Рішення від 15.05.2007 по справі 1/1243-2/196

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

79014, м. Львів, вул. Личаківська, 128

РІШЕННЯ

15.05.07 Справа № 1/1243-2/196

За позовом: закритого акціонерного товариства виробничо-комерційної компанії «Еталон», м.Городок

до відповідача: Яворівської міської ради, м.Яворів

про спонукання до укладення договору оренди

Суддя Зварич О.В.

при секретарі Наливко А.

Представники:

від позивача Вус А.П., дов. №02/09 від 02.01.2007 року

від відповідача Глинка М.С., дов. №566 від 05.06.2006 року

Зміст ст.ст.20,22 ГПК України судом роз»яснено.

Суть спору: Позов заявлено закритим акціонерним товариством виробничо-комерційною компанією «Еталон»до Яворівської міської ради про спонукання до укладення договору оренди.

Розгляд справи розпочато 08.12.2006 року. Ухвалами суду від 10.01.2007 року та від 22.02.2007 року розгляд справи відкладено в зв»язку з невиконанням сторонами вимог ухвали суду та необхідністю витребування додаткових доказів по справі. З аналогічних підстав за клопотанням сторін ухвалами суду від 14.03.2007 року та від 12.04.2007 року продовжено строк розгляду справи та розгляд справи відкладено. Рішення прийнято 15.05.2007 року.

Представник позивача позов підтримав, навівши мотиви, викладені у позовній заяві та просить спонукати Яворівську міську раду укласти з ЗАТ ВКК «Еталон»договір оренди земельної ділянки у м.Яворів по вул.Маковея,66 площею 0,2200 га.. Позивач покликається на те, що між сторонами спору укладено попередній договір оренди спірної земельної ділянки від 03.01.2006 року, за умовами якого відповідач зобов»язувався укласти з позивачем договір земельної ділянки після виготовлення останнім технічної документації, проте, отримавши таку документацію, відповідач ухиляється від укладення договору, що є порушенням ст.182 ГК України та ст.635 ЦК України.

Представник відповідача проти позовних вимог заперечив з підстав, викладених у поясненнях на позовну заяву від 04.01.2007 року, мотивуючи тим, що згідно ст.4 Закону України "Про власність" власник на свій розсуд володіє, користується і розпоряджається належним йому майном, а згідно ст.12 Земельного кодексу України вирішення питань землекористування належить до виключних повноважень міської ради. Відповідач зазначає, що ним розглянуто звернення позивача за №695 від 13.10.2006 року, проте рішення про передачу в оренду позивачу спірної земельної ділянки не прийнято, а тому правові підстави для укладення договору оренди відсутні. Інших підстав позивачем не наведено.

Розглянувши матеріали справи та заслухавши пояснення представників сторін, суд

встановив:

22.07.2005 року Яворівською міською радою прийнято рішення №191 «Про надання дозволу на складання технічної документації по інвентаризації земельної ділянки ЗАТ ВКК «Еталон», п.1 якого Яворівською міською радою надано дозвіл позивачу на складання технічної документації по інвентаризації земельної ділянки в оренду площею 0,2200 га для обслуговування автостанції у м.Яворів по вул.Маковея,66 (а.с.4).

03.01.2006 року між Яворівською міською радою та ЗАТ ВКК «Еталон»укладено попередній договір оренди вказаної земельної ділянки(а.с.5-8), п.1.1 якого відповідач зобов»язувався укласти з позивачем договір земельної ділянки після виготовлення останнім технічної документації, а п.1.2 -відповідач зобов»язувався виготовити протягом року з дня підписання договору документи і відповідно сплачувати орендну плату згідно умов даного договору.

Як вбачається з матеріалів справи, після виготовлення технічної документації(а.с.11-28) позивач звернувся листом №716/02 від 09.10.2006 року (а.с.10) до Яворівської міської ради про укладення договору оренди спірної земельної ділянки на термін п»ять років з правом її викупу, проте, листом №1496 від 04.10.2006 року(а.с.38) Яворівська міська рада повідомила, що заява позивача розглянута, але не задоволена з підстав відсутності необхідної кількості голосів.

При прийнятті рішення суд виходить з наступного.

Земельні відносини щодо володіння, користування і розпорядження землею регулюються Конституцією України, Земельним кодексом України, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.

Приписи ст. ст. 13 і 41 Конституції України визначають, що від імені Українського народу права власності здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених Конституцією, і усі суб'єкти права власності рівні перед законом. Кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю.

Відповідно ст. ст. 142 - 145 Конституції України до матеріальної основи органів місцевого самоврядування, крім інших об'єктів, належить земля, управління якою здійснюють територіальної громади через органи самоврядування в межах їх повноважень шляхом прийняття рішень. Права органів самоврядування захищаються у судовому порядку.

У відповідності до ст.12 Земельного кодексу України до повноважень сільських, селищних та міських рад у галузі земельних відносин на їх території належить, зокрема, розпорядження землями територіальної громади міста; передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу; надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу.

Статтею 116 ЗК України визначено, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом.

Порядок надання у постійне користування земельних ділянок юридичним особам та порядок передачі земельних ділянок в оренду визначені ст.ст.123,124 Земельного кодексу України та ст.16 Закону України "Про оренду землі".

В силу ст.124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.

Згідно зі ст.16 Закону України "Про оренду землі" особа, яка бажає отримати земельну ділянку в оренду із земель державної або комунальної власності, подає до відповідного органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування за місцем розташування земельної ділянки заяву (клопотання). Розгляд заяви (клопотання) і надання земельної ділянки в оренду проводяться у порядку, встановленому Земельним кодексом України. У разі згоди орендодавця передати земельну ділянку в оренду сторони укладають договір оренди землі відповідно до вимог цього Закону.

Відповідно до п.34 ст.26, п.2 ст.77 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" питання надання земельної ділянки в оренду вирішується на пленарному засіданні ради - сесії, а спори про поновлення порушених прав юридичних і фізичних осіб, що виникають в результаті рішень, дій чи бездіяльності органів або посадових осіб місцевого самоврядування, вирішуються в судовому порядку.

З аналізу наведених норм суд приходить до висновку, що необхідною умовою укладення договору оренди земельної ділянки, яка перебуває у державній або комунальній власності, є наявність рішення відповідного органу про надання земельної ділянки.

Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом вище, в спірному випадку Яворівською міською радою не прийнято рішення про затвердження технічної документації на спірну земельну ділянку з підстав відсутності необхідної кількості голосів (лист відповідача №1496 від 04.10.2006 року та протокол сесії №18 від 03.10.2006 року), а тому зобов'язання цього органу надати в користування земельну ділянку на підставі попереднього договору оренди за відсутності відповідного рішення є порушенням його виключного, передбаченого Конституцією України права на здійснення права власності від імені українського народу та управління землями, яке підлягає захисту.

Укладення між позивачем та Яворівською міською радою попереднього договору від 03.01.2006 року оренди спірної земельної ділянки та його умови в будь-якому разі не повинні суперечити та не змінюють вимог законодавства щодо порядку надання земельних ділянок в оренду, зокрема, щодо обов'язковості прийняття радою відповідного рішення.

Недотримання ж радою вимог земельного законодавства та неприйняття нею рішення не може бути підставою для порушення судом земельного законодавства. А порушені права позивача підлягають захисту способами, передбаченими ст.152 ЗК України, з обов'язковим дотриманням норм чинного законодавства. Згідно вказаної статті захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється, зокрема, шляхом визнання прав, визнання недійсними рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування, а також застосування інших, передбачених законом, способів, у тому числі шляхом поновлення порушених прав юридичних і фізичних осіб, що виникають в результаті рішень, дій чи бездіяльності органів або посадових осіб місцевого самоврядування, в судовому порядку, що передбачено п. 2 ст. 77 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні".

Покликання позивача на норми Господарського та Цивільного кодексу України щодо ухилення міською радою від виконання зобов»язань за попереднім договором оренди є безпідставним, оскільки в спірному випадку норми цих кодексів не застосовуються. За змістом ст..4 Господарського кодексу України земельні відносини не є предметом регулювання цього кодексу, а згідно п.1 ст..8 -держава, органи державної влади та органи місцевого самоврядування не є суб»єктами господарювання.

Крім цього, згідно п.1 ст.120 Земельного кодексу України при переході права власності на будівлю і споруду право власності на земельну ділянку або її частину може переходити на підставі цивільно-правових угод, а право користування - на підставі договору оренди.

Позивачем не подано належних правовстановлюючих документів на будівлю автостанції. Наданий позивачем в судове засідання протокол № 4 загальних зборів учасників ТзОВ ВКК «Львівсинтез»від 30.09.2002 року, згідно якого передано на баланс позивача одноповерхову будівлю автостанції за адресою :м.Яворів, вул..Маковея,66, судом не може бути прийнятий в якості належного доказу, оскільки на цих зборах присутні лише два учасники -голова та секретар.

Згідно з пунктом 5 статті 116 ЗК України, надання у користування земельної ділянки, що перебуває у власності або у користуванні, провадиться лише після вилучення (викупу) її в порядку, передбаченому цим Кодексом, а згідно пункту 2 статті 149 ЗК України - вилучення земельних ділянок провадиться за згодою землекористувачів на підставі рішень Кабінету Міністрів України, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, сільських, селищних, міських рад відповідно до їх повноважень.

З наведеного, позивачем не доведено як наявність всіх необхідних документів для отримання спірної земельної ділянки в оренду, так і дотримання, встановленої законодавством процедури подання вказаних документів до міської ради для прийняття відповідного рішення, яке є обов»язковою передумовою укладення договору оренди.

Таким чином, оцінивши всі докази в сукупності, суд приходить до висновку, що в задоволенні позовних вимог закритого акціонерного товариства виробничо-комерційної компанії «Еталон»про спонукання Яворівської міської ради укласти договір оренди земельної ділянки у м.Яворів по вул.Маковея,66 площею 0,2200 га. слід відмовити.

Враховуючи наведене та керуючись ст..ст.12,116,120,124,124 Земельного кодексу України, ст.16 Закону України "Про оренду землі", п.34 ст.26, п.2 ст.77 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», ст.ст.43, 49, ст. 82-84 ГПК України, суд -

ВИРІШИВ:

В позові закритого акціонерного товариства виробничо-комерційної компанії «Еталон»про спонукання Яворівської міської ради укласти договір оренди земельної ділянки у м.Яворів по вул.Маковея,66 площею 0,2200 га. відмовити.

Рішення може бути оскаржене до Львівського апеляційного господарського суду в порядку і строки, передбачені ст.ст.91-93 ГПК України.

Суддя