Постанова від 11.04.2018 по справі 806/2458/16

ПОСТАНОВА

Іменем України

11 квітня 2018 року

м. Київ

справа №806/2458/16

адміністративне провадження №К/9901/20649/18

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:

судді-доповідача - Стародуба О.П.,

суддів: Анцупової Т.О., Кравчука В.М.

розглянувши у порядку письмового провадження касаційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області на постанову Житомирського окружного адміністративного суду від 19.12.2016р. (судді - Романченко Є.Ю., Капинос О.В., Нагірняк М.Ф.) та ухвалу Житомирського апеляційного адміністративного суду від 07.03.2017р. (судді - Охрімчук І.Г., Жизневська А.В., Котік Т.С.) у справі за позовом ОСОБА_2 до Міністерства внутрішніх справ України, третя особа Головне управління Пенсійного фонду України у Житомирській області, про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

У листопаді 2016р. позивач звернулась до суду з вказаним позовом, в якому просила визнати протиправною бездіяльність Міністерства внутрішніх справ України щодо не надіслання до органів Пенсійного фонду України інформації про підстави перерахунку пенсії та зобов'язати відповідача надіслати на адресу Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області інформацію про зміни у грошовому утриманні та довідку про розмір її грошового забезпечення.

В обґрунтування позовних вимог посилалась на те, що законодавством їй гарантовано право на перерахунок пенсії, у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців та осіб, які мають право на пенсію за Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 встановлено грошове забезпечення поліцейських, що надає їй право на перерахунок пенсії. В свою чергу, не направлення відповідачем до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області інформації про зміни у грошовому утриманні та довідки про розмір грошового забезпечення, порушує її право на перерахунок пенсії.

Постановою Житомирського окружного адміністративного суду від 19.12.2016р., залишеною без змін ухвалою Житомирського апеляційного адміністративного суду від 07.03.2017р., позов задоволено частково.

Визнано протиправною бездіяльність Міністерства внутрішніх справ України щодо не надсилання інформації про зміни у грошовому забезпеченні до Пенсійного фонду України для здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_2

Зобов'язано Міністерство внутрішніх справ України надіслати до Пенсійного фонду України інформацію про зміни у грошовому забезпеченні для перерахунку пенсії ОСОБА_2

У задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

З ухваленими у справі судовими рішеннями не погодилось Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, звернулось з касаційною скаргою, в якій посилаючись на порушення судами попередніх інстанцій норм матеріального та процесуального права, просило їх скасувати та ухвалити нове рішення, яким у задоволенні позовних вимог відмовити.

В обґрунтування касаційної скарги посилається на те, що на відповідача покладений обов'язок інформування безпосередньо Пенсійного фонду України про виникнення підстав для перерахунку пенсії певному колу осіб, а не щодо конкретного пенсіонера органів внутрішніх справ. Крім того, визнання судами наявності підстав проведення перерахунку пенсій колишнім працівникам міліції, у зв'язку з встановленням грошового забезпечення працівникам Національної поліції України суперечить чинному законодавству та судовій практиці.

Заперечення на касаційну скаргу до суду не надходили.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши на підставі встановлених фактичних обставин справи правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права суд приходить до висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних мотивів та передбачених законом підстав.

Судами встановлено, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області та отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до положень Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

27.10.2016р. позивач звернулася з заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про проведення перерахунку її пенсії з 01.01.2016р., а також з заявою до Міністерства внутрішніх справ України про надання до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області інформації щодо її грошового забезпечення, оскільки грошове забезпечення поліцейських Національної поліції вже затверджено Постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988.

Листом від 02.11.2016р. № 22/6-С-1744, за результатами розгляду звернення позивача, Департамент фінансово-облікової політики Міністерства внутрішніх справ України повідомив позивача про те, що законні підстави для здійснення перерахунку пенсій пенсіонерам з числа колишніх осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, які отримують пенсію на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб"- відсутні, оскільки Постанову Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015р. не можна розглядати як акт, яким було змінено розміри і види грошового забезпечення для поліцейських, так як цим нормативно-правовим актом види і розмір грошового забезпечення поліцейських було встановлено вперше, до цього такої категорії працюючих не існувало.

Листом від 09.11.2016р. №1926/С-ІІ Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області повідомило позивача про відсутність підстав для перерахунку пенсії, оскільки інформація про підстави перерахунку пенсії до управління не надходила.

Не погоджуючись з отриманою відмовою, позивач звернулась до суду з вказаним позовом.

Задовольняючи частково позовні вимоги, суди попередніх інстанцій виходили з того, що відповідно до ч. 3 ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992р. №2262-XII (далі - Закон №2262-XII) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за вказаним Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені ч. 2 ст. 51 цього Закону.

Відповідно до п. 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону №2262-XII, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008р. №45 (надалі - Порядок №45), перерахунок раніше призначених згідно із Законом №2262-XII пенсій проводиться в разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 р. №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", яка набрала законної сили 02.12.2015р., встановлено грошове забезпечення поліцейських.

Згідно абзацу другого п.15 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про Національну поліцію" (згідно із Законом України від 23.12.2015р. №900-VIII) за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

Відповідно до статті 102 Закону України "Про Національну поліцію" пенсійне забезпечення поліцейських здійснюється також в порядку та на умовах, визначених Законом №2262-XII.

Законом №900-VIII статтю 63 Закону №2262-XII доповнено новою частиною такого змісту: «Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських».

Враховуючи встановлені фактичні обставини, суди дійшли висновку, що збільшення грошового забезпечення поліцейських, яке за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015р. №988. В свою чергу порядок проведення перерахунку пенсії відповідачем дотримано не було, а бездіяльність відповідача щодо не надіслання інформації про зміни у грошовому утриманні до Пенсійного фонду України є протиправною.

З такими висновками судів колегія суддів погоджується і вважає, що вони відповідають нормам матеріального та процесуального права та фактичним обставинам справи.

Мотиви та доводи, наведені у касаційній скарзі, висновки судів попередніх інстанцій не спростовують і є безпідставними, оскільки статтею 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" передбачено право осіб начальницького і рядового складу на перерахунок раніше призначених пенсій з врахуванням грошового забезпечення встановленого законодавством для поліцейських, відповідач допустив протиправну бездіяльність щодо не надіслання до Пенсійного фонду України інформації про зміни у грошовому утриманні, а тому суди обґрунтовано прийняли рішення про часткове задоволення позову.

Посилання в обґрунтування касаційної скарги на те, що Закон України 900-VIII набув чинності після прийняття постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 р. №988 і не може бути підставою для перерахунку пенсії, також є безпідставним і не може бути підставою для скасування судових рішень, оскільки право на перерахунок пенсій осіб начальницького і рядового складу було передбачено і до внесення змін Законом №900, а саме по собі прийняття постанови Кабінету Міністрів України до внесення зазначених змін до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" не може бути підставою для відмови у такому перерахунку.

Відповідно до ч. 1 ст. 350 КАС України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили неправильного застосування норм матеріального права або порушень норм процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.

Таким чином, оскільки при ухваленні судових рішень суди порушень норм матеріального та процесуального права не допустили, тому суд прийшов до висновку про залишення касаційної скарги без задоволення, а оскаржуваних судових рішень без змін.

Керуючись ст.ст. 345, 349, 350, 356, 359 Кодексу адміністративного судочинства України, -

ПОСТАНОВИВ:

Касаційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області залишити без задоволення, а постанову Житомирського окружного адміністративного суду від 19.12.2016р. та ухвалу Житомирського апеляційного адміністративного суду від 07.03.2017р. - без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття, є остаточною та оскарженню не підлягає.

Судді:

О.П. Стародуб

Т.О. Анцупова

В.М. Кравчук