10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua
Справа № 296/2056/17
іменем України
"16" квітня 2018 р. м. Житомир
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Шевчук С.М.
суддів: Мацького Є.М.
Шидловського В.Б.,
за участю секретаря Круглій В.В.,
сторін та їх представників: пр. позивача ОСОБА_4.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ОСОБА_3 на постанову Корольовського районного суду м. Житомира від "14" грудня 2017 р. (судове рішення ухвалене суддею Бондарчуком В.В. в м.Житомирі, відомості про час ухвалення судового рішення та дату складання повного тексту рішення відсутні) у справі за позовом ОСОБА_3 до Виконавчого комітету Житомирської міської ради про скасування постанови , -
У березні 2017 року ОСОБА_3 звернувся до суду із позовом, в якому просив скасувати постанову адміністративної комісії при виконавчому комітеті Житомирської міської ради за №159 від 02.03.2017 про застосування до нього адміністративного стягнення у вигляді штрафу у сумі 170 гривень за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 155 КУпАП та закрити справу.
Постановою Корольовського районного суду м.Житомира від 14 грудня 2017 року у задоволенні позову ОСОБА_3 до Виконавчого комітету Житомирської міської ради про скасування постанови - відмовлено повністю.
Не погоджуючись з постановою, позивач звернувся до суду з апеляційною скаргою, у якій, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову, якою позовні вимоги задовольнити. Позивач зазначає, що рішення виконавчого комітету Житомирської міської ради "Про встановлення режиму роботи об'єктів торгівлі, закладів ресторанного господарства та сфери послуг на території м. Житомира" від 24.01.2017 № 78 скасовано судом. Звертає увагу на те, що орган місцевого самоврядування може погоджувати з власниками підприємства режим роботи на певній території, але ця норма не дає місцевій владі жодних дозвільних повноважень. Тому одноособові вимоги місцевої влади щодо його отримання є безпідставними, так як і є безпідставними притягнення позивача до адміністративної відповідальності.
Перевіривши за наявними у справі матеріалами доводи, викладені у апеляційній скарзі, правильність застосування судом норм матеріального та процесуального права і правової оцінки обставин у справі у межах, визначених статтею 308 Кодексу адміністративного судочинства України (КАС України), колегія суддів встановила таке.
Судом встановлено, що п. 3 рішення виконкому Житомирської міської ради №78 від 24.01.2017 року встановлено режим роботи з 8.00 до 22.00 год. всім закладам, які здійснюють діяльність у сфері розповсюдження лотерей, згідно додатку 3, до якого у п.18 включено заклад за адресою: м. Житомир, вул. В.Бердичівська,30. Згідно додатку 2, до якого у п.2 включено заклад за адресою: м. Житомир, вул. Київська,96.
03.02.2017 року інспектором роти №2 батальйону управління патрульної поліції у м. Житомирі ДПП лейтенантом поліції Березовський А.Ю., відносно ОСОБА_3 складено протокол серії АА №184921 про адміністративне правопорушення за ч.1 ст.155 КУпАП, з якого вбачається, що останній 03.02.2017 року о 03 год.35 хв., працюючи оператором в "Лото Маркет" здійснював діяльність у сфері розповсюдження лотерей за адресою: м. Житомир, вул. Київська,96, після 22 год. 00 хв., порушував режим роботи встановлений з 8.00 год. до 22.00 год. рішенням виконавчого комітету Житомирської міської ради №78 від 24.01.2017 року.
05.02.2017 року інспектором роти №3 батальйону управління патрульної поліції у м.Житомирі ДПП лейтенантом поліції Гусовським О.І., відносно ОСОБА_3 складено протокол серії АА №184966 про адміністративне правопорушення за ч.1 ст.155 КУпАП, з якого вбачається, що останній 05.02.2017 року о 04 год.35 хв., працюючи оператором в "Лото-Маркет" ТзОВ "Укрлото-Київ" за адресою: м. Житомир, вул. В.Бердичівська,30, після 22 год. 00 хв. надавав послугу у сфері розповсюдження лотерей порушував режим роботи встановлений з 8.00 год. до 22.00 год. рішенням виконавчого комітету Житомирської міської ради №78 від 24.01.2017 року.
14.02.2017 року поліцейським роти №3 батальйону управління патрульної поліції у м. Житомирі ДПП капралом поліції Сак Д.Ю., відносно ОСОБА_3 складено протокол серії АА №184899 про адміністративне правопорушення за ч.1 ст.155 КУпАП, з якого вбачається, що останній 14.02.2017 року о 01 год.40 хв., працюючи оператором в "Лото-Маркет" за адресою: м. Житомир, вул. В.Бердичівська,30, після 22 год. 00 хв. надавав послугу у сфері розповсюдження лотерей.
16.02.2017 року інспектором роти батальйону управління патрульної поліції у м. Житомирі ДПП лейтенантом поліції Голумбйовським М.В., відносно ОСОБА_3 складено протокол серії АА №804880 про адміністративне правопорушення за ч.3 ст.155 КУпАП, з якого вбачається, що останній 16.02.2017 року о 03 год.50 хв., працюючи оператором "Лото-Маркет", ТзОВ "Укрлото-Київ" за адресою: м. Житомир, вул. В.Бердичівська,30, після 22 год. 00 хв. надавав послугу у сфері розповсюдження лотерей порушував режим роботи встановлений з 8.00 год. до 22.00 год. рішенням виконавчого комітету Житомирської міської ради №78 від 24.01.2017 року.
17.02.2017 року інспектором роти №1 батальйону управління патрульної поліції у м. Житомирі ДПП лейтенантом поліції Струтинською Х.В., відносно ОСОБА_3 складено протокол серії АА №184791 про адміністративне правопорушення за ч.1 ст.155 КУпАП, з якого вбачається, що останній 17.02.2017 року працюючи оператором "Лото-Маркет", за адресою: м. Житомир, вул. В.Бердичівська,30, після 22 год. 00 хв. надавав послугу у сфері розповсюдження лотерей порушував режим роботи встановлений з 8.00 год. до 22.00 год. рішенням виконавчого комітету Житомирської міської ради №78 від 24.01.2017 року.
02.03.2017 року адміністративна комісія при виконкомі Житомирської міської ради постановою №159 визнала винним та притягнула ОСОБА_3 до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.155 КУпАП у вигляді штрафу в розмірі 170 грн.
Не погоджуючись з постановою, ОСОБА_3 звернувся до суду з позовом у даній справі.
Відмовляючи в задоволенні позову, суд першої інстанції виходив з того, що оскаржувана позивачем постанова була винесена на підставі встановлених протоколом про адміністративне правопорушення даних, прийнята в межах повноважень адміністративної комісії, стягнення накладено в межах санкції, передбаченої ч.1 ст.155 КУпАП.
Надаючи оцінку висновкам суду першої інстанції, колегія суддів зазначає таке.
Згідно ч.l ст.218 КУпАП адміністративні комісії при виконавчих органах міських рад розглядають справи про адміністративні правопорушення, передбачені статтями 45, 46, 92, 99, 103-1 - 104-1, статтею 136 (за вчинення порушень на автомобільному транспорті), статтями 138, 141, 142, 149-152, частинами першою та другою статті 152-1, частиною першою статті 154, статтями 155, 155-2, частиною другою статті 156, статтями 156-1, 156-2, 159, статтею 175-1 (за) порушення, вчинені у місцях, заборонених рішенням відповідної сільської, селищної, міської ради), статтею 179, статтею 180 (крім справ щодо батьків неповнолітніх або осіб, які їх замінюють), частиною четвертою статті 181, статтею 181-1, частиною першою статті 182, статтями 183, 185-12, 186, 186-1,189, 189-1,196,212-1 цього Кодексу.
Відповідно до ст.251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадові особи встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці данні встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото - і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючим в автоматичному режимі, чи засобів фото - і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, які використовуються при нагляді за виконання правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколу про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Згідно ст.280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Підпунктом 4 пункту "б" статті 30 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" передбачено делеговані повноваження виконавчих органів рад встановлення зручного для населення режиму роботи розташованих на відповідній території підприємств, установ, організацій сфери обслуговування незалежно від форм власності.
Як встановлено постановою Корольовського районного суду м.Житомира від 18.07.2017 року, на виконання цих повноважень рішенням виконавчого комітету міської ради від 16.10.2013 № 491 затверджено Положенням про порядок встановлення режиму роботи об'єктів торгівлі, закладів ресторанного господарства та сфери послуг на території м.Житомира.
Відповідно до норм наведеного Положення нічний режим роботи встановлюється виключно рішенням виконавчого комітету.
Таким чином, робота закладу у нічний час за відсутності погодження з виконкомом є порушенням.
Згідно постанови про адміністративне правопорушення від 02.03.2017 року № 159 вбачається, що ОСОБА_3, 03.02.2017 року, 05.02.2017 року, 14.02.2017 року, 16.02.2017 року, 17.02.2017 року розповсюджував державні лотереї після 22 години, тобто в нічний час.
Як вбачається з матеріалів перевірки, позивач в письмових поясненнях від 14.02.2017 року не заперечував вказані обставини.
Частиною 1 ст.155 КУпАП передбачено, що порушення правил торгівлі, виконання робіт і надання послуг працівниками торгівлі, громадського харчування та сфери послуг, громадянами, які займаються підприємницькою діяльністю тягне за собою накладення штрафу від одного до десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Таким чином, колегія суддів погоджується з висновками суд першої інстанції, що оскаржувана позивачем постанова була винесена на підставі адміністративних матеріалів, які були направлені до адміністративної комісії Житомирським відділом поліції Головного управління Національної поліції України в Житомирській області, прийнята в межах повноважень адміністративної комісії, стягнення накладено в межах санкції, передбаченої ч.1 ст.155 КпАП України.
Що ж до покликання позивача на наявність судового рішення Корольовського районного суду м.Житомира від 18 липня 2017 року, яким скасовано п.3 рішення виконавчого комітету Житомирської міської ради №78 від 24.01.2017 року в частині встановлення режиму роботи з 8.00 до 22.00 год., то колегія суддів не приймає їх до уваги, оскільки на момент притягнення позивача до адміністративної відповідальності рішення виконкому було чинним (рішення набуло чинності з 29.08.2017 року (а.с. 25, 26).
З огляду на викладене, суд першої інстанції правильно і в повному обсязі встановив обставини справи, прийняв обґрунтоване рішення з дотриманням норм матеріального і процесуального права.
Таким чином, апеляційний суд вважає доводи апеляційної скарги безпідставними, та такими, що не спростовують висновків суду першої інстанції, а тому апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, а оскаржувану постанову суду без змін.
Керуючись ст.ст. 308, 310, 315 321, 322, 325, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Апеляційну скаргу ОСОБА_3 залишити без задоволення, постанову Корольовського районного суду м. Житомира від "14" грудня 2017 р. без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття і оскарженню не підлягає.
Головуючий суддя С.М. Шевчук
судді: Є.М. Мацький
В.Б. Шидловський
Повне судове рішення складено "16" квітня 2018 р.