Постанова від 15.05.2007 по справі 5/812-13/128А

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

79014, м. Львів, вул. Личаківська, 128

ПОСТАНОВА

15.05.07 Справа№ 5/812-13/128А

Господарський суд Львівської області у складі головуючого судді Станька Л.Л., при секретарі Щигельській О.І., розглянув у відкритому судовому засіданні справу

за позовною заявою: АТЗТ «Міжрегіональна академія управління персоналом», м.Київ

до відповідача: ДПІ у Шевченківському районі м.Львова, м.Львів

про визнання незаконними дій ДПІ, зобов»язання звільнення активів з податкової застави, виключення такої застави з державного реєстру обтяжень рухомого майна, зобов»язання припинити зарахування поточних податкових платежів на погашення неіснуючого податкового боргу та зобов»язання вчинити дії по приведенню обліку зобов»язань у відповідність до рішення господарського суду Львівської області від 30.06.05р. по справі №5/1109-12/177

Представники сторін :

Від позивача: Тичинська Л.В. -гол.бухг. Львів.інституту (без доручення), Гулка Є.Т. -нач.госп.част. Львів.інституту (без доручення)

Від відповідача: Кондрат Н.В. -ст.держ.под.інсп.юр.відділу

Суть спору:

на розгляд господарського суду Львівської області поступив позов АТЗТ «Міжрегіональна академія управління персоналом», м.Київ до відповідача: ДПІ у Шевченківському районі м.Львова, м.Львів про визнання незаконними дій ДПІ, зобов»язання звільнення активів з податкової застави, виключення такої застави з державного реєстру обтяжень рухомого майна, зобов»язання припинити зарахування поточних податкових платежів на погашення неіснуючого податкового боргу та зобов»язання вчинити дії по приведенню обліку зобов»язань у відповідність до рішення господарського суду Львівської області від 30.06.05р. по справі №5/1109-12/177.

З»ясовано:

як викладено в позовній заяві, що: відповідно до акта опису активів, на які поширюється право податкової застави від 02.02.2006 р., податковим керуючим Сеницею О.О., призначеною наказом ДПІу Шевченківському районі м. Львова № 222 від 19 вересня 2005 р., проведено опис активів Львівського Інституту МАУП на загальну суму 30657 грн. 24 коп., на які поширюється право податкової застави.

Згідно витягу про реєстрацію в Державному реєстрі обтяжень рухомого майна від 03.02.2006 р., до Державного реєстру обтяжень рухомого майна внесено реєстраційний запис щодо податкової застави активів Львівського Інституту МАУП.

Такі дії посадових осіб ДПІ в Шевченківському районі м.Львова позивач вважає незаконними, оскільки:

відповідно до ст.8 Закону України «Про порядок погашення зобов»язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» №2181, податкова застава виникає на підставі Закону, зокрема, у разі несплати у строки, встановлені Законом, суми податкового зобов'язання, визначеної контролюючим органом, - з дня, наступного за останнім днем граничного строку такого погашення, визначеного у податковому повідомленні, тобто з моменту виникнення податкового боргу..

Як вказується позивачем, що у Львівського Інституту МАУП немає і не виникало податкового боргу в розумінні, визначеному ст.1 Закону України № 2181 -податкове зобов'язання, самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк.

7 жовтня 2004 р. до Львівського інститут надійшло податкове повідомлення-рішення №0001701700/0/25004 від 30.09.2004 р., яким визначено податкове зобов'язання Інституту за платежем -прибутковий податок в сумі 34404,03 грн. (в т.ч. -11468,01 грн. за основним платежем і 22936,02грн. за штрафними санкціями) та № 0005022320/0/25100 від 30.09.2004 р., яким було визначено податкове зобов'язання Інституту за платежем -податок на прибуток підприємств в сумі 234677,94 грн. (в т.ч. - 161842,52 грн. за основним платежем і 72835,42 грн. за штрафними санкціями).

Дані повідомлення-рішення були оскаржені належним чином в адміністративному порядку. Повторні скарги на дані рішення не були розглянуті у встановлений строк, на них не було надано відповіді, тому, відповідно до ст. 5 Закону України № 2181, є повністю задоволеними. Отже податкового боргу в Львівського Інституту МАУП не виникало.

Незважаючи на це, всупереч вимог ст.6 Закону України № 2181 у Львівський Інститут МАУП було надіслано першу податкову вимогу ДПІ у Шевченківському районі м.Львова № 1/445 від 07.04.2005 р. (вихідний номер 8721/24-024 від 07.04.2005 р.) та другу податкову вимогу ДПІ у Шевченківському районі м.Львова № 2/616 від 14.05.2005 р. (вихідний № 12187/24-024 від 14.05.2005 р.).

Відповідно до рішення господарського суду Львівської області від 30 червня 2005 р. вказані податкові вимоги визнані недійсними. При цьому, суд мотивував своє рішення тим, що податкове зобов'язання, визначене податковими рішеннями-повідомленнями, не було узгоджене.

Ухвалою Львівського апеляційного господарського суду від 18 жовтня 2005р. рішення суду першої інстанції залишено без змін.

Даними судовими рішеннями встановлено факт відсутності у Львівського Інституту МАУП податкового боргу. Відповідно до ч.1 ст. 72 КАС України, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини. Відповідно до ч.2 ст. 255 КАС України, обставини, що були встановлені постановою, яка набрала законної сили, в одній адміністративній справі не можуть оспорюватися в іншій судовій справі за участю тих самих сторін.

Податкова вимога, відповідно до ст. 6 Закону України № 2181, є єдиним формалізованим рішенням податкового органу про стягнення податкового боргу. Інших рішень про визначення розміру та стягнення податкового боргу чинним законодавством не передбачено.

Оскільки податкові вимоги визнані недійсними, податковий борг у Львівського Інституту МАУП відсутній, а отже податкова застава, що виникла на підставі цих незаконних податкових вимог, є незаконною. Точніше, податкова застава не виникала.

Відповідно до п.6.4.1. ст.6 Закону України № 2181 податкові вимоги вважаються відкликаними, якщо рішення контролюючого органу про стягнення податкового боргу скасовується судом.

Відповідно до п.8.7.1 ст.8 Закону України № 2181 активи платника податків звільняються з податкової застави з дня отримання платником податків рішення відповідного органу про скасування раніше прийнятих рішень щодо нарахування суми податкового зобов'язання внаслідок проведення процедури адміністративного або судового оскарження. Згідно ст. 1 Закону України № 2181, податковий борг теж є податковим зобов'язанням, згідно п. 6.2.2. цього ж Закону податкові вимоги мають містити посилання на підстави їх виставлення, суму податкового боргу, належного до сплати, пені та штрафних санкцій, перелік запропонованих заходів із забезпечення сплати суми податкового боргу, а відповідно до п. 2 «Положення про порядок подання та розгляду скарг платників податків органами державної податкової служби", оскарженню в адміністративному порядку підлягають як податкові повідомлення про визначення сум податкових зобов'язань, так і податкових вимог щодо податкового боргу. Відповідно до ст.124 Конституції України, юрисдикція судів поширюється на всі правовідносини, що виникають у державі.

Таким чином, активи Львівського Інституту МАУП підлягають звільненню з податкової застави. Незаконні дії ДПІ в Шевченківському районі м.Львова щодо опису активів Львівського Інституту МАУП, на які поширюється право податкової застави, та включення податкової застави до Державного реєстру обтяжень рухомого майна оскаржувалися Львівським Інститутом МАУП в адміністративному порядку. Однак, ДПІ в Шевченківському районі м.Львова, ДПІ в м.Львові, ДПА у Львівській обоасті та ДПА України відповідні скарги були залишені без задоволення.

Крім того, що активи Львівського Інституту МАУП перебувають у незаконній податковій заставі, посадові особи ДПІ в Шевченківському районі м.Львова вчиняють по відношенню до Львівського Інституту МАУП інші неправомірні дії, порушуючи його права. Так, безпідставно вважаючи, що у Львівського Інституту МАУП має місце податковий борг, посадові особи ДПІ в Шевченківському районі м.Львова відносять поточні податкові платежі Інституту, згідно податкових декларацій на погашення такого неіснуючого податкового боргу, Внаслідок таких неправомірних дій у Львівського Інституту МАУП виникає податковий борг та підстави для штрафних санкцій.

Відповідачем позов заперечено з підстав, викладених у поясненні на позовну заяву.

Вивчивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників та оцінивши докази у їх сукупності, господарський суд відзначає наступне:

ревізорами ДПІ у Шевченківському районі м. Львова проведено документальну перевірку дотримання вимог податкового та валютного законодавства Львівського інституту МАУП за період з 01.07.2002р. по 30.06.2004р. За результатами перевірки складено акт від 28.09.2004р. № 755/23-2/25558766 на підставі якого прийняті податкові повідомлення-рішення, а саме: податкове повідомлення-рішення № 0005022320/0/25100 від 30.09.2004р., яким визначено суму податкового зобов'язання по податку на прибуток підприємств на загальну суму 234 677,94 грн. та податкове повідомлення-рішення № 0001701700/0/25004 від 30.09.2004р., яким визначено суму податкового зобов'язання по прибутковому податку на загальну суму 34404,03 грн.

Станом на 02.02.2006р. у день проведення опису активів на які поширюється право податкової застави, згідно бази даних управління обліку та звітності ДПІ у Шевченківському районі м.Львова у Львівського інституту Міжрегіональної академії управління персоналом наявний податковий борг на суму 271 944,91 грн.

Податковим керуючим Сеницею О.О. проведено опис активів Львівського інституту МАУП, на які поширюється право податкової застави. За результатами перевірки складено акт опису активів від 02.02.2006 року № 3. Окрім того, до Державного реєстру обтяжень рухомого майна внесено реєстраційний запис, щодо податкової застави активів Львівського інституту МАУП.

Виникнення права податкової застави регулюється ст.8 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" від 21.12.2000 року № 2181 (із змінами та доповненнями).

Ст.8 даного Закону встановлює, що з метою захисту інтересів бюджетних споживачів активи платника податків, що має податковий борг, передаються у податкову заставу. Право податкової застави виникає згідно із законом та не потребує письмового оформлення.

Згідно пункту 8.2 ст.8 Закону, право податкової застави виникає у разі: несплати у строки, встановлені цим Законом, суми податкового зобов'язання, визначеної контролюючим органом, - з дня, наступного за останнім днем граничного строку такого погашення, визначеного у податковому повідомленні.

Відповідно до п.1.10 ст. 1 Закону, податкова вимога це письмова вимога податкового органу до платника податків погасити суму податкового боргу.

Податкові вимоги надсилаються: а) перша податкова вимога - не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання. Перша податкова вимога містить повідомлення про факт узгодження податкового зобов'язання та виникнення права податкової застави на активи платника податків, обов'язок погасити суму податкового боргу та можливі наслідки непогашення його у строк; б) друга податкова вимога - не раніше тридцятого календарного дня від дня направлення (вручення) першої податкової вимоги, у разі непогашення платником податків суми податкового боргу у встановлені строки. Друга податкова вимога додатково до відомостей, викладених у першій податковій вимозі, може містити повідомлення про дату та час проведення опису активів платника податків, що перебувають у податковій заставі, а також про дату та час проведення публічних торгів з їх продажу (п.п.6.2.3 п.6.2 ст.6 Закону).

Отже, податкова вимога є повідомлення про обов'язок сплатити, суму податкового боргу платника податку, який виник з моменту узгодження податкового зобов'язання.

Як вбачається з обставин справи, Господарський суд Львівської області рішенням від 30.06.2005 року у справі № 5/1109-12/177 визнав недійсною першу податкову вимогу від 07.04.2005 року № 1/445 та другу податкову вимогу від 14.05.2005 року № 2/616; Ухвалою апеляційного господарського суду Львівської області від 18.10.2005 року у справі № 5/1109-12/177, рішення господарського суду Львівської області від 30.06.2005 року у справі №5/1109-12/177 - залишено без змін.

Однак, слід зазначити, що визнання недійсною податкової вимоги, ніяким чином не відображається на обов'язку погашення платником податків податкового боргу. Окрім того, слід звернути увагу на те, що звільнення з податкової застави активів платника податків передбачено п.п.8.7.1 п.8.1ст.8 Закону України № 2181. Зокрема дана норма Закону передбачає такі випадки звільнення з податкової застави: а) отримання податковим органом копії платіжного документа, завіреного обслуговуючим банком, що засвідчує факт перерахування до бюджету повної суми податкового зобов'язання, а у разі виникнення права податкової застави у зв'язку із неподанням або несвоєчасним поданням податкової декларації - з дня отримання такої податкової декларації контролюючим органом (за умови відсутності порушень платником податків вимог, визначених абзацом другим підпункту 8.2.1 пункту 8.2 цієї статті); б) визнання податкового боргу безнадійним, у тому числі внаслідок ліквідації платника податків як юридичної особи або зняття фізичної особи з реєстрації як суб'єкта підприємницької діяльності чи у зв'язку з недостатністю майна особи, оголошеної банкрутом; в) отримання податковим органом довідки про смерть фізичної особи - платника податків або про визнання її померлою чи безвісно відсутньою згідно із законодавством, за винятком випадків, коли активи такої фізичної особи переходять за правом спадщини у власність інших осіб; г) закінчення строків позовної давності щодо такого податкового боргу; д) отримання податковим органом договору поруки на повну суму податкового боргу платника податків або інших видів його забезпечення, передбачених податковим законодавством; є) прийняття рішення про арешт активів платника податків - на строк дії такого арешту; є) отримання платником податків рішення відповідного органу про скасування раніше прийнятих рішень щодо нарахування суми податкового зобов'язання або його частини (пені та штрафних санкцій) внаслідок проведення процедури адміністративного або судового оскарження; ж) прийняття податковим органом рішення про розстрочення, відстрочення суми податкових зобов'язань (крім податкового боргу) або досягнення податкового компромісу у разі коли умови, визначені в рішенні про розстрочення, відстрочення або податковий компроміс, передбачають зупинення права податкової застави; з) прийняття окремого рішення судом у межах процедур, визначених законодавством з питань банкрутства.

Таким чином, підставою для звільнення активів підприємства з-під податкової застави та її виключення з державних реєстрів застав рухомого або нерухомого майна є відповідний документ, що засвідчує закінчення будь-якої з наведених подій. А оскільки, жодна з подій не виконана то в ДПІ у Шевченківському районі м. Львова відсутні підставі для звільнення активів підприємства з-під податкової застави та її виключення з державних реєстрів застав рухомого майна.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст.122-124,127,130,135,143,151-154,160,161,163,167 КАС України, суд, -

постановив:

1.В позові відмовити повністю.

2.Строк і порядок набрання постановою законної сили та її оскарження здійснюються згідно вимог ст.ст.186 та 254 КАСУ.

Суддя