Справа №2а - 371/2009 р.
28.12.2009 року Кіровоградський районний суд Кіровоградської областів складі:
головуючого судді - Терещенко Д.В.,
при секретарі- Гонтаренко В.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Кіровограді справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Кіровоградському районі, Кіровоградської області, про зобовязання вчинити певні дії,
Позивач звернувся до суду із позовом до УПФ в Кіровоградському районі в якому просив зобов”язати відповідача перерахувати основну та додаткову пенсії з 01.01.2004 року,виплатити заборгованість по песії починаючи з 01.01.2004 року в сумі 150 255,40 грн. та встановити щомісячну пенсійну виплату у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком з додаванням 75% цього мінімуму виходячи змінімальної пенсії на відповідний рік.
В судовому засіданні свої вимоги підтримав.
Представникі відповідача позов не визнали та надали письмове заперечення.
Заслухавши позивача, представників відповідача, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає частковому задоволенню.
Встановлено, що позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням робіт із ліквідації наслідків аварії, його визнано інвалідом II групи. Крім того ст. 14 Закону України від 28.02.1991 року № 796 -XII "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" позивача віднесено до першої категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи. На підставі цього Закону йому призначено державну пенсію і щомісячну додаткову пенсію за шкоду, заподіяну його здоров'ю, розмір яких повинен визначатися виходячи з мінімальної пенсії за віком, яка встановлена законами, але відповідач визначив розмір пенсії позивачеві згідно з постановою Кабінету Міністрів України № 1293 від 27 грудня 2005 року, №530 від 28.05.2008 р. та 16.07.2008 р. № 654.
Відповідно до ч.І ст. 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також старості та в інших випадках, передбачених законом.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи на охорону їхнього життя і здоров?я, створення єдиного порядку визначення категорій зон радіоактивно- забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення визначені та закріплені в законі України “Про статус і соціальний захист громадян , які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.
Відповідно до ч.1 ст.50 цього Закону, особам віднесеним до першої категорії, і які є інвалідами другої групи призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров?ю, у розмірі 75 процентів мінімальної пенсії за віком.
Згідно з ч.4 ст.54 Закону, в усіх випадках розмір пенсії для інвалідів другої групи, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не може бути нижчим 8 мінімальних пенсій за віком.
За таких обставин правильним та таким, що відповідають цьому Закону є висновок, що позивач має право на призначення йому пенсії в розмірі не нижчому 8 мінімальних пенсій за віком, та щомісячної додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров?ю у розмірі 75 процентів мінімальної пенсії за віком.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі і в межах повноважень та у спосіб що передбачений Конституцією та законами України.
Згідно з положеннями ч.4 ст.9 КАС України, у разі невідповідності договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту, суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу. Отже за Конституційними нормами, виходячи з пріоритетності законів над підзаконними актами, то при визначенні розміру пенсії позивачеві застосуванню підлягають ч.1 ст.50 та ч.4 ст.54 Закону України »Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а не вищезазначені постанови КМУ, які істотно звужують обсяг встановлених законом прав.
Ч.5 ст.54 цього ж Закону передбачено, що порядок обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначається Кабінетом Міністрів України.
Однак надання законодавцем такого права Кабінету Міністрів України не означає що останній, встановлюючи такий порядок, може допустити звуження змісту та обсягу прав позивача, встановлених цим Законом.
Відповідно до ч.3 ст.67 цього ж Закону, яка набрала чинності 31.10.2006 року, у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб які втратили працездатність визначеного законом, підвищується розмір пенсії, визначений відповідно до ст.54 цього Закону, а також розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров?ю, особам віднесеним до 1, 2, 3, 4 категорії та розмір щомісячної компенсації сім?ям за втрату годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи. Перерахунок пенсії здійснюється з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму.
Зазначена норма є імперативної і свідчить, що підставою для перерахунку пенсії є встановлення нового розміру прожиткового мінімуму і цей перерахунок здійснюється з дня встановлення цього мінімуму. Таким чином новий мінімальний розмір пенсії за віком залежить від нового розміру прожиткового мінімуму. Оскільки позивачеві слід визначити пенсію, виходячи з мінімальної пенсії за віком, яка встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб які втратили працездатність, та у разі збільшення мінімуму для осіб перерахунок пенсії позивачеві повинен проводитись виходячи з нового розміру мінімальної пенсії за віком.
Тому суд визнає протиправною відмову відповідача у перерахунку пенсії у разі встановлення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність визначеною законом.
У позовній заяві позивач просить виплатити на його користь заборгованість по пенсії починаючи за весь період в повному обсязі починаючи з 01.01.2004 року в сумі 150255,40 грн. Частиною 1 статті 2 КАС України визначено, що завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних та юридичних осіб від порушень з боку держави у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень. У відповідності до зазначеної норми Закону, забезпечуючи захист порушених прав позивача, враховуючи, що згідно вище вказаного законодавства, перерахунок пенсії належить до обов'язків компетентних органів Пенсійного фонду України, суд дійшов висновку, про необхідність зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Кіровоградському районі Кіровоградської області самостійно здійснити щомісячне нарахування за відповідні періоди.
Згідно ст.46 ЗУ“Про загальнообов”язкове державне пенсійне страхування” нараховані суми пенсії,не отримані з вини органу,що призначає і виплачує пенсію,відшкодовується за минулий час без обмеженя будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.
Судові витрати покласти на Державний Бюджет України.
Враховуючи викладене та керуючись ст.49,50,51,54,67 Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»,ст.9,28,46,73 ЗУ “Про загальнообов”язкове державне пенсійне страхування” ст.ст.158-163 КАС України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити частково.
1.Визнати відмову Управління пенсійного фонду України в Кіровоградському районі, Кіровоградської області, щодо нездійснення перерахунку та виплати ОСОБА_1 підвищення до пенсії у відповідності до ст.50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», виходячи із розрахунку мінімальної пенсії за віком визначеною ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»- протиправною.
2.Зобов?язати Управління Пенсійного фонду України в Кіровоградському районі, Кіровоградської області, здійснити перерахунок основної та додаткової пенсії ОСОБА_1 у відповідності до ст.50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», виходячи із розрахунків мінімальної пенсії за віком визначеної ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» починаючи з 01.01.2004 року.
3.В інших позовних вимогах-відмовити.
Судовий збір в розмірі 3 грн. 40 коп. віднести за рахунок держави.
Постанова може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження протягом 10 днів з дня винесення постанови, а апеляційна скарга на постанову суду протягом послідуючих 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження або в порядку ч.5 ст.186 КАС України.
Суддя/підпис/
Згідно з оригіналом
Суддя Кіровоградського
районного суду ОСОБА_2