Іменем України
11 квітня 2018 року
Київ
справа №822/378/16
адміністративне провадження №К/9901/11711/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду (далі - Суд):
Суддя-доповідач - Бевзенко В.М.,
суддів: Данилевич Н.А., Шарапи В.М.,
розглянувши у попередньому судовому засіданні у касаційній інстанції адміністративну справу
за позовом ОСОБА_3
до Головного управління Національної поліції в Хмельницькій області, Атестаційної комісії № 3 Головного управління Національної поліції в Хмельницькій області, Апеляційної атестаційної комісії Західного регіону
третя особа - Хмельницька обласна організація професійної спілки атестованих працівників органів внутрішніх справ
про визнання незаконними та скасування рішень і наказу, поновлення на посаді, стягнення заробітної плати за час вимушеного прогулу, провадження в якій відкрито
за касаційною скаргою Головного управління Національної поліції в Хмельницькій області
на постанову Хмельницького окружного адміністративного суду від 16 серпня 2016 року (головуючий суддя Майстер П.М.) та ухвалу Вінницького апеляційного адміністративного суду від 21 вересня 2016 року (головуючий суддя - Боровицький О.А., судді Матохнюк Д.Б., Сапальова Т.В.),-
У березні 2016 року ОСОБА_3 (далі - ОСОБА_3, позивач) звернувся до Хмельницького окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Національної поліції в Хмельницькій області, Атестаційної комісії № 3 Головного управління Національної поліції в Хмельницькій області, Апеляційної атестаційної комісії Західного регіону, третя особа - Хмельницька обласна організація професійної спілки атестованих працівників органів внутрішніх справ, в якому просив:
- визнати незаконним та скасувати рішення Атестаційної комісії №3 Головного управління Національної поліції в Хмельницької області, оформленого протоколом ОП №15.00002441.0016976 від 02 лютого 2016 року;
- визнати незаконним та скасувати рішення Апеляційної атестаційної комісії Західного регіону про відхилення скарги ОСОБА_3 на рішення Атестаційної комісії №3 Головного управління Національної поліції в Хмельницькій області від 02 лютого 2016 року;
- визнати протиправним та скасувати наказ Головного управління Національної поліції в Хмельницькій області №16 о/с від 15.02.2016 року "По особовому складу" в частині звільнення зі служби в поліції старшого сержанта поліції ОСОБА_3, старшину Старокостянтинівського відділу поліції ГУНП в Хмельницькій області за п.5 ч.1 ст.77 (через службову невідповідність);
- поновити ОСОБА_3 на посаді старшини Старокостянтинівського відділу поліції ГУНП в Хмельницькій області та стягнути з Головного управління Національної поліції в Хмельницькій області заробітну плату за час вимушеного прогулу з 15 лютого 2016 року.
Постановою Хмельницького окружного адміністративного суду від 16 серпня 2016 року залишеною без змін ухвалою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 21 вересня 2016 року, позов ОСОБА_3 задоволено.
Відповідно до частини третьої статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) провадження в адміністративних справах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи.
Статтею 327 КАС України в редакції Закону України від 03 жовтня 2017 року № 2147-VIII "Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів", що набув чинності 15 грудня 2017 року), передбачено, що судом касаційної інстанції в адміністративних справах є Верховний Суд.
Відповідно до підпункту 4 пункту 1 розділу VII "Перехідні положення" КАС України касаційні скарги (подання) на судові рішення в адміністративних справах, які подані і розгляд яких не закінчено до набрання чинності цією редакцією Кодексу, передаються до Касаційного адміністративного суду та розглядаються спочатку за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.
30 січня 2018 року касаційна скарга Головного управління Національної поліції в Хмельницькій області надійшла до Верховного Суду як суду касаційної інстанції в адміністративних справах, яка ухвалою судді-доповідача від 10 квітня 2018 року призначена до попереднього розгляду в суді касаційної інстанції за наявними у справі матеріалами.
У своїй касаційній скарзі відповідач, посилаючись на порушення судами попередніх інстанцій норм матеріального та процесуального права, просить скасувати їх рішення та ухвалити нове рішення про відмову в задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
Касаційна скарга вмотивована тим, зокрема, що суди для прийняття рішення неправильно застосували у цій справі частину другу статті 57 Закону України "Про Національну поліцію" №580-VIII (далі - Закон №580-VIII).
Третьою особою по справі подані заперечення на касаційну скаргу в яких міститься прохання залишити касаційну скаргу без задоволення, а рішення судів першої та апеляційної інстанцій без змін.
Суд, дослідивши матеріали справи, оцінивши оскаржені рішення судів попередніх інстанцій, доводи сторін у справі, робить висновок, що касаційна скарга має бути залишена без задоволення з огляду на таке.
Як встановлено судами попередніх інстанцій, ОСОБА_3 з 2006 року працював в органах внутрішніх справ.
Наказом т.в.о начальника Головного управління Національної поліції в Хмельницькій області Семенишина М.О. від 07 листопада 2015 року № 42 о/с "По особовому складу" відповідно до пунктів 9, 12 розділу ХІ Закону України "Про Національну поліцію" ОСОБА_3, як такий, що прибув з Міністерства внутрішніх справ України, призначений в порядку переатестації на посаду старшини Старокостянтинівського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Хмельницькій області, з присвоєнням йому спеціального звання старший сержант поліції з 07 листопада 2015 року.
На підставі рішення атестаційної комісії т.в.о. начальника Головного управління Національної поліції в Хмельницькій області Семенишин М.О. наказом №16 о/с від 15 лютого 2016 року "По особовому складу" звільнив старшого сержанта поліції ОСОБА_3, старшину Старокостянтинівського відділу поліції ГУНП в Хмельницькій області, з 15 лютого 2016 року зі служби в поліції відповідно до Закону України "Про національну поліцію" за пунктом 5 частини 1 статті 77 (через службову невідповідність).
02 липня 2015 року Верховною Радою України прийнято Закон України "Про Національну поліцію" (Закон №580-VIII, набрав чинності 07 листопада 2015 року), яким утворено Національну поліцію України - центральний орган виконавчої влади, який служить суспільству шляхом забезпечення охорони прав і свобод людини, протидії злочинності, підтримання публічної безпеки і порядку.
Відповідно до преамбули Закон №580-VIII визначає правові засади організації та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в Національній поліції України.
Як визначено пунктом 12 розділу ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону №580-VІІІ, працівникам міліції, які у визначеному цим Законом порядку прийняті на службу до поліції, наказами про призначення на відповідні посади одночасно присвоюються відповідні спеціальні звання поліції.
Відповідно до пункту 9 Розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про Національну поліцію" видання наказу про призначення є самостійною і достатньою підставою для призначення колишніх працівників міліції на посади, створені в структурі Національної поліції України.
Зазначена норма не передбачає процедури переатестування колишніх працівників міліції на предмет відповідності посаді як під час прийняття, так і після такого прийняття під час подальшого проходження служби в поліції.
Згідно наказу ГУНП в Хмельницькій області від 12 січня 2016 року № 9 "Про організацію проведення атестування особового складу Головного управління Національної поліції в Хмельницькій області" наказано, зокрема, провести атестування поліцейських Головного управління Національної поліції в Хмельницькій області та підпорядкованих підрозділів, атестаційною комісією ГУНП починаючи з 12 січня 2016 року.
Згідно з частини 2 статті 57 Закону №580-VIII атестування поліцейських проводиться:
1) при призначенні на вищу посаду, якщо заміщення цієї посади здійснюється без проведення конкурсу;
2) для вирішення питання про переміщення на нижчу посаду через службову невідповідність;
3) для вирішення питання про звільнення зі служби в поліції через службову невідповідність.
Аналогічні норми в частині підстав для атестування містить також Інструкція про порядок проведення атестування поліцейських, затверджена наказом Міністерства внутрішніх справ України від 17 листопада 2015 року №1465, зокрема пункт 3 розділу І.
Усі підстави для проведення атестації поліцейського є індивідуальними, обумовленими або просуванням по службі, або неналежним виконанням поліцейським своїх обов'язків. У даному випадку, відповідач проводив атестацію не з індивідуальних причин (у розумінні частини другої статті 57 Закону №580-VIII), а загальну атестацію для всіх поліцейських Головного управління Національної поліції в Хмельницькій області та територіальних підрозділів, які до цього працювали в міліції. Однак, у Законі №580-VIII відсутні підстави для проведення атестації майже всього складу територіального органу поліції. Наявність таких підстав для проведення атестування позивача не встановлена.
Таким чином, проведення атестації без необхідних передумов і за відсутності підстав, передбачених частиною другою статті 57 Закону №580-VIII, суперечить вимогам цього закону.
Згідно з ч.1 ст.58 Закону України «Про Національну поліцію» призначення на посаду поліцейського здійснюється безстроково (до виходу на пенсію або у відставку), за умови успішного виконання службових обов'язків.
Позивач наказом № 42 о/с "По особовому складу" від 07 листопада 2015 року був прийнятий на службу в поліцію на постійній основі, безстроково із забезпеченням відповідних гарантій поліцейського, тому проводити його атестацію можливо лише в разі виникнення індивідуальних підстав передбачених частиною другою статті 57 Закону №580-VIII.
Суд погоджується з висновками судів першої та апеляційної інстанцій, що наказ відповідача про звільнення позивача прийнято протиправно, а тому позовні вимоги підлягали задоволенню.
Доводи касаційної скарги не спростовують доводів судів першої та апеляційної інстанції.
Приписами частини першої статті 341 КАС України визначено, що суд касаційної інстанції переглядає судові рішення в межах доводів та вимог касаційної скарги та на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіряє правильність застосування судом першої чи апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права.
За таких обставин, Суд вважає, що рішення судів попередніх інстанцій у цій справі постановлені з додержанням норм процесуального та матеріального права, а тому робить висновок про відсутність підстав для їх скасування.
За правилами частини першої статті 350 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили неправильного застосування норм матеріального права або порушень норм процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
На підставі викладеного, керуючись статтями 341, 343, 349, 350, 355, 359 Кодексу адміністративного судочинства України, Суд, -
Касаційну скаргу Головного управління Національної поліції в Хмельницькій області залишити без задоволення.
Постанову Хмельницького окружного адміністративного суду від 16 серпня 2016 року та ухвалу Вінницького апеляційного адміністративного суду від 21 вересня 2016 року у цій справі залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та не оскаржується.
Суддя-доповідач В.М. Бевзенко
Судді Н.А. Данилевич
В.М. Шарапа