12 квітня 2018 р. Справа № 818/1007/18
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Кунець О.М.,
розглянувши в приміщенні суду в м. Суми в письмовому провадженні адміністративну справу №818/1007/18 за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Сумській області про зобов'язання вчинити дії,-
ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1.) звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Держгеокадастру у Сумській області (далі - відповідач, ГУДержеокадастру у Сумській області), у якій просить зобов'язати відповідача надати дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність загальною (орієнтовною) площею 2,0 га для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель сільськогосподарського призначення на території Юр'ївської сільської ради Путивльського району Сумської області за межами населеного пункту. Свої вимоги мотивує тим, що відповідачем безпідставно повторно відмовлено йому у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства з підстав, які не передбачені ст.118 Земельного кодексу України.
Головне управління Держгеокадастру у Сумській області, заперечуючи проти позову зазначає, що головне управління Держгеокадастру у Сумській області при вирішенні питання про відведення земельних ділянок у власність за рахунок земель сільськогосподарського призначення для ведення особистого селянського господарства за межами населених пунктів керується розпорядженням КМУ від 31.01.2018 №60-р "Питання передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності у комунальну власність об'єднаних територіальних громад", яким передбачено, що Головне управлінням Держгеокадастру у Сумській області має забезпечити здійснення до передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності у комунальну власність розпорядження землями сільськогосподарського призначення державної власності під час передачі в користування (виключно шляхом проведення аукціонів) або у власність за погодженням з об'єднаними територіальними громадами. При цьому свою позицію відповідач обгрунтовує тим, що у своїй діяльності Головне управління повинно дотримуватися як законів так і підзаконних нормативних актів (а.с.26-27).
Сторони повідомлялися належним чином про дату, час та місце розгляду справи (а.с.33,34). Позивач надав суду заяву про розгляд справи за його відсутності (а.с.31).
Суд, вивчивши письмові матеріали справи, дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позову, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що 22.09.2017 ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Держгеокадастру із заявою, в якій просив надати дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність загальною (орієнтовною) площею 2,0 га за рахунок земель сільськогосподарського призначення для ведення особистого селянського господарства за межами населеного пункту на території Юр'ївської сільської ради Путивльського району Сумської області (а.с.15).
Проте, головне управління Держгеокадастру у Сумській області своїм листом від 25.10.2017 №К--13257-5541/6-17 відмовило в наданні такого дозволу, мотивуючи тим, що на виконання розпоряджень КМУ від01.04.2014 №333-р та 18.06.2014 №591-р та керуючись рішення Держземагенства України від 14.10.2014 №2/1, Головним управлінням було направлено відповідний запит до органу місцевого самоврядування щодо висловлення позиції на етапі надання згоди на розроблення відповідної документації із землеустрою. На запит Головного управління колегіальної обгрунтованої та мотивованої відповіді щодо погодження або непогодження зазначеного землевідведення Юр'ївська сільска рада не надала (а.с.16).
18.02.2017 позивач повторно звернувся до Головного управління Держгеокадастру у Сумській області із заявою, в якій просив надати дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність загальною (орієнтовною) площею 2,0 га за рахунок земель сільськогосподарського призначення для ведення особистого селянського господарства за межами населеного пункту на території Юр'ївської сільської ради Путивльського району Сумської області (зворотній бік а.с.17).
Листом від 19.01.2018 №К--16447-298/21-18 ОСОБА_1 повторно відмовлено з тих самих підстав, які зазначені у листі Головного управління Держгеокадастру у Сумській області від 25.10.2017 №К--13257-5541/6-17 (а.с.18).
Не погодившись з такою відмовою, ОСОБА_1 оскаржив її в судовому порядку.
Так, постановою Сумського окружного адміністративного суду від 09.01.2018 по справі №818/2098/17позовні вимоги ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Сумській області задоволено. Визнано протиправною відмову Головного управління Держгеокадастру у Сумській області у наданні ОСОБА_1 дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність загальною (орієнтовною) площею 2,0 га для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель сільськогосподарського призначення, яка розташована на території Юр'ївської сільської ради Путивльського району Сумської області за межами населеного пункту, викладену в листі від 25.10.2017 № К--13257-5541/6-17. Зобов'язано Головне управління Держгеокадастру у Сумській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 22.09.2017 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність загальною (орієнтовною) площею 2,0 га для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель сільськогосподарського призначення, яка розташована на території Юр'ївської сільської ради Путивльського району Сумської області за межами населеного пункту. (а.с.19-22).
Отримавши вказану постанову, Головне управління Держгеокадастру у Сумській області листом від 16.02.2018 №31-18-0.62-1628/2-18 повторно відмовило ОСОБА_1 у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою та зазначило, що відповідно до розпорядження КМУ від 31.01.2018 №60-р "Питання передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності у комунальну власність об'єднаних територіальних громад" Головне управлінням Держгеокадастру у Сумській області має забезпечити здійснення до передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності у комунальну власність розпорядження землями сільськогосподарського призначення державної власності під час передачі в користування (виключно шляхом проведення аукціонів) або у власність за погодженням з об'єднаними територіальними громадами (шляхом прийняття відповідного рішення згідно із статтею 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні") (а.с.23).
На думку суду, повторна відмова Головного управління Держгеокадастру у Сумській області у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, є необґрунтованою та такою, що не відповідає вимогам чинного законодавства.
Згідно зі ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Особливості безоплатної передачі земельних ділянок із земель державної або комунальної власності у власність врегульовані статтею 118 Земельного кодексу України.
Так, частиною 6 статті 118 Земельного кодексу України передбачено, що громадяни, які зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства).
Згідно з ч.7 ст.118 Земельного кодексу України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні.
Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Тобто, Земельним кодексом України передбачено вичерпні підстави для відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність.
Як вбачається з листа від 16.02.2018 №31-18-0.62-1628/2-18 начальник головного управління Держгеокадастру у Сумській області відмовив ОСОБА_1 у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність з посиланням на те, що Головне управлінням Держгеокадастру у Сумській області має забезпечити здійснення до передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності у комунальну власність розпорядження землями сільськогосподарського призначення державної власності під час передачі в користування (виключно шляхом проведення аукціонів) або у власність за погодженням з об'єднаними територіальними громадами (шляхом прийняття відповідного рішення згідно із статтею 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні") (а.с.23).
Вказана підстава для відмови у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою не передбачена статтею 118 Земельного кодексу України.
Тому, у відповідача є обов'язок надати дозвіл позивачу на розроблення проекту землеустрою чи відмовити у наданні такого дозволу, але на законних підставах.
З матеріалів справи свідчить, що відповідачем неодноразово без наявних законних підстав було відмовлено позивачу у наданні дозволу на розроблення проектної документації щодо відведення земельної ділянки.
Так, постановою Сумського окружного адміністративного суду від 09.01.2018 по справі №818/2098/17 було зобов'язано Головне управління Держгеокадастру у Сумській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність.
16.02.2018 втретє, розглянувши заяву ОСОБА_1 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, за відсутності обгрунтованих та правомірних підстав, було відмовлено у наданні відповідного дозволу.
З урахуванням вищевикладеного, суд дійшов висновку про наявність законних підстав для задоволення позовних вимог ОСОБА_1 щодо зобов'язання Головне управління Держгеокадастру у Сумській області надати ОСОБА_1 дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність загальною (орієнтовною) площею 2,0 га для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель сільськогосподарського призначення за межами населеного пункту на території Юр'ївської сільської ради Путивльського району Сумської області.
В даному випадку зобов'язання відповідача вчинити певні дії не буде втручанням у дискреційні повноваження відповідача, а є обгрунтованим способом захисту порушеного права позивача, оскільки, відповідач протиправно декілька разів надав ОСОБА_1 формальні відмови у задоволенні його заяв.
Аналогічна правова позиція викладена в рішенні Верховного Суду України від 16 вересня 2015 року у справі №21-1465а15, згідно якого суд вказав, що спосіб відновлення порушеного права має бути ефективним та таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень, а у випадку невиконання, або неналежного виконання рішення не виникала б необхідність повторного звернення до суду, а здійснювалося примусове виконання рішення.
Оскільки процес надання позивачу формальної відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою може тривати безкінечно, то в даному випадку єдиним правильним способом захисту порушеного права є зобов'язання Головного управління Держгеокадастру у Сумській області надати позивачу дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність загальною (орієнтовною) площею 2,0 га для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель сільськогосподарського призначення за межами населеного пункту на території Юр'ївської сільської ради Путивльського району Сумської області, і це зобов'язання повністю узгоджується з правовою позицією Верховного Суду України від 16.09.2015 у справі № 21-1465а15.
Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Головне управління Держгеокадастру у Сумській області, як суб'єкт владних повноважень, не довело правомірності свого рішення щодо відмови ОСОБА_1 у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою, викладеному в листі від 16.02.2018 №31-18-0.62-1628/2-18.
Суд вважає безпідставною відмову Головного управління Держгеокадастру у Сумській області, викладену в листі від 16.02.2018 №31-18-0.62-1628/2-18 щодо відмови у наданні дозволу ОСОБА_1 на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки загальною (орієнтовною) площею 2,0 гектара у власність за рахунок земель державної власності сільськогосподарського призначення для ведення особистого селянського господарства на території Юр'ївської сільської ради Путивльского району Сумської області, розташованої за межами населеного пункту.
З урахуванням вищевикладеного, суд вважає за можливе задовольнити позовні вимоги та зобов'язати Головне управління Держгеокадастру у Сумській області надати ОСОБА_1 дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки загальною (орієнтовною) площею 2,00 гектара у власність за рахунок земель державної власності сільськогосподарського призначення для ведення особистого селянського господарства, розташованої на території Юр'ївської сільської ради Путивльского району Сумської області за межами населеного пункту.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Так, позивачем за подання позовної заяви до суду сплачено судовий збір у сумі 704,80грн., що підтверджується квитанцією №19 від 15.03.2018 (а.с.4).
Враховуючи задоволення позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд вважає за необхідне стягнути на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Держгеокадастру у Сумській області судові витрати в розмірі 704,80грн.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
Позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Сумській області про зобов'язання вчинити дії - задовольнити.
Зобов'язати Головне управління Держгеокадастру у Сумській області (вул. Петропавліська, 108, м. Суми, 40021, код ЄДРПОУ 39765885) надати ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_1) дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність загальною (орієнтовною) площею 2 га для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель сільськогосподарського призначення, яка розташована на території Юр'ївської сільської ради Путивльського району Сумської області за межами населеного пункту.
Стягнути на користь ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 (АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_1) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Держгеокадастру у Сумській області (40021, м. Суми, вул. Петропавлівська, 108, код ЄДРПОУ 39765885) судовий збір у розмірі 704 (сімсот чотири) грн. 80 коп. Рішення може бути оскаржено до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя О.М. Кунець