13 квітня 2018 року
Київ
справа №812/2070/17
адміністративне провадження №Пз/9901/27/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду: судді-доповідача Білоуса О.В., суддів: Бевзенка В.М., Данилевич Н.А., Желтобрюх І.Л., Шарапи В.М., розглянувши питання про відкриття провадження за поданням Луганського окружного адміністративного суду про розгляд Верховним Судом адміністративної справи №812/2070/17 як зразкової,
19 березня 2018 року до Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду надійшло подання судді Луганського окружного адміністративного суду Чернявської Т.І. про розгляд адміністративної справи №812/2070/17 як зразкової.
Подання обґрунтовано тим, що у провадженні Луганського окружного адміністративного суду перебуває справа №812/2070/17 за позовом ОСОБА_2 до ГУ Національної поліції в Луганській області, в якій позивач просить здійснити нарахування та виплату винагороди за безпосередню участь в антитерористичній операції за період з 7 листопада 2015 року по 20 січня 2016 року в сумі 11554,06 грн. Також у поданні зазначено про те, що у провадженні Луганського окружного адміністративного суду знаходяться справи (№812/1853/17 та №812/200/18), спір в яких виник з аналогічних підстав, у відносинах, що регулюються одними нормами права, та у яких позивачами заявлені аналогічні вимоги.
Ухвалою Верхового Суду від 23 березня 2018 року витребувано з Луганського окружного адміністративного суду матеріали типових справ для вирішення питання про відкриття провадження у зразковій справі за вказаним поданням.
На виконання вимог значеної ухвали Луганським окружним адміністративним судом скеровано матеріали 4 справ №812/1853/17, №812/200/18, №812/693/18 та №812/692/18.
Вирішуючи питання про наявність підстав для відкриття провадження у справі №812/2070/17 як у зразковій, колегія суддів виходить з наступного.
Порядок і умови ініціювання та вирішення питання про відкриття провадження у зразковій справі наведені у статті 290 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).
Відповідно до частин першої та другої статті 290 КАС України, якщо у провадженні одного або декількох адміністративних судів перебувають типові адміністративні справи, кількість яких визначає доцільність ухвалення зразкового рішення, суд, який розглядає одну чи більше таких справ, може звернутися до Верховного Суду з поданням про розгляд однієї з них Верховним Судом як судом першої інстанції.
У поданні про розгляд справи Верховним Судом як зразкової зазначаються підстави, з яких суд, що надає подання, вважає, що справа має бути розглянута Верховним Судом як зразкова, в тому числі посилання на типові справи. До подання додаються матеріали справи.
Отже, чинним законодавством встановлена процедура для розгляду питання щодо зразкової справи Верховним Судом, зокрема, передбачено звернення суду, у провадженні якого перебувають типові адміністративні справи, із відповідним поданням, до змісту якого встановлені певні вимоги.
Частиною третьою статті 290 КАС України визначено, що вирішення питання про відкриття провадження у зразковій справі, відмову у відкритті провадження у зразковій справі, розгляд зразкової справи здійснюється колегією суддів Верховного Суду у складі не менше п'яти суддів.
Таким чином, оцінка наявності підстав для відкриття провадження у зразковій справі належить до повноважень саме Верховного Суду.
Також слід зазначити, що у відповідності до статті 4 КАС України, в якій наведено визначення термінів, передбачено, що зразкова адміністративна справа - це типова адміністративна справа, прийнята до провадження Верховним Судом як судом першої інстанції для постановлення зразкового рішення.
При цьому, типова адміністративна справа набуває статусу зразкової лише після прийняття Верховним Судом рішення про відкриття провадження у зразковій справі у порядку, визначеному ст. 290 КАС України.
Зі змісту пункту другого частини десятої статті 290 КАС України вбачається, що за наслідками розгляду зразкової справи Верховний Суд зобов'язаний вказати на обставини, що обумовлюють типове застосування норм матеріального права та порядок застосування таких норм у справах відповідної категорії.
Так, пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 31 січня 2015 року №24 «Про особливості виплати винагород військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу в особливий період та під час проведення антитерористичних операцій» установлено, що в особливий період або під час проведення антитерористичної операції військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу Збройних Сил, інших утворених відповідно до законів військових формувань, правоохоронних органів, Державної служби з надзвичайних ситуацій, Головного управління розвідки Міністерства оборони, Державної прикордонної служби, Управління державної охорони, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державної спеціальної служби транспорту за безпосередню участь у воєнних конфліктах чи антитерористичній операції, інших заходах в умовах особливого періоду виплачується винагорода у відсотках місячного грошового забезпечення.
Розмір винагороди визначається виходячи з розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних додаткових видів місячного грошового забезпечення постійного характеру, премії та повинен становити не менш як 3 тис. гривень на місяць. У разі коли військовослужбовець, особа рядового або начальницького складу, що брали безпосередню участь у воєнних конфліктах чи антитерористичній операції, інших заходах в умовах особливого періоду менше одного календарного місяця, розмір винагороди визначається пропорційно дням участі виходячи з її розміру, що становить не менш як 3 тис. гривень.
При цьому, відповідно до пункту 5 розділу ІІ Порядку та умов виплати винагород військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу та резервістам, механізму підтвердження виконання окремих завдань під час безпосередньої участі у воєнних конфліктах чи антитерористичній операції, інших заходах в умовах особливого періоду, затверджених наказом Міністерства оборони України від 2 лютого 2015 року №49 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 5 лютого 2015 року за №135/26580; далі - Порядок), військовослужбовці вважаються такими, що беруть безпосередню участь в АТО, у разі одночасного дотримання таких умов: залучені до проведення АТО; перебувають у підпорядкуванні (виконують завдання) керівництва штабу АТО (крім військовослужбовців військових прокуратур та розвідувальних органів України); перебувають у районі проведення АТО.
Однак, направляючи подання про розгляд адміністративної справи №812/2070/17 як зразкової, Луганським окружним адміністративним судом не встановлено фактичних обставин у справі з урахуванням пункту 5 розділу ІІ Порядку, зокрема, щодо факту безпосередньої участі позивача в АТО (фактів залучення до проведення АТО; перебування у підпорядкуванні (виконання завдань) керівництва штабу АТО; перебування у районі проведення АТО).
Вказані обставини мають визначальне значення для розгляду справи та свідчать про те, що справи №812/2070/17, №812/1853/17, №812/200/18, №812/693/18 та №812/692/18, з урахуванням не встановлених обставин справ, не є типовими.
З огляду на вказане, Верховний Суд зауважує, що питання виплати винагороди за безпосередню участь в АТО вирішуються судом окремо у кожному конкретному випадку виходячи з наявності підстав (умов), передбачених законодавством.
Подібність (єдність) предмету позову та ідентичність учасників спору, за умови наявності інших істотних обставин, які підлягають встановленню в ході судового розгляду справи, не свідчать про типовість таких справ та, відповідно, можливість їх однакового вирішення.
Відповідно до частини шостої статті 290 КАС України Верховний Суд відмовляє у відкритті провадження у зразковій справі, якщо подання не відповідає вимогам частини першої та (або) другої цієї статті, зокрема через значні розбіжності у їх фактичних обставинах, які унеможливлюють прийняття для них зразкового рішення.
Оскільки специфіка предмету розгляду справ, наведених у поданні Луганського окружного адміністративного суду, унеможливлює прийняття по них зразкового рішення, колегія суддів дійшла висновку про необхідність відмови у відкритті провадження за вказаним поданням.
Керуючись статтями 241, 248, 290 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Відмовити у відкритті провадження за поданням Луганського окружного адміністративного суду про розгляд Верховним Судом адміністративної справи №812/2070/17 як зразкової.
Справу №812/2070/17 та матеріали, направлені на виконання вимог ухвали Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 23 березня 2018 року, повернути до Луганського окружного адміністративного суду.
Ухвала набирає законної сили з моменту підписання та не може бути оскаржена
Головуючий суддя О.В.Білоус
Судді В.М.Бевзенко
Н.А.Данилевич
І.Л.Желтобрюх
В.М.Шарапа