1 ст. 308 КАС України, суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Розглянувши доводи апеляційної скарги, перевіривши матеріали справи та дослідивши докази, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, а постанова суду - скасуванню, з наступних підстав.

Як убачається з матеріалів справи, ОСОБА_2 отримує пенсію за віком, що підтверджується пенсійним посвідченням серія № НОМЕР_1.

Позивач працював на посаді заступника начальника управління - начальника відділу персоніфікації та його заробітна плата станом на 01.12.2015 року складалася з: посадового окладу 1 776 грн., надбавки за ранг 90 грн., надбавки за вислугу років (25%) 466, 50 грн., надбавки за високі досягнення у праці або за виконання особливої роботи (50%) 1 166, 25 грн., премії 9 500 грн., премія до дня місцевого самоврядування 2 756 грн, а всього - 15 754, 75 грн.

22 лютого 2017 року позивач звернувся до управління Пенсійного фонду України в м. Ірпені Київській області із заявою про проведення перерахунку пенсії у зв'язку з підвищенням заробітної плати, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 1013 від 09.12.2015 року «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів».

Рішенням управління Пенсійного фонду України в м. Ірпені Київській області № 714 від 28.02.2017 року позивачу було відмовлено у перерахунку пенсії.

Не погоджуючись з такою відмовою відповідача, позивач звернувся до суду за захистом своїх прав та законних інтересів.

З приводу даних спірних правовідносин, колегія суддів апеляційної інстанції вважає за необхідне звернути увагу на наступне.

Відповідно до ч. 8 ст. 21 Закону України від 07.06.2001 року № 2493-111 «Про службу в органах місцевого самоврядування» пенсійне забезпечення посадових осіб місцевого самоврядування, які мають стаж служби в органах місцевого самоврядування та/або державної служби не менше 10 років здійснюється в порядку, визначеному законодавством України про державну службу.

Статтею 37-1 Закону України «Про державну службу» № 3723-XII від 16 грудня 1993 року (в редакції, чинній на час призначення пенсії) було передбачено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Таким чином, зазначеною нормою права було визначено таку підставу (умову) для перерахунку раніше призначених пенсій як підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям.

Разом з тим, Законом України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» № 76-VIII від 28.12.2014 року, який набрав чинності 01 січня 2015 року, статтю 37-1 Закону України «Про державну службу» викладено у новій редакції, відповідно до якої умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 16 Прикінцевих положень Закону №76-VIII зобов'язано Кабінет Міністрів України у місячний строк з дня набрання чинності цим Законом забезпечити прийняття нормативно-правових актів, необхідних для реалізації цього Закону.

На момент звернення позивача до суду, Кабінетом Міністрів України умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям не визначені.

Також пунктом 4 Постанови Кабінету Міністрів України № 865 від 31 травня 2000 року «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України «Про державну службу», визначається в такому порядку:

1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку;

2) іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок.

Ця норма права передбачала проведення перерахунку пенсій, призначених державним службовцям, у зв'язку з підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям.

Крім того, постановою Кабінету Міністрів України № 1013 від 09 грудня 2015 року «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» до Постанови № 865 внесено зміни, які застосовуються з 01 грудня 2015 року та якими, зокрема, виключено пункт 4.

Отже, у період часу, з якого позивач просив здійснити йому перерахунок пенсії (з 01.12.2015 року), такої підстави (умови) перерахунку раніше призначених пенсії як підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям законодавством визначено не було, відтак у відповідача були відсутні законні підстави для проведення перерахунку згідно ст. 37-1 ЗУ «Про державну службу».

З 01 травня 2016 року набрав чинності Закон України «Про державну службу» № 889-VIII від 10 грудня 2015 року (далі - Закон України «Про державну службу» № 889-VIII)

Згідно Прикінцевих та Перехідних положень Закону № 889-VIII втратив чинність Закон України «Про державну службу», крім статті 37, яка застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 розділу XI Закону № 889-VIII.

Відповідно до ст. 90 Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 року № 889-VIII пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» не передбачено такої підстави для перерахунку пенсії як підвищення заробітної плати працюючих державних службовців.

Враховуючи встановлені обставини справи, оцінивши докази у справі в їх сукупності та норми чинного законодавства, що регулюють спірні правовідносини, суд апеляційної інстанції дійшов висновку про те, що у позивача відсутнє право на здійснення йому перерахунку пенсії у зв'язку з підвищенням розміру заробітної плати відповідних працівників, оскільки станом на час звернення позивача до відповідача із заявою про проведення йому перерахунку пенсії, ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» вже діяла в редакції, яка не передбачала такого права.

Доводи позивача щодо необхідності при вирішенні питання про наявність у особи права на перерахунок раніш призначеної пенсії, застосовувати положення Закону, які діяли на момент призначення пенсії, колегія суддів вважає необґрунтованими, оскільки «право на призначення пенсії» та «право на перерахунок пенсії» не є тотожними за юридичним змістом і підстави для їх виникнення є різними.

На підставі викладеного, колегія суддів дійшла висновку про те, що внаслідок порушення норм матеріального права, суд першої інстанції неправильно вирішив справу, а тому постанова суду першої інстанції підлягає скасуванню з ухваленням нової постанови про відмову у задоволенні позовних вимог в повному обсязі.

Згідно з ст. 317 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції скасовує її та ухвалює нове рішення, якщо визнає, що судом першої інстанції порушено норми матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.

Керуючись ст.ст. 242, 243, 251, 308, 310, 315, 317, 328, 329 КАС України суд

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Ірпінського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Київській області - задовольнити.

Постанову Ірпінського міського суду Київської області від 29 листопада 2017 року - скасувати та прийняти нову постанову, якою у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_2 - відмовити в повному обсязі.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена протягом тридцяти днів з дня виготовлення повного тексту судового рішення шляхом подачі касаційної скарги до Верховного Суду.

Повний текст постанови виготовлено 16.04.2018 року.

Головуючий суддя: Є.В. Чаку

Судді: В.В. Файдюк

Є.І. Мєзєнцев