12 квітня 2018 року
м. Київ
справа №802/938/17-а
адміністративне провадження №К/9901/47632/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача - Гончарової І.А.,
суддів - Олендера І.Я., Ханової Р.Ф.,
перевіривши матеріали касаційної скарги Головного управління ДФС у Вінницькій області на постанову Вінницького окружного адміністративного суду від 10.08.2017 та постанову Вінницького апеляційного адміністративного суду від 08.11.2017 у справі №802/938/17-а за позовом Фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 до Головного управління ДФС у Вінницькій області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень - рішень, -
11.04.2018 до Верховного Суду надійшла касаційна скарга Головного управління ДФС у Вінницькій області на постанову Вінницького окружного адміністративного суду від 10.08.2017 та постанову Вінницького апеляційного адміністративного суду від 08.11.2017.
Одночасно скаржник порушує питання про поновлення строку на касаційне оскарження.
Вказана скарга надійшла після набрання чинності Кодексу адміністративного судочинства України в редакції Закону від 03.10.2017.
Перевіряючи касаційну скаргу на відповідність вимогам процесуального закону - Кодексу адміністративного судочинства України, суд дійшов висновку про наступне.
Перевіряючи касаційну скаргу на відповідність вимогам процесуального закону - Кодексу адміністративного судочинства України, суд дійшов висновку про наступне.
Відповідно до пункту 14 частини 1 розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України (в редакції, що діє після 15.12.2017) судові рішення, ухвалені судами апеляційної інстанції до набрання чинності цією редакцією Кодексу, набирають законної сили та можуть бути оскаржені в касаційному порядку протягом строків, що діяли до набрання ним чинності.
Частиною 2 статі 212 Кодексу адміністративного судочинства України (в редакції від 03.08.2017) обумовлено, що касаційна скарга на судові рішення подається протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції, крім випадків, передбачених цим Кодексом, а в разі складення постанови в повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення постанови в повному обсязі.
З матеріалів касаційної скарги вбачається, що постанова Вінницького апеляційного адміністративного суду постановлена 08.11.2017, повний текс складено 10.11.2017, проте Головне управління ДФС у Вінницькій області звернулось з касаційною скаргою до суду касаційної інстанції 11.04.2018, тобто поза межами встановленого процесуального строку.
Клопотання про поновлення строку на касаційне оскарження мотивоване тим, що скаржник вже неодноразово звертався до касаційного суду з касаційною скаргою у справі №802/938/17-а, проте ухвалою Вищого адміністративного суду України від 02.12.2017 останню було повернуто скаржнику в зв'язку з ненаданням документу про сплату судового збору; ухвалами Верховного Суду від 17.01.2018 та 12.03.2018 - повернуто в зв'язку з ненадання належним чином завіреної копії довіреності про повноваження представника.
Відповідно до приписів частини 3 статті 329 Кодексу адміністративного судочинства України (в редакції від 03.10.2017) строк на подання касаційної скарги також може бути поновлений у разі його пропуску з поважних причин, крім випадків, визначених частиною п'ятою статті 333 цього Кодексу.
З огляду на зазначене, колегія суддів приходить до висновку, що вказані підстави пропуску строку на касаційне оскарження не може визнано поважними, оскільки відповідачем не надано жодних доказів в підтвердження наявності причин наведених в клопотанні про поновлення строку та вчинених ним дій з метою вчасного подання касаційної скарги.
Так, особа, яка має намір подати касаційну скаргу, повинна вчиняти усі можливі та залежні від неї дії для виконання процесуального обов'язку дотримання вимог процесуального закону стосовно форми і змісту касаційної скарги, в тому числі щодо надання документу про сплату судового збору.
Головне управління ДФС у Вінницькій області при зверненні з касаційною скаргою вчетверте не надало доказів сплати судового збору, що, в свою чергу, спростовує твердження останнього про існування об'єктивної неможливості подання касаційної скарги у строки, передбачені статтею 212 Кодексу адміністративного судочинства України (в редакції від 03.08.2017).
Таким чином, на виконання вимог статті 332 Кодексу адміністративного судочинства України, позивачу в 10-денний строк необхідно навести інші обґрунтовані причини пропуску строку та надати докази, що підтверджують поважність причин пропуску строку на оскарження рішення суду апеляційної інстанції.
Крім того, статтею 330 Кодексу адміністративного судочинства України обумовлено, що до касаційної скарги додається документ про сплату судового збору.
З огляду на приписи частини 2 статті 4 Закону України «Про судовий збір» та враховуючи ціну позову, скаржник повинен сплатити судовий збір в розмірі 1 808,02 грн. на рахунок для зарахування судового збору: отримувач коштів - УДКСУ у Печерському районі м. Києва; код отримувача (код ЄДРПОУ) - 38004897; банк отримувача - ГУ ДКСУ у м.Києві; код банку отримувача - 820019; рахунок отримувача - 31213207700007; код класифікації доходу бюджету - 22030102; призначення платежу - 101; код платника, судовий збір за позовом _____, Верховний Суд.
Керуючись статтями 329, 330, 332 та пунктом 14 частини 1 розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, -
Залишити касаційну скаргу Головного управління ДФС у Вінницькій області на постанову Вінницького окружного адміністративного суду від 10.08.2017 та постанову Вінницького апеляційного адміністративного суду від 08.11.2017 у справі №802/938/17-а без руху.
Надати Головному управлінню ДФС у Вінницькій області строк тривалістю 10 днів з дня вручення цієї ухвали для усунення недоліків касаційної скарги.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.
Суддя-доповідач І. А. Гончарова
Судді І. Я. Олендер
Р. Ф. Ханова