Справа № 151/951/17
Головуючий у 1-й інстанції: Моцний В.С.
Суддя-доповідач: ОСОБА_1
13 квітня 2018 року
м. Вінниця
Вінницький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Полотнянка Ю.П.
суддів: Драчук Т. О. Загороднюка А.Г. ,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Бершадського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Вінницької області на постанову Чечельницького районного суду Вінницької області від 09 січня 2018 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Бершадського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Вінницької області про оскарження дій суб'єкта владних повноважень та зобов'язання вчинити певні дії,
в грудні 2017 року позивач звернулася до суду з позовом до Бершадського обєднаного управління Пенсійного фдну України Вінницької області про оскарження дій суб'єкта владних повноважень та зобов'язання вчинити певні дії
Постановою Чечельницького районного суду Вінницької області від 09 січня 2018 року позов задоволено, а саме:
- дії Бершадського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Вінницької області про відмову в перерахунку пенсії з врахуванням надбавок, премій та інших виплат, ОСОБА_2, згідно довідки виданої Чечельницьким районним центром зайнятості № 04-19/1221 від 06.11.2017 року визнано протиправними;
- зобов'язано Бершадське об'єднане управління Пенсійного фонду України Вінницької області провести з 06.11.2017 року ОСОБА_2 перерахунок пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" в редакції станом на 2010 рік , з урахуванням інших виплат згідно довідки виданої Чечельницьким районним центром зайнятості № 04-19/1221 від 06.11.2017 року, а саме : матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань в розмірі 6018,55 грн., матеріальної допомоги на оздоровлення в розмірі 2630,00 грн. та грошової винагороди за сумлінну безперервну працю в сумі 6412,88 грн. та виплатити з урахуванням виплачених сум.
Не погоджуючись з таким рішенням суду першої інстанції, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить постанову суду скасувати, прийняти нове рішення, яким в задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права.
В обгрунтування апеляційної скарги апелянт зазначає, що відповідач не зміг провести перерахунок пенсії ОСОБА_2 з урахуванням грошових допомог у з'вязку з тим, що з набуттям з 01.05.2016 року Закону України "Про державну службу" від 10.05.2015 року №889 втратили чинність норми Закону України "Про державну службу" №3723, в тому числі норми, якими було врегульоване пенсійне забезпечення державних службовців.
У відповідності до приписів п. 3 ч. 1 ст. 311 КАС України справа розглянута в порядку письмового провадження.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення, а постанову суду першої інстанції - без змін, виходячи з наступного.
Як встановлено судом першої інстанції та підтверджується матеріалами справи, ОСОБА_2 з 05.05.2006 року призначено пенсію за віком відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723-ХІІ відповідно до довідок № 369 та № 0465 виданих Чечельницьким районним центром зайнятості.
28.12.2010 року згідно розпорядження управління Пенсійного фонду України у Чечельницькому районі Вінницької області від 06.01.2011 р. №121960 ОСОБА_2 у зв'язку із звільненням із державної служби було проведено перерахунок пенсії за віком як державному службовцю. При перерахунку з 28.12.2010 р пенсії ОСОБА_2 в заробіток для обчислення пенсії враховано усі виплати, що зазначені в трьох довідках Чечельницького РЦЗ від 23.12.2010 р. № 04/1569, крім інших виплат, а саме : матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань в розмірі 6018,55 грн., матеріальної допомоги на оздоровлення в розмірі 2630,00 грн. та грошової винагороди за сумлінну безперервну працю в сумі 6412,88 грн.
06.11.2017 року позивачка звернулась до відповідача із заявою про перерахунок пенсії державному службовцю з урахуванням інших виплат відповідно до довідки про складові заробітної плати за № 04-19/1221 від 06.11.2017 року виданої Чечельницьким районним центром зайнятості.
Рішенням комісії по вирішенню питань пов'язаних з призначеннм, перерахунком та виплатою пенсій в Бершадському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Вінницької області від 15.11.2017 року відмовили позивачці в проведенні перерахунку пенсії як державному службовцю з урахуванням інших виплат в зв'язку з відсутності законних підстав для проведення перерахунку пенсії по державній службі як працюючим та і непрацюючим особам.
Не погодившись з відмовою пенсійного органу, позивач звернулась до суду з адміністративним позовом.
Задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив з того, що отримані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати, а відтак дії відповідача щодо відмови позивачу в перерахунку пенсії з врахуванням надбавок, премій та інших виплат, згідно довідки від 06.11.2017 року №04-19/1221 до розрахунку розміру пенсії є протиправними.
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції по суті спору, виходячи з наступного.
Частиною1 ст.1 Закону України 24 березня 1995 року "Про оплату праці" встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Відповідно до ст. 2 Закону України "Про оплату праці" структура заробітної плати складається з основної, додаткової та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.
Загальні засади діяльності, статус державних службовців, які працюють в державних органах та їх апараті, а також особливості правовідносин щодо призначення та перерахунку пенсій державним службовцям, встановлені Законом України "Про державну службу" (в редакції, що діяла на час призначення пенсії ).
За змістом ст. 37 Закону України від 16.12.1993 № 3723-XII "Про державну службу" ( в редакції чинній на час виходу позивача на пенсію) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 % від суми заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі, розмір пенсії збільшується на один відсоток заробітку, але не більше як 90 % заробітку.
З матеріалів справи встановлено, що при перерахунку пенсії позивачу не були враховані всі складові заробітної плати відповідно до ст. 37 Закону України "Про державну службу".
Відповідно до ч. 2 ст. 33 Закону України "Про державну службу" (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавку за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Частиною 7 ст. 33 Закону України "Про державну службу" встановлено, що умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ч. 1 ст. 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування"нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподаткованого доходу (прибутку), сукупного оподаткованого доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Статтею 41 Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" визначено виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема, до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Таким чином, матеріальна допомога та грошові винагороди за сумлінну безперервну працю, на які нараховувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування враховуються при обчисленні розміру його пенсії.
Колегія суддів дійшла висновку, що дії відповідача щодо відмови позивачу в перерахунку пенсії з включенням інших виплат, а саме: матеріальної допомоги для вирішення соціально побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення та грошової винагороди за сумлінну працю, на підставі довідки №04-19/1221 від 06.11.2017 року є протиправними, оскільки як вбачається із вказаної довідки №04-19/1221 (а.с.9) на всі виплати, включені в довідку, нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 року - єдиний внесок на загальнобов'язкове державне соціальне страхування.
Щодо доводів відповідача, викладених в апеляційній скарзі, про відсутність правових підстав з 01.05.2016 проводити перерахунок пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу", колегія суддів зазначає наступне.
Згідно п. 5 Прикінцевих положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 02 березня 2015 року № 213 (далі - Закон № 213) у разі неприйняття до 01 червня 2015 року Закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до Закону України "Про державну службу".
При цьому, передбачені п. 5 Прикінцевих положень Закону № 213 норми щодо скасування з 01 червня 2015 року норм пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до спеціальних законів, в тому числі Закону України "Про державну службу"свідчать про те, що з 01 червня 2015 року не здійснюється призначення пенсій відповідно до спеціального законодавства.
Разом з тим, викладені положення п. 5 Прикінцевих положень Закону № 213 стосуються порядку призначення пенсії державним службовцям у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії при встановленні порушень з боку органів пенсійного фонду щодо визначення розміру такої пенсії, а тому доводи апелянта в цій частині підлягають відхиленню.
Таким чином, колегія суддів дійшла висновку про необґрунтованість доводів апелянта щодо відсутності правових підстав з 01.05.2016 проводити перерахунок пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу", оскільки такий перерахунок пенсії спрямований на відновлення порушених прав позивача та не стосується набуття права на пенсійне забезпечення, у зв'язку з чим не суперечить вимогам п. 5 Прикінцевих положень Закону № 213.
З урахуванням вищевикладеного, колегія суддів дійшла висновку, що доводи апеляційної скарги не знайшли свого підтвердження під час ії розгляду, а відтак, відсутні підстави для задоволення апеляційної скарги.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 315, 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
На підставі викладеного та приймаючи до уваги, що суд першої інстанції при ухваленні оскаржуваної постанови вірно встановив фактичні обставини справи, дослідив наявні докази, надав їм належну оцінку, та прийняв законне і обґрунтоване рішення, висновки суду відповідають обставинам справи, а тому підстав для його скасування не вбачається.
Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд
апеляційну скаргу Бершадського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Вінницької області залишити без задоволення, а постанову Чечельницького районного суду Вінницької області від 09 січня 2018 року - без змін.
Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та оскарженню не підлягає.
Головуючий ОСОБА_1
Судді ОСОБА_3 ОСОБА_4